Děláme domácí knihovnu: jak si vybrat správné police pro knihy

Věk elektroniky neúprosně nutí knihy z našich životů. Elektronický přístroj může vlastně držet v malé tabletě celou sbírku oblíbených čtenářských materiálů. Ale musíte přiznat, jak hezké je podívat se přes skutečný objem, obdivovat reliéfní obal, užívat si pohodlí své domácí knihovny. Redaktoři HomeMyHome.ru pro vás připravili tipy, jak si vybrat správné police pro knihy. Budeme hovořit o tom, jak upevnit stojan na zeď, a zvážit původní nápady.

Knihy v domě - znamení vzdělání jeho vlastníků

Druhy regálů a polic s fotografickými příklady

Ne každý si může dovolit přidělit samostatnou místnost pro domácí knihovnu. Nejčastěji jsou oblíbené knihy umístěny v obývacím pokoji nebo ložnici, dětské literatuře - v pokoji dítěte.

Esteticky navržené regály a regály změní vaši sbírku literatury na interiérové ​​dekorace

Moderní designéři nabízejí řadu originálních a praktických nápadů. V poslední době se modulární nábytek, včetně modulárních regálů, těší zvláštní oblibě . Mohou změnit vzhled a design, přesunout, sestavit do příček nebo pódií. Tyto modely osloví milovníky permutací.

Klasické nástěnné police nevycházejí z módy. Jsou spolehlivé, statické a mohou být dekorovány ve stylu vašeho interiéru. A existuje mnoho zajímavých nápadů pro realizaci. Zvažte několik možností, které lze použít v domě nebo bytě.

Klasika žánru: nástěnné regály

\ t

Knihovny lze zakoupit v každém obchodě s nábytkem. Jejich rozsah je poměrně široký a můžete snadno vybrat modely, které jsou vhodné pro hlavní sluchátka.

Podmíněně nástěnné police lze rozdělit do několika typů:

Zobrazit Popis
Classic Jednoduché a lehké police různých tvarů jsou připevněny k nosným stěnám a mohou být sestaveny do řad nebo složitých kompozic. Mohou být ve formě jednoduché desky, umístěné přesně nebo nakloněné.
Roh K maximalizaci využití prostorového prostoru jsou rohové regály skvělé. Obvykle vyplňují prázdný roh a jsou namontovány na obou sousedních stěnách. Police lze namontovat na vnitřní i vnější rohy.
Pozastaveno Pokud chcete něco neobvyklého - zavěste poličku na nosník nebo na strop proti zdi. Zavěšená konstrukce by měla být spolehlivá a pevně upevněná, protože knihy váží hodně.

Nástěnné police na knihy jsou dobré, protože šetří místo.

Podlaha zůstává volná a police samotné mohou být umístěny nad stolem, pohovkou nebo televizí

Související článek:

Nástěnná police zavěšená. V publikaci uvažujeme typy polic, z kterých materiálů lze vyrobit, fotografie výrobků v různých místnostech. Jak udělat polici vlastníma rukama a jak ji správně opravit.

Vhodné: podlahová police na knihy

Podlahové police nebo regály - perfektní knihovna dekorace. Budou organicky zapadat do kanceláře a mohou pojmout nejen knihy, ale i memorabilia, sbírky a suvenýry z cest. Knihovna s otevřeným tvarem nebo s dveřmi má pevnou a trvanlivou konstrukci, která se může skladovatněkolik set knih. V takových podlahových regálech mohou být umístěny i skříňky na spisy, sbírky novinových výstřižků.

Vhodně, pokud jsou knihy uspořádány podle určitého principu, který usnadňuje hledání požadované práce

Tip!Neumisťujte knihovny do jídelny, kuchyně, suterénu nebo podkroví. Kolísání teploty a vysoká vlhkost ovlivní stav knih, které nejsou nejlepším způsobem.

Mnozí výrobci modulárního nábytku nabízejí ve složení souprav pro obývací pokoj nebo ložnici skříněk pro knihy, takže nebudete mít problémy s výběrem nábytku. Pod knihou můžete přizpůsobit tužkové pouzdro a v zásuvkách je vhodné ukládat papírnické drobnosti. Pokud máte ve svém domě knihy, jejichž bezpečnost je obzvláště důležitá, používejte skříně . Těsné zavírání dvířek šetří raritu před prachem, slunečním zářením a vlhkostí vzduchu.

Pokud se snažíte ukázat hostům vzácné sbírky, nainstalujte regál

V malých místnostech je vhodné používat rohové skříně. Pokud jste šťastným majitelem soukromého domu a můžete vytvořit prostor pro knihovnu - věnujte pozornost zabudovaným sadám podlah. Regály na zdi mohou probíhat až do stropu.

Část vzdělávacího systému Montessori: police pro knihy

Metoda Montessori je celý systém činností, které přispívají k harmonickému rozvoji malé osoby. Součástí tohoto systému je nábytek v dětském pokoji. Od raného dětstvídítě se musí naučit být nezávislý a soustředit se na úkoly.

Otevřené police s věkově vhodnými hračkami a knihami - to jsou skříně Montessori

Výška polic by měla odpovídat výšce majitele místnosti. Dítě by mělo pochopit, že knihy a hračky by měly být po použití vráceny na svá místa a je důležité, aby to pro ně bylo vhodné.

Hledisko odborníka
Jaroslav Galaiko
Vedoucí projektant a vedoucí studia Ecologica Interiors
Položit otázku
„Montessori polička musí být pevně upevněna na místě, protože se o ni dítě může opřít a dokonce se i sama přitáhnout.“

Regály pro knihy Montessori lze zakoupit v Ikea nebo ve specializovaných prodejnách dětského nábytku. Co hledat při nákupu:

 • skříň by neměla mít dveře;
 • výška regálu - na úrovni očí dítěte;
 • nábytek by neměl mít ostré rohy;
 • sada poskytuje spolehlivé upevňovací prvky pro konstrukční stabilitu.

Ujistěte se, že knihy a hračky jsou umístěny na policích úhledně a bez hromad.

Některé malé hračky můžete dát do malého koše

Aby se dítě zajímalo o obsah skříňky, musíte provádět pravidelné změny předmětů. Poté, co pár měsíců bude ležet obrazová kniha z dohledu dítěte, bude vnímána jako nová a příčinazájmu

Přenosné a mobilní regály

\ t

Přenosné regály jsou vhodnou volbou pro ty, kteří si pronajímají domy nebo ještě nejsou připraveni konečně rozhodnout o uspořádání nábytku. Ve vašem domě mohou být sezónní pokoje. Například v létě používáte otevřenou verandu. Pokud existují pohodlné židle, houpací síť nebo houpací křeslo, bylo by logické nainstalovat malou přenosnou poličku pro své oblíbené knihy, které si můžete vychutnat čtení na čerstvém vzduchu. Na podzim může být taková police odstraněna pro skladování.

Dalším zajímavým nápadem pro zahradní altán je regál-vozík

Pohyblivé regály mohou být umístěny v domě. Vzpomeňte si na dobrodružné filmy, ve kterých mohou být dveře do tajné místnosti ukryty za knihovnou? Proč ne? Za takovou fasádou je celkem možné skrýt například vchod do sklepa, který používáte zřídka. A šetří prostor a dělají se bez dalších dveří. Za knihovnou na kolečkách můžete snadno skrýt vestavěný trezor nebo spíž.

Aby se takové regály zužovaly, šířka knihy. Neměli by být přetíženi tak, aby se celá konstrukce mohla snadno pohybovat na válečcích

Jaký materiál může být regál vyroben z

Police, stejně jako zbytek nábytku ve vaší domácnosti, mohou být vyrobeny nejen z tradičního dřeva. Často používaným materiálem je MDF nebo dřevotřísková deska, podlahová deska, sklo, plast nebo laminát. Pro výrobu designérských regálů pomocí kamene, kůže a jiných netradičníchmateriálů.

Police pro dřevěné knihy

\ t

Nastal čas, kdy se nejcennějším materiálem stalo přírodní dřevo z nejdražšího. Dřevo vzácných druhů s kvalitním zpracováním a řezbou bude dekorací jakéhokoliv interiéru.

Stojany z mahagonové, dubové a Karelské břízy zdůrazní postavení vlastníka knihovny a budou sloužit více než jedné generaci

.

Téměř třikrát levnější vám bude stát regály od MDF. Moderní výroba vám umožní vysoce kvalitní imitaci přírodního dřeva, takže vaše knihovna bude také vypadat luxusně, ale o něco přísněji kvůli nedostatku vyřezávaných detailů.

MDF nebude sloužit tak dlouho, ale budete mít po určité době důvod aktualizovat situaci

Kovové regály pro knihovny

\ t

Kovový nábytek je neobvyklým, ale zcela přijatelným řešením pro některé interiérové ​​styly. To bude organicky vypadat v designu místnosti v duchu minimalismu, hi-tech nebo pop art. Na těchto policích můžete bezpečně umístit nejen knihy, ale i domácí spotřebiče.

Co se týče pevnosti a spolehlivosti, kovové regály nejsou horší než tradiční modely

.

Konstrukce Chrome jsou ideální pro moderní design. Milovníci starověku budou milovat vinobraní police s kovanými prvky potažené patinou.

Neobvyklé plastové a skleněné regály

Ihned proveďte rezervaci, že u knih se nedoporučuje používat police odne tvrzené sklo. Jsou příliš křehké a mohou se zranit neopatrnou manipulací. Pro umístění knih a jiných závažných předmětů pomocí tlustého transparentního nebo barevného tvrzeného skla.

Pokud jsou tyto regály používány opatrně, budou trvat velmi dlouho

.
Informace!Skleněné police by měly být pečlivě sledovány, zvláště na nich je patrný prach a nečistoty.

Jednou z výhod skleněného nábytku je variabilita forem. Zaoblené rohy a hladké linie - to vše bezpochyby zdobí interiér. Skleněné výrobky jsou stěží patrné, takže tyto police vytvářejí pocit plovoucích předmětů ve vzduchu.

Plastové police se často nepoužívají k ukládání knih. Lehké regály často obsahují boty, koupelnové doplňky, dětské hračky. Tyto produkty jsou však atraktivní svou cenou. Tato možnost je zcela přijatelná pro letní altány nebo verandy.

Výběrem plastových polic dbejte na to, aby byla přítomna boční a zadní stěna. Bez spolehlivých podpůrných knih mohou spadat

Vestavěné police pro sádrokartonové knihy

Jsou-li ve vašich stěnách vhodné výklenky, můžete do nich instalovat sádrokartonové police. S pomocí sádrokartonových desek získáte neobvyklé police na knihy na stěnách u oken a dveří. V takovýchto regálech lze jednoduše zabudovat osvětlení.

Stojany na sádrokartonové desky lze omítat nebo lepit tapetou tak, aby stojan nevyčníval z obecného pozadí

Jediné negativnítakové řešení - křehkost materiálu. Takové konstrukce vyžadují dodatečné vyztužení rámu, neměly by být instalovány těžké folie.

Článek na toto téma:

Sádrokarton: rozměry plechu, tloušťka a cena. Ze samostatné publikace se dozvíte o typech a výrobě GCR, technických vlastnostech, cenách a výrobcích.

Způsoby upevnění polic ke zdi

Úhledný a trvanlivý držák je důležitým bodem při instalaci polic. Několik typů spojovacích prostředků:

 • Skryté- šrouby nebo hřebíky jsou na těchto upevňovacích prvcích nepostřehnutelné. Police vypadá, že visí ve vzduchu, a hlavní zátěž je rozložena na kovové konzole skryté za zadní stěnou.

Tento způsob montáže je vhodný pro pevné stěny z cihel, tvárnic nebo masivního dřeva

 • Konzola- kovový držák je připevněn ke stěně odděleně a pak je na něj polička uložena a upevněna ve speciálních drážkách.

Ramena jsou přizpůsobena hmotnosti konstrukce a mohou být odlévaná, svařovaná nebo kovaná

 • Roh nebo smyčka- tento typ uzávěru nevypadá jako úhledný jako ostatní, ale je pozoruhodný svou zvýšenou pevností. Rohy zvyšují pevnost konstrukce a vestavěné závěsy umožňují v případě potřeby zvednout nebo sklopit police.
 • Spojovací materiál pro skloje speciální typ kapotáže, který umožňuje přesné a pevné upevněnískleněný panel na zdi.

Typicky jsou taková zařízení vyrobena z hliníku nebo jiné lehké a trvanlivé slitiny

.
Důležité!Výběrem držáku na polici věnujte pozornost ukazateli nosnosti.

Před montáží stojanu ke stěně zkontrolujte, z čeho se skládá. Nedoporučuje se zavěsit police na duté sádrokartonové příčky. Jestliže cihlová zeď, jsou pro upevnění vhodné kotvy nebo hmoždinky. Pro montáž na sádrovou nebo sádrovou techniku ​​bude zapotřebí.

Jak zavěsit poličku do malého videa:

Klasické a designové regály: foto interiéru

Styl regálů by měl odpovídat designu vašeho interiéru. Pro klasické designové styly jsou vhodné podlahové regály ze dřeva nebo MDF s dveřmi nebo bez nich. Chcete-li dokončit myšlenku, musíte věnovat pozornost vázání knih.

Pohled odborníka
Jaroslav Galaiko
Hlavní designér a vedoucí ateliéru Ecologica Interiors
Položit otázku\ t
"Pokud si ceníte své knihovny a jste hrdí na její design, objednejte si krásné obaly na knihy ve stejném stylu."

Pokud dáváte přednost minimalistickému designu, můžete se s lehkými zavěšenými policemi dostat do několika knih, to je dost.

Uvažujme o návrhu knižních regálů ve vztahu ke konkrétním podmínkám.

Regály v klasickém interiéru

\ t

Klasika nikdy nevyjde z módy. Luxusní skříně a knihovny v tomto stylu - znamení stavu majitele domu. Pokud jste nainstalovali police až do stropu, postarejte se o malý pohyblivý žebřík tak, aby bylo vhodné získat správnou knihu. Varianty takových knihoven jsou uvedeny na obrázku níže.Jak vypadají rohové police pro knihy v různých provedeních

Rohové konstrukce jsou úsporným prostorem v malé místnosti a originálním detailu interiéru. Lze je použít nejen pro umístění knih, ale i pro sbírky, suvenýry a další doplňky. Vypadá to takto:Nápady originálních regálů

Módní návrháři nabízejí řadu originálních a neobvyklých podpěr a polic, které pojmou knižní sbírku. Tyto výrobky jsou jedinečné a mohou se stát nezávislou výzdobou interiérů. Podívejte se na kreativní nápady, možná mezi nimi najdete inspiraci pro svou vlastní kreativitu.
Jak udělat polici pro knihy vlastníma rukama

Je snadné vyrobit knihovnu vlastními rukama. To je jeden z nejprimitivnějších typů nábytku, pro jeho design a výrobu nevyžaduje speciální truhlářství nebo jiné dovednosti. Pro práci můžete použít plnou desku, dřevotřískovou desku nebo vícevrstvou překližku.

Pokud budete chtít použít původní nápad, nejprve jej vyhodnoťte pomocí několika parametrů:

 • jaký typ spojovacích prostředků by měl být použit;
 • jak váš nápad zapadá do stávajícího vnitřního stylu ;
 • který materiál je lepší použít;
 • , kde plánujete umístit police.

Je snadné řezat police vyrobené ze dřeva nebo překližky pomocí pily nebo pily, ale skleněné plochy je třeba objednat v dílně. Doma je těžké zvládnout okraj kvality nebo provádět řezání postav. Možná se vám budou líbit představy o použití šrotu při výrobě knihových regálů.Mistrovská třída: malá polička vyrobená ze dřeva vlastníma rukama

Pro dětský pokoj se vejde malá polička, kterou lze instalovat na okenní parapet, stůl nebo dokonce na podlahu. Projeho výroba bude vyžadovat list překližky, skládačky, pravítka, brusného papíru a lepidla na dřevo. Popis postupného procesu:

Fotky Popis
Na list překližky musíte nakreslit obrys ovce, koně, psa nebo jiného zvířete, pokud se jedná o poličku pro dítě. V pokoji pro dospělé se můžete omezit na abstraktní kontury.
Se skládací pilou odřízněte hlavní díl podél nakresleného obrysu.
Na obrobku je třeba nakreslit tři drážky: dva zespodu a jeden shora.
Tloušťka drážky by měla být stejná jako tloušťka materiálu, ze kterého se police vytvoří.
Toto vypadá, jak vypadá prázdný s připravenými spodními sloty.
Nohy police jsou dvě půlkruhové části s drážkami vyříznutými shora.
Třetí svislá část se provádí s drážkou níže. Při montáži to vypadá takto.
Pro povrch, na kterém budou knihy stát, musíte na všech vložkách označit kolmou čáru. K tomuto účelu použijte úroveň budovy.
Na svislých vložkách použijte řezací lištu pro police.
Samotná police je dlouhý kus se třemi sloty.
Při konečné montáži musí být všechny drážky opracovány tesařemlepidlo.
Police pro dětské knihy jsou připraveny. To může být malované, decoupage nebo odejít jako je.

Magisterský stupeň: knihovna pro kutily

Nejjednodušší stojan může být vyroben z běžných hoblovaných a broušených prken:

Fotky Popis
Pro výrobu stojanu budete potřebovat desku o tloušťce 2–3 cm, nejlépe modřínu nebo buku.
Předpracovat všechny díly bruskou nebo brusným papírem.
Pro rovnoměrné řezání desek použijte skládačku. Všechny díly jsou řezány po předběžném měření podle výkresu.
K upevnění polic k hlavním vodítkům použijte šrouby ze dřeva.
Aby se zabránilo tomu, že hlavy samořezných šroubů vyčnívají z vnějšku, a také aby se zabránilo prasknutí desky během provozu, otvory pro upevňovací prvky se trochu navrtají.
Výška polic závisí na velikosti knih. Pro dětské regály má smysl dělat různé výšky - knihy pro děti mohou být velké i malé.
Upevnění příčných částí by mělo být kontrolováno podle úrovně. Police nemusí být umístěny ve stejné rovině.
Hotový regál může být natřen nebo potažen lakem a mořidlem.
ProBezpečné upevnění stojanu našroubujte na stěnu na kovové rohy.
Regál je připraven, na něm je místo pro knihy a různé maličkosti.

Kolik to stojí koupit regály: oblíbené modely

\ t

Pokud věnujete pozornost sortimentu prodejen nábytku, zřídkakdy zde najdete designové výrobky. Nejčastěji mají skříně, regály a police standardní úpravu. Pokud vám tato situace vyhovuje, doporučujeme vám seznámit se s příklady produktů z databáze Yandex.Market. Takže můžete udělat hrubý odhad pro vaši knihovnu:

Foto Model Specifikace Cena (k dubnu 2018), rub.
Police Ricky Wall Materiál: Laminovaná dřevotřísková deska.

Rozměry: 550 × 1150 × 216 mm.

Výrobce: Mebelson.
710
Nástěnná police "Vental Kubik-2", Wenge Materiál: Laminovaná dřevotřísková deska.

Rozměry: 300 × 600 × 300 mm.

Výrobce: Vental.
950
Police pro knihy "Centaur 2000 Elion 12" Materiál: Laminovaná dřevotřísková deska.

Rozměry: 1000 × 296 × 442 mm.

Výrobce: Centaur 2000.
1794
Otevřená knihovna Milan-35 Materiál: MDF.

Rozměry: 250 × 800 × 2400 mm.

Výrobce: MF "Master".
5490
Úzká levostranná knihovna Materiál: kov.

Rozměry: 800 × 400 × 2110 mm.

Výrobce: VOX Furniture.
30030

Výsledek

Nespěchejte opustit domovskou knihovnu ve prospěch bezduché elektroniky. Krásné regály nejen zdobí váš interiér, ale také vytvoří zvláštní atmosféru pohodlí.

Neopírejte si radost z důchodu a prohlédněte si svou oblíbenou knihu a naučte své dítě číst od dětství

Pokud máte zkušenosti s navrhováním své sbírky domácí knihy, podělte se o ni v komentářích!