Do-it-yourself královský interiér: benátská omítka, foto a video aplikace

Benátská omítka je známa již více než 2000 let. Takové luxusní dekorační nátěry si mohli dovolit jen ty nejvyšší vrstvy společnosti ve starých časech. Aplikační technologie byla k dispozici pouze velmi bohatým lidem. Je tam tajemná magie, kterou má benátská omítka. Fotografie transformovaných interiérů to dokazují. V krátkém čase může být obyčejný pokoj přeměněn na palác, který na stěnách vytváří propracovanou imitaci kamene. A jak to lze provést při nejnižších nákladech, podíváme se na tuto recenzi.

Inovační technologie

Co je to benátská omítka, povrchové úpravy

Povrchová úprava mramorovým práškem se nazývá benátský. Byl používán jako základna pro fresky nebo malby, stejně jako pro povrchy slavných italských kostelů a paláců. Výrobní recept byl obnoven v 16. století slavnou Andrea Palladio.

Za starých časů byl hlavním stavebním materiálem mramor, po jehož práci bylo mnoho nestandardních fragmentů. Začali se tedy používat jako mramorové čipy, ze kterých byla vytvořena benátská omítka. Tenká vrstva povrchové úpravy vydrží nepříznivé povětrnostní podmínky. Stvoření architektury té doby přežilo dodnes.

Zevně je povlak průsvitnou vrstvou, která je vystavena lomu slunečního světla. Povrch stěny pod povrchovou úpravoumusí být dokonale zarovnán. V opačném případě bude výsledný efekt nepředstavitelný.

Na betonové a dřevěné podklady lze aplikovat benátský. Jediným místem, kde není jeho použití žádoucí, je dokončení fasád budov. Rychle ztratí nedotčenou krásu a popraskané.

Matný povrch

Složení materiálu benátské omítky

\ t

Benátská omítka doslova přeložená z italštiny znamená tekutý mramor. Ne bez důvodu, po dokončení stěn povrchy vypadají jako monolit přírodní mramor nebo onyx.

Kromě mramorových složek je do složení omítky zahrnuto hydratované vápno. Je to ona, kdo dává konečné výzdobě charakteristickou pevnost, která se v průběhu let zvýšila.

Moderní technologie nabízejí benátskou omítku se syntetickými akrylovými pojivy, křemennými chipsy, moukou z přírodních surovin. Může to být malachit nebo onyx. Ve starobylých receptech byly jako přírodní pigment použity ždímače rostlin nebo zvířecí krev. Nikdo to samozřejmě nepoužívá.

Vytvoření řešení ve starověké Itálii trvalo více než týden. V současné době výrobci nabízejí hotové suché formulace v nádobách od 7 kg do 25 kg. Fotografie benátské omítky v interiéru bytu si můžete prohlédnout v naší galerii.

Doplnění dekoru

Praktické tipy pro výrobu benátského

Existuje několik možností výroby benátské omítky.

První metoda

Je nutné nakupovat mramor nebo jiný prach z přírodního kamene. Kromě toho by mělo být k dispozici hydratované vápno a pigment pro barvení. Tato metoda je považována za nejobtížnější přípravu, ale umožňuje získat nejzajímavější verze benátské.

2. metoda

První možnost

Požadováno:

 • říční písek, předpraný a prosévaný,
 • sádra sádra;
 • sádrová malta.

Poměr v poměru 3/1/1. Všechny směsi, postupně přidávání vody k dosažení konzistence zakysané smetany.

Druhá možnost

Tento recept bude vyžadovat 2 díly vodotěsného základního nátěru. V suché směsi za stálého míchání přidejte 1 díl vody. Pak byste měli přidat startovací tmel. Funguje jako odkaz. Hotový roztok by měl být podáván po dobu 15 minut. Pak se znovu smíchá.

To je důležité!Pokud používáte lomový písek, měl by být nasáklý vodou, aby se zbavil hlíny.

Třetí možnost je hotová

.

Hotovou sádru zřeďte podle pokynů výrobce. Použití pro míchání stavebních směšovačů nebo vrtání se speciální tryskouurychlí proces. Voda by neměla překročit + 10 ° С.

Volba kterékoli z jejich metod závisí pouze na osobních preferencích, touze vyzkoušet něco nového a na finančních možnostech. Cena hotového materiálu benátské omítky bude mnohem vyšší než vlastní vaření.

Hotové sloučeniny

Základní vlastnosti a vlastnosti benátské omítky

Před výběrem nátěru je třeba znát jeho vlastnosti. Možná to varuje před zbytečnými finančními náklady při opravách chyb.

 • Benátská omítka může být vyrobena v jakémkoliv odstínu, kromě technologie umožňuje napodobovat přírodní kámen;
 • základ pod benátskou omítkou musí být připraven k dokonalému stavu. Povrchová úprava nezakrývá defekty zdí, ale pouze zdůrazňují;
 • povlak je propustný pro páry, to znamená, že „dýchá“, nemá žádný vliv na betonovou krabici. Kromě toho je vodotěsný a má vysokou tvrdost;
 • Životnost je nejméně 20 let.

Textura a způsob aplikace by měly být zvoleny na základě vlastností obecného provedení místnosti.

Související článek:

Dekorativní omítka pro vnitřní stěny. Tento článek se bude zabývat typy stěnových omítek, nástroji potřebnými pro jeho aplikaci, technologií nanášení povlaku.

Výhody a nevýhody pokrytí

Jaká je výhoda benátské omítky oproti jiným druhům dokončovacích materiálů?

 • šetrnost k životnímu prostředí.Složení pouze přírodních hypoalergenních složek, které jsou schváleny pro použití ve zdravotnických zařízeních a zařízeních péče o děti;
 • trvanlivost.S řádným použitím omítka potěší majitele 20 let a více. V průběhu let získává jen sílu a zároveň zachovává původní krásu;
 • přizpůsobení teplotním výkyvům.Povlak odolává teplotnímu rozsahu -50 ° C až + 80 ° C;
 • Benátské vystupují s jakýmkoliv stínem.​​Různé textury umožňují provádět lesklé, pololesklé a reliéfní možnosti. Povrchovou úpravu lze aplikovat nejen na stěny. Benátská omítka na stropě vypadá luxusní;
 • nátěr nevyžaduje zvláštní péči.Je povoleno jak suché čištění, tak mokré čištění s použitím detergentů;
 • je odolný vůči vodě.
To by mělo být známo!Po dokončení omítky začnou procesy karbonizace v důsledku absorpce uhlíku ze vzduchových hmot. Na povrchu je tak vytvořen povlak z pevného uhlíkového filmu.

Mezi nedostatky lze konstatovat pouze vysoké náklady benátské omítky a složitost práce.

Ochranná vrstva s lesklým efektem

Hlavní typy benátské omítky

\ t

Klasický benátský je rozdělen na typy, v nichž se projevují italské kořeny.

Foto Popis
„Veneto“ je nejběžnější nátěr díky své snadné aplikaci, nízkým nákladům. Kromě toho je méně náročné na základně. Ve složení dokončovací vrstvy je vosk, takže stěny lze umýt. Vnějšku má omítka efekt mramoru s leštěným povrchem.
„Trevignano“ - omítka s průsvitnými vrstvami, která umožňuje dosáhnout maximálního efektu napodobování povrchu kamene, jako by byla osvětlena zevnitř. Vizuálně vypadá Trevignano jako travertin (pamatujte si krásu krápníků a stalagmitů v jeskyních).

Polymerní přísada ve směsi umožňuje dosáhnout široké škály barev. Lze jej použít pro návrh klasických nebo historických vzorů. Kromě toho efekt leštěného mramorového povlaku příznivě zdůrazňuje velkolepost baroka.
Marbella. Charakteristickým rysem je tmel se sametovým efektem a rozptýleným lesklými žilkami. Tato kombinace představuje zajímavou hru barvy z různých úhlů slunečního světla, která se podobá hrubě zpracovanému mramoru.

Přísady kopolymeru ve směsi umožňují použití sádry v místnostech s vysokou vlhkostí.
"Encausto" - pololesklá omítka ss tmavým stínem. Tento povlak napodobuje žulu. Ve složení dokončovací vrstvy je vosk. Aby byla zachována původní odolnost proti vlhkosti, musí být dokončovací vrstva pravidelně aktualizována.

Kryt Enkausto má za následek mramorově leštěný povrch s terakotovými pruhy.
„Imperiale“ se zlatým pigmentem a průsvitným povrchem.

Imitace - tapeta pod benátskou omítkou

Složitost prací a vysoká cena dekorativní benátské omítky neumožňuje mnoha rozhodnout o tomto typu povrchové úpravy. Výrobci nabídli dobrou alternativu - tapetu s imitací benátské omítky. Kromě krásné externí datové tapety má nepochybné výhody:

 • Náklady na metr čtvereční od 1500 rublů do 4 000 rublů, což je několikrát nižší než omítka;
 • tapety odolné proti vlhkosti, netkané textilie lze prát vlhkou houbou s detergenty;
 • UV odolnost;
 • povlak odpuzuje prach;
 • vysoká odolnost proti opotřebení. S dobrou péčí může sloužit více než 10 let;
 • široký rozsah vám umožní koupit tapetu pro benátské omítky pro jakoukoliv výzdobu místnosti;

Praktické řešení

Univerzální benátská omítka, fotografie v různých interiérech

Díky jehokrása a široká škála textur Venetian se používá pro dokončovací práce v klasických interiérech. Zdůrazní sofistikovanost a bohatství empírových a barokních stylů.

Nabízíme interiér benátské omítky různých stylů :
Benátská omítka v interiéru obývacího pokoje: design photo

S výběrem povrchové úpravy pro obývací pokoj neexistují žádná zvláštní omezení. Můžete implementovat většinu nestandardních řešení. Benátský vytvoří výborný prostor na pozadí. Jediným požadavkem je, aby byly barvy zcela otevřeny a mělo by se hrát dobré osvětlení.

Pro malé obytné místnosti je lepší použít ozdobu ztlumených odstínů, pro správnou volbu můžete vidět fotografie dekorativní omítky v obytných místnostech různých velikostí a dispozic.

Návrhářům se nedoporučuje provádět složité vzory v jasných barvách. Povlak bude trvat déle než deset let, složitost jeho aplikace vyžaduje značné úsilí a je nepravděpodobné, že by se po krátké době změnila.
Benátská omítka v kuchyni: fotografie zajímavých technik

Můžete se starat o benátskou ženu pomocí mýdlových roztoků. Kromě toho je vodotěsný, prodyšný a odolný vůči změnám teplotních podmínek. To vám umožní provést dokončení v kuchyni.

Nicméně povrchová úprava zástěry nad deskou stolu je lepší být vyrobena z keramiky nebo skinali. Pro všechny ostatní povrchy můžete použít benátský jako nezávislý povrch a v kombinaci s tapetami nebo dřevem.
Fotografie interiérových řešení na chodbě

Pevnostní vlastnosti nátěru umožňují jeho použití v místnostech s vysokým provozem. V jednotlivých domech naleznete stejný typ halu nebo halu:
Klasická benátská koupelna

Pro povrchovou úpravu koupelny stojí za to opustit reliéfní vzory ve prospěch hladkých povrchů, jejichž péče je následně mnohem snazší. Kromě toho, hladký podklad je snazší aplikovat vrstvu ochranného nátěru. Jednoduchá řešení koupelny. Nadměrná náročnost činí situaci těžší. Fotografie koupelnových návrhů naleznete v naší galerii:
benátské omítky do-it-yourself: aplikační technologie a videonávody

K provedení tohoto typu práce je důležité vše: předběžná příprava základny, kvalita řešení a aplikační technologie. Jedná se o poměrně časově náročný proces, jehož realizace bude mistrovi trvat hodně času a úsilí. Konečný výsledek však bude odměnou za vykonanou práci.

Požadované nástroje

Pro práci budete muset v obchodě zakoupit následující nástroje:

 • Špachtle speciální se zaoblenými řezy;
 • válec;
 • kovové rošty o tloušťce do 25 centimetrů a pro broušení;
 • štětce;
 • bublinová hladina;
 • měřicí páska:
 • jemnozrnný brusný papír;
 • hadry,houba;
 • několik nádob (pro vodu a roztoky).
To je důležité!Všechny nátěrové nástroje musí být z nerezové oceli. Rohy na nich by měly mít zaoblený tvar.

Ve videu níže vidíte, jak vybrat stěrku pro dokončení:

Tónovací řešení

Připravený bílý roztok. Pokud je požadována směs jiného odstínu, je nutné do roztoku přidat barvicí pigment. Poté vše důkladně promíchejte vrtákem nebo mixérem, dokud se nedosáhne absolutní homogenity.

Video tutorial pro použití benátské omítky

Benátský lze použít s různými technologiemi v závislosti na požadovaném konečném výsledku.

Účinek mramoru

Použití benátské omítky na mramor musí být provedeno libovolnými tahy. 10 minut po skončení práce stěrkou, aby se uvolnil libovolný reliéf.

Druhou vrstvu lze provést nejdříve za 2 hodiny. Tato aplikace odstín. Aplikuje se složení různých odstínů a míchá se na čepel široké špachtle. Pro dosažení jednotnosti není nutné. Hmota se nanáší štětcem. Po 5 minutách můžete podlahu vyrovnat stěrkou.

O den později musí být nátěr broušen brusným papírem nebo bruskou. Poté leštěte nerezovou špachtlí. V poslední fázi je benátský potažen voskem. Po 50minut opět leštěný strojem s měkkou tryskou. Po těchto úkonech má povlak na stěně jedinečný lesk.

Povrchová úprava mramoru

V tomto videu lze zobrazit další aplikační technologii:

Klasická aplikace

Aplikační technologie spočívá v aplikaci několika vrstev nátěru (2-5 vrstev). Je povoleno použít několik odstínů.

 • Před zahájením prací je nutné připravit všechny odstínové roztoky. První vrstva se nanáší širokým lopatkovým ostřím s libovolnými zdvihy. Po 10 minutách se hladítkem dodá požadovaný účinek;
 • po 2 hodinách stěrkou, vrstva se vyrovná, aby se získal kovový lesk;
 • překrytí a leštění druhé a následujících vrstev je podobné;
 • vrchní nátěr by měl být leštěn hadříkovou nebo kožešinovou tryskou pomocí psacího stroje.

Pokud je to žádoucí, může být potažen voskem.

Klasická metoda aplikace

Tento proces lze zobrazit ve videu:

Povrch s texturou

Tato metoda se liší od všech ostatních. Využívá 2 typy základního nátěru: hluboké pronikání a zakrytí, což zvyšuje přilnavost povrchu. Pro vysušení druhý roztok potrvá 2 hodiny. Roztok se nanese na povrch stěrkou s ostrím do jedné tloušťkycentimetr. Po 6 hodinách se ostré hrany odstraní špachtlí.

V poslední fázi je stěna pokryta dokončovací vrstvou, do které by měl být přidán finální lak. Směs se nanáší co nejtenčí, doba schnutí je 6 hodin. Technologie použití texturovaného benátského znamená žehlení ozdobného provedení nebo leštění stěrkou. Finální verze získává na povrchu kovový lesk.

Texturovaná textura

Video z použití benátské omítky vlastníma rukama s účinkem praskání pomůže snadno zvládnout proces:

Technika aplikace primeru

Veškeré úpravy prostor začínají základním nátěrem. Pro lepší přilnavost je lepší použít kompozici obsahující křemenný písek. Základní nátěr se nanáší speciálním štětcem s náhodnými pohyby. Pohyby by měly být stejné jako při použití benátského. V opačném případě se zobrazí prostřednictvím tenkého povlaku a narušují celkové vnímání obrazu.

Doba schnutí základního nátěru je až 12 hodin.

Technika voskování

Voskový povlak má ochrannou vlastnost. Pro aplikaci musí být omítka zcela suchá. Může to trvat až 2 dny. Vrstva stěrkovým voskem se nanese na povrch ve velmi tenké vrstvě. Po 12 hodinách bude stěna zcela připravena pro konečné leštění.

Technika pro voskování

Cena za dílo 1 čtvereční. m benátská omítka

Cena díla závisí na složitosti provedení:

 • Cena benátské omítky v klasické verzi - od 800 rublů na 1 m2;
 • mramorový povlak - od 1200 rublů na 1 m2;
 • , pokud se nátěr provádí běžným kartáčem - od 600 rublů na 1 čtverec. m;
 • starých povrchů - od 700 rublů na 1 m2;
 • hladký dekor - od 750 rublů na 1 čtverec. m;
 • autorské umění - od 1200 rublů na 1 čtverec. m.

Cena za 1 kg benátské omítky

Než si vyberete italské pokrytí, musíte vypočítat náklady na 1 čtvereční práci. m benátská omítka.

Fotky Omítky Balení kg Cena dekorativní omítky, rubu. Spotřeba kg na 1 m²
Benátsko 25 10500 0,63
Trevignano 5 3500 0,25
Marbella 7 6200 0,35
Základ "Encausto-praut" 25 12000 1.32
Imperiale Finish 4 10500 0,20

Tabulka uvádí spotřebu materiálu pro realizaci jedné vrstvy. Některé aplikační techniky vyžadují až 10 vrstev. To by mělo být také zohledněno v předběžných výpočtech. Kromě toho je třeba koupit benátské omítky smalé rozpětí asi 5-10% z celkové částky.

Závěr

Při výběru benátské omítky jako dokončovacího materiálu je důležité opakovat dekor v interiéru: na římsech, krb. Zároveň je třeba mít na paměti osvětlení, s jehož pomocí bude plně odhalena elegance nátěru.

Vizuální rozšíření prostoru

Video: dekorativní omítka v interiéru foto