Dokončení suterénu soukromého domu: estetické a praktické možnosti

Aby bylo možné dokončit suterén soukromého domu tak dlouho, jak je to možné, je nutné zvolit nejen esteticky atraktivní, ale i praktické materiály určené pro použití ve vlhkém prostředí. Bude lepší, když vydrží účinky mechanické povahy.

Základ konstrukce po obložení má jiný vzhled

Účel vyvýšené části nadace

Část základny, která přesahuje půdu, obvykle nese nejen architektonické, ale i funkční zatížení. S jeho pomocí je možné vyjmout stěny budovy do určité výšky, vyrovnat je a chránit před negativními dopady. Vzdálenost od země k horní hraně by neměla být menší než 40 cm.

Použijte kámen pro obklad suterénupodlahy

Základ lze postavit pomocí:

 • monolitický železobeton;
 • stavební cihly vhodné jakosti;
 • dokončené železobetonové tvárnice.

Suterén základny je z cihel

.
Užitečné informace!​​Při konstrukci horní části základny nesmíme zapomenout na větrací otvory zajišťující větrání pod podlahou. Otvory musí být nad 15 cm od země.

Dokončení suterénu soukromého domu vhodnými materiály

\ t

K dnešnímu dni, mnoho druhů opláštění, vhodných pro suterén. Najděte si materiál o finančních možnostech každého developera, protože ceny se liší v nejširším rozsahu. Navrhuje se zvážit nejzajímavější možnosti pro dokončení suterénu soukromého domu.

Proces opláštění s použitím slinkových dlaždic

\ t

Sádrokartonové dlaždice, které byly testovány v náročných podmínkách, mohou být použity k dekoraci dna budovy. S jeho pomocí byly silnice v 19. století na území Holandska mosty. Hlavní výhodou materiálu je vysoká pevnost.

Obkladová deska v tomto případě imituje cihlu

.

Na bočním povrchu základny se fragmenty obkladu upevní lepidlovým roztokem, který se nanese na základnu zubovou stěrkou. Mezi dlaždice jsou vloženy plastové přepážky tak, aby švy byly stejné. Injektáž se provádí po 48 hodinách.

Upevnění slínkudlaždice k nadzemní základně

Použití přírodního kamene pro dokončení suterénu soukromého domu

Přírodní kámen v architektuře byl vždy něco zvláštního. S ním by mohly být všechny struktury dány slušným pohledem. Pro přirozenost však musíte zaplatit. Nejčastěji pro návrh suterénu získaly skály vyvřelého původu:

 • gabro;
 • žula;
 • labradorit.

Zdobení suterénu přírodním kamenem

Důležité!Je žádoucí upustit od používání kamenů vytvořených z volných sedimentárních hornin, protože doba jejich provozu bude malá. Mezi ně patří: vápenec, skořápka a dolomit.

Při obkládání kamenem je lepší použít lepidlo určené pro těžké dlaždice. To umožní dosáhnout vysoce kvalitní uchopení. Po vysušení lepidla je možné provést další zpracování lakem. Díky tomu je možné švy chránit před průnikem vlhkosti.

Po lakování vypadá kámen výrazněji.

Vinylová obkladová deska pro úpravu základu s imitací různých materiálů

Konstrukční znaky základní části základny ve všech případech neumožňují použití obkladu při obkládání. V tomto případě může být nejlepším řešením obložení obložení z PVC. Povrch desek může napodobovat výše uvedené materiály.

V průběhu práce byla použita vlečkapod cihlou

Plastové panely se k základně připevňují kovovým pláštěm, který je tvořen závěsy a nosnými profily. Hmoždinky se používají jako spojovací prvky. V souvislosti s montáží nosné konstrukce se nevyžaduje vyrovnání povrchu základny.

Kovový profilovaný plech pro dokončení suterénu soukromého domu

Méně nákladnou možností je použití profilovaných plechů s polymerním povlakem. Takové obložení však nelze označit za esteticky vynikající, takže tato metoda je vhodnější pro dokončování základů hospodářských budov.

Povrch profesionální podlahy napodobuje kámen

Plechy lze připevnit přímo na vodorovné vaznice samořeznými šrouby. Přítomnost přídavných prvků ve formě spojů proužků umožňuje zlepšit vzhled obložení.

Spojovací prvky jsou instalovány mezi vlnami

Desky z vláknitého cementu pro dokončování suterénu soukromých domů

Výrobky jsou vyráběny na bázi cementu a dřevěných vláken lisováním za tepla. Vnější povrch panelů je laminován nebo potažen vrstvou ochranného prostředku. Pokud jde o konstrukční možnosti, panely jsou slibnou možností, protože jsou schopny napodobit jiné materiály.

Použití desek z vláknitého cementu pro zdobení

Fotografie z výzdoby suterénu soukromého domu ukazují estetické možnostiprezentované produkty. Při výrobě vláknitých cementových desek se používají barviva se zvýšenou odolností proti ultrafialovému záření, a proto i při dlouhodobém používání barvy nevyblednou.

Jedna z populárních řad výrobků z vláknitého cementu

Dokončení postranních ploch dekorativní omítkou

Není to finančně nákladné, ale spíše pracovně náročný způsob, jak čelit soklu, je omítání. Za prvé, povrch konstrukce je vyrovnán pomocí směsi cementu a písku, načež je na ni nanesena dekorativní vrstva. V případě potřeby je suchá omítka natřena nátěry odolnými proti vlhkosti.

Proces použití mozaikové omítky na základně

Dekorativní dekorativní omítka má následující výhody:

 • odolnost vůči teplotním extrémům;
 • odolnost vůči UV záření;
 • zvýšená odolnost proti vlhkosti;
 • tónovací schopnost;
 • dlouhé provozní období;
 • ziskovost.

Vrstva dekorativní omítky vypadá docela zajímavě

Věnujte pozornost!Cementové, akrylové a silikonové omítky jsou vhodné pro venkovní použití. Pokud jde o sádrové kompozice, měly by být použity pouze pro práce v suchých prostorách.

Vyrovnávací vrstva omítky aplikovaná na základnu

Ceny proprezentované typy obkladových materiálů

Všechny uvedené materiály, jejichž použití je možné pro dokončení suterénu soukromého domu, stojí jinak. Ceny některých z nich se však mohou stále lišit v úzkém rozsahu. Pro přehlednost je nabízena speciální tabulka.

Tabulka 1. Ceny pro obkladové materiály

\ t \ t \ t
Typ obložení Cena za metr čtvereční
Dlažební kostky1600-2500
Obkladový kámen 2500-3000
Soklová vlečka 500-1000
Profilované plechy 450-550
Panely s vláknitým cementem 1500-2500
Dekorativní omítka500-1000

Některá doporučení

 • při obložení s obkladem slinku je třeba pečlivě vybrat barvu injektážní malty, která by měla být v souladu s hlavními prvky;
 • při použití profilovaných plechů je nutné zvolit nejodolnější polymerový povlak;
 • Pokud byla upřednostněna sádra, je nejlepší získat hotovou směs, protože existuje riziko, že se připraví řešení s nízkou kvalitou.

Součet

Kvalitní povrchová úprava suterénu soukromého domu je nezbytná nejen pro zlepšení vzhledu, ale také pro ochranu hlavní konstrukce před povětrnostními vlivy. Obložení umožňuje podstatně prodloužit dobu provozu návrhu. Mnoho dokončovacích materiálů je schopnovíce než tucet let bez ztráty kvality.

Video: úprava základny domu vlečkou