A Ivanushka nikdy nesnil! Jak udělat nejlepší sporák pro koupel z cihel nebo kovu vlastními rukama

Dvě hlavní požadavky na koupelnová kamna - účinnost a hospodárnost. Ať se dá říci cokoliv, moderní moderní topná zařízení využívající elektřinu nebo modré palivo ztrácejí podle těchto hlavních kritérií nejjednodušší kamna na dřevo. Z těchto palivových kazet není skutečný koupelový duch. Dnes, HomeMyHome.ru redaktoři připravili pro vás podrobné informace o tom, jak udělat kamna na dřevo pro saunu s vlastními rukama. Doporučujeme se seznámit s návodem na konstrukci cihlové nebo kovové konstrukce.

Tato ruská parní lázeň je všelékem na mnoho nemocí. Zde můžete léčit celou rodinu

.

Jaká je zvláštnost kamen pro ruskou lázeň

Znalci lázní vědí, že hlavní rozdíl mezi ruskou lázní je v režimu a teplotě parní lázně. Vlhkost zde by měla být v rozsahu 40-70% a správná teplota - 90-120 ° C. Ne každé topné zařízení může takové podmínky vytvářet. A ještě jeden důležitý bod - je nutné udržovat potřebnou teplotu a vlhkost po celou dobu koupání a nejlépe bez zbytečného rušení provozu pece. Pouze tímto způsobem, při rovnoměrné teplotě, vzniká zvláštní atmosféra parní lázně s měkkými slinnými sliznicemi bez kůže a pokožkou.

Taková atmosféra je zásluhou pece s kameny. Jsou zahřívány na téměř 400 ° C v uzavřeném sporáku

.

Jedná se o uzavřený kamenný kontejner, který jim umožňuje ohřát na tak vysokou teplotu. Nedostatek kontaktu kamenů s atmosférou parní lázně dává lehkou suchou páru, která je tak cenná v ruské lázni. Druhým a důležitým rozdílem topného tělesa v ruské lázni je absence konvekce, tj. Pohyb vzdušných hmot uvnitř místnosti. Z těchto pecí není žádný tepelný tok, jako u topných zařízení saun. Konvekce je přípustná pouze ve fázi ohřevu páry, aby se proces urychlil.

Pokud nezastavíte pohyb vzdušných hmot před vzletem,teplota v parní lázni bude i nadále stoupat a vlhkost se sníží

Mírné klima ruské lázně je také způsobeno nepřítomností tvrdého infračerveného záření. K dosažení tohoto výsledku se pec ve dvojici znovu obložila kamenem nebo cihlou. Materiál obložení akumuluje teplo stěn pece a po dlouhou dobu ho dodává do atmosféry parní lázně. Takové měkké teplo zahřívá tělo hluboko, bez spálení kůže. V dobré lázni nejsou žádné "holé" kovové části pece, všechny jsou skryté za podšívkou. Dokonce i komín je ukryt za pláštěm. Možnou, ale ne nejvhodnější možností by mohlo být použití mřížky naplněné kameny jako IR obrazovky.

Výsledkem toho je, že správný sporák v ruské lázni je uzavřený sporák s možností nastavení konvekce až do plného překrytí, obloženého kamenem nebo cihlou, bez otevřených kovových částí. Fotografie ukazují příklady saunových kamen vhodných pro naše podmínky.

Jaká jsou kamna na dřevo pro lázně: srovnání

Ohřívače dřeva odvádějí vynikající vytápění velkých i malých prostor. Taková kamna můžete vyrobit ze žáruvzdorných cihel nebo tlustých plechů a litiny. Cihlové pece jsou kapitálové struktury s velkou hmotností, které vyžadují pevný základ. Kovové modely jsou kompaktnější a nezabírají mnoho místa.Porovnejme tyto dva druhy.

\ t
Cihla trouba Kovová pec
Pros
Dlouhé zadržuje teplo v důsledku velkého množství vyhřívaných kamenů. Bude to levnější než cihla.
Vytváří měkké teplo, které nespálí kůži a sliznice, zahřívá tělo hluboko. Lze namontovat v každém rohu parní lázně, nevyžaduje mnoho místa.
Při použití vysoce kvalitních cihel bude sloužit více než jedné generaci nájemců. Rychle zahřívá parní lázeň - za pár hodin.
Jednoduché a bezpečné použití. Ekonomická spotřeba paliva.
Minusy
Dlouhé spalování - až 5 hodin. Rychle ochlazuje bez tankování.
Zabírá dost místa v parní lázni. Pouzdro je velmi horké a může způsobit popáleniny nebo úpal.
Pokud jde o materiální náklady a náklady na zdivo od profesionálního řemeslníka, je dražší než kovový protějšek. Může dojít k prasknutí v důsledku prudkého poklesu teploty (studená voda by se neměla stříkat).
Vyžaduje silný základ. Postupem času hoří a vyžaduje výměnu.

Majitelé domácích saun si stále více vybírají ve prospěch kombinované verze pece: uvnitř je svařena z kovu a venku je obložena žáruvzdornými cihlami. Tento tandem vám umožní používat všechny síly kamenea kov bez rizika popálení as výraznými úsporami paliva.

Samovyrobené pece vyrobené z kovu a cihel nejsou tak drahé jako čisté cihly a snadno se instalují

.

Jak udělat cihlovou saunu vlastníma rukama

Pokud jste zvolili možnost výroby kamenného kamna, rozhodli jste se pro trvalé a bezpečné topení. Aby splnila všechny požadavky ruské parní lázně, je nutné nejen vybrat ten správný materiál, ale také vhodně složit strukturu. Rozumíme to podrobněji.

Nástroje a materiály pro práci

Pro zděné cihelné pece budou vyžadovat obvyklé nástroje zednické lžíce: stěrka, stavba, betonová míchačka pro míchání malty. Pro takový ohřívač bude muset koupit některé kovové části: rošt, dveře pro pece a foukané, azbestové cementy a ocelové trubky pro komín. A co je nejdůležitější, musíte zásobit správně vybrané cihly.

Jak vybrat cihlu pro vařič

Dobrá cihla pro pec by měla být zvláště trvanlivá, odolávat extrémně vysokým teplotám, nebát se ohni a zároveň dobře udržovat teplo. Nejlepší pro tyto účely je tzv. Chamotová cihla - je světle žlutá. Takový materiál je poměrně drahý, proto je pro jeho uložení kombinován s obyčejnými červenými pevnými cihlami. To znamená, že v oblasti pece se používá šamot, v prostoru komína a vnějších stěn -červená.

Pro opláštění lze použít dutou cihlu označenou M 75-150

Jak vybrat cihlu pro pec:

  • zaklepat na něj kladivem, vhodná cihla vytváří jasný a jasný zvuk;
  • zkontrolujte, zda materiál splňuje geometrické parametry 65 × 120 × 250 mm. Je lepší nepoužívat nerovnoměrnou cihlu, bude velmi obtížné dosáhnout těsné konstrukce;
  • Prohlédněte šarži na vady a viditelné praskliny.

Kvalitní materiál musí mít osvědčení - požádejte je od prodávajícího.

Související článek:

Rozměry červených cihel, odrůd a použití, hmotnost v závislosti na účelu, číslo na pánvi, cena za kus konkrétní značky a video o výrobě - ​​v naší publikaci.

Pokládka základu koupelnových kamen

Cihlová pec váží nejméně 500 kg, takže tento design vyžaduje dobrou, trvanlivou základnu. Základní polštář by měl být o 10-15 centimetrů větší, než je velikost sporáku. Hloubka základny je pod úrovní zamrznutí půdy.

Důležité!Základ kamen je zcela oddělen od suterénu lázně. Měly by být žádné vazy a můstky.

Vzdálenost od zdí místnosti k budoucímu zdivu není menší než 35 cm. Stěny z hořlavého materiálu by měly být dodatečně chráněny plechem nebo keramickou dlažbou.

Vyplnit nadacipoužít cementovou nebo vápennou maltu

Suterénní stěny jsou opatřeny hydroizolačním materiálem. Na dně výkopu usíná tloušťka polštáře 10-15 centimetrů, pak 15 centimetrová vrstva sutin a teprve pak se na vyztužený rám nalije beton. Aby se zabránilo tvorbě dutin, čerstvě uzemněný základ je několikrát propíchnut tenkým kusem kovové výztuže. Je důležité nespěchat a nechat nadaci stát a získat potřebnou sílu. Před začátkem pokládky je nutné vodotěsné horní části základny.

Poradenství!Pokud jste již v lázni položili podlahu a teprve poté se rozhodli založit základ pece, nezapomeňte před započetím zaplnění desek z polyethylenu, nejlépe vyztuženého.

Tajemství zdiva

Obvyklá cementová malta není vhodná pro pokládku pece. Faktem je, že nevydrží odolnost vůči vysokým teplotám. Z tohoto důvodu se jako lepidlo pro pece používá hlinka.

Složení směsi pojiv je jednoduché: jíl, voda a nějaký písek. Písek by měl být určitě proséván, odpadky a velké částice neumožňují dosáhnout požadovaného formátu švů

Velitelům podniků v oblasti pecí se doporučuje, aby nepoužívali suchou, ale čerstvě těženou hlínu. Jeho „tučnost“ v různých regionech je odlišná, takže před prací je lepší provést několik zkušebních šarží s různými podíly písku. Z nich udělejte nějaké ploché koláče a nechte je uschnout. Vyberte dávku, ve které posušení bylo nejméně popraskané. Pokud nemáte možnost extrahovat jílu sami, kupte ji v železářství. Prodává se v suchých pytlích.

Zeptejte se obchodníků na šamotový jíl, tento materiál je nejvhodnější pro naše účely

Populární pokládací vzory

Výkresy cihlového zdiva kamen pro koupelnu se mohou lišit velikostí a tvarem, odchylkami organizace komína a umístěním kamenů a nádrže na vodu. Zde jsou nejoblíbenější možnosti objednání ze sítě domácích výrobců.

Vlastnosti uspořádání cihlové pece pro koupel vlastníma rukama

U vnějších stěn ohřívače využívají plný prvek, ale nezapomeňte: pro práci nemůžete použít silikátové nebo duté cihly. Mistři mistrů doporučují před montáží provést „montáž“: umístit všechny řady do sucha podle zvoleného schématu. Taková technika nejen určí přesné umístění komína, ale také zkontroluje všechny materiály na závady.

Pohled odborníka
Dmitry Kholodok
Technický ředitel opravárenské a stavební společnosti ILASSTROY
Položit otázku\ t
"Ve zdivu se šamot a obyčejné cihly nemohou střídavě měnit, takové stěny pece mohou prasknout v důsledku jiného ohřevu."

V procesuzdivo by mělo pečlivě utěsnit všechny spoje tak, aby oxid uhelnatý nepronikl do místnosti během procesu ohně

Každá cihla, předtím, než je zavedena, je navlhčena v nádrži s vodou, což zajistí dobré spojení s jílem. Pro kamna nejsou cihly poklepány pro správné smrštění. Pokud jeden prvek není položen špatně, je odstraněn, hlína je odstraněna a vrácena. Každý další řádek se vkládá až po úplném nainstalování dna. Veškeré přebytečné řešení, které je přemístěno ze švů, je třeba okamžitě vyčistit uvnitř i vně. Pokud necháte hlínu šmouhy uvnitř, z tepla, to nakonec zhroutí a ucpat komín.

Montáž komínů, roštů a dveří

Všechny litinové části by neměly být po pokládce, ale v procesu pokládání. Do dveří pece vybuchly a ohnisko pevně zapuštěné do cihly, jsou zabaleny azbestovým lanem. Tato technika umožňuje těsné uzavření prostoru mezi kovem a zdivem. Dveře se při vysokých teplotách mírně rozšíří, ale azbest neumožní zničení pokládky.

Důležitým bodem při umístění roštů je zajistit, aby ležely vodorovně a nespočívaly na cihlách

.

Pokud rošt přiléhá k zdivu, když se zahřeje, pomalu ho zničí. Při výrobě kamen ve vaně vlastníma rukama nezapomeňte vybavit komínovou bránu. S ním můžete ovládat zátěž a regulovat teplotu.

Čím lepší kachlová kamna

Kamna mohou být v zásadě jednoduše omítky, ale jen zřídka, co sádra vydrží tak dlouho na takovém ohřívači. Nejlepší je znovu zdivo. To lze provést s přírodním kamenem, obklad cihly nebo dlaždice. Pokud chcete obklad dlaždice, pak je nutné vyzvednout materiál správně. Existují čtyři nejvhodnější možnosti:

  1. Terakota- tato deska se vyrábí bez glazury a nemá žádné mechanické nečistoty. Je to prostě žáruvzdorná vysoce kvalitní hlinka, která nevypouští žádné toxické látky ani při extrémním teple.
  2. Obkladačky - vypálené při 1200 ° C během výroby, takže teplota ve vaně je snadná. Tato podšívka je trvanlivá a odolná proti oděru.
  3. Porcelánová dlažbaje umělý materiál skládající se z jílu, kaolinové báze a křemenného písku. Neboj se teplotních změn a horké vody, má bohatou paletu a texturovaný povrch.
  4. Talkohlorid- tento materiál je horského původu. Perfektně udržuje teplotu, dlouhodobě chladí a nebojí se vlhkosti.

Pokud zvolíte přírodní kámen pro obklady, věnujte pozornost karmínovému křemenu. To je drahé potěšení, ale tento kámen je to nejlepší, co může být pro kamna. Ve fotografických příkladech k peci pro lázeň.Jak vyrobit sporák na koupel s vlastními rukama z kovu

Železná pecJe snadné, aby to udělal sám, s dovednostmi práce se svářečským strojem. Takové topné zařízení vás bude stát méně cihlové konstrukce a se správným výkonem nebude méně efektivní.

Jak si vybrat a řezat kov

Jaká je nejlepší ocel pro kamna? Existuje pouze jedna rada: čím silnější je materiál, tím lépe. Celá otázka je v rozpočtu, protože tlustý plech je drahý. Nejlepší možností je tloušťka 2 mm. Proveďte křídou na listech podle výkresu. Zde je příklad výkresu kovového sporáku pro koupel, který se dá snadno udělat vlastníma rukama.

Je vhodnější řezat kov s bruskou, snažit se pracovat tak, aby všechny rohy byly hladké

Nezapomeňte používat ochranné brýle a rukavice, kovové třísky se mohou zranit. Všechny otřepy je třeba odstranit a vyleštit nepravidelnosti.

Svařování kovového kamna se saunou: instrukce krok za krokem

Práce s kovem vyžaduje dodržování bezpečnostních předpisů: musíte chránit oči a ruce. Nezapomeňte, že práce se svařovacím strojem může mít velmi škodlivý vliv na stav sítnice, použijte speciální masku pro svařování. Takže sled akcí.

Ilustrace Popis akce
Nakloňte obě části v pravém úhlu a přivařte je na tři nebo čtyři místa. Později budete svařovat šev zcela, ale nyní je úkolem sestavit tělo.
stejným způsobem uchopte zadní část pece. Zajistěte, aby všechny rohy konstrukce byly rovné.
Důsledně připojte díly podle schématu. Umístěte všechny držáky hrnce dovnitř konstrukce, poté budou svary umístěny vně.
Připevněte pátou část krabice dovnitř. Později bude muset řezat komín.
otvor pro komíny, vzhledem k tloušťce kovu, je vhodnější řezat plazmové řezačky.
Poté, co je otvor připraven, můžete tuto část pece zavřít ještě jednou.
Po sestavení hlavních částí konstrukce musí být všechny švy hermeticky uzavřeny.
Vyřízněte otvor pro popelník. Zde je třeba upevnit nastavitelná dvířka později.
Další technologickou dírou jsou dvířka pro plnění paliva.
Tato část bude vyrobena přímo z vyříznutého kusu kovu. V dolní části je třeba vytvořit otvory pro proudění vzduchu.
Je důležité bezpečně upevnit závěsy dveří a vytvořit rukojeť s aretační západkou.
K bezpečnému zajištění dvířek trouby přivařte šrouby západky.

Závěrečnou částí práce je svařování spojovacích prvků pro rošt z popelníku z kovového rohu a výroba nohou prokamna. Musí mít výšku nejméně 45 cm.

Jak vyrobit sporák ve vaně s vodní nádrží

Vhodně, pokud je vestavěná nádrž pro ohřev vody zajištěna předem v provedení koupelnových kamen. Lze jej namontovat nebo připojit. Zvažte vlastnosti obou možností.

Sklopná nádrž pro koupel

Samostatně umístěná nádrž má své výhody - neodpařuje vlhkost v parní lázni a zároveň ohřívá další místnost. Nádrže jsou lepší vzít z nerezové oceli, jsou schopny odolat i prudké vařící vody.

Spojení mezi pecí a nádrží probíhá přes spoje a hadice

Používejte trubky, které vydrží vysoké teploty. Voda v takovém systému se nalije před ohněm. Pokud nalijete vodu do horké trouby, může dojít k roztržení v důsledku rozdílu teplot. Voda může cirkulovat v ohřívači gravitací - pro tento účel by vzdálenost od pece k nádrži neměla být větší než 1,5 m a spodní okraj nádrže je umístěn nad registrem o půl metru. Úlohu můžete zjednodušit instalací malého čerpadla.

Sporák pro koupel s vestavěnou vodní nádrží

Druhá verze umístění nádrže - přímo nad sporákem. Je to jednoduchý design, jednoduchý design a nevyžaduje žádná čerpadla nebo systémy s komplexním svahem. Vypusťte vodu z nádrže přes vestavěnou baterii.

Tyto nádrže jsou vyrobeny z pevné nerezové oceli o síle stěny 1,5 mm

Důležité!Vestavěné nádrže by měly být stále plné.

Inlinenádrže vytvářejí vlhkou atmosféru v parní lázni. Ne každému se to bude líbit, takže si myslím, že by mohlo být lepší, kdyby se nádrž vyndala z parní lázně.

Související článek:

Tento článek se zaměří na typy saunová kamna na dřevo s vodní nádrží, oblíbené modely od výrobců a staveniště vlastníma rukama.

Jak udělat nejjednodušší verzi pece pro koupel z potrubí: video instrukce

Pokud se vám podaří získat kus kovové trubky velkého průměru, můžete snadno vyrobit saunová kamna vlastníma rukama. Z takového základu získáte vynikající topné zařízení, které není v žádném případě horší kvality než tovární. Malý video kurz na toto téma:

Cena vydání: kolik stojí nákup saunového sporáku

A konečně, podívejme se na nejoblíbenější modely saunových kamen, které lze zakoupit v internetových obchodech. Nákup takové pece vás zbaví starostí se staveništěm, ale pamatujte si, o čem jsme mluvili na samém počátku, když porovnáváme kovové a kamenné pece? Bez ohledu na to, jak kvalitní je kov, a bez ohledu na to, jak promyšlený je design kovových sporáků, nikdy takový speciální pár jako topné těleso nedá. Pokud ale čas od času použijete koupel, občas navštěvujete chalupu, je tovární pec pohodlnou cestou ven. Zde jsou modely, které jsou ve velké poptávce, podle Yandex.Market.

Model Obrázek Hlavní vlastnosti
Hephaestus PB-03 Vestavná vařič.

Ohřátý objem je 25 m³.

Výkon - 12 kW.

Komín, dřevěné palivo.
Model Obrázek Hlavní vlastnosti
Vesuvius Skif Standard 12 (DT-3) 2016 Patro koupelnová kamna.

Vyhřívaný objem - 14 m³.

Výkon - 12 kW.

Komín, dřevěné palivo.
Model Obrázek Hlavní vlastnosti
Barbara Terma Kamenka Patro koupelnová kamna.

Objem topení - 24 m³.

Komín, dřevěné palivo, popelník.
Model Obrázek Klíčové vlastnosti
TMF Geyser 2014 Nástěnná sauna.

Ohřátý objem je 18 m³.

Komín, dřevěné palivo.

Objem pece - 34 litrů.
Model Obrázek Hlavní vlastnosti
Harvia M3 Nástěnná kamna.

Ohřátý objem je 13 m³.

Výkon - 16,5 kW.

Komín, dřevěné palivo.
Model Obrázek Hlavní funkce
Feringer Optima Nástěnná kamna.

Ohřátý objem je 18 m3.

Výkon - 20 kW.

Dřevěný komínpaliva.

Jak můžete vidět, můžete za poměrně nízkou cenu vyzvednout poměrně slušnou jednotku.

Zařízení v továrním provedení jsou vybavena protipožárními skleněnými dveřmi a vypadají velmi atraktivně

Máte-li zkušenosti s výrobou nebo výrobou parních pecí vyrobených ve výrobě, sdělte své komentáře v komentářích!