Curvimeter: co to je a jak přístroj pomáhá navigovat v terénu

Curvimetr. Možná, že to někdo poprvé slyšel, a určitě to nezpůsobilo žádné asociace. Jediná věc, která přijde na mysl, je, že toto zařízení nějak souvisí s měřením délky. První část názvu zařízení pochází z latiny "curvus" a znamená "křivka" a druhá znamená "měření". Ukazuje se, že počítadlo kilometrů je zařízení určené k měření křivek. Dnes v recenzi HomeMyHome.ru, řekneme vám, co to je curvimeter, a budeme provádět malý vzdělávací program o tom, jak jej používat správně.

Schopnost vlastnit toto zařízení může změnit světonázor odborníků z pohovky geografie, kteří mohou používat pouze navigátor Google

Curvimeter: co to je a co je pro

Tento jednoduchý mechanismus byl vynalezen jednou z verzí v Číně. I když o tom neexistuje žádný důkaz. Poprvé bylo takové zařízení vidět v rukou Lomonosova a nazval ho měřičem zakřivení. Možná, že Michail Vasilijevič byl velmi líto, že takové zařízení neměl během své dlouhé cesty do Moskvy. Nicméně, zařízení přijalo druhé narození a nový název jen na konci XIX století. Praktičtí Němci začali vyrábět Kurvimeter a prodávat ho po celém světě.

Curvimeter - nástroj pro měření křivek. Použijte jej k prozkoumání tras na mapě. Každý, kdo ví, jak mapu používat, ví, že někdy není tak snadné vypočítat vzdálenost, jak se zdá. Neexistují žádné přímé silnice, samozřejmě, délky segmentů jsou zobrazeny na mapách automobilů, ale to by mělo být také napsáno a přidáno. A pokud mluvíme o mapě lovce nebo rybáře, vyhledávač - zde a segmenty nejsou označeny. Můžete procházet pouze přibližně a znát měřítko mapy. Vzhledem k tomu, že všechny tyto aproximace významně ovlivňují turistickou trasu, je lepší, samozřejmě, vědět vše.

Fanoušci cestující přes obrovské rozlohy naší země vědí, že navigační systémy a interaktivní mapy pokrývají daleko od všech tras. Je lepší neriskovat dobrou starou kartu

Pokud takový mechanismus nemáte, můžete si například vzít mokrou šňůru, opatrně ji rozložit podél trasy, označitsegmentu a poté jej koreluje s měřítkem obrazu. Ale s kompaktním jednoduchým zařízením je vše mnohem jednodušší. A to vám potvrdí armáda, geologové, lovci, rybáři, milovníci cestování. Křivka v horském cestovním ruchu je nepostradatelnou věcí.

Co to je: zařízení pro zařízení a fotografie zařízení

Toto jednoduché zařízení nebylo po dobu jedné a půl století podrobeno zvláštním změnám. Skládá se z těla, nyní z plastu, majícího měřítko a malé kolo. V některých případech se při posouvání kola celý ciferník se stupnicí pohybuje v ostatních rukou. Ve standardním provedení je délka stupnice 100 cm a chyba zařízení je 0,25 x 50 cm.

Pokud jste zakoupili měřicí přístroj vyrobený v zahraničí, stupnice může být v palcích. Některé modely mají dvě měřítka - v centimetrech a palcích. Existují modely, ve kterých byla škála původně připravena pro konkrétní měřítko. Moderní modely jsou vybaveny resetovacím tlačítkem, které vrací šipku na nulovou značku. Pokud takové tlačítko neexistuje, budete muset otočit měřicí kolo počítadla kilometrů v opačném směru, abyste se vrátili do výchozího bodu.

Nyní můžete najít na prodej a elektronické modely curvimetr. Displej, ovládací tlačítka a další funkce

Co měří křivkoměr a jak to dělá

Jak již bylo zmíněno, křivkoměr měří vzdálenosti podél mapy a umožňuje rychle určit délku určitých zakřivených čar. Pro výpočet je nutné otáčet nástrojovým kolem podél navíjecí linky.a porovnat výsledek s měřítkem výkresu.

Čím přesněji trasu zopakujete s kolem, tím přesněji dostanete výsledek

Typy křivek metodou výpočtu

Touha osoby učinit všechna elektronická zařízení často selhává. Není nic spolehlivějšího než jednoduchá a jasná mechanika, ale obtěžuje to někoho? To se objevilo v prodeji, kromě jednoduchých mechanických modelů, elektronických modelů. Rozumíme první i druhé.

Mechanické zařízení

Primitivní zařízení mechanického křivometru bylo zmíněno výše. Můžete přidat pouze to, že měřítko může být nejen kruhové, ale také přímočaré. Toto zařízení váží ne více než 50 g a snadno se vejde do dlaně vaší ruky. V této nezměněné podobě se vyrábí již 50 let a je povinným prostředkem v tabletě důstojníka jakéhokoliv vojska.

Hlavní výhody mechanického modelu spočívají v jeho spolehlivosti a nenáročných podmínkách používání

.

V chladném počasí, horku, vylévajícím dešti nebo v případě hurikánového větru můžete bezpečně používat mechanické zařízení. Není třeba přemýšlet o jeho obvinění, nebojí se vody a mechanického stresu. Můžete si koupit mechanický počítadlo kilometrů pro 300−500. Obecně lze říci, že takové jednoduché zařízení je určeno pro použití v drsných polních podmínkách.

Elektronické modely

Metry s digitálním plněním jsou nástrojem pro práci u stolu. Onvhodný laboratorní asistent, vědec geograf nebo šéf vojenského velitelství. Tyto gadgets mají schopnost programovat a mohou produkovat hotový výsledek bez ručních výpočtů. To znamená, že zadáváte měřítko mapy v nastavení a otáčením kolečka podél trasy získáte vzdálenost v kilometrech nebo metrech, je-li to nutné - v akrech nebo mílích.

Elektronické modely jsou vybaveny baterií schopnou provozu až 400 hodin. Rozměry gadgetu jsou stejné kompaktní jako mechanické protějšky

Výhodou takového zařízení je, že nemusíte provádět výpočty. Chcete-li přilákat zákazníky k jejich výrobci výrobci přidali do elektronických zařízení - kompas, kalkulačka a baterku. Je třeba mít na paměti, že jakékoli digitální zařízení netoleruje nedbalé zacházení, bojí se vody a může být rozmarné při teplotách pod nulou. Můžete si koupit elektronický metr pro 800–1500 rublů.

Druhy křivek pro úkol

Důležitý bod: křivky mohou být navrženy pro práci s mapami nebo pro práci přímo s povrchem, tzv. Silnicí. Rozumíme podrobněji.

Topografické křivky pro mapy a kresby

Všechna kompaktní zařízení, o kterých jsme hovořili výše, jsou zařízení pro měření topografických vzdáleností podle plánu, výkresu, mapy. Mechanické modely jsou vhodné pro použití v kampani, elektroničtější pro práci v kabinetu.

Mohou se dívatrůznými způsoby, vybavenými přídavnými zařízeními

Křivky kruhového tvaru

Toto zařízení se také nazývá počítadlo kilometrů, ale s předponou „cesta“. Vypadá to docela jinak, ale princip práce se neliší od kartografického kolegu. Silniční nástroj je rozměrové zařízení sestávající z kola o průměru 30 cm, skládací rukojeti a čítače. Měřič může být v závislosti na modelu mechanický nebo elektronický. Vnějškem je přístroj něco jako dětská hračka, kterou často kupují děti: tlačí před nimi kolo.

Silniční pracovníci a zeměměřiči používají takovou hračku pro dospělé

.

Zařízení váží přibližně 2 kg. Úkolem silničního kola počítadla kilometrů je určit délku vzdáleností na zemi. Můžete si koupit silniční metr ve specializovaných prodejnách, a to stojí od 2000 rublů.

Jak správně používat počítadlo kilometrů: instrukce a video

Snadno se používá počítadlo kilometrů - je válcováno po silnici a měřič ukazuje.

Máme větší zájem o to, jak správně používat kartografický model, protože je to ona, kdo je společníkem cestujících

.

Důležité body:

  • Při měření trasy se nepokoušejte okamžitě vypočítat její celou délku. Výsledkem je hrubá hodnota. Pro pečlivé studium rozdělte vinutí alespoň na tři části s jasnými vztažnými body: osady nebodalší pozoruhodné body. Právě tak, jak po dlouhé dráze otáčíte kolečkem, může vaše ruka zmást a to ovlivní výsledek.
  • Pro podrobné výpočty použijte mapu velkého rozsahu. Čím více - tím lépe. Nejlepší je použít mapy pěti set metrů. Pokud se vám podařilo najít další podrobnosti - máte štěstí.

Zkušení turisté dostanou pro své cesty dvě stě metrů vysoké mapy

  • I když jste úspěšně odvalili kolo od prvního okamžiku a dosáhli požadovaného výsledku, zkuste chybu znovu odstranit.
  • Pro jasnou kontrolu vaší polohy použijte měření na kontrolní body - most, brod, lesnický dům. Takže budete mít vždy představu o své poloze, a to iv situacích, kdy vás všechny elektronické navigátory a mobilní zařízení „ztratí“.
  • Na silnici si zaznamenejte své měření a zaznamenejte vzdálenosti mezi kontrolními body. To je velmi užitečné, pokud je vaše skupina náhle rozdělena a je třeba diskutovat o celkové trase.

A nyní malé video o tom, jak používat topografický nástroj a provádět s ním výpočty:

Populární modely křivek

Pojďme zjistit, který model tachometru je nejlepší koupit. Zvažte nejoblíbenější možnosti a recenze od skutečných uživatelů.

Curvimetr Zlatoust hodinytovárna KU-AM

V roce 1975 dostal tento model značku kvality. A pravděpodobně víte, že v těch letech to brali velmi vážně. Curvimetr ze závodu KU-AM je tedy klasikou.

Compass LX-1M s počítadlem kilometrů

Zázrak čínských výrobců, ve kterých může být kromě kompasu také teploměr pro měření teploty vzduchu. Stejně jako většina čínských produktů 3 v 1 funguje pouze jedno z vestavěných zařízení - a to je křivek. Tento ruční přístroj si můžete koupit prostřednictvím Yandex.Market nebo ve známém čínském internetovém obchodě.

Silva Map Measurer Plus Curvimeter

Vzácný model elektronického, ale zároveň vodotěsného zařízení. Můžete dokonce zadat rychlost pohybu v jeho digitální paměti, v takovém případě vypočítá čas strávený na trase.

Recenze modelu Silva Map Measurer Plus:

Více o Alpindustria: https://alpindustria.ru/catalog/turisticheskoe-snaryajenie/chasy-i-pribory/-4150/

Za jakou cenu a kde je výhodné koupit počítadlo kilometrů: přehled cen a nabídek na trhu

Kartografické křivky mohou být obvykle zakoupeny v maloobchodních prodejnách specializovaných na prodej zboží pro cestovní ruch nebo vojenských obchodních platforem. Yandex.Market nabízí široký výběr kartografických a silničních modelů. Vybrali jsme ty nejoblíbenější a nabídneme vám porovnání cen a nejlepších nabídek, s výjimkou nákladů na dopravu.

Curvimeter Curvimeter
Model Základnícharakteristiky Průměrná cena (k dubnu 2018), rub. Nejlepší nabídka
​​
Kompasometr PF-TCP-03
Manuální, mechanické, s kompasem. 335 alfatservice.ru

Silva Map Measurer
Manuální, mechanické. 1090 kant.ru

Silva 2017 Mapa Measurer Plus
Elektronika, kompas, svítilna, kalkulačka. 2990 kant.ru

Cestovní přístroj BOSCH GWM 32
Silniční přístroj s vysoce přesným počítacím mechanismem. 5999 220-volt.ru

Křivkoměrná silnice KP 230 RTD
Cestovní nástroj s digitálním počítacím zařízením. 19800 toolb.ru

Jak můžete vidět, ruční křivku lze zakoupit za ceny v rozmezí od 300 do 3000 rublů a náklady na profesionální silniční nástroj mohou dosáhnout 20 tisíc nebo více.

Shrnutí

Jak nezbytný je kartografický nástroj v každodenním životě je čistě individuální otázka. V každém případě mohou čtenáři tohoto článku určitě vyhrát několik sázek na vysvětlení významu slova. Zda tyto znalosti budou nadbytečné nebo tyto informace použijete pro praktické účely, záleží na vás, zda se rozhodnete.