Elektrický teplý sokl: jak a kdy jej použít?

L Každý topný systém musí rychle a rovnoměrně ohřívat prostor místnosti. Obyčejné radiátory se s tímto úkolem vyrovnávají nejhorší ze všech, takže jsou nahrazeny alternativními možnostmi umístění topných prvků. Nejekonomičtější a nejjednodušší z hlediska montáže je elektricky teplá základní deska. Je pohodlnější než teplá podlaha, teplé stěny a strop, protože jeho instalace může být provedena bez ovlivnění nebo zničení stávající povrchové úpravy. V tomto materiálu jsou popsány principy provozu, výhody a nevýhody vytápění základovou deskou.

Elektrická teplá základní deska

\ t

Video: Teplá základní deska

Druhy elektrických soklových lišt

\ t

Teplá základní deska je druhem kompaktního radiátoru, který je velmi malý a nachází se po obvodu místnosti. Stejně jako klasické radiátory lze podlahové desky ohřívat elektřinou a obyčejnou vodou. U vodních systémů existují závažná omezení: délka okruhu není větší než 15 metrů, absence vodního kladiva a potřeba složitých předběžných výpočtů.

Konstrukce vodního soklu

Všechny stávající typy elektrických ohřívačů nemají žádné omezení na plochu a objem místnosti, snadno se instalují a zabírají velmi málo místa s vysokou účinností. Nejrozšířenější jsou dva typy ohřívačů - kabel a infračervené.

Topné články po obvodu podkrovní místnosti, které budou pokryty ozdobnými panely

Infračervený sokl

\ t

Kompaktní a ekonomická infračervená elektricky teplá základní deska je kompaktní konstrukce sestávající z pouzdra, reflektoru a topného tělesa. Infračervený ohřívač je zařízení, které mění elektrickou energii na teplo. Proud ze sítě s napětím 220 voltů je aplikován na kontakty z měděných a postříbřených desek. Prostřednictvím těchto bimetalových elektrod je proud přenášen na uhlík (uhlíkovou pastu), který mění střídavý elektrický proud na infračervené záření.

Topná páska určená pro soklové lišty

Infračervené paprsky procházející filmem, ve kterém jsou kontakty utěsněny, ho zahřívají a předměty, se kterými přicházejí do styku. Fólie tedy slouží jako druh výměníku tepla. Bod tání filmu není menší než 210 stupňů a uhlíkové kontakty jsou zahřívány na maximálně 50 stupňů, takže IR systémy jsou absolutně bezpečné z hlediska ochrany před požáry.

Infračervené zařízenítopná fólie

Aby byl infračervený ohřev účinnější, používají se jako fólie pro fólie fólie, které odrážejí teplo v požadovaném směru. IR vytápění je nejekonomičtější z hlediska spotřeby energie, bezpečné a snadno instalovatelné. Mezi minusy - vysoká cena samotného filmu a potřeba použít termostat.

Infračervené teplé sokly vyžadují použití termostatu

Související článek:

Teplá podlaha pod laminátem na dřevěné podlaze. V samostatné publikaci se můžete dozvědět, jak instalovat podlahové vytápění na dřevěnou základnu a všechny detaily instalace.

Kabelový ohřívač

Hlavní požadavek na systémy používané v soklových konstrukcích je malý. Topný elektrický kabel, který se používá ve většině topných systémů, v tomto případě perfektní řešení. Základem takového systému je topný kabel - pružný drát ve vícevrstvém polymerovém plášti.

Topný kabel

Proud procházející tímto drátem ohřívá vnější vrstvu na předem stanovenou teplotu. Maximální hodnota stanovená výrobcem a závislá na chemickém složení polymeru, ze kterého je kabel vyroben. Termostat lze nastavit na nižší hodnotu.

Použití topného kabelu v topném systému

Topný kabel lze použít samostatně nebo v kombinaci s kovovými deskami, které zajišťují lepší přenos tepla. První možnost je mnohem jednodušší a levnější, ale její účinnost je nižší díky malé ploše kabelu. Použití tepelného výměníku z hliníku nebo mědi je ve fázi instalace dražší, ale již v první topné sezóně se náklady vyplácí z důvodu značných úspor elektrické energie.

Radiátor, svazek vyhřívaných kabelů

Jak soklové topné práce

Výpočty ukazují, že topná zařízení umístěná na podlaze jsou nejúčinnější, protože hlavní úlohu v každém systému hrají vertikální konvekční proudy.

Srovnání podlahových topných a konvenčních radiátorů

Související článek:

Jaké jsou nejlepší topná tělesa pro byt? Podrobné informace o typech a kritériích pro výběr radiátorů v samostatné publikaci našeho portálu.

Pro použití základových desek jako zdrojů tepla musí být splněny tři důležité podmínky:

  • neexistence velkoplošných předmětů nábytku, stojících v blízkosti zdi a soklu, protože narušují konfiguraci stoupajícího teplého toku;
  • vysoce kvalitní izolace stěn, bez níž nemůže zásadně fungovat vytápění základní desky;
  • instalace topných těles v celém rozsahuobvodu místnosti.

Distribuce tepla v objemu místnosti při použití teplých soklů

Elektrický podlahový sokl ohřívá vzduch, který jím prochází. Uvnitř boxu je ohřívač a tam jsou mezery zdola a shora. Studený vzduch vstupuje do spodní mezery, ohřívá se a pak stoupá vzhůru podél stěn a ohřívá je. Z povrchu stěn rovnoměrně ohřívá celý objem místnosti.

Princip fungování teplého soklu

Vzhledem k tomu, že povrchová plocha pro přenos tepla ze všech soklových lišt je malá, je důležité vytvořit odrazky, které jsou namontovány na stěně za topným prvkem, čímž se minimalizují tepelné ztráty.

Odrazka fólie

Montážní technika

Instalace teplé elektrické základny vlastními rukama je mnohem jednodušší než klasický radiátor nebo systémy vytápěné podlahy. Před instalací soklového systému je nutné změřit obvod místnosti a určit sílu přístrojů.

Měření obvodu místnosti

Pro práci budete potřebovat šroubovák, stavební nůž, svinovací metr, kleště a kovové nůžky nebo elektrickou pilku. Instalace se provádí po dokončení a následuje pět následujících fází:

  • instalujte spodní vodicí profil podél celého obvodu;

Namontujeme spodní vodítkoprofil po obvodu místnosti

  • zajištění izolačního fóliového materiálu;

Připevněn ke stěnovému pásu materiálu odrážejícího teplo

  • montáž horního profilu pomocí upevňovacích prvků;

Upevnění konzol k hornímu profilu

Doporučená vzdálenost mezi držáky 50 cm

Montáž horního profilu ke stěně

Držáky upevňujeme pomocí šroubů

Používáme speciální podložky

Systém rychlého upevnění

  • instalace topného zařízení - IR filmů, kabelů, topných těles a jejich připojení k síti;

Montáž topných těles

  • instalace vnějšího ozdobného panelu.

Montáž ozdobného panelu

Oblasti použití

\ t

Vytápění soklem je velmi efektivní v bytových domech, kde jsou stěny dobře zateplené, stejně jako ve veřejných budovách velké plochy. Zatímco otopná tělesa vytvářejí nekontrolovatelné konvekční proudy a instalace podlahového vytápění je neúnosně drahá, sokl topení je tou nejlepší volbou. Takové systémy jsou neúčinné v těch domech, kde není nutná izolace stěn, protože teplé stoupající proudy vychladnou dříve, než budou mít čas vytápět místnost.

Video: instalace soklového elektrického topného systému