Co je užitečným hydroakumulátorem pro systémy zásobování vodou?

Selhání autonomní komunikace v soukromém domě je fenomén, který není neobvyklý, protože se používá zařízení s omezeným zatížením. Ve většině případů se lze vyhnout problémům, pokud používáte různé kompenzační mechanismy. Například hydroakumulátor pro systémy zásobování vodou zajišťuje plynulý přívod vody a přívod kapaliny v případě vypnutí elektrického čerpadla, což zvyšuje životnost potrubí připojeného k systému zařízení, odstraňuje problém nedostatku vody. Chápeme, jak to dělá, ať už je to v domě nezbytné, jak si vybrat správný model a co hledat při instalaci.

Objem akumulátoru se volí pro celkový objem vodovodu

Popis zařízení

Topení v soukromém domě je uzavřený systém s konstantním množstvím vody. Při zahřívání se rozpíná a rozdrtí vnitřek trubek, hadic, vodovodních kohoutků a pojistek spojených mechanismů. S výkonným čerpadlem nebo velkoobjemový kotel v cyklu přívodu vody také znamená vysoký tlak při zapnutí vody. Neustálé prudké výkyvy způsobují riziko prasknutí potrubí a jeho likvidace.

Je-li rozdíl tlaku v kotli a potrubí, voda může vyvolat silný vodní ráz

Funkce hydraulického akumulátoru

\ t
 • Doplňková zásobní nádrž na vodu speciálního provedení je vystavena nadměrnému tlaku, což eliminuje rizika poruch spojených s jeho výskytem.
 • Prodlužuje životnost trubek, spojů, chladičů kotlů, filtrů, praček atd. udržováním stálého tlaku.
 • Snižuje počet startů a zastavení čerpadla, minimalizuje opotřebení čerpadla.​​
 • V závislosti na modelu může akumulátor pojmout až 300 litrů vody, které lze použít v případě výpadku proudu.
 • Udržuje rovnoměrnou hlavu v období špičkové spotřeby a v momentech, kdy se čerpadlo spouští a zastavuje.

Standardní tlak v hydraulické nádrži je do 60 litrů ─ 1,5 baru, maximální přípustná hodnota pro většinu modelů je 10 bar

Co je to design

Objem expanzní nádoby je částečně naplněn vodou, částečně vzduchem. Oni jsou odděleni potravinovou gumovou membránou nebo voda je kreslena do gumového balónu. Když je kohoutek otevřen, voda vstupuje do systému, vytlačený stlačeným vzduchem.

Automatické relé určuje redukcitlak vzduchu v hydraulickém akumulátoru je nižší než stanovené minimum v důsledku vyprazdňování nádrže a vysílá signál k zapnutí čerpadla a obnovení čerpání. Po dosažení počáteční hodnoty stlačení vzduchu ─ zhasne.Při mírném poklesu tlaku se čerpadlo nezapne. To znamená, že malý přívod vody nevede k vypuštění celého systému, ale pouze z hydroakumulátoru. To snižuje opotřebení a spotřebu elektřiny.

Užitečné informace!Není-li tlak 1,5 baru dostatečný pro normální fungování systému vzhledem k jeho velkému objemu a výšce, např. Ve 3-4podlažní budově, můžete jej pumpovat přes šoupátko v horní části nádrže k požadovanému čerpadlu automobilu.

Měříme tlak v akumulátoru připojením manometru

Akumulátor má upevnění odpovídající způsobu jeho umístění floor na podlahu nebo na stěnu. Vnější povrch je opatřen antikorozní epoxidovou barvou nebo jiným ochranným nátěrem. Provozní parametry, jako je nastavený a maximální tlak, přípustná teplota vody, průměr přívodu vody, jsou uvedeny na každé jednotce. Tyto vlastnosti jsou vybírány podle účelu baterie a specifických vlastností systému zásobování vodou zákazníkem.

Věnujte pozornost!Životní cyklus domácích spotřebičů uváděný výrobci je v průměru 7-10 let. V praxi však záleží na základní linii, dostupnosti náhradních dílů a zpravidla nepřesahuje 7 let. Většinajednoduché slouží 3-4 roky.

Jak si vybrat hydraulickou nádrž pro systémy zásobování vodou

Objem baterií pro domácnost se pohybuje od 6 do 500 litrů, větší zařízení v soukromých domech se prakticky nepoužívají. Materiál membrány určuje, zda lze model použít v topném systému nebo pouze v přívodu studené vody. Syntetický kaučuk udržuje průměrný teplotní rozsah od -10 ° C do + 100 ° C a přírodní kaučuk do + 50 ° C.

Modely a ceny

\ t
 • Nádrže bez úchytek.Malá zařízení s objemem od 5 do 24 litrů se montují vertikálně přímo na potrubí. Pro spolehlivost můžete použít speciální držák, který se skládá z montáže na stěnu a kroužky, které se nosí na baterii.

Expanzní nádoby pro topný systém jsou převážně natřeny červeně, modře pro přívod vody

 • Nádrže s univerzálními upevňovacími prostředky . Hydraulické akumulátory pro vodovodní systémy do 50 litrů jsou často vyráběny s mechanismem vhodným pro horizontální i vertikální instalaci. Umístěna na podlahu, pokud není možné upevnit jednotku na zeď z důvodů ergonomie nebo technických důvodů.

Plochá plošina na akumulátoru je určena k instalaci čerpadla na ní, což pomáhá optimalizovat uspořádání vodovodu

 • Nádrže s nohama.Zařízení od 80l mají příliš velkou váhuplněné a instalované pouze na podlaze. Zpravidla existují tři stálé zastávky. Existují modifikace s kovovou nebo plastovou spojovací přírubou níže.

Pouzdro akumulátoru je vyrobeno z oceli, někdy z nerezové oceli, je dražší

Bez ohledu na způsob montáže jsou expanzní nádoby vybaveny vsuvkou, která slouží nejen k čerpání a zvyšování tlaku, ale také k odvádění přebytečného vzduchu, který se dostane dovnitř s vodou a vyvažuje provoz jednotky. Přítomnost vyměnitelné membrány, která rychle selhává, prodlužuje životnost výrobku.

Zařízení bez výměnného válce jsou levnější, ale jsou určena pro lehké zatížení a krátké práce

Ceny akumulátorů na zásobování vodou začínají v průměru 700 rublů. na 8 litrů a dosahují 25 000 rublů. pro 500 litrů. Populární značky jsou ruská Dzhileks, Wester a Uni─Fitt, Reflex a Zilmet německá výroba. Evropské produkty jsou o 10-15% dražší. Pro ruské podmínky nejsou vždy nejlepší volbou.

Související článek:

Tlakový spínač pro hydroakumulátor. Správná instalace a nastavení tlakového spínače akumulátoru umožňuje snížit negativní vliv na zařízení. A každý se s tím bude moci vypořádat díky podrobným instrukcím.

Faktory výběru

 • Objem systému zásobování vodou. Minimální velikost baterie je 10% celkové kapaliny v potrubí. Například, pokud je systém 220-230 litrů, pak může být nádrž 20-30 litrů. Pro ohřev pomocí kotle na tuhá paliva je nutné odebrat nádrž dvakrát tak rychle, jak se voda rychle ohřívá, tlak se dramaticky zvyšuje a pro kompenzaci expanze chladiva je nutný přídavný objem.

Plynový, naftový nebo elektrický kotel ohřívá vodu hladce a nevyžaduje takový velký expandér jako plyn

 • Vlastnosti čerpadla.Čím vyšší je čerpací objem za minutu, tím větší je baterie. Vzhledem k tomu, že hydraulická nádrž je naplněna vodou pouze o 35-65%, je možné její velikost, 2-2,5násobek výkonu čerpadla. Například při čerpání 30 l /min se doporučuje zakoupit expandér od 60 l.
 • Maximální jednorázová spotřeba vody. Použití vodního akumulátoru pro přívod studené vody zajistí rovnoměrný tlak, pokud jeho přemístění je dvojnásobek maximálního příjmu vody.
 • Používají se nemrznoucí nebo jiné syntetické látky v topných trubkách? Při zahřátí expandují silněji než voda, takže kompenzační nádrž by neměla být 10%, ale nejméně 15% celkového objemu systému.
Užitečné informace!Čím větší je posunutí baterie, tím méně se čerpadlo zapíná a vypíná. Pro zvýšení životnosti zařízení má smysl, pokud je to možné, získatnení minimální požadovaná hydraulická nádrž, ale větší.

Související článek:

Nastavte spínač tlaku vody čerpadla. Praktický návod pro správné nastavení tlakového spínače pro čerpadlo s fotografickými a video ukázkami ve speciální publikaci.

Montáž a provoz hydroakumulátoru pro vodovody

Přípravné práce spočívají ve výběru místa instalace a proplachování celého systému za účelem odstranění vzduchových kapslí. Expanzní nádoba se montuje v teplé místnosti na rovném povrchu co nejblíže čerpadlu. Také prodával zařízení, která kombinují obě zařízení. Místo by mělo zajistit bezproblémovou údržbu: kontrola tlaku, změna membrány, spouštění nebo čerpání vzduchu.

Integrovaná čerpací stanice eliminuje problém vzájemného seřizování zařízení

Jak připojit hydroakumulátor k čerpací stanici a potrubí

 • Pokud je to nutné, zkontrolujte počáteční tlak v nádrži, odvzdušněte nebo zapněte vzduch.​​

Zařízení s vestavěným tlakoměrem jsou v prodeji, jsou připojena k ostatním přes cívku

 • K baterii připojte 5cestnou vsuvku. Při montáži na stěnu k tomuto účelu použijte úseky potrubí pod úhlem 45 ° a úhlové prvky tak, aby se nádoba dostatečně vzdálila od stěny.

Po připojení můžetepoužívat pružnou hadici, ale trubky jsou bezpečnější

 • Kromě toho namontujte kulový ventil pro uzavření vody v případě výměny nádrže, membrány nebo netěsnosti.

Po instalaci se doporučuje odstranit rukojeť ventilu, aby se zabránilo náhodnému zavření

 • K vsuvce připojte automatické relé, čerpadlo, výstupní potrubí a manometr tlaku.

V případě potřeby se dodatečně přidají 1-2 hrubé filtry

Švy připojte pomocí svařovacích nebo kompresních šroubení ─ v závislosti na materiálu potrubí sealed a utěsněte.

 • Spusťte systém a pečlivě zkontrolujte těsnost.

Instalatérství se montuje na jednu stěnu

Užitečné informace!Aby bylo možné pochopit, jaký tlak by měl být v akumulátoru v době instalace, je nutné zkontrolovat vlastnosti čerpadla ander expandér musí poskytnout minimální počet barů pro automatické aktivační relé k provozu.

Pokud je přívod vody přerušovaný, znamená to, že síla stlačení vzduchu vystavená během instalace neodpovídá velikosti systému.Nový ukazatel se vypočítá jako vzdálenost mezi nádrží a nejvyšším bodem potrubí v metrech, sčítá se 6, děleno 10. Výsledná hodnota je požadovaný počet prutů. Udržet rovnoměrný tlakDoporučuje se měřit vzduch v expanzní nádobě nejméně jednou za 2-3 měsíce.

Hydraulický akumulátor pro systémy zásobování vodou není nezbytně nutným prvkem v domě, ale jeho dostupnost zaručuje soulad s moderními normami. Výhody tváře:

 • stejný tlak vody;
 • dlouhá životnost čerpacího zařízení;
 • eliminují riziko prasknutí a netěsnosti potrubí;
 • nouzové zásoby;
 • nízká cena a jednoduchá instalace.

Video: vodovod a hydroakumulátor v soukromém domě