Elektrika pro začátečníky: jak správně používat svorky pro připojení vodičů

Staromódní metody primitivního kroucení drátů s povinnou izolací s notoricky známou modrou páskou jsou dávno pryč. Moderní elektroinstalace vyžaduje profesionální přístup, což znamená, že musíte používat materiály a zařízení, které splňují nejen nejvyšší požadavky na bezpečnost, ale také jednoduchost, spolehlivost a atraktivní vzhled. Jedno z těchto zařízení - svorky pro připojení vodičů. Dnes budeme hovořit o tom, jak je správně vybírat a používat.

Malý terminál - řešení mnoha problémů v elektroinstalaci

Jak lze připojit kabeláž

Způsob propojení dvou vodičů závisí na mnoha faktorech. Je třeba vzít v úvahu kovový vodič, tloušťku vedení, počet vodičů a typ izolačního materiálu Důležitým faktorem jsou podmínky, za kterých bude spojení provozováno.

Existuje několik hlavních typů sloučenin:

 • tradiční zákruts použitím izolačního materiálu:
 • svařování drátem , které vyžaduje použití zvláštního zařízení;
 • pájení vodičů , vhodné pro zařízení, ve kterých nedochází k nadměrnému zahřívání;
 • krimpování pomocí objímek ;
 • použití šroubových kontaktůzaručujících spolehlivé spojení vodičů různých kovů;
 • kabelové spojení se svorkamia svorkovnice různých tvarů.

Pro každé konkrétní spojení používá svůj vlastní terminál

Podívejme se podrobně na hlavní charakteristiky všech těchto aspektůsloučenin.

Vlastnosti profesionálního kroucení

Twist je nejjednodušší způsob zapojení. Práce nevyžaduje žádné speciální nářadí, dostatek nožů a kleští. Aby bylo spojení odolné, odborníci doporučují odizolování drátů nejméně 5 cm, aby byl kontakt pevně uchycen, dráty jsou upnuty kleštěmi a otočeny otáčivým pohybem. Poté, co je výsledná sloučenina zabalena v jednom směru a pevně zabalena elektrickou páskou. Toto je nejjednodušší volba pro takové připojení.

Profesionální elektrikáři mají jiné způsoby jak zkroutit dráty:

Možnosti uvíznutí

Důležité!Pokud používáte elektrickou pásku, nebruste na vinutí. Izolace by měla pokrýt nejen samotný zákrut, ale také jít na dráty alespoň na několik centimetrů.

Místo elektrické pásky můžete použít moderní materiál - teplem smrštitelnou hadičku. Před připojením vodičů se na jeden z vodičů položí smršťování požadované délky a pak se zatáhne za kroucení. To zůstane jen na chvíli, aby zápas nebo zapalovač na sluchátko, bude zmenšovat a pevně upevnit a izolovat dráty.

Teplem smrštitelný materiál je stlačován pod vlivem teploty

Díky spolehlivé izolaci bude takové spojení trvat dostatečně dlouho. Jeho výhodou je dobrá odolnost proti vibracím, která je vhodná pro pohybové mechanismy. Elektrikáři nedoporučují používat tuto metodu, kdyžspojení vodičů různých sekcí. Během provozu ohřívá kontaktní plocha nadměrný odpor tak, aby se izolační vrstva mohla roztavit. Odborníci nedoporučují kroucení vodičů s dráty z různých kovů a kabelů s velkým počtem vodičů.

Pájení pro dokonalou vodivost

Nejen bezchybný chod mechanismu, ale také bezpečnost jeho uživatele závisí na spolehlivosti a životnosti připojení vodičů. Pájení - jeden z nejspolehlivějších typů připojení.

je prakticky v každém domě a samotný postup netrvá dlouho

Rosin se používá pro pocínování a jako pájka se používá cín nebo jiná tavidla. Měděné dráty se doporučují pájet cínem nebo olovem, hliníkem - se sloučeninami zinku s cínem, hliníkem nebo mědí. Před pájením jsou dráty odizolovány a zkrouceny jedním z výše uvedených způsobů. Po kalafuně a tavidlu se aplikují na místo zkroucení páječkou.

Důležité!Vyhřívaná pájka by měla vyplňovat všechny nepravidelnosti a otvory v zákrutu.

Po pájení je spoj izolován páskou nebo tepelným smrštěním. Nejtěžší je pájení hliníkových kabelů. Rychle oxiduje při vysokých teplotách a nedává silné spojení s pájecím materiálem. Pro trvanlivé spoje je třeba použít cínování.

Je-li pájení provedeno správně, musí být kontakt dobrý. Jedinou nevýhodou je křehkost směsi, vibrační a mechanické zatíženínebude trvat dlouho.

Pro profesionály: sváření

Svařování umožňuje spojování kovu vodičů a zajišťuje optimální odpor. Takový kontakt je trvanlivý a trvanlivý.

Jedinou nevýhodou spojení je potřeba používat speciální zařízení - svařovací stroj

.

Můžete použít obloukové, bodové, torzní, plazmové, ultrazvukové a svazkové svařování.

Tato práce vyžaduje zkušenosti a dovednosti, takže metoda svařování je nástrojem pro profesionální elektrikáře. Používají grafitové a uhlíkové elektrody, pracovní stacionární a používají vysoce přesné střídače s regulací napětí. Tato technika není vhodná pro domácí podmínky, pouze zkušení svářeči vědí, jak správně propojit dráty navzájem tak komplikovaným způsobem.

Důležité!Veškeré svařovací práce by měly být prováděny v ochranné přilbě. Začátečník bude velmi obtížné dosáhnout kvalitního propojení vodičů.

Po svařování je místo kontaktu také izolováno páskou nebo tepelným smrštěním.

Krimpovací objímky

Vrátíme-li se k metodám zapojení, které jsou přístupnější pro domácí použití, je třeba poznamenat, že lisování je jednoduchá a dostupná metoda, kterou lze použít bez zvláštních dovedností.

Spojka objímky je vysoce trvanlivá a odolná proti mechanickému namáhání

Technika je velmi jednoduchá - dráty jsou navlečeny do kovového pouzdra a pak je měkký kov zalisován pomocí kleští nebo svěráku. Pro tento účel je nejlepší použít speciální kleště. Mohou ručně zalisovat manžety s průřezem do 120 mm². Pokud potřebujete větší rukáv, použijte hydrauliku. Nedostatek spoje pouzdra spočívá v tom, že je konečný, a pokud je to nutné, korekce kontaktu bez řezání drátu nebude fungovat.

Informace!Pro zalisování by měly být vložky vybrány z vhodného materiálu, aby byl zajištěn optimální kontakt. Existují vložky z hliníku, mědi a slitin. Také se bere v úvahu průměr průřezu vodiče, vodiče musí těsně přiléhat do pouzdra.

Aplikace svorkovnice pro elektroinstalaci

Nejjednodušší a nejspolehlivější je montáž pomocí svorkovnic.

Tato jednoduchá a zároveň spolehlivá zařízení s jistotou nahrazují jiné metody spínání

Svorky svorek pro vodiče lze použít při montáži vodičů různých kovů. V tomto případě vám konstrukce terminálů umožňuje zabránit přímému kontaktu hliníku a mědi a vzniku koroze, která je pro takovou sloučeninu nevyhnutelná.

Svorkovnice jsou rozděleny do tří hlavních typů: nůž, šroub a pružina. Jako základní materiál se obvykle používá mosazná slitina. Některé modely jsou naplněny gelem, který chrání kontakty před korozí.

Normapožadavky na svorkovnice

Svorkovnice vyvinula stejně jako každá elektrická součástka standardy spolehlivosti a kvality:​​

Požadavek Popis
Tepelná odolnost Materiál karoserie terminálu musí být schopen odolat vysokým teplotám a nesmí umožňovat požár. Tělo by nemělo být při zahřívání deformováno a ochranný kryt není vyroben z hořlavého materiálu.
Silná fixace Svorkovnice by měla být upevněna bez nadměrného úsilí a zároveň bezpečně držet vodiče vodičů. V tomto případě nemusí být vodiče nějakým způsobem dále zpracovávány nebo zkrouceny.
Odolnost proti korozi Kontaktní desky na svorkách mají takovou délku, že je vyloučen přímý kontakt mezi jádry. V tomto případě, i když jsou vodiče vyrobeny z různých kovů, nedochází k elektrochemické korozi.
Informativní Každý konektor pro elektrické vodiče obsahuje informace o průměru jader a přípustném napětí v elektrické síti.

Výhody a nevýhody přepínání terminálů

Stejně jako každé jiné zařízení mají koncová připojení své vlastní výhody a nevýhody. Za prvé, výhody:

 • Snadné připojení.Svorky mohou spojovat dva nebo více vodičů s odlišným průřezem a kovem, přičemž každé jádro je umístěno v samostatné zásuvce a v případě potřeby může být snadno odděleno. Pokud bylo pro spínání použito svařování,plášť nebo pájení by muselo odstranit izolaci, roztrhnout nebo odmotat kontakty a pak opakovat postup spínání znovu.
 • Bezpečnost.Svorky jsou vyrobeny z izolačního materiálu. I když se omylem dotknete spínacího bodu, nedostanete elektrický šok.
 • Není třeba používat speciální nástroj.Pro komutaci šroubů je zapotřebí pouze vhodný šroubovák.
 • Spolehlivost upevnění.Spojení vodičů je odolné vůči mechanickému a tepelnému namáhání, vibracím a napětí.
 • Estetika.Zapojení vodičů se svorkami vypadá mnohem větší elektrickou páskou.

Malá zařízení úhledně umístěná ve spojovací skříňce

Nevýhody upínacích spojení:

 • Náklady.Cena kvalitního terminálu je 10 ÷ 12 rublů na kus. Pokud stačí připojit pár drátů v lustru - to není nezbytné. Ale s , kterým se nové elektroinstalace v domě soubor terminálových kontaktů může stát kulatý součet. Ale tento nedostatek je otázkou času. Větší konkurence na tomto trhu a vývoj nových technologií brzy učiní tyto přístroje centem.
 • Některé potíže při instalaci na těžko přístupných místech.Pokud potřebujete nainstalovat svorkovnici na místo, kde je obtížné držet ruku nebo prsty, může se úkol zdát příliš komplikovaný. Na druhé straně a všechny ostatníspínání na takovém místě není snadné.

Jak vybrat svorky pro připojení vodičů

Abyste správně vybrali terminál, měli byste nejprve prostudovat kabel, který chcete připojit. Musíte znát velikost průřezu, obvykle je označena v označení drátu.

Druhým kritériem výběru je kvalita materiálu terminálu. Musí být dostatečně tuhá a musí mít spolehlivou izolaci. Je lepší, když jsou šroub a držák zařízení vyrobeny z oceli. Svorky musí být kompaktní. Je možné, že budete muset umístit skupinu kontaktů do omezeného prostoru, takže bude záležet na velikosti připojení.

Jsou-li svorky „vnořeny“ na kolejnici, zvolí se zařízení odpovídajících rozměrů

Dalším kritériem pro správnou volbu je snadná instalace a údržba. Obzvláště výhodné jsou svorky s vodicím kuželem a příznakem označujícím umístění vstupu vodiče.

Důležité!U svorek s malým průřezem do 16 mm² je izolace instalována na jedné straně, takže je nutné pečlivě sledovat jejich instalaci, jinak může dojít ke zkratu.

Vhodné, pokud je povrch terminálu vhodný pro značení. Někdy je nutné pro další provoz spojení.

Tato jednoduchá a zároveň spolehlivá zařízení s jistotou nahrazují jiné metody spínání

Typy koncových kontaktů

Modernívýrobci nabízejí širokou škálu přepínačů pro různá připojení. Každý model splňuje specifické úkoly a požadavky, podrobněji je zvažuje.

Šroubové spínače

Tato jednoduchá a spolehlivá zařízení jsou ideální pro instalaci do vývodů a dalších takových míst. Jádra jsou připevněna ke svorce pomocí šroubů.

Svorka šroubu

Informace!Pro připojení autobaterie lze použít spínače olova a mědi. Auto mechanici doporučují dát přednost upínacím prvkům. Pod vlivem kyseliny nejsou oxidovány jako měď.

Šroubové svorky se nepoužívají pro hliníkové kabely. Důvodem je skutečnost, že hliníkové jádro se pod tlakem šroubových spojů zhroutí. Pokud je ve spínači uzemňovací kontakt, je hlava šroubu označena zelenou barvou.

Svorky pro vodiče

Konstrukce takových spínačů zahrnuje použití malé pružiny, která drží jádro v požadované poloze.

Svorka svorky

Tyto svorky jsou instalovány v jednom okamžiku: je vloženo jednoduché odizolované vedení a provádí se jedním kliknutím.

Spínače pro rozvodné skříně

\ t

Tyto svorky slouží k připojení vodičů v rozvodných skříních. Spínací skříň je vyrobena z polykarbonátu a místokontakt - z mědi. Pružiny slouží k upevnění jader.

Mnoho spojovacích krabic je dodáváno s přepínači

Pro spolehlivost jsou terminály zpracovány speciální pastou, která chrání kontakty před přehřátím.

Video o tom, jak správně připojit vodiče ve svorkovnici pomocí svorek

Svorky s pojistkami

Samostatný typ spínače - s integrovanou pojistkou. Tyto kontaktní skupiny navíc chrání vedení před obvodem.

Kontaktní zařízení s pojistkou

Takové kabely pro připojení vodičů zabírají více místa než běžné svorkovnice a používají se v případech, kdy elektrická zařízení nemají zabudované pojistky.

Propojovací podložky

Podložky - pohodlný přístroj pro připojení několika vodičů. V případě takového zařízení jsou umístěny mosazné trubky se závitovými otvory. Pomocí těchto malých zařízení je možné vzájemně propojit měděné a hliníkové vodiče, jakož i vodiče různých průřezů.

Svorkovnice

Spínání v bloku probíhá tak, že se vodiče nedotýkají přímo. Jediné, co byste měli věnovat pozornost, je ukazatel jmenovitého proudu na samotném bloku.

Nožové svorky

Takové spínače se také nazývají svorky pro krimpování vodičů. Jejichpoužití pro výkonové žíly s malým průřezem do 2,5 mm. Maximální napětí pro toto připojení je 5 kV. Takové spojení by nevydrželo silnější proud, takže svorkovnice nožů se nepoužívají ve velkých elektrárnách.

Spínače nožů lze připojit od 2 do 8 jader

Která svorkovnice je lepší

Ve skutečnosti by měl být výběr vhodného terminálu brán velmi vážně. Zejména pokud je potřeba propojit vodiče s vodiči různých kovů. Během provozu se takové kontakty zahřívají a deformují. To může vést k úplné ztrátě integrity obvodu a dokonce ke zkratu. Za zmínku stojí, že pružinové a šroubové svorkovnice nejsou vhodné pro upevnění hliníkových a měděných vodičů.

Několik slov o výrobcích přepínačů

Výrobky evropských, čínských a domácích výrobců jsou uvedeny na přepážkách obchodů s elektrickým zbožím. Zpravidla je velmi málo obyčejných kupujících zmateno původem přepínačů. A marně. Bezpečnost vašeho majetku může přímo záviset na těchto drobných zařízeních velikosti prstu. Nedůvěřivě důvěřujte čínskému spotřebnímu zboží. Ve většině případů produkty Středního království nesplňují požadavky domácích norem.

Tyto svorkovnice se taví při prvním poklesu napětí

Domácí výrobky jsou spolehlivější, ale méně estetické a technologické. Evropského zbožístojí víc, ale koupil jsem si takový terminál - a zapomněl jsem. Výrobci garantují dlouhodobý a spolehlivý provoz svých výrobků. Zde jsou některé z nich:

LEGRAND

Šroubové spínače tohoto výrobce - nejoblíbenější výrobek v této kategorii. Mosazné výrobky jsou pokoveny niklem a spolehlivě vydrží silné teplotní změny. Tyto terminály se vyznačují vysokou pevností a širokým rozsahem velikostí.

Aby bylo možné při instalaci a provozu snadno rozlišovat vodiče, jsou svorky vyráběny v různých barevných variantách

WAGO

Výrobky francouzské společnosti zaručují pevné spojení kabeláže různých typů a průřezů. Přístroje dokonale odolávají případným vibracím a protahování a jsou instalovány bez speciálních nástrojů. Hlavním materiálem francouzských svorkovnic je pocínovaná měď, která poskytuje dobrý kontakt s nízkým odporem. Některé modely jsou vyplněny antikorozním gelem.

Produktová řada WAGO vám umožní vybrat si produkt pro jakoukoli úlohu

PHOENIX CONTACT

Německý výrobce má vynikající kvalitu výrobku. Nabízí více než 200 typů různých přepínačů pro různé typy připojení. Mezi prezentovanými modely jsou odolné vůči vysokým rizikům vlhkosti a výbuchu.

Svorkovnice PHOENIX CONTACT se vyznačují zvýšenou pevností

WIEDMULLER

Další evropská značka nabízí jeden a půl stovky modelů terminálů. Základ rozsahuproveďte šroubová spojení dle DIN.

Svorky WIEDMULLER

Běžný problém: Jak připojit hliníkový a měděný drát

Obyvatelé sovětských domů často čelí tomuto úkolu. V té době bylo téměř všechny zapojení provedeno pomocí hliníkových vodičů. Moderní elektrikáři většinou používají měděný drát. Jak spojit hliníkový drát s mědí? Existují skeptici, kteří tvrdí, že takové spojení je nemožné. Nevěřte jim. Pokud správně používáte níže uvedené techniky, přepínání bude spolehlivé a trvanlivé.

Jak již bylo zmíněno, obvyklé zkroucení takového spojení nebude fungovat. Kontakt mědi a hliníku je velmi horký a může poškodit izolační vrstvu.

Varianta 1 - šroubovák

Jedná se o jednoduchý a cenově dostupný způsob použití ocelových matic, šroubů a podložek. Vzhledem k impozantním rozměrům těchto upevňovacích prvků je nepravděpodobné, že by bylo možné je umístit do moderní malé rozvodné skříně. Na druhou stranu takové přepínání umožňuje kombinovat vedení nejen z jiného kovu, ale také s jinou částí. Taková spojení lze snadno demontovat a sestavit podle potřeby.

Doporučení pro video pro šroubování:

Varianta 2 - Matice

Název takového spojení byl vynalezen elektrikáři v důsledku vnější podobnosti. Pro spojovací materiál použijte speciální krimpovací kleště, které se prodává v obchodechelektrické zboží. Zařízení se skládá ze dvou raznic s drážkami pro vodiče. Po upevnění jsou jádra zabalena páskou.

V praxi to vypadá takto:

Varianta 3 - koncový spínač

Snadná instalace a spolehlivé připojení. Podložka je vybrána podle průřezu vodičů. Zoubkované upevňovací prvky zajišťují spolehlivou fixaci jader. Je třeba mít na paměti, že hliník nemá rád šroubové spojení, takže je nutné kontakt pravidelně kontrolovat, aniž by čekal na jeho oslabení.

Doporučení pro instalaci přepínače:

Malá hlavní třída při zapojení pomocí svorek

.
Ilustrace Popis prací
Pro připojení svorek 2273 odizolujte vodiče o délce 10 mm. Po odizolovaných koncích vedení s malým úsilím jsou vloženy do otvorů terminálu. Snadné je vyjmout - stačí jen táhnout drát lehkými rotačními pohyby. Tato zařízení jsou vhodná pro rozvodné skříně.
Chcete-li nainstalovat 22 skříňových svorkovnic, ohněte páky. Poté se stripované žíly vloží do otvorů a páky se vrátí na místo. Takové spínače jsou velmi vhodné jako dočasné opatření, snadno se odpojí.
Řada 224 je lepšíSlouží k připojení stropních a nástěnných svítidel. To bezpečně spojí jeden jádro a lanko. Vodiče se čistí jako obvykle, ale před montáží by měly být zkroucené, takže žádná z tenkých vodičů není ohnutá nebo zlomená. Drát s jedním jádrem je vložen do otvoru s mazivem. Připojení lze snadno demontovat stisknutím páky.
Pro utěsnění kabeláže pomocí PPE odizolujte konce vodičů o délku o něco kratší, než je délka čepice. Poté, co je čepička jednoduše navinuta na vodiče. Pokud odstraníte víčko, najdete pružné šití twist.
Šroubové svorky vyžadují pravidelnou údržbu. Jednožilový drát je jednoduše odizolován, vložen do otvoru a zkroucen šroubem. Spletený vodič by měl být pocínován nebo ohnutý špičkou a teprve poté zasuňte svorky do drážky. Chráněný konec tedy nebude šroubem zlomen.

Za jakou cenu můžete koupit terminály

\ t

Svorky a svorkovnice se prodávají ve specializovaných prodejnách s elektrickým zbožím. Takový produkt nabízí také mnoho internetových obchodů. Průměrná cena jednoho zařízení je 8 ÷ 15 rublů. Nekupujte příliš levné výrobky, spíševšechny jsou vyrobeny z nekvalitního materiálu. Důvěřujte osvědčeným výrobcům a nechte ve svém domě světlo!

Pokud máte zkušenosti s používáním přepínačů od výrobců, o kterých jsme se nezmínili, sdílejte své dojmy!