Baterie pro šroubovák: jak si vybrat a používat

Akumulátorový šroubovák je velmi užitečným nástrojem jak pro profesionální, tak pro každodenní život. Je vždy po ruce, nepotřebuje kabelové měřiče a nosiče. Ale potřebuje autonomní moc. A baterie plní tuto důležitou roli. Je to o baterii pro šroubovák a my v tomto článku řekneme.

Šroubovák - vhodný vynález pro domácí a profesionální činnosti

Zařízení a princip činnosti baterie šroubováku

Baterie je samostatné zařízení zabalené v plastovém pouzdře s upevňovacími prvky k šroubováku. Uvnitř je několik bateriových článků. V závislosti na značce šroubováku může být několik, může se lišit ve složení a kvalitě.

V baterii není mnoho článků

Princip provozu baterie je jednoduchý. Protože je nabíjecí, pak předtímmusí být účtován. Po vložení akumulátoru do šroubováku se náboj nahromaděný v akumulátoru přenese do elektromotoru nástroje, který zase otočí vložku s instalovaným vrtákem nebo vrtákem.

Související článek:

Akumulátorový šroubovák : proč potřebujete odrůdy, které je vhodnější zvolit, jaký model značky preferujete, průměrné ceny a tipy na opravy vám pomohou s podrobným přezkoumáním.

Typy baterií podle typu použitých materiálů

\ t

Vzhledem k tomu, že se elektřina hromadí v bateriích v důsledku chemických reakcí probíhajících uvnitř, použití materiálů s odlišnými vlastnostmi v konstrukci určuje technické vlastnosti baterií. Ve skutečnosti existuje mnoho typů baterií, ale řekneme vám o těch nejběžnějších.

Nikl kadmium

Jak lze z názvu vyčíst, dva prvky se týkají takové baterie - niklu a kadmia.

Prvky niklu a kadmia mohou mít velmi rozdílné formy

.

Hydrochlorid draselný je elektrolytem, ​​takže tyto baterie se nazývají alkalické. Nyní nejsou tak populární, ale stále zůstávají jedním z nejspolehlivějších typů baterií. Nikl-kadmiové baterie pro šroubováky získaly svou popularitu především od profesionálů. Jsou to stavitelé, montéři, elektrikáři pracující v náročných prostředích. Dokonce i při záporných teplotách nikl-kadmiová baterie dokonale drží náboj.

OfVýznamnými výhodami lze identifikovat velký počet cyklů vybíjení a absenci ztráty náboje při delším prostoji. Z minusů lze poznamenat, že aby se zabránilo tomu, že se maximální čas nabíjení s časem sníží, je nutné tento typ baterie zcela vybít a nabít.

Další důležitou vlastností, která se v poslední době stala relevantní, je toxicita kadmia. To znamená, že po selhání baterie musí být baterie řádně zlikvidována. A to je další náklad a pozornost ekologů. V některých zemích je použití baterií s kadmiem zakázáno.

Hydrid niklového kovu

\ t

Princip činnosti a složení baterie je téměř stejný jako u niklu a kadmia. Úloha druhého činidla se provádí vodíkovou hydridovou elektrodou. Hydroxid draselný se také používá jako elektrolyt. Ve srovnání s kadmiovými bateriemi mají menší paměť. To znamená, že můžete nabíjet i částečně vybitou baterii. Při stejných velikostech s kadmiovou baterií je celkový objem nabití v této formě větší. Nedoporučuje se však používat takové baterie při nízkých teplotách.

Takže nikl-metalhydridová baterie

Li-ion baterie

Mnoho uživatelů si připomíná nikl-kadmiové baterie a snaží se dodržovat stejná provozní pravidla pro lithium-iontové baterie. To znamená, že zcela vybijte a nabijte baterii. U lithium-iontových baterií však téměř chybí paměťový efekt. Navíc tento typBaterie vykazuje nejnižší samovybíjení. Pokud jde o kapacitu, lithium-iontové baterie jsou dvakrát tak dobré jako nikl-kadmiové baterie. Dnes je tento typ baterie používán všude - domácí spotřebiče, auta, nářadí, telefony a notebooky. I přesto, že lithium-iontové baterie špatně snášejí záporné teploty, jsou stále poměrně žádané.

Lithium-iontové baterie mohou mít libovolný tvar, ne nutně válcovitý

Lithium-polymerová baterie

Toto je jedna z modifikací lithium-iontové baterie. Stejně jako elektrolyt se zde používá polymerní materiál. Tento přístup umožňuje výrobu baterií prakticky jakéhokoliv tvaru, dokonce i ultratenkých, až do tloušťky 1 mm. Paměťový efekt je slabý, samovybíjení je také nízké. S relativně malou hmotností je nabíjecí kapacita několikrát vyšší než u jiných typů baterií. Proč jsou tedy lithium-polymerové baterie se všemi svými inovativními vlastnostmi špatné? Faktem je, že při přehřátí nebo přebití se mohou vznítit. Baterie se přirozeně snaží vytvořit ochranné mechanismy. Některé nabíječky navíc používají speciální algoritmus pro nabíjení. Často se však výrobci, zejména soukromí, snaží ve snaze ušetřit peníze vždy investovat do nových technologií.

Lithium-polymerové baterie mohou být oblečeny v téměř libovolném tvaru

Která baterie je pro šroubovák lepší

V monosylkách nelze říci. Různé bateriepoužívá ve zcela odlišných podmínkách a používá se k řešení různých problémů. V praxi si v zásadě vyberete ze dvou nejvhodnějších typů: nikl-kadmium nebo lithium-ion. První udržuje náboj stabilní a dlouhý, což umožňuje pracovat při nízkých teplotách. Druhá - kompaktní a pohodlná, se stejnou hmotností jako nikl-kadmium, může pracovat mnohem déle, ale v příznivějších podmínkách.

Jak zvýšit životnost baterie

Pro maximalizaci životnosti baterie je nutné pečlivě dodržovat doporučení pro její použití. A je zajímavé, že tyto informace jsou vždy uvedeny v pokynech pro šroubovák. Ale kdo to čte?

Současně se liší požadavky na provoz různých tříd baterií. Nikl-kadmium má paměťový efekt, to znamená, že si pamatují, v jakém stadiu výboje začali nabíjet. A podle toho budou pracovat až do dosažení této značky. Jednoduše řečeno, pro nikl-kadmium platí pravidlo: úplné vybití - plné nabití.

S lithium-iontem je stále jednodušší - můžete nabíjet a vybíjet v libovolné fázi výboje. Je však lepší je nepoužívat při nízkých teplotách. A samozřejmě, neúčtují se za studena.

Nejdůležitějším doporučením pro všechny typy baterií je obecně zabránit přehřívání a přebíjení. To je stejně špatné pro všechny baterie. Ale v první řadě by se měla o nabíječku starat. Proto je lepší používat pouze značkové výrobky.

Oprava napájecího zdroješroubovák do-it-yourself

Ve skutečnosti všechny opravy domů spočívají v nahrazení kontejnerů novými. A dokonce i tehdy, pokud existuje dárce - stejná baterie. Jakákoliv baterie pro šroubovák je sada plechovek nebo nádob s chemickými prvky uvnitř. Diagnostika poruchových zařízení proto začíná ověřením těchto nádrží.

Diagnostika

Kapacity jsou připojeny v baterii v sérii, to znamená, že porucha jednoho bude mít vliv na provoz celého zařízení. Pro diagnózu je třeba provést malý experiment, který bude vyžadovat multitester.

To může vypadat jako montáž prvků v jediné baterii šroubováku

Nejprve je třeba baterii zcela nabít. Poté jej rozložte a změřte napětí na každé bance. Odběr by měl být v rozmezí 1,2-1,4 V pro nikl-kadmium a 3,6-3,8 V pro lithium-ion. Pro pohodlí, můžete označit banky, dostat se z těchto limitů. Pak musí být baterie znovu sestavena a vybita tak, aby nedošlo ke ztrátě napájení. Poté znovu sestavíme a změříme napětí.

Pro montáž budete potřebovat páječku

Nádoby s největším rozdílem mezi prvky se vymění. Můžete získat nové banky buď od dárce - další staré nebo zbytečné baterie, nebo si můžete objednat z internetových obchodů. Rozměry a charakteristiky se samozřejmě musí zcela shodovat s „příjemcem“.

Vymáhání

Lze obnovit pouze nádoby z nikl-kadmiové baterie. A pak, tohleoperace nezpůsobí, že banka bude nová. Pouze zpoždění selhání.

Baterie může být obnovena dvěma způsoby: stlačením nebo utěsněním, nebo použitím napětí a proudu mnohem vyššího, než je nominální napětí. První metoda je vhodná v případě, kdy je elektrolyt stále přítomen, ale objem je ztracen. Druhá neutralizuje efekt paměťového efektu a vrátí kapacitu. Třetí možnost je také použita, když je elektrolyt ručně přidáván do nádoby. Jak je však uvedeno výše, všechny způsoby využití jsou dočasným opatřením, které jen mírně prodlužuje „bolest“ baterie. Je lepší zcela nahradit položku novým. Naštěstí jejich ceny teď nejsou příliš vysoké.

Video: která baterie je lepší pro šroubovák