Elektrické varné desky: zařízení, vlastnosti, jak si vybrat

Ve většině případů jsou plynové sporáky instalovány v našich kuchyních. Pro elektrické varné plochy, mnoho zacházet s předsudky jako druh nucené nahrazení, který bude muset dostat dlouho. Důvody tohoto postoje spočívají v banální neznalosti výkonu a funkčnosti. V tomto článku ukážeme, co je to moderní elektrický sporák, jak si ho vybrat. Budeme hovořit o hlavních parametrech, typech a funkcích.

Moderní elektrické varné desky

Zásadní uspořádání elektrických varných desek a jejich typů

\ t

Zplyňování obytných budov není v zahraničí tak rozšířené. Proto výrobci domácích spotřebičů věnují velkou pozornost vývoji pohodlných, funkčních elektrických varných ploch. Ve srovnání s plynem mají řadu nesporných výhod:

 • Bezpečnost- úniky plynu a veškeré související problémy a rizika jsou zcela vyloučeny. Připojení takového zařízení lze provést nezávisle. Nevyžaduje různá oprávnění.
 • Funkčnost.Plynový hořák lze nastavit pouze jedním parametrem - snižte nebo přidejte oheň. Elektrické sporáky mají mnohem více takových funkcí: od automatického zapínání (vypínání) hořáku, když je na něm něco instalováno, až po zaznamenávání sledu teplotních podmínek během vaření.
 • Konstrukce.Odstraněním omezení plynárenských zařízení, která kladla bezpečnostní požadavky, byli inženýři schopni realizovat nejoriginálnější a nejodvážnější konstrukční řešení.

Elektrická varná deska může být nejmodernějším příslušenstvím ve vaší kuchyni

Klasická

Tato elektrická varná deska je high-tech zařízení. Jeho tělo je vyrobeno z oceli, sklokeramiky nebo jiného materiálu. Má tloušťku 4-7 cm a nízkou hmotnost. V závislosti na modelu se na povrchu může pohybovat 2 až 7 kroužků s různým výkonem a průměrem.

Důležité!Připojení elektrické varné desky musí být provedeno prostřednictvím samostatného napájecího vedení s vlastním UZO.

Hlavní součásti elektrické varné desky:

 1. Sklokeramická varná deska.
 2. Ovládací panel.
 3. Vyslání,přenášení řídicích signálů.
 4. Svorkovnice pro napájení.
 5. Terminál pro připojení termostatu, skrze který je napájen topný spirála.
 6. Termostat.
 7. Topný spirála.
 8. Indikátory ovládacího panelu, které poskytují zpětnou vazbu a kontrolu činnosti hořáků.
 9. Ochranný prvek s těsněním oddělujícím ovládací panel od zóny s vysokou teplotou.

Elektrická varná deska

Související článek:

Indukční varná deska: klady a zápory. Lze vyměnit i obyčejný plynový sporák. Takže panel indukčního vaření se stává stále populárnějším. O jeho výhodách a nevýhodách, o možnostech výběru, si přečtěte článek.

Gril, fritéza, teppan yaki, parník, odsávací ventilátor

Náhlá konkurence mezi výrobci domácích spotřebičů vedla ke vzniku různých hybridních zařízení založených na elektrické varné desce. V poslední době existuje tendence k přechodu na modulární elektrické kuchyně, kdy každá varná deska nebo jiné zařízení varné desky je samostatný modul. Tato technologie je velmi pohodlná, protože umožňuje individuální vybavení s potřebným kuchyňským vybavením.

Vestavěný elektrický vařič, model Miele CombiSet KM411

Gril

Existují dvě modifikace:

 • panel s drážkami z pevného kovu;
 • ocelová nebo litinová rošt nad nádrží s topným spirálem. Kapacita je určena pro plnění dřevěným uhlím.

Taková mřížka je také vhodná, protože mřížka může být odstraněna pro čištění

.

Je třeba poznamenat, že první varianta ve formě elektrických varných ploch nemá smysl získat, protože existují speciální kovové panely pro vaření. Umožňují otočit jakoukoliv varnou plochu do grilu.

Speciální varná plocha a její použití na elektrickém sporáku:

Fryer

Nachází se pouze v modulární konstrukci bez pevné vazby na varnou desku. Je to jeden z vložených prvků. Hlavní kritéria výběru:

 • kapacita;
 • maximální teplota ohřevu;
 • odnímatelná kapacita;
 • přítomnost krytu a mechanismu pro zvedání sítě.

Vestavná fritéza, model Smeg PGF30F

Teppan yaki

Jedná se o hladký kovový povrch se stranami pro smažení. Široce používané pro vaření v orientální kultuře.

Integrovaný panel teppan yaki

Hlavními kritérii pro výběr příslušenství jsou:

 • maximální teplota s možností jejího nastavení;
 • přítomnost topných prvků pod celou varnou plochou;
 • přítomnost nárazníků nebo odtoků.

Parník

Toto zařízení je ideální pro milovníky stravy a zdravých potravin. Parník má velký užitečný objem a výkon. Můžete vařit na dvou úrovních. Zvláštní pozornost je třeba věnovat přítomnosti bezpečnostního systému. Přístroj by měl být vypnut při přehřátí nebo při úplném odpaření vody. Řídicí systém má vestavěný časovač, stejně jako systém řízení teploty v širokém rozsahu.

Modulární elektrická varná deska s integrovaným parním vařičem, model Gaggenau VK 230

Výfuk

Elektrická varná deska může být dodávána s krytem. Současně může být vestavěný i klenutý. Vestavná kapuce je zpravidla instalována v pracovní ploše stolu. V tomto případě je nutné vzít v úvahu výrazné zvýšení technologické mezery až o 25-30 cm pod povrch stolu.

Vestavný kryt

Vyberte elektrickou varnou desku

Při výběru elektrické varné desky se zaměřte na typ topných těles. Na tom záleží nejen rychlost vaření a úspory energie, ale také snadnost použití. Druhým nejdůležitějším kritériem je materiál vyrobený samotným povrchem. Zpravidla se ego hodnotí z hlediska praktičnosti: stupeň znečištění, snadnost čištění, schopnost používat abrazivní čisticí prostředky, potřeba zvláštní péče a podobně. Konečná podmínka výběru je různáfunkčnost a funkce správy. Podrobněji analyzujeme uvedené parametry a některé další charakteristiky.

Nátěrová hmota

Jako materiál na přední straně elektrické varné desky se používá nerezová ocel, sklokeramická nebo žáruvzdorná sklovina. Nelze říci, který materiál je nejlepší. Jejich výkonnost se výrazně liší. Každá z nich vyžaduje zvláštní péči.

Keramika ze skla

Jedná se o nejdražší, ale přesto velmi oblíbený materiál pro varné desky. Má atraktivní vzhled, velmi praktické použití. Díky své hustotě a hladkosti se odstraní jakákoliv kontaminace jediným pohybem ruky. Materiál má poměrně nízkou tepelnou inertnost, takže rychle ochlazuje.

Elite sklokeramická varná deska

Sklářská keramika má však značný nedostatek - křehkost. Navzdory ujištění výrobců materiálu s vysokou pevností a rázovou houževnatostí se může sklokeramika z bodového efektu rozbít. Vzhled trhlin může způsobit náhlou změnu teploty, například rozlití studené vody na horký povrch. Při čištění je povoleno omezené použití abrazivních čisticích prostředků.

Smalt

Smaltovaný povlak se považuje za tradiční a nejpraktičtější pro kuchyni. Takový materiál má vysokou hygienickou hodnotuvlastnosti, praktická, odlišná estetika a dostupná cena. Smalt lze aplikovat dvěma způsoby:

 • smaltování ponořením za tepla- takový povlak je odolný vůči kyselinám, tukům, oděru, ale při mechanickém působení může tvořit třísky;
 • práškové lakování- odolnější a tvrdší. Je však méně odolná vůči oděru. Na práškových smaltu mohou lehké tóny vytvářet skvrny od účinků agresivních detergentů.

Varná deska se smaltovaným povlakem

Nerezová ocel

Materiál je pozoruhodný svou dostupnou cenou a vysokou odolností vůči teplotním vlivům a mechanickému poškození. Leštěná nerezová ocel je však velmi nepraktický materiál. Okamžitě se objeví viditelné nečistoty, dokonce i otisky prstů. Doporučuje se použít matný nebo pigmentovaný povlak, na kterém nejsou viditelné nečistoty.

Nerezová ocel s chromováním

Varná deska

Jejich volba přímo závisí na materiálu varné plochy. Smalt a nerezová ocel se vyznačují použitím litinových hořáků. Skleněné keramické panely mohou být vybaveny několika typy topných těles.

Surové železo

Zde se jako zdroj tepla používají topné spirály. Ovládání se provádí mechanickými ventily a v některých případech to děláchybí. Dosažení maximálního režimu vytápění trvá 10-15 minut. Mají vysokou tepelnou setrvačnost.

Hořáky na železo

Litinové hořáky jsou nejlevnější a nejspolehlivější. Zřídka se zlomí a jejich oprava nevyžaduje velké výdaje. Tyto topné články nejsou prakticky citlivé na poklesy napětí v elektrické síti.

Halogen

Ohřev se provádí interakcí halogenové žárovky a tepelné cívky. Výstup na nastavenou teplotu se provádí několik sekund. Chlazení také nastane rychle. Během provozu je nutné pravidelně měnit halogenovou žárovku, kterou je spotřební materiál. Hlavními nevýhodami jsou poměrně velká spotřeba energie - od 2 kW /h, stejně jako silný ohřev povrchu v blízkosti hořáků.

Halogenové hořáky

Rapid

Spirála nichromu se zde používá jako topné těleso. Výstup ve specifikovaném teplotním režimu se provádí za 10-15 sekund.

Rychlé hořáky

Hi-světla

V tomto případě jsou topným prvkem pásky z vysoce odolné slitiny. Rychlost ohřevu takového hořáku nepřesáhne 5-7 sekund, spotřeba energie je v rozmezí 1,5-2 kW /hod.

Hořáky Hi-lights

Indukce

Jedná se o nejekonomičtější typ hořáku. Výrobky nejsou vytápěny varnou deskou, ale přímo u nádobí. Nevýhodou tohoto typuje nemožnost použití hliníkového skla nebo keramického kuchyňského nádobí. Nádobí by mělo být na takovém talíři, mělo by mít nejrovnoměrnější povrch a být vyrobeno z feromagnetických slitin: oceli nebo litiny.

Počet varných desek, tvar a velikost varné desky

Tyto parametry jsou úzce spjaty a nemá smysl je posuzovat odděleně. V závislosti na počtu hořáků má elektrický sporák následující rozměry:

Obrázek Model Velikost (šířka), cm Počet hořáků
Siemens ET375 GC 11 E 30 1.2
Zanussi ZGG 35214 XA
Simfer H 4030 45,52 3
Foster 7052142
Gorenje EC 630 RW 60 4
Siemens ET 801 SC 61-80 5-7
Asko HI1194G 80-95 5-7
Franke FHMT 806 3FLEXI INT 80-95 5-7

Výrobci dnes vyrábějí elektrické varné desky v různých formách. Volba formy je navíc dána nejen designovými triky, ale také vhodností. Výsledkem je poměrně neobvyklé, ale velmi pohodlné, ergonomické vybavení.

Neobvyklý design elektrických varných desek

Další funkční funkce

Moderní varné desky mají mnoho dalších možností, které značně usnadňují proces vaření, včetně:

 • jemné vyladění teploty a doby provozu;
 • schopnost zaznamenávat sled změn teploty během procesu vaření;
 • topné zóny se zvýšeným prostorem, různé formy se sektory se zvýšeným výkonem (power plus) umožňují rychle vařit jídlo ve velké misce;
 • Režim iQuick Boiling - optimalizuje spotřebu zařízení;
 • Stop & amp; Funkce Go umožňuje pozastavit proces vaření a poté jej restartovat, přičemž se udržuje nastavená teplota a doba vaření.
 • chránící neoprávněné děti před zapnutím varné desky;
 • ukazatel zbytkového tepla.

Řídicí systém

Většina ploch s elektrickým sporákem je vybavena mechanickým řídicím systémem s postupným spínáním intenzity ohřevu. Dražší modely jsou ovládány pomocí dotekového panelu, který zobrazuje různé informace o aktuálním stavu zařízení, včetně teploty a doby vaření.

Související článek:

Varnou desku připojte k síti. V tomto článku se budeme zabývat tím, jak udělat těsnění a utěsnění panelu během instalace, jak připojit panel k síti jednou a třemi fázemi a další užitečné tipy.

Vedenívýrobci

V současné době se téměř všechny domácí spotřebiče vyrábějí v Číně. Známé značky však souvisí s kvalitou svých výrobků mnohem více. Kromě toho existuje mnoho čínských výrobců, kteří vyrábějí poměrně kvalitní výrobky.

Značka Výhody produktu

VENTOLUX

Různorodá modelová řada, estetický vzhled, praktičnost a snadná péče, bezpečnost.

PERFELLI

Vysoká kvalita materiálů a montáže, promyšlená ergonomie varných desek, zvýšená plocha hořáků.

KAISER

Vysoká účinnost topných prvků, energetická účinnost a úspora energie, bezpečnostní a kontrolní systém, široký výběr velikostí rámů.

Electrolux

Snadné řízení a vysoká přesnost udržování stanovených režimů, široká škála modelů s mnoha úpravami, bezpečnost používání, přítomnost automatického vypnutí.

Gorenje

Cenově dostupné náklady, široký rozsah, promyšlený ergonomický design, intuitivní ovládání.

Beko

Estetický vzhled, odolnost povrchového materiálu vůči vnějším vlivům, použití několika bezpečnostních systémů, ochrana proti přepětí a zkratu.

Bosch

Vysoce kvalitní výrobky, spolehlivost a trvanlivost, využití technologických inovací, široký sortiment výrobků.

PYRAMIDA

Kontrola kvality materiálu, různé druhy provozu, rozsáhlý modelový rozsah.

Candy

Elegantní vzhled a ergonomický design, snadné ovládání, vysoká spolehlivost a bezpečný provoz.

Modely oblíbené v roce 2018

Níže jsou uvedeny recenze na varné desky, které jsou vrcholy prodeje v roce 2018 podle hodnocení předních internetových obchodů.

Recenze modelu Bosch PIC 645 F 17 E:

Přečtěte si více na adrese Otzovik: https://otzovik.com/review_1501130.html

Bosch PIC 645 F 17 E
Recenze modelu Siemens EX675LXC1E:

Přečtěte si více na adrese Otzovik: https://otzovik.com/review_1309693.html

Siemens EX675LXC1E
Electrolux EHF96547SW Přehled modelů:

Číst dál v Otzovik: https://otzovik.com/review_4442357.html

Electrolux EHF96547SW

Závěrem

Elektrické varné desky daleko přesahují konvenční plynová kamna z hlediska funkčnosti a designu. Jejich rozsáhlá distribuce je však omezena nejen vysokými náklady, ale i systematickými výpadky proudu.

Video: jak vybrat varnou desku