DIY domácí soustruh na kov

Pokud sestavíte domácí kovový soustruh vlastníma rukama, můžete k dispozici funkční techniku ​​zpracování kovů bez dodatečných nákladů. Pro objektivitu uvažujeme nejen montážní proces, ale i aktuální nabídky trhu hotových výrobků. Níže uvedené informace pomohou provést správnou srovnávací analýzu s přihlédnutím k finančním příležitostem, odborným dovednostem a dalším osobním charakteristikám.

Vysoce kvalitní domácí výrobky nejsou horší než analogové továrny

Co můžete udělat s vlastním kovovým soustruhem vlastníma rukama

Kompaktní zařízení nezabere mnoho místa v domácí dílně

Pomocí stolního soustruhu na kov lze rychle a s vysokou kvalitou provádět různé pracovní operace:

 • opracování konců, drážky s požadovanou úrovní přesnosti;
 • rozšíření stávajících otvorů kuželovitého a válcového tvaru (zahloubení);
 • čisté řezání polotovarů podle délky stanovené plánem;
 • vytvoření reliéfního povrchu válcováním;
 • standardní a speciální závit (vnější /vnitřní).

Komplexní a jedinečné výrobky mohou být vytvořeny bez chyby pomocí kovového soustruhu pro domácnost

Pečlivě prostudujte materiály tohoto článku. Bude-li realizace projektu vlastními silami obtížná, znalosti budou užitečné pro objektivní posouzení řady specializovaných prodejen. V samostatných kapitolách jsou uvedeny informace o pravidlech provozu, které pomohou prodloužit životnost výrobního zařízení a zajistit vysokou úroveň bezpečnosti.

Z čeho se skládásoustruh

Typické provedení

Dokonce i malý soustruh váží hodně, během provozu vytváří vibrace. Je zapotřebí spolehlivé lůžko , na kterém jsou upevněny funkční jednotky a jednotlivé díly. Pokud chcete vytvořit možnost podlahy, použijte spolehlivou podporu požadovanou délku. Celková výška pracovního prostoru by měla být uživatelsky přívětivá.

V následujícím seznamu jsou uvedeny další složky:

 • Do vřeteníkuvložte převodovku. Je určen k nastavení rychlosti otáčení vřetena

  , ke změně velikosti točivého momentu.

 • Na zadní straně je pracovní hlava nesena koníkem
  . To také v případě potřeby instaluje kohoutky, vrtačky a další nástroje.
 • V režimu standardního zpracování jsou nože upevněny ve speciálním držáku .
 • Tento uzel je namontován na podpěře . Pro vodorovný vodorovný pohyb použijte šroubový mechanismus umístěný v zástěře
  .
 • Podávací skříň
  pohání hnací hřídel.

Soustruhový třmen

Zařízení

Poznámky k obrázku:

 • vozíka celý blok jsou poháněny hnacím hřídelem
  ;
 • pohybový mechanismus je spojen se speciální rukojetí ;
 • tyto kloubyposkytují volnost pohybu horní části v příčném směru
 • ;
 • je upevněn na čepuuzel

  s podélnými vodítky ;

 • frézy jsou instalovány v držáku
  ;
 • šrouby (7/8) slouží k upevnění tohoto dílu /nástroje;
 • rukojeť
   může bezpečně pohybovat frézami ve vzdálenosti od pracovního prostoru;
 • upevňovací prvek
 • horní části ;
 • pro jeho přesný pohyb v odpovídajících směrech, použijte rukojeti (13, 14) se šroubovým pohonem;
 • setrvačník
 • posouvá třmen manuálně.

V podrobné studii této části soustruhu na kov je třeba vzít v úvahu zvýšené zatížení, kterým je vystaven při provádění technologických operací. Musíme věnovat pozornost velkému počtu pohyblivých součástí.

Pro zachování přesnosti zpracování jsou nezbytné nejen trvanlivé díly. Konstantní nastavení pomůže odstranit vůli, aby se kompenzovalo opotřebení. Doporučuje se vyměnit poškozená těsnění za nové.

Koník

Hlavní složky uzlu

Dále budeme uvažovat o projektech, které jsou jednoduché pro nezávislou reprodukci a objasňují připomínky. Příklad na obrázku je vhodnější pro dřevoobráběcí zařízení. Aby bylo možné dlouhodobě pracovat se silnými obrobky, je nutné z ocelového plechu vyrobit opěrnou patku.

Kromě standardního vybavení budou tato vyměnitelná zařízení užitečná

.

S jejich pomocí lze rozšířit základní schopnosti koníku. V doporučeních autorů se navrhuje odstranit část standardní montáže kazety . Tím se zvýší pracovní zdvih nástroje, manipulují se s většími obrobky.

Vlastnosti samoobráběcího babičkového soustruhu

Pro výrobu domácího použití jednoduchá konstrukční řešení

Zde se používá řemenový pohon , který se vyznačuje nízkou cenou, nízkou hlučností. Pro skokovou změnu momentu je instalována dvojitá kladka

. Pro prodloužení životnosti vřetenase musí použít dvojice kuličkových ložisek. V případě potřeby jsou v pouzdře vytvořeny otvory pro periodické mazání.

Kovový soustruh je zpravidla vybaven třemi vačkovými sklíčidly

Tyto klipy jsou automaticky vycentrovány bez dalšího nastavení. Nezávislá výroba takových uzlů způsobí potíže. Tento funkční prvek vřeteníku soustruhu lze tedy zakoupit v obchodě.

Modely se čtyřmi vačkami se používají pro obrábění čtvercových sochorů

Jak vyrobit držák nástroje pro soustruh vlastníma rukama

Hlavní část držitele je nejlépe skládací

To umožní provádět opravy bez zbytečných obtíží. Šrouby se zašroubují do závitových otvorů, které jsou pevně upevněnynástroj Vzdálenost mezi deskami je určena s ohledem na velikost řezáků.

Z výše uvedeného namontujte rukojeť pro rychlé otáčení uzlu. Toto zařízení umožňuje rychle měnit nástroj pro komplexní sekvenční zpracování obrobků

Výroba soustruhu na kov pomocí vlastních rukou: podrobné pokyny s komentáři

První etapa: výběr soustruhu na kov, příprava projektové dokumentace

Následující výkresy ukazují realizovaný projekt. Tento relativně jednoduchý kovový soustruh pro garáž (dílna) není příliš náročný na vlastní výrobu. Řemeny a některé další komponenty jsou standardní produkty. Další podrobnosti si můžete objednat sami nebo objednat ve specializované dílně.

Konstrukce, hlavní části, rozměry

Součásti předního a zadního vřeteníku

Mechanismus pohybu a podpory

Součásti vozíku, montážní výkres

Chcete-li zvolit požadovanou přesnost posuvu třmenu, změňte stoupání závitu vřetena. Je nařezán na šroubovák. Pro ztvrdnutí konstrukce se provádí svařování. Těla obsluhy jsou vytvořena z kanálu (№12 /14).

Jak rozhodnout o vhodném motoru pro soustruh

Výše ​​uvedený projekt je navržen pro použití výkonové jednotky s výkonem 450–600 W smaximální frekvence otáčení pracovního hřídele - 2500–3500 ot /min

Aby se ušetřili peníze, někteří autoři projektu používají staré elektromotory z rozbitých domácích spotřebičů

Taková řešení jsou zcela vhodná, pokud zvolíte existující motor s dostatečným výkonem.

Rozumné náklady na produkty této kategorie usnadňují nalezení přijatelné možnosti v obchodní síti. V tomto případě se můžete spolehnout na oficiální záruky výrobce

Aby nedošlo k omylu, je možné studovat příklady výrobních strojů na kov, úspěšných domácích výrobků. Na základě této mini-studie lze snadno dospět k závěru, že následující rozměry: pro obrábění dílů o průměru 8–12 cm a délce 60–80 cm se používají elektromotory o výkonu 600–800 W. Vhodné jsou standardní asynchronní modely chlazené vzduchem. Změny kolektorů se nedoporučují. Výrazně zvyšují rychlost a zároveň snižují zatížení hřídele, což bude nebezpečné. Aby se takovým situacím zabránilo, budete muset použít převodovku, která komplikuje design.

Elektrické schéma kovového soustruhu

Je třeba zdůraznit jednu výhodu řemenového pohonu. Zabraňuje přímému mechanickému působení na hřídel z nástroje v příčném směru. Tím se prodlužuje životnost axiálních ložisek.

Pohled odborníka
VictorIsakin
Specialista na výběr maloobchodní sítě nástrojů "220 Volt"
Položit otázku\ t
„Elektromotory stejnosměrného proudu se liší velkými rozměry. Mohou však být propojeny v relativně jednoduchém schématu, které zajistí plynulé nastavení rychlosti. “

Postup montáže

Tento algoritmus vysvětluje sled činností při práci s výše uvedenými výkresy. Použití jiné projektové dokumentace zahrnuje provedení vhodných změn v procesu montáže.

Začněte s vřeteníkem. Namontujte do něj vřeteno. Dále je celé místo s použitím šroubování spojeno s trubkou podvozku. Předmontujte závity na montážních dílech. Při provádění této operace pečlivě kontrolujte vyrovnání dílů.

V následující fázi se sestaví výkonový rámec z kanálů. Když je rám vyroben, je instalován na vřeteníku. Zde je také nutné pečlivě sledovat paralelnost trubice a dlouhých částí rámu. Přesně proveďte značení. Otvory jsou vyvrtány v sérii s dalším vývrtem výstružníku, který kontroluje každý bod uchycení. Jedna až dvě chyby nebudou mít vliv na sílu kanálu, takže je lepší, pokud je to nutné, vytvořit nový, přesný otvor na jiném místě.

Informace!Nezapomeňte namontovat pružinové podložky, které zajišťují spolehlivost šroubových spojů v podmínkách vysokých vibrací.

TovárnaKoník koníku pro kov

\ t

Při montáži této jednotky je třeba věnovat zvláštní pozornost přesnosti umístění středových os vřetenaa brka

. Pokud dojde k chybě, budou při obrábění namísto válcových ploch kónické plochy. Zkontrolujte také rovnoběžnost těchto prvků podvozku. Nosná tyčzabraňuje rozkládání koníku. Pro výškové nastavení lze použít ocelové podložky.

Opěrné díly jsou instalovány v sérii podle uspořádání montážního výkresu. Zde není zapotřebí obzvláště vysoká přesnost, protože existuje mnoho úprav. Pokud se předpokládá intenzivní použití, oddělte jednotlivé sestavy a vyměňte opotřebitelné díly bez dodatečných nákladů.

V posledním stupni namontujte elektromotor, připojte jej k elektrické síti podle zvoleného schématu. V praxi zkontrolujte funkčnost soustruhu na kov. Pro zlepšení vzhledu a ochrany proti korozi jsou některé části opatřeny základním nátěrem a nátěrem.

Tato fotografie kovového soustruhu jasně dokazuje vysokou kvalitu domácího

Jak udělat soustruh vlastníma rukama z vrtačky

Pro zpracování polotovarů ze dřeva, plastů, jiných měkkých materiálů stačí síla typického elektrického nářadí na úrovni domácnosti. Tento příklad ukazuje, jak vytvořit funkční stroj s vlastnímrukou po dobu 15–20 minut. S pomocí nejnovějších fotografií v tabulce je řečeno o vytvoření vylepšeného designu:

Foto Sestava sekvencí s doporučeními autora
Základní vrták je sériový vrták. Předpokládá se zpracování relativně malých kusů. Pro postel v tomto případě je vybrán list překližky, který je upevněn na stole. Všechny ostatní rozumně pevné a rovnoměrné základy budou dělat.
Elektrické nářadí je nutné bezpečně upevnit do pohodlné polohy, aby nedošlo k jeho poškození. Tento problém lze řešit použitím pomocné budovy. Je vyroben z tlusté překližky (20 mm), s ohledem na příslušné celkové rozměry.
Samostatné části konstrukce jsou upevněny šrouby. V přední části je instalován prvek s tvarovaným zářezem. Toto přistávací hnízdo je vytvořeno s tvarem a rozměry, které jsou vhodné pro montáž vyčnívající části robustního tělesa vrtáku (označeného šipkami).
Základna je přišroubována k hornímu stolu na správném místě. Uvnitř instalujte elektrické nářadí. Pro pevnou fixaci se používá svorka. Dřevěná deska je vedle ní upevněna jako podpěrná tyč.
Řezačka může být vyrobena ze starého souboru. Pro zpracování tohoto obrobku je vhodná standardní bruska.
Vložte do zásobníkuOdolná ocelová tyč. Na to je dřevěná příprava.
Dále zkontrolujte funkčnost stroje.
Při řezání malé tloušťky frézou s každým průchodem budete moci zpracovávat obrobky z dostatečně tvrdých materiálů. Povrchová úprava je vytvořena pomocí smirkového papíru.
Pro obrábění větších obrobků můžete vytvořit stroj s předním a zadním vřeteníkem. Fotografie ukazuje hlavní prvky návrhu. Elektrické nářadí je bezpečně připevněno, ale v případě potřeby může být odstraněno pro použití k určenému účelu.
Zde je instalována podpěra s kovovou vložkou (násadcem), která pomáhá přesně a přesně pohybovat nástrojem.

Video: soustruh za 15 minut

Vlastnosti vytváření soustruhu na kov vlastníma rukama

V předchozí kapitole bylo řečeno o nejjednodušších návrzích, které pomohou vytvořit soustruh z vrtačky s použitím levných materiálů po ruce. V některých případech nebude třeba ani detailní výkresy. Tento přístup je dostatečný při práci s dřevěnými přířezy, kdy není zapotřebí vysoká přesnost.

Související článek:

Kovový soustruh do garáže: který si vyberete. V našem materiálu bereme v úvahu doporučení specialistů na výběr minirýpadla pro soustružení kovů a přehledpopulární modely.

Nebude však fungovat, pokud budete potřebovat vytvořit soustruh pro zpracování kovů vlastními rukama. Video ukazuje nejen potenciál kvalitního vybavení v této kategorii, ale i úkoly, které řešil autor projektu:

Jak je možné samostatně modernizovat soustruh

Výše ​​uvedené výkresy jsou časově prověřeným projektem. S jejich pomocí můžete vytvořit vlastní mini soustruh na kov pomocí vlastních rukou. Vhodné by však bylo několik moderních vylepšení:

 • Řemenový pohon by měl být zakryt krytem, ​​aby se zabránilo nebezpečí.
 • Pro nouzový výpadek proudu na viditelném místě (ve vzdálenosti blízké dostupnosti) nastavte speciální tlačítko.
 • Namísto mřížky se používá ochranné síto z transparentního polymeru.
 • Žárovky jsou nahrazeny úspornou, mechanicky odolnou LED lampou.
 • Automatická zařízení (snímače, pojistky) jsou umístěna v napájecím obvodu elektromotoru, který zabraňuje přehřátí a jiným mimořádným situacím.
 • Rám je namontován na tlumicích podložkách, snižuje hluk a vibrace.
 • Sklíčidlo řidiče je nahrazeno praktičtější verzí se třemi vačkami, která automaticky vycentruje obrobek v procesu fixace.
 • Upevnění brusného kotouče v sklíčidle rozšiřuje možnosti zpracování.
Informace!Chcete-li vytvořit vysoce kvalitní frézovací stroj vlastními rukama na kovu, musíte použít jiná konstrukční řešení.

Charakteristiky práce na soustruhech

\ t

Druhy soustružení kovů

Mechanická a elektronická posuvná měřítka, matice, jiné specializované měřicí přístroje se používají k řízení a dosažení požadované úrovně přesnosti

Zvládnutí zpracování kovů je tématem samostatného článku. Pro dosažení požadovaného výsledku se bere v úvahu viskozita a křehkost, další vlastnosti kovu a pracovních hran. Technologie je optimalizována s ohledem na rychlost otáčení obrobku, teplotu.

Pro vnější a vnitřní soustružení, řezání, řezání závitů a další operace se používají různé typy fréz

Video tokarki na kov (rada zkušeného mistra):

Bezpečnost při práci s domácím soustruhem a řádnou péčí

Po montáži je nutné před zapnutím sítě zajistit, aby nedošlo k žádným poruchám. Zkontrolujte volné otáčení vřetena, nepřítomnost zpoždění během provozu pohonných mechanismů a vnější hluk. Pečlivě nastavte zarovnání. Je nutné, aby parametry napájecí sítě vyhovovaly potřebám výkonové jednotky v režimu nejvyšší spotřeby energie při zapnutí.

Před zahájením práce se ujistěte, že je k dispozici (použitelnost)ochranné clony, kryty. Nový nástroj se instaluje, když je motor zastaven pomocí všech standardních upevňovacích prvků. Dodržujte režimy zpracování odpovídající parametrům fréz a obrobku.

Po dokončení prací se odpad odstraní. Včasné provádění mazání a dalších prací stanovených v servisních předpisech.

Trh s kovovými soustruhy nabízí: odrůdy, ceny, přídavná zařízení

Značka /Model Délka *
Šířka *
Výška, cm /Hmotnost, kg
Příkon, W Cena,
rub.
Poznámky

Jet /BD-3
50 * 30 * 39 /
16
260 31500−33400 Miniaturní kovový soustruh pro domácí dílnu.

Třícestná vložka (50 mm).

Průměr soustružení je do 100 mm.

Volitelné vybavení s podélným posuvem.

Corvette /401
75 * 33 * 31 /
36
500 45000− 48200 Maximální otáčky vřetena (1100/2500 otáček za minutu).

Rozměry obrobku: do 180 * 300 mm.

Proxxon /FD 150 /E
36 * 15 * 15 /
4,5
100 43800−46100 Frekvence otáčení vřetena (800–2800 /1500–5000 otáček za minutu).

Rozměry obrobku: do 33 * 150 mm.

JET /BD-7
87 * 30 * 29 /
44
590 55200− 57600 Soustruh pro poloprofesionální kovovou kategorii.

Plynulé nastavení rychlosti otáčení vřetena (100–3000)otáček za minutu).

Převodovky pro závitování jako standard.

Kraton /MML-01
69,5 * 31 * 30,5 /
38
500 51300− 54600 Otáčky vřetena jsou od 50 do 2500 otáček za minutu.

Rozměry obrobku: do 180 * 300 mm.

Měli byste pečlivě zhodnotit proces vytváření vlastního soustruhu vlastníma rukama. S přihlédnutím ke skutečným nákladům se může ukázat jako méně úsporný ve srovnání s nákupem hotového výrobku. Přesné závěry lze učinit pouze s přihlédnutím ke skutečným podmínkám. Osobní implementace projektu v každém případě znamená možnost vytvořit zařízení s jedinečnými technickými charakteristikami.

Zveřejněte svůj názor na toto téma v komentářích k článku. Tyto informační stránky mohou být použity zdarma.