Estetika nebo teplo? Obrazovka na topné baterii pomůže vyřešit oba problémy s úspěchem

To je často případ: investovali sílu a zdroje do luxusního interiéru a vzhled nezbytné komunikace všechno kazí. Jak bez nich? Každý pokoj by měl mít radiátor, a ne jeden. Jak to zapadá do designu místnosti? Jedním z možných způsobů je použít obrazovku na radiátoru. Dnes budeme diskutovat o tom, co to je - obrazovka, ze které lze provést, jak instalovat a používat.

Dekorativní panel skryje komunikační oči a ozdobí interiér

Jaké úkoly plní obrazovka pro chladič

V prvé řadě je úkolem sítě chladiče chránit vaši domácnost před náhodným zraněním ostrými hranami baterie nebo popáleninami na jejím povrchu. To platí zejména v rodinách, kde jsou děti. Se všemi vašimi přáními nebudete schopni kontrolovat každý krok malého fidgetu a budete alespoň jisti jeho bezpečností.​​

Druhým důležitým aspektem je dekorace. Radiátory se organicky hodí kromě loftu. V tomto případě je vhodné nechat je na dohled. Ve všech ostatních provedeních však baterie pouze ruší. To je důvod, proč návrháři interiérů raději používají všechny druhy dekorativních panelů ke skrytí moderních komunikací.

Obrazovka je vybrána podle provedení místnosti

Mřížky baterií mohou zvýšit účinnost zařízení. Kovové stínítka slouží jako přídavná topná plocha. Pokud je krabička vybavena reflexní clonou a větracím systémem, lze dosáhnout působivých výsledků. Konečně, obrazovka na topné baterii zabraňuje vniknutí prachu a nečistot do zařízení a pomáhá rychle a účinně provádět mokré čištění.

Materiály pro výrobu mřížek na radiátorech

Nespěchejte, abyste se rozhodli: účinnost topného systému do značné míry závisí na materiálu mřížky. Moderní výrobci nabízejí velký výběr dekorativních panelů odpřírodní dřevo, kov, MDF, sklo a dokonce i kůže. Zvažte, co jsou tyto obrazovky.

Kovové panely

Pokud hovoříme o velikosti návrhu, pak v téměř každém skladu topných spotřebičů najdete kovové tyče. Jsou vyrobeny z ocelového plechu a pokryty práškovým smaltem. Nejčastěji bílá. Bílá je samozřejmě univerzální barva, ale musí být připuštěno, že se nehodí do žádného interiéru.

Kovový panel je dobrý, protože se rychle zahřívá a uvolňuje teplo do místnosti. Toto je hlavní a možná jediná výhoda takových obrazovek. Hodná mistrovská díla by měla být uvedena samostatně.

Existují takové luxusní panely, které můžete bezpečně nazývat uměleckými díly

Pod takovým kováním se obvykle vkládá děrovaný plech, aby se zabránilo prosvícení baterií.

Vyřezávané prolamované dřevo

\ t

Dřevo je plastový a ekologický materiál pro výrobu bytového nábytku. Řemeslníci řezbáři nabízejí panely se vzory a mřížkou, rafinované rámy a objemové figurky. Nespornou výhodou dřeva je absence toxických sekretů.

Pokud je v místnosti dřevěný nábytek, panely se úspěšně vejdou do interiéru

Při výběru takových panelů je třeba věnovat pozornost ochrannému ošetření a odolnosti hornin vůči změnám teploty. Nejlepší v tomto ohledu jsou tvrdá dřeva: buk, dub, habr. Obrazovky zborovice, jsou atraktivní pro své nízké náklady.

U exotických vzorů můžete najít tyčinky z ratanu nebo bambusu

Plastové mřížky

\ t

Plast se volí pro místnosti s vysokou vlhkostí. Úspěšně se vejde do designu koupelny a WC, kuchyně. Pro výrobu sít s použitím materiálu, který je odolný vůči zvýšeným teplotám. Takový plast se nebojí ohřevu na + 80 ° C. Nakloněné pásy grilů nasměrují vzduch směrem dolů, což zvyšuje účinnost radiátorů. Můžete se setkat a panely s ozdobným děrováním.

Výhodou takovýchto obrazovek v pohodlí čištění. Panely lze jednoduše otřít vlhkým hadříkem

Co je důležité při výběru plastových roštů? Věnujte pozornost zemi původu a věnujte zvláštní pozornost studiu technických vlastností výrobků z Číny. Obvykle jsou vyrobeny z nekvalitního plastu. Nelze vydržet teplo, deformovat a dokonce ani tát. Odborníci nedoporučují instalovat takové výrobky do dětských pokojů, protože mohou při zahřívání uvolňovat toxické sloučeniny.

Obrazovky ze skla

Skleněné dekorativní zástěny pro topná tělesa se objevily poměrně nedávno, ale poptávka po nich neustále roste. Z praktického hlediska nejsou takové panely nejlepší volbou. Blokují přístup vzduchu k radiátoru a tím dochází k narušení topného systému.

Ale pokud jde o estetiku, tlustéTvrdé sklo s matným povrchem a vzorem je velmi atraktivní. Laminovaný povrch není poškrábaný, nerozbitý, rohy panelu jsou zaoblené a leštěné. Tuto obrazovku můžete umýt s jakýmkoliv čističem oken.

Pokud tato myšlenka odpovídá vašemu interiéru, můžete si objednat skleněné panely s fotografickým tiskem, vitráží, rytím, leptáním nebo ručně malovanými

Hledisko odborníka
Andrei Starpovsky
Vedoucí skupiny pro vytápění, větrání a klimatizace GRAST LLC
Položit otázku\ t
„Skleněné zástěny nejsou levné a mělo by se s nimi zacházet s maximální péčí. Je zřejmé, že takovéto stavby by neměly být instalovány v dětském pokoji - dobrý cíl vás bude stát draho. “

Panely MDF a HDF

Laminovaný MDF se vyrábí moderní technologií bez použití syntetického lepidla a pryskyřice. HDF panely jsou také lepeny lisováním pod vysokým tlakem. Materiál HDF má malou tloušťku - jen několik milimetrů. HDF mřížky se nebojí tepla a nejsou deformovány.

Takové dekorativní předměty mohou být používány v dětských a zdravotnických zařízeních

.

Nyní je v prodeji nový dokončovací materiál - Riflix. Jedná se o tkané dýhové panely. Obecně lze poznamenat, že MDF, HDF a Riflix jsou moderní odolné a ekologicky šetrné panely, které mají vynikající kvalituvýkonnost a dostupné náklady.

Související článek:

Z tohoto článku se můžete dozvědět MDF: co to je, důležité vlastnosti tohoto materiálu, jeho výhody oproti alternativám a mnoho dalších užitečných informací .

Konstrukce tkaniny

Radiátory můžete skrýt látkovými závěsy. Tento design se organicky vejde do interiéru ve stylu Provence, Shebi-chic, země. V tomto případě je tkanina vybrána tak, aby odpovídala hlavním portierům, a v designu používají volánky, záhyby nebo flounces.

Další původní myšlenkou je použít tkaninu nataženou na rámu s těsněním, které opakuje vzor na tapetě

Můžete také použít kontrastní barvy, které odpovídají stylu místnosti. Pokud používáte záclony jako obrazovku, můžete je pravidelně umýt.

Kožená clona

Tento typ dekorativních designových radiátorů - speciální elegance. Kožené výrobky se snadno čistí, jsou odolné vůči mechanickému namáhání a vypadají velmi stylově.

Základem takové sítě je MDF. Umělá nebo pravá kůže na něm napjatá.

Díky tomuto základu není materiál deformován vysokými teplotami

Typy mřížek chladičů na bateriích a způsoby montáže

Panely na radiátorech mohou mít odlišný design. Který si vyberete, závisí na umístění ohřívače anápady projektanta. Existují tři hlavní typy obrazovek:

  • namontováno, bez stěn po stranách;
  • zavěšené víkem;
  • skříňka s bočními stěnami.
Důležité!V dětském pokoji se doporučuje instalovat ochranné clony s bočními stěnami.

Dekorační clony pro ploché a montované baterie

\ t

Výklopné panely nevyžadují při instalaci žádné zvláštní dovednosti. Prostě si nasadili chladič. Konstrukce namontovaných mřížek umožňuje volně cirkulovat vzduch kolem ohřívače. Děrované kovové panely se zahřívají z baterie a vyzařují teplo do místnosti. Pro bezpečný provoz mají tyto obrazovky zaoblené rohy. Pro zakrytí trubkové vložky má hlavní obrazovka boční panely na dvou nebo na jedné straně. Ploché obrazovky se používají pro montáž do výklenků nebo otvorů. Jsou upevněny šrouby, šrouby nebo lepidlem. Mřížky mohou být zcela ploché nebo konvexní.

Model je zvolen v závislosti na poloze radiátoru ve výklenku

Sádrokartonová skříňka pro ohřívací baterii

Sádrokartonové krabice jsou oblíbenou variantou zdobení topných spotřebičů. Sádrová směs je odolná vůči teplu, materiál je relativně levný. Instalace giposkartonny box může dům mistra, je to snadné. Takový dekorativní panel můžete ozdobit jakýmkoliv způsobem vhodným pro váš interiér.

Ale vezmivšimněte si některých vlastností krabic sádrokartonových desek:

  • sádrokartonové desky jsou křehké, mohou být omylem poškozeny během instalace a během provozu;
  • Giposkarton špatně reaguje na zvýšenou vlhkost, kterou nelze použít v koupelně.

Související článek:

Sádrokarton: rozměry plechu, tloušťka a cena. Ze samostatné publikace se dozvíte o typech a výrobě GCR, technických vlastnostech, cenách a výrobcích.

Video: Jak nainstalovat obrazovku sádrokartonu do videozáznamu

Způsoby upevnění ozdobné mřížky

Vhodně, pokud lze v případě potřeby odstranit stínítko na ohřívači. To usnadňuje čištění panelu a chladiče pod ním. Obrazovka se tradičně skládá z rámu a plochého panelu. Rám je připevněn ke stěně a mřížka je instalována na rámu s klipy nebo „anténami“.

Jak smontovat mřížku s bočními panely:

Obrázek Popis
Zahrnuté mřížky se obvykle dodávají se dvěma bočními panely, plochou obrazovkou a horní deskou stolu.
Připevněte stínítko k radiátoru a rozhodněte se, v jaké vzdálenosti od stěny bude hlavní část stát.
Připevněte boční panel k přívodním trubkám. Je nutné udělat značku pro spojovací trubky.
Chcete-li držet obrazovku pevně proti zdi, budete muset snížit místo pod sokl.
Boční panel by měl těsně přiléhat ke stěně, bez mezer a trhlin.
Poté, co jsou připraveny výřezy, jsou boční panely připevněny k hlavnímu stínění na kovových rozích a malých šroubech.
Nakonec je horní deska stolu připevněna ke stejným rohům.
Zbývá jen umístit obrazovku na zeď. Nevyžaduje upevnění ke stěně a v případě potřeby k čištění.

Jak vybrat správnou obrazovku baterie

Výběrem ozdobného panelu věnujte pozornost následujícím bodům:

  • Pokud snímáte obrazovky na litinových bateriích, ujistěte se, že je k dispozici volný přístup k vodovodním kohoutkům pro pravidelné proplachování;
  • Obrazovka by neměla rušit přístup k pákám regulace teploty;
  • obrazovka by měla být snadno odstranitelná, takže v případě nouzového úniku můžete problém snadno zjistit;
  • by dekorativní panel neměl zasahovat do procesů výměny tepla. Proud vzduchu by měl vystupovat z radiátoru směrem vzhůru a studený vzduch by měl proudit zespodu;
  • síťový materiál by neměl být při zahřívání deformován, neměl by obsahovat toxické sloučeniny uvolňované při vysoké teplotě.

Jak zlepšit obrazovku přenosu tepla pro baterii vlastníma rukama

Hlavním problémem při instalaci dekorativních panelů je narušování přirozené konvekce. Jakákoli mřížka, dokonce i s velkou perforací, zabraňuje pronikání vzduchu do chladiče.

Pokud má panel stále desku stolu, hromadí se pod ním horký vzduch a ohřívač v důsledku toho ohřívá vnější stěnu budovy více než vnitřek místnosti

Tepelné ztráty při instalaci obrazovky mohou být až 25%. Co lze v této situaci udělat? První je instalovat reflexní fólii na vnější stěnu za baterií. Druhou možností je natřít vnitřek černé obrazovky tak, aby absorboval teplo z baterie, ohříval se a vydával tepelnou energii do místnosti. A konečně můžete zlepšit konvekci pomocí nekomplikovaného zařízení, které je snadné udělat vlastníma rukama:

Obrázek Popis
Pro výrobu větrací jednotky potřebujete chladič z počítače a starý telefonní poplatek.
Najděte nebo vytvořte otvor v instalační krabici.
Veďte kabel do zásuvky na krabici. Délka šňůry by měla být taková, abyste ji mohli dostat do nejbližší zásuvky.
Připojte vodič k vodičům chladiče. Všimněte si, že je třeba připojit vodiče odpovídající barvy. Po připojení izolujte kroucení elektrickou páskou.
Upevněte chladič na gril tak, aby nasával vzduch zevnitř a směroval jej ven. Chladič lze upevnit šrouby nebo speciálním lepidlem.
Nainstalujte gril, připojte zařízení k napájení a zkontrolujte jeho provoz. Pokud je vše v pořádku, budete cítit proudění teplého vzduchu do místnosti. Chladič počítače je téměř tichý, nebudete slyšet, jak to funguje.

Tento jednoduchý mechanismus několikrát zvýší účinnost ohřívače.

Kolik to stojí koupit kovovou clonu pro chladič

Kovové síta jsou oblíbeným výrobkem. Chcete-li si představu o ceně těchto výrobků, jsme vybrali pro vás fotografie a ceny pro hodnocení obrazovky modely pro radiátory podle Yandex.Market:

Obrázek Model Rozměry, mm Průměrné náklady (k dubnu 2018), rub.
Kovové plátno s perforovaným "květem" 290 × 610 1336
Síto pro baterii Quartek Classic 600 × 600 996
Obrazovka „Classic“ malá nenatřená MDF 900 × 790 1329
Plastové mřížky chladičů 600 × 1200 500

Související článek:

Která topná tělesa jsou pro byt lepší? Cenaprodukt není jediným výběrovým kritériem. Zde je důležité promyslet každý detail - od estetické složky až po praktičnost a ekonomiku. O tom a mluvit v článku.

Galerie autorských prací: ozdobné mřížky na topných tělesech

Dokončení tématu zdobení topných zařízení je nemožné seznámit vás s jedinečnými pracemi designérů, které mohou sloužit jako inspirace pro vás.

Máte-li k tomuto tématu užitečné zkušenosti nebo připomínky, napište do komentářů! Vaše informace mohou být pro čtenáře časopisu neocenitelné!