ACS - systém kontroly přístupu: nuance použití a základní funkce

V moderním světě bezpečnosti se věnuje zvláštní pozornost objektům různých typů, bez ohledu na to, zda se jedná o velký podnik nebo malou kancelář, školu nebo nákupní centrum. Spolu s tradičními pracovníky bezpečnostních složek podílejících se na výkonu těchto funkcí jsou využívány různé technické systémy, které rozšiřují možnosti a funkčnost bezpečnostních služeb. Systém řízení přístupu a systém řízení přístupu je takový systém, o kterém bude diskutovat HomeMyHome.ru.

Základní prvky a konfigurace systému kontroly přístupu malého podniku nebo administrativní budovy

Systém ACS - co to je a jak je dekódován

Systém kontroly přístupu nebo systém kontroly přístupu je prvkem bezpečnostního systému vytvořeného na základě technických zařízení a elektronických řídicích systémů integrovaných do jediné sítě provozované na speciálně vyvinutém softwaru. Systém kontroly přístupu navíc umožňuje automatizovat účtování pracovní doby v podniku a v kanceláři, čímž usnadňuje práci personální služby organizace.

Typy systémů kontroly přístupu

\ t

Podle typu práce a způsobu přenosu informací jsou zařízení pro kontrolu přístupu autonomní, síťová a bezdrátová.

Schéma autonomního řízení přístupu zařízení

Autonomní - jedná se o systémy, které poskytují kontrolu nad jednotlivcem (kancelář, obchod atd.) Nebo několika místnostmi spojenými společným účelem, kdy je provoz řízen samostatným (autonomním) regulátorem. V takových zařízeních není řídicí regulátor připojen k jiným elektronickým ovládacím zařízením, ale pracuje autonomně. Přístupovým bodem do kontrolovaného území je zpravidla vstupní dveře. Elektronický zámek nebo západka se používá jako pohon v autonomních řídicích systémech a jako identifikátor se používá karta kontroly přístupu s různými typy čteček (čárkovaná, magnetická, blízkost). Obvykle je samostatný ovladačfunguje pouze „u vchodu“ kontrolovaného území a používají se ovládací tlačítka nebo senzory „na výstupu“.

Schéma sítě zařízení ACS

Síť - tyto systémy jsou vybaveny výkonnějším a funkčním regulátorem (nebo skupinou), který zajišťuje provoz ACS ve velkých oblastech, kde může být současně velký počet osob. V těchto systémech slouží přístupové body podniků nebo jiných struktur jako přístupové body a jako ovládací mechanismus se používají turnikety nebo brány. Identifikátory mohou být různých typů a samotné pohony jsou vybaveny dálkovými čtečkami.

Schéma řízení bezdrátového přístupu

V bezdrátových řídicích systémech se komunikace mezi serverem řízení přístupu a jinými ovládacími prvky provádí přes internet a mezi ovladačem a akčními členy prostřednictvím komunikačních kanálů (Bluetooth, Wi-Fi a další).

Funkce automatizovaného systému kontroly přístupu

\ t

Hlavními funkcemi, které určují účel systému řízení přístupu, jsou: vymezení a kontrola přístupu ke konkrétní oblasti prostoru (místnosti), účtování pracovní doby zaměstnanců a automatizace bezpečnostní služby.

Diferenciace a kontrola přístupu

\ t

Tato funkce předpokládá provádění těchto činností:

 • omezení přístupu osob a vstupu vozidel do kontrolovaného prostoru;
 • nezbytné omezení vpřístup zaměstnanců a návštěvníků do určitých oblastí a pracovních prostorů, které nejsou určeny pro veřejnou potřebu.

Identifikátory uživatelů lze provádět na základě různých čtenářů, a to buď ve formě elektronických zařízení nebo ve formě biometrických nebo jiných kontrol

.

Sledování času

Tato funkce je určena pro personální služby a zjednodušuje jejich kontrolu nad způsobem fungování zaměstnanců a jejich pracovní kázní. Díky této funkci může bezpečnostní služba navíc upravovat přístup zaměstnanců na kontrolované území o víkendech a svátcích, jakož i v době nepracovní.

Tato funkce je vyjádřena jako:

 • kontrola a registrace s uchováním v archivu, doba vstupu a výstupu osob na kontrolované území;
 • tvorba a provozní regulace databáze zaměstnanců, jejich přístupových úrovní a způsobu provozu.

Elektronická karta, klíčenka nebo otisk prstu - vše lze použít jako identifikátor pro přístup do řízené místnosti

Režim bezpečnostního systému

\ t

Co je ACS v oblasti bezpečnosti, je:

 • kontrola a řízení dočasných omezení pro přepravu osob a průjezd vozidel prostřednictvím přístupových míst pro permanentně registrované i jednorázové návštěvy;
 • zaznamenání data a času vstupu a výstupu motorové dopravy s fixací do paměti ACS;
 • správa provozních a mobilních přístupových bodů -zamknout a odemknout;
 • akční členy dálkového ovládání.

Další funkce

V závislosti na třídě použitého zařízení se může funkce celého systému lišit. Jako doplňkové funkce lze ACS kombinovat s kamerovými systémy a požárními systémy. Jako další způsob přenosu bezdrátového signálu může být také, pro které komunikační kanály jsou použity: Bluetooth nebo Wi-Fi, ZigBee nebo GSM.

Hlavní typy pohonů ACS: elektronický zámek, turniket, závora, elektronická jednotka vybavená komunikačním systémem se službami řízeného objektu

Technické prostředky pro kontrolu pohybu osob a návštěvníků

\ t

Systém kontroly přístupu v místnosti zahrnuje řadu různých technických zařízení, která je třeba posuzovat odděleně:

 • ID uživatelů.

Tato skupina zařízení zahrnuje:

 • Bezdotykové, bezkontaktní radiofrekvenční zařízení obsahující ve své konstrukci anténu a čip, na kterém je pevně stanoven určitý počet (kód) přiřazený určitému uživateli;
 • magnetické karty - na jejich povrch je aplikován vizuálně viditelný magnetický proužek;
 • mapy Wigandu;
 • mapy s tištěným čárovým kódem;
 • klíčenka ("Touchmemory") - kovová tableta, vybavená ROM-čipem.

Různé typy čtenářůse mohou lišit tvarem, velikostí a stylem

Biometrický identifikátor lze instalovat do systému řízení přístupu, kterým se provádí kontrola přístupu na základě lidských biometrických údajů.

 • Čtenáři.

Zařízení této skupiny mohou být pomocného nebo autonomního typu, který určuje způsob jejich instalace vzhledem k řadiči ACS. Typ čtečky závisí na typu identifikátoru - magnetické karty, čipové karty, bezkontaktní nebo blízkosti. Při použití magnetických karet se kontroluje kód na magnetickém pásku. S čipovými kartami a bezkontaktními zařízeními jsou informace přijímány z integrovaného obvodu a při použití blízkosti je kód čten z integrovaného čipu.

Regulátor přístupu pro dva snímače značky „Bolid S2000-2“

 • Kontroléry.

Tento prvek systému je jeho „mozkem“ a koordinuje práci všech ostatních zařízení. Pro různé systémy ACS se používají různé typy regulátorů: samostatné, síťové nebo kombinované. Autonomní regulátory pro systémy řízení přístupu, jak již bylo popsáno výše, se používají v systémech s jedním přístupovým bodem, pro síťové - počet pohonů se řídí potřebou a technickými možnostmi regulátoru. Kombinovaná zařízení mohou provádět oba typy funkcí, což je výhodné při odpojení komunikace se serverem monitorovacího systému, protože režimy provozu z jednoho do druhéhopřepnout automaticky.

Pohony mohou být různých provedení, tvarů, velikostí a účelů

 • Ovládací zařízení.

Tato skupina mechanismů může být bezpečně přiřazena kategorii duševního vybavení: elektronické a elektromechanické zámky, magnetické a elektromechanické západky, turnikety a závory, automatická vrata a jiná mechanická zařízení.

 • Nástroje video sledování.

Kombinace ACS s kamerovým monitorovacím systémem rozšiřuje možnosti systému řízení přístupu od té doby je zde možnost videozáznamu o okamžiku vstupu a výstupu osob, vstupu a výstupu zařízení a také zjednodušení práce bezpečnostní služby - veškeré nezbytné operace lze provádět z jednoho pracoviště.

Přítomnost video dohledu v systému řízení přístupu rozšiřuje jeho funkčnost

 • Software ACS.

Software (software) je nedílnou součástí síťového a kombinovaného systému řízení přístupu, který zajišťuje interakci elektronického „mozku“ se zařízeními a mechanismy. Pro každý typ a značku regulátorů vyvinul svůj vlastní software, a to díky výrobcům autorských práv. Regulátory jsou implementovány s předinstalovaným softwarem, který umožňuje v případě potřeby provádět instalaci a konfiguraci samostatně - to platí zejména pro samostatné systémy řízení přístupu. Pokud je to nutné, software můženakupovat samostatně, jako od vývojářů konkrétního zařízení, nebo stáhnout bezplatnou verzi na internetu.

Software instalovaný na PC usnadňuje práci personálních služeb a ochranu kontrolovaného objektu

.

Na domácím trhu existuje řada společností, které nabízejí bezplatný software pro systémy řízení přístupu ACS:

 • společnost "RusGard" (Moskva) - řadič ACS-102-CE-B (POE) s vestavěným splitterem POE a ACS-102-CE-B (WF) s modulem Wi-Fi a dalšími zařízeními;
 • společnost „éra nových technologií“ - vyrábí celou řadu zařízení pod značkou „Era“;
 • společnost Stork (Petrohrad) - vyrábí regulátory podporující komunikační rozhraní RS-485.
165 dělat oznámení pomocí SMS a e-mailu.

Na obrazovce monitoru mohou pracovníci HR vždy sledovat čas příjezdu a odchodu pracovníků z podniku

.

Související článek:

Potřeba dodatečné ochrany vzniká pro mnoho majitelů domů, kteří chtějí omezit přístup do své země. Některé z nich jsou videotelefony pro soukromé domovy. Promluvme si více o těchto zařízeních, jejich typech a technických odstínech instalace.

Vlastnosti systémů řízení přístupu pro různé typy řízených objektů

Pokud jde o velký podnik nebo malou kancelář, kancelářskou budovu nebo systém kontroly přístupu do škol, mají-li podobnou povahu, liší se poněkud podrobně v závislosti na typu a způsobu použití kontrolovaného objektu, na kategorii uživatelů a na nutnosti přenášet informace do ústředí. organizace nebo úřadu.

Vlastnosti ACS pro velké podniky

\ t

Vytvoření ACS pro velké společnosti a organizace je nejobtížnějším úkolem ze všech možných možností výstavby takového systému. Důvodem je skutečnost, že velká společnost má zpravidla kanceláře v různých regionech země a sídlo se nachází ve velké metropoli. V tomto případě se v regionálních kancelářích může struktura, režim a povaha práce dramaticky lišit, což vyžaduje výkonný regulátor a široce profilový software.

Čím větší je podnik, tím větší je počet zařízení různých typů, které je třeba kombinovat do jediného systému

.

V takových systémech se vedle vyššího výkonového regulátoru používají moduly vzdáleného rozhraní pro vytvoření centralizované nebo distribuované konfigurace sítě nezbytné pro konkrétní společnost.

Vlastnosti řízení přístupu pro malé kancelářehotely a obchody

\ t

Ovládání přístupu do kanceláře, obchodu nebo hotelového pokoje je poněkud jednodušší již od roku v tomto případě je počet akčních členů a čteček omezen. Pro malou kancelář může být postačující mít autonomní systém kontroly přístupu, který vám umožní ovládat pouze vstup do místnosti. Pro hotely je důležitým bodem monitorovacího systému přítomnost funkce záznamu videa ve společných prostorách a programovatelného jednotlivce pro místnosti.

Elektronické zámky instalované v místnostech zajišťují kontrolu nad hosty během jejich pobytu v hotelu

Kromě toho ACS instalovaná v hotelech plní řadu specifických funkcí: zlepšení služeb zákazníkům a zajištění bezpečnosti během jejich pobytu.

Vlastnosti ACS pro školy

Charakteristickými rysy systému ACS instalovaného ve školách jsou:

 • Výkonnost:
 • přítomnost jednoduchých ovládacích zařízení zajišťujících pouze zabránění průchodu cizinců na území nebo do budovy školy;
 • možnost absolvování studenta bez identifikátoru, za nímž následuje bezpečnostní strážce v softwaru systému řízení školy;
 • Foto-ID vám umožňuje ověřit totožnost průchodu;
 • řízení opakovaných průchodů ovládacím zařízením.

Turniket je hlavním ovládacím zařízením systému kontroly přístupu ve škole

 • Shodazabezpečení v nouzovém režimu, upraveném předpisy pro požární bezpečnost podobných objektů.
 • Dostupnost identifikátorů vhodných pro děti.
 • Biometrie, identifikace bez uvedení identifikátoru (handsfree), jakož i informování rodičů.

Charakteristiky systémů kontroly přístupu pro organizaci dopravy na parkovištích

\ t

Pro normální provoz ACS instalovaného na parkovištích musí vykonávat funkce jako:

 • řídí práci na semaforech v závislosti na přítomnosti a umístění vozidel v místech zpětného pohybu;
 • kontrolovat provoz s přihlédnutím k prioritám vstupu /výstupu z různých úrovní parkování, pokud existují;
 • pro řízení provozu systému v automatickém i manuálním režimu, umožňující obsluze měnit priority pohybu.

Použití systému ACS na parkovištích je pohodlné a praktické

Jinak je práce systému kontroly přístupu na parkovištích podobná režimu využívání síťových systémů.

Instalace a údržba systému řízení přístupu - nuance

Hlavní operace při instalaci prvků řídicího systému (pohony, čtečky atd.) Se provádějí bez větších obtíží, a to i nekvalifikovanými pracovníky. K tomu se používají tradiční upevňovací prvky (samořezné šrouby, kotevní šrouby atd.) A v případě potřeby se základní deska naplní (bariéry, bariéry atd.).

Instalacesítě by měly být svěřeny odborníkům, protože nekvalifikovaný personál nebude schopen kvalifikovaně instalovat distribuční sítě a konfigurovat systém

Je obtížnější připojit regulátor a instalovat distribuční sítě vzhledem k požadavkům na tyto komunikace:

 • distribuční sítě musí být utajeny;
 • napájení zařízení pro řízení přístupu, jakož i komunikačních sítí, by mělo mít redundantní vedení, zajišťující provozuschopnost v případě poruchy provozu hlavních vedení nebo nezávislý zdroj (baterii).

Odpojení vodičů v řídicích a monitorovacích zařízeních, stejně jako přímo v regulátoru, je nejodpovědnější prací při instalaci ACS

Když jsou instalovány zařízení a zařízení a je instalována komunikace, začíná nejdůležitější okamžik - nastavení systému. V této fázi provádění práce se provádí propojení mezi servopohony, identifikátory a ovládacím panelem systému. Během provozu systému ACS se údržba skládá z kontroly elektrických připojení, správnosti nastavení a sledování stavu spotřebního materiálu: nabíjení baterií a aktualizace paměťových karet.

Ceny za systémy kontroly přístupu a systémy kontroly přístupu

\ t

Náklady na vybavení a instalaci řízení přístupu závisí na konfiguraci systému, počtu přístupových bodů, jakož i na typech a značkách.použité zařízení.

ACS je především lidská bezpečnost na pracovišti, doma a na veřejných místech

.

Níže uvedená tabulka uvádí ceny pro různé systémy řízení přístupu při jejich prodeji prostřednictvím internetových společností ke dni 2. čtvrtletí 2018:

Typ systému kontroly přístupu Průměrné náklady (k dubnu 2018), rub.
Přístup přes elektronický klíč TM (TouchMemory) s elektromechanickým zámkem pro vnitřní instalaci 4350
S telefonním přístupem přes internet s elektromagnetickým zámkem pro instalaci na vchodových dveřích ulice 7900
S videotelefonem a dveřním panelem s přístupem přes elektronický klíč TM (TouchMemory) s elektromagnetickým zámkem 14000
S přístupem k otisku prstu a kartou s elektromagnetickým zámkem odolným proti vlhkosti pro instalaci na branku /bráně 25300
S online sledováním času a přístupem k otiskům prstů a kartou s elektromagnetickým zámkem pro vnitřní instalaci 31800

Jak je patrné z této tabulky, která ukazuje jen malou část sad přístupových kontrol používaných pro malé předměty ochrany, na trhu takových zařízení si můžete vybrat model potřebný pro funkčnost, spolehlivost a finanční způsobilost kupujícího.

Video: ACS. Instalační funkce