Barvení dřeva: odrůdy, vlastnosti, vlastnosti aplikace

Dřevo je velmi populární stavební a dokončovací materiál. Jeho odolnost vůči vnějším faktorům, zejména vlhkosti, však zůstává velmi žádoucí. Pro ochranu výrobků ze dřeva bylo vyvinuto mnoho technologií. Barvení dřeva je jedním z prvních způsobů, jak tyto produkty chránit. To je stále nejefektivnější ze všech. V tomto článku budeme hovořit o výkonu, výhodách, nevýhodách a dekorativních vlastnostech různých typů mořidla. Vysvětlete, jak to udělat vlastními rukama. Poskytujeme aplikační technologii a pravidla pro opravu vad.

Skvrna s rustikálním efektem - vykazuje texturu a chrání dřevo před mechanickým poškozením

Účel skvrny a její rozdíl od nátěru

\ t

Hlavním účelem skvrny je chránit dřevo před vnějšími přírodními a umělými faktory. Při zachování přirozené struktury může povrch stromu poskytnout téměř jakýkoliv barevný odstín.

Účinek ochrany proti vlhkosti po použití bezbarvého skvrnku

Hlavním rozdílem od barev a laků je zvýšená schopnost přenosu světla a zvýšená odolnost proti vlhkosti. Skvrny pronikají hlouběji do povrchu dřeva a vytvářejí ochrannou vrstvu, která chrání materiál před hnilobou, dřevokazným hmyzem, deformacemi vlhkosti.

Barvení dřeva - klasifikace podle složení

\ t

V závislosti na složení, výkonu a technologii nanášení skvrn se může značně lišit.

Voda

Nejběžnější a cenově dostupný typ mořidla. Má širokou škálu barev. Je vyroben jak ve formě připravených struktur, tak ve formě prášku rozpustného ve vodě. V druhém případě závisí intenzita barvy na množství prášku přidaného do vody během přípravy kompozice.

Výhody : žádný ostrý zápach a toxické sekrety, doporučeno pro vnitřní použití.

Nevýhody : při aplikaci lehce zvedá dřevěná vlákna, což zvyšuje citlivost materiálu na vlhkost. Skvělá doba schnutí, kteráje asi 12-14 hodin.

Různé odstíny vodní skvrny

Důležité!Před nanesením skvrny na vodní bázi by měl být pracovní povrch důkladně navlhčen vodou. Poté je nutné udržet pauzu 5–10 minut, pak ji důkladně přebrousit. Teprve pak můžeme začít zpracovávat.

Alkohol a nitromorilka

Je to alkoholový roztok anilinových barviv. Rozpouštědlo je denaturovaný alkohol. Také se vyrábí ve formě hotového roztoku nebo prášku. Charakteristickým rysem je vysoká rychlost sušení - 20-30 minut, což je výhoda i nevýhoda.

Pro aplikaci nitromorilki ze směsí na bázi alkoholu se doporučují stříkací pistole

.

Vysoká vlhkost a nepřesné kartáčování během aplikace může mít za následek nerovnoměrné pigmentování ošetřeného povrchu. Pro dosažení jednotné barvy se proto důrazně doporučuje použít vakuové nebo pneumatické stříkací pistole.

Výhody : rychle schnoucí, cenově dostupné;

Nevýhody : vysoká pravděpodobnost barvení s manuální aplikací, ostrý a nepříjemný zápach, toxický výtok (zejména nitromorilka).

Olej

Je to jeden z nejvhodnějších pro ruční použití. Rozpuštění v oleji různých segmentů poskytuje široký barevný gamut a odstín odolný proti vyblednutí. Bílý destilát se používá jako rozpouštědlo.základní - technický lněný olej.

Použití olejové skvrny štětcem

Výhody : netvoří skvrny, nezvedá vlákna, poskytuje vysoký stupeň ochrany dřeva před vnějšími faktory, schne během 2-3 hodin;

Nevýhody : nepříjemný zápach, který po aplikaci zmizí poměrně dlouho: od několika dnů do několika týdnů.

Akryl

Vyrobeno ve formě vodných disperzí akrylových polymerů s přídavkem pigmentu. Takové kompozice nemají prakticky žádné nevýhody, s výjimkou vysokých nákladů.

Akrylové skvrny mají jasné barvy

Výhody : schne během 2 - 3 hodin, bez zápachu, nevyvolává žíraviny ani toxické výpary během aplikace a při dalším provozu vytváří jednotný nátěr bez skvrn, poskytuje spolehlivou ochranu dřeva.

Nevýhody : vysoká cena.

Vosk

Prostředek je tvořen vodnou suspenzí vosku. Má vysokou hustotu, aplikovanou látkou. Není absorbován do materiálu. Vytváří na povrchu dřeva relativně silnou ochrannou vrstvu. Používá se jako základní "základní nátěr" pro různé nátěry a pro leštění výrobku včelím voskem.

Jednosložková skvrna na bázi vosku Borma

Výhody : Jednotná pigmentace, spolehlivá ochrana podkladu, nesnižuje absorpci vlhkosti.

Nevýhody : vysoké náklady,složitost aplikace.

Proces použití voskové skvrny

Důležité!Polyuretanové nebo dvousložkové laky vytvrzené kyselinou na površích ošetřených voskovým barvivem nelze použít jako vrchní nátěr.

Spotřeba

Dřevo se dobře vstřebává do dřeva. Při nákupu potřebného množství dokončovacího materiálu je navíc nutné vzít v úvahu pórovitost podkladu. 1 litr hotového roztoku je zpravidla dostačující pro zpracování 12-15 m². Je třeba zvážit způsob aplikace a typ stavebních konstrukcí. Například při nanášení barvy ze stříkací pistole má velký význam průměr trysky a tlak. Nejlepší řešení pro vodné roztoky je 1,5 mm při tlaku 3 atm a pro alkohol a nitromorilok 1,3 mm při tlaku 2-2,5 atm. Skvrna by měla pouze navlhčit povrch, který má být ošetřen, a nestojí tam v kalužích.

Proniknutí skvrny dřeva do struktury dřeva

Paleta barev

Skvrna se absorbuje do vnější vrstvy povrchu dřeva. V závislosti na hustotě vláken barví materiál nerovnoměrně. Díky tomu je přirozená struktura stromu plně zachována. Dříve, s pomocí skvrny od dřeva, strom mohl jen ztmavnout, ale nyní různé kompozice umožňují nejen zesvětlit dřevo, ale také dát mu různé odstíny, včetně těch nasycených. Sytost barev závisí na následujících faktorech:

 • dřeviny a původní odstín;
 • pórovitost;
 • hustota;
 • textury.

Co se týče barevné palety, moderní skvrny jsou téměř stejné jako u vysoce kvalitních barev

.

Stejné složení může odlišně barvit různé druhy dřeva. Například po ošetření nitromorilkou získá dub tmavě hnědou a javorově žlutavou barvu. Je třeba mít na paměti, že jehličnany absorbují skvrny horší a nerovnoměrnější. Proto je nutné před zpracováním z povrchu opatrně odstranit pryskyřici a produkt zakrýt ve dvou vrstvách.

Video: Srovnání odstínů skvrn od různých výrobců

Výrobci

Skvrny jsou vyráběny stejnými společnostmi, které vyrábějí barvy a laky. Z nejznámějších výrobců, jejichž produkty jsou zaslouženě populární, lze zdůraznit následující:

 • Německo: Flamingo, Dufa, Caparol;
 • Turecko: Betek, Dyo, maršál;
 • Slovinsko (Belinka Belles) je ochranná známka společnosti Belinka;
 • Finsko - Tikkurila;
 • Francie - Liberton;
 • KANSAI PAINT group - mezinárodní ochranná známka Helios;
 • AkzoNobel International Corporation je ochranná známka společnosti DULUX.

Recenze

Přezkum použití dekorativní skvrny pro venkovní práci Dufa Wood Protect:

Přečtěte si více v Otzovik: https://otzovik.com/review_6882914.html

Stain Dufa Wood Protect
Přezkum bělícího účinku impregnace na dřevěné povrchy Azure Belinka:

Přečtěte si více na adrese Otzovik: http://otzovik.com/review_3319816.html

Nástěnná malba Azure Belinka
Zpětná vazba k použití skvrny Tikkurila "Pirtti":

Přečtěte si více na adrese Otzovik: https://otzovik.com/review_2976068.html

Barvení dřeva Tikkurila Pirtti
Liberon Black Bison Wood Wax Review:

Číst dál v Otzovik: https://otzovik.com/review_6460180.html

Barvení dřeva Liberon Black Bison
Zpětná vazba na laku na bázi vody Dulux Woodshen:

Přečtěte si více na adrese Otzovik: https://otzovik.com/review_1957367.html

Skvrna dřeva Dulux Woodshen

Vlastnosti volby

Především je nutné zvolit složení skvrny na základě oblasti použití. Stejně jako ostatní barvy jsou rozděleny do dvou hlavních skupin: vnitřní a vnější.

Výrobci poskytují bohatý výběr skvrn s různými výkonovými charakteristikami a barevnými řešeními

Každý typ dřeva má odlišnou strukturu, závisí na něm možnost jeho zbarvení. Neměli byste se snažit s pomocí mořidla barvit jehličnaté dřevo intenzivní barvou. Na povrchu můžete získat místa různého pigmentace. Jehličnaté druhy by měly být mírně tónované. Na druhou stranu tvrdé dřevo dobře absorbuje vlhkost. V důsledku toho může být použita široká škála barvicích kompozic.

Video: Pravidla pro výběr mořidla pro interiérové ​​práce

Aplikační technologie

Procvičte si čtyři základní metody nanášení skvrn.

Broušení -doporučeno při zpracování porézního dřeva. Výrazně snižuje spotřebu, umožňuje dosáhnout rovnoměrného pigmentování, dobře ukazuje strukturu dřeva. Skvrna je aplikována na povrch základny a je rozložena po celé ploše pomocí textilních tamponů. Doporučeno pro olejové a voskové formulace.

Aplikace skvrny speciálním hadříkovým tamponem

Aplikace válečkem - bez reliéfu se používá válečkový válec se střední hustotou. Zabraňuje tvorbě skvrn a umožňuje rovnoměrnější rozložení kompozice po celém povrchu. Doporučeno pro olejové skvrny.

Aplikace nitromorylového válce

Lze použít stříkání - stříkací a vakuové stříkací pistole a rozprašovače. Průtok závisí na pracovním tlaku a průměru trysky. Doporučeno pro alkohol a nitromorilok.

Pro rychlé zpracování velkých ploch se provádí aplikace rozprašováním

Zpracování štětcem - umožňuje získat bohatou barvu. Obvykle se vyrábí ve dvou až třech vrstvách. Vhodné pro akrylové a vodní skvrny.

Tradiční kartáčování se provádí ve směru struktury dřeva

Fáze procesu nanášení skvrn:

 1. Je nutné pečlivě připravit povrch základny: odstranit starý nátěr, prach a nečistoty. Povrch se výhodně odmastí. Při zpracování dřeva z měkkého dřeva na povinné bázipryskyřici odstranit slabým roztokem lakového benzínu.
 2. První vrstvu naneste pouze ve směru textury dřeva.
 3. Pokud je podklad ošetřen skvrnou v několika vrstvách, pak se každá následující vrstva aplikuje příčně na předchozí.
 4. Pro první vrstvu lze použít zředěné skvrny (ne více než 10-15% celkového objemu).
 5. Po zaschnutí první vrstvy se doporučuje ji obrousit, aby se vyloučila zvýšená zdřímlost a zvýšila přilnavost mezi vrstvami. Pro tento účel se používá brusný papír č. 180 až 400.

Oprava možných chyb

Na rozdíl od nátěru jsou vady způsobené ošetřením dřeva mořidlem odstraněny velmi špatně. Proto je nutné při aplikaci pečlivě sledovat technologii práce a být velmi opatrní:

 • Je-li v důsledku nanesení skvrn vytvořen injektáž, je nutné je co nejrychleji odstranit pomocí suché hmoty;
 • Pokud již aplikovaná povrchová úprava již byla zabavena, ale ještě není zcela vysušena, pak se druhá vrstva nanese na ošetřený povrch a pak se oba odstraní kusem látky;
 • Pokud je skvrna zcela suchá, budete muset použít rozpouštědlo v kombinaci s brusným brusným papírem;
 • když se použije skvrna s bohatým pigmentem, jedinou cestou by bylo odstranit vnější vrstvu pomocí hoblíku.

Video: korekce vad od skvrn

Malty s vlastní rukou

na dřevodalší stín a zároveň ho chrání před vnějším vlivem pomocí "populárních" prostředků.

Rostlinné složky

 • nasycený vývar z modřínové kůry nebo cibulové slupky - červený odstín;
 • odvar z ořechových skořápek nebo směs vrbové kůry, dubu, drcených ořechových skořápek a olšových jehňátek ve stejném poměru - hnědá;
 • kůra dubu a olše ve stejném poměru - bohatá černá barva;
 • odvar z nezralých plodů rakytníku - zlatavě žlutý odstín na lehkých skalách a listnatém dřevu;
 • je žádoucí smíchat všechny uvedené dekory s olejovými skvrnami nebo po tónování dřeva ošetřit ochrannými impregnacemi.

Cibule na barvení dřeva

Použití odvarů z olše a dubové kůry pro tónování

Materiály a látky pro domácnost

Chcete-li vytvořit skvrnu, můžete použít materiály a látky, které jsou v každodenním životě zcela běžné:

 • mletá káva s jedlou sodou ve stejném poměru - v závislosti na intenzitě ředění vodou vytvořit různé odstíny hnědé;
 • čaj v různých koncentracích odstíny lehkého dřeva v hnědém odstínu;
 • k vytvoření ebenového efektu musí být povrch ošetřen infuzí kyseliny octové. Pro tento účel se malé železné hřebíky naplní kyselinou octovou a infundují se po dobu 3 až 7 dnů bez světla.

Ebenový efekt, výsledek zpracováníExtrakt z kyseliny octové

\ t

Barvení dřeva kávou

Chemické skvrny

 1. Po zpracování hašeným vápnem získává dub hnědou barvu, matice se stává hnědavě olivovým odstínem.
 2. Olivová barva může být dána do jakékoliv dřevěné dýhy ošetřením horkým práškem octa. Vezměte 50-60 g prášku na 0,5 l stolního octa 9%, vařte 10 minut, dřevo zpracovejte horkým roztokem.

Bělení dubu hydratovaným vápnem

Výsledky

Nepochybně je používání domácích tónovacích dřevěných výrobků finančně mnohem dostupnější. Z hlediska ochrany dřevěných konstrukcí před vnějším vlivem by však měly být upřednostňovány speciální prefabrikované směsi.