Fasádní panely pro exteriér domů: přehled druhů

V fasádně-fasádních systémech se fasádní panely používají pro vnější povrchovou úpravu domu z různých materiálů s odlišným formátem a způsoby vzájemného upevňování jednotlivých prvků. Jsou zavěšeny na rámech lišty nebo pozinkovaného profilu, napodobují přírodní dřevo, přírodní kámen nebo cihlové obklady.

Čelní panely pro exteriér

Video: fasádní panely Thermopan

Přehled druhů, charakteristik, značek

Fasádní panely pro venkovní domácí výzdobu jsou klasifikovány podle několika kritérií:

 • formát - obdélník, úzký dlouhý pruh, modul střední velikosti;
 • přední část je malovaná, imitace textury kamene, dřeva, cihly;
 • tepelná izolace - termopanely a sendviče se zabudovanou tepelnou izolací, obklady bez tepelné izolace;
 • upevňovací - zámky, bez vzájemného upevnění;
 • materiál - sklo, kov, polymer, kámen nebo kompozit.

Různé fasádní panely

V případě potřeby současně izolace +Fasádní dekorace podsystému (profil nebo tyč) je po zahřátí vnějšího povrchu připevněna ke stěně pomocí držáků. To je nutné pro odstranění studených mostů.

Schéma izolace na dřevěném rámu před obložením

Užitečné informace!Pokládání čedičové vlny nebo extrudované polystyrenové pěny uvnitř opláštění je porušením technologie. Je-li požadováno pouze zlepšení vnějšího povrchu budovy, může být soustružení připevněno přímo k obálce budovy bez držáků.

Kovové

Existují přední panely z hliníku, nerezové oceli, pozinkované oceli. Na rozdíl od rozpočtových lineárních panelů používaných pro dokončování průmyslových budov, sportovních komplexů, vleček, pásek mají více ušlechtilý vzhled, laminování, 3D texturu.

Kovové fasádní panely

I při oboustranném potahování polymerními materiály jsou ocelové panely vystaveny deformaci, akumulují statickou elektřinu, vyžadují tepelnou izolaci. Hliník je zbaven posledních dvou nedostatků, ale je mnohem dražší.

Budova pokrytá hliníkovými panely

Polymer

Ze všech stávajících polymerů se obvykle používá PVC (vinyl) pro vnější obložení. Jsou zde vinylové čelní panely pro povrchovou úpravu domu dvou typů:

 • vlečka základny - obdélníkové moduly o velikosti asi 120 x 50 cm imitující kámen /cihla;

Vinylový suterén

 • přední obložení - dlouhé lamely 300 - 381 cm široké, 18 - 26 cm široké (reflektory do 30,5 cm).

Vinylová stěna Vinyl

Výrobci poskytují širokou škálu doplňkových prvků, které umožňují vysoce kvalitní výzdobu spojovacích míst, záclonových tyčí, odboček, svahů chaty.

Doplňkové prvky pro vinylové obklady

\ t

Kompozitní

Sortiment kompozitních panelů používaných pro zdobení fasád je mnohem širší:

 • vláknitý cement - plnivem je celulóza (do 90%), která umožňuje dekorativní reliéf na přední straně;

Deska z vláknitého cementu pro ventilační fasády

 • porcelánové kameninové výrobky - velikosti desek 1 x 1 m - 1,2 x 3,6 m, materiál lze řezat řezačkou skla, je šetrný k životnímu prostředí, inertní vůči slunečnímu ultrafialovému záření, chemikáliím pro domácnost;

Ceramogranite Thermopanel

 • alumocomposite - cena za metr čtvereční od 1000 rublů, upevněná nýty, může mít na přední straně vlnu nebo rovný povrch;

Alumokompozitní panely

 • slinek - má vrstvu izolace, má maximální provozní zdroj, ale zbytečně zatěžuje nosné konstrukce.

Termopanely fasádních fasád

Kompozitní materiál je vždy dražší, má však vysoký zdroj, originální design.

Steklopakeli

Původní průsvitnýpanely jsou laminovány, vyztuženy nebo vytvrzeny, čímž se dosahuje vysoké odolnosti proti vandalismu nebo odolnosti proti průniku. Tento materiál má světelné /vizuální efekty (neprůhlednost, neprůhlednost), které se obvykle používají k dokončení spodního patra fakhverku.

Steklopanel pro exteriér budovy

Užitečné informace!Nezaměňujte zasklení s předními zasklívacími systémy. Tyto materiály opláštějí hotové uzavírací konstrukce. Nezávislé zdi nejsou.

Sandwich

V soukromé výstavbě se zřídka používají prefabrikované a monolitické sendviče. Tento materiál je strukturální, protože lisování polyuretanové pěny /polystyrenové pěny mezi dvěma vrstvami desky poskytuje dostatečnou tuhost.

Sendvičový panel

Z nich vztyčovali sportovní komplexy, hangáry, sklady. Budovy z prefabrikovaných sendvičů mohou být demontovány pro přepravu na nové místo provozu.

Související článek:

Panely CIP: co to je? Proč se tento materiál stal tak populárním? Jaké jsou jeho výhody? Kolik je dům SIP panelů? Přečtěte si více v samostatné recenzi.

Vlastnosti instalace, výhody a nevýhody

Fasádní vlákno-cementové desky pro vnější výzdobu domu, jehož fotografie jsou uvedeny výše, jsou připevněny ke přepravce podsystému pomocí svorek, podobně jako většina ostatních obkladů o tloušťce 16-25 mm.

Kleimer fordesky z vláknitého cementu

Pro tenkostěnné dekory se používá zaklepochnik (pouze na ocelovém profilu) nebo samořezné šrouby, hřebíky na opláštění tyče.

Upevnění plechových obkladů

Užitečné informace!Tvrdé upevnění je povoleno pouze pro materiály s nízkou lineární roztažností. V ostatních případech je nutné zajistit horizontální pohyby jedním stupněm volnosti.

Termopanely mají vrstvu izolace, která musí být umístěna v těsné blízkosti stěny. Proto musí být nalepeny na oplocení bez vzduchové mezery. U sendvičů je mezi kovovými plechy umístěn tepelný izolátor, takže se používají jako materiál na stěny.

Lepení předních termopanelů

Příklady návrhu fasády, tipy, doporučení

Rozpočtová verze exteriérového designu chaty je z plastových fasádních panelů pro exteriér domu s vnější vrstvou, která imituje přírodní materiál.

Fasáda z plastových panelů pod kámen

Kompozitní materiály a kovy se používají ke zvýšení zdrojů ventfasad.

Varianta konstrukce fasádních panelů z vláknitého cementu

Samostatné části vnějších stěn jsou obvykle zdobeny skleněnými panely.

Použití skleněných panelů na určitých částech fasády

Japonské fasádní panely pro venkovní domácnostnazývají se dlouhé ozdobné lišty z vláknitého cementu (velikost 300 x 3,5 cm). Jsou k dispozici v několika verzích:

 • s dekorativním povlakem - laminát, barvení nebo reliéfní texturování;
 • pro malování - developer si může vybrat barvu, složení laku, aby vzory, zonace s různými barvami.

Hlavní výhodou panelů je korekce vad geometrie budovy, rovinnost stěn, ochrana před zničením uzavíracích konstrukcí.

Japonská vlečka

Majitel nemovitosti tak může zvolit fasádní panely, s přihlédnutím k rozpočtu dekorace, architektury, stylu budovy. Současně je možné stěny ohřívat i venku, což zaručuje, že rosný bod bude posunut směrem ven, čímž se vyloučí pocení vnitřních stěn.

Video: dřevovláknitá deska pro domácí dekorace