Instalatérství na chalupě ze studny vlastníma rukama: instalace krok za krokem

A Vzhledem k tomu, že letní chaty a venkovské chaty jsou umístěny daleko od centrálního vodovodu, majitelé těchto domů musí přijít s další možností, jak mít v domě vodu. Systém zásobování vodou u chaty můžete vybavit vlastními silami. Jediná podmínka: na dvoře chaty by mělo být dostatek studny. Pojďme se naučit, jak vybudovat systém zásobování vodou ze studny, jaké jsou výhody a nevýhody takového řešení, jaké materiály by měly být vyhrazeny pro práci.

Systém organizace zásobování vodou

Video: instalatérské práce na chatě ze studny

Instalatérské práce s použitím studny: výhody a nevýhody

Při vybavení systému zásobování vodou ze studny byste si měli být vědomi jejích výhod a nevýhod.

Výhody

 • Voda z takového systému je čistá, neNeobsahuje žádné nečistoty a nečistoty. To je způsobeno speciální polohou zemních vrstev na dně studny;

Nádrže vodonosných vrstev v různých hloubkách

 • Systém zásobování studní je autonomní. Vaše letní chata nebude záviset na účinnosti centrálního vodovodu. Váš dům bude vybaven vodou 24 hodin denně;

Váš systém je autonomní a nezávisí na centrálním zásobování vodou

 • K vybavení studny ve dvoře není nutné získat povolení od vyšších orgánů: stačí vytvořit projekt nezávisle a můžete začít pracovat;
 • Snadná instalace. Je možné kopat studnu 4–5 metrů hlubokou a instalovat všechny potřebné prvky pro instalaci vodovodu bez pomoci neoprávněných osob.

Samoinstalace vrtu

Nevýhody

 • Podzemní vody mohou vstupovat do pitné vody. To se však stane pouze v případě, že struktura není spolehlivě uspořádána a nejsou dodržována všechna pravidla;

Pokud není studna řádně instalována, dostane se do pitné vody podzemní voda s nečistotami

.
 • Pro zařízení studny je nutné kopat hlubokou díru: asi 4-5 metrů. Kvůli tomu bude třeba odstranit velké množství půdy;

Pro dosažení vodonosné vrstvy musíte často kopat hluboké studny

.
 • Pro systém zásobování vodou je třeba pečlivě vybrat plochu ve dvoře. Měla by být umístěna ve vzdálenosti více než 50 metrů od toalet, žumpy a podobných staveb, kde je přítomna kontaminovaná kapalina a výkaly.

Požadavky na minimální vzdálenosti mezi různými budovami

Jak je vidět, systém zásobování vodou v venkovském domě ze studny vlastními rukama má určité výhody a nevýhody. Po jejich analýze se rozhodnete, jak je vhodné vytvořit takový systém u dachy.

Materiály pro zařízení na zásobování vodou ze studny

Teprve poté, co je studna připravena a izolována, můžete začít nakupovat materiály a nástroje pro samotný systém zásobování vodou. Klíčovou součástí návrhu je čerpadlo. Pro zajištění systému zásobování vodou se používají dva typy těchto zařízení: povrch a ponoření.

Povrchové čerpadlo

Povrch se používá pro studny, jejichž hloubka není větší než 10 metrů.

Ponorné čerpadlo

Ponorné čerpadlo

Druhá je nejčastěji instalována v rozsáhlých studnách. Ponorná čerpadla jsou upevněna přímo na dně studny, takže jejich pouzdro je vyrobeno z odolných a odolných materiálů.

Instalace systému na dně vrtu

Pokud je obydlí na pozemku velké a plánuje se použít vodu nejen pro zásobování vodou, ale také pro Zalévání zahrady se doporučuje podívat se na čerpací stanice. Tyto systémy jsou zpravidla instalovány v technické místnosti domu nebo ve speciálně chráněných studnách.

Umístění čerpací stanice do oddělené místnosti

Volba typu čerpadla se řídí následujícími kritérii:

 • Denní sazba spotřeby vody v domě;
 • Vzdálenost studny od domu;
 • Hloubka studny.

Související článek:

Jak vybrat ponorná čerpadla pro studny.V samostatné publikaci se můžete dozvědět, jak si vybrat ponorná čerpadla, které parametry jsou důležité a na co se zaměřit při výběru.

K vybudování vodovodu ze studny budete potřebovat:

 • Kroužky ze železobetonu;
 • Cementová malta;
 • Lopaty, lopaty, vozíky;
 • Písek a sutiny.

Nástroje a materiály pro zařízení vrtu

 • Čerpadlo;
 • Vodní filtr;
 • Kovové, plastové, polypropylenové trubky nebo hadice;
 • Různé armatury;
 • Nástroje pro řezání a lisování, hadicové spony atd.​​

Příslušenství pro vodovody

Některé materiály pro instalatérské práce na chalupě ze studny vlastníma rukama budou muset být zakoupeny v procesu.práce.

Dodáváme vodu ze studny vlastníma rukama

Následující krok za krokem vám pomůže vybavit systém zásobování vodou co nejrychleji.

Dobrá zařízení

Za prvé, vyrovnejte platformu, kde bude studna instalována. Nakreslete na něj kruh, jehož poloměr bude o několik desítek centimetrů větší než velikost železobetonových kroužků.

Značení budoucnosti dobře

Dále vyvrtejte 1 m hlubokou díru a poté nainstalujte první železobetonový kroužek.

Instalace prvního prstence

Po namontování prvního kroužku pokračujte v podkopávání, dokud neupadne na zem pod vlastní váhou. Snižují první prstenec těsně pod úrovní terénu a umístí na něj druhý. K opravě polohy prstence lze použít šrot. S prohloubením prstenů jejich kopáním dolů jdete dolů. Půdu z vrtu dopraví asistent na určité místo. Kroužky instalujte tak dlouho, dokud nedosáhnete požadované hloubky vrtu.

DŮLEŽITÉ!Ujistěte se, že prstence stojí vzhůru a nepohybují se po stranách. Použijte úroveň, kterou chcete ovládat.

Instalace druhého a následujících prstenců

Tato práce je velmi tvrdá a s největší pravděpodobností se budete muset uchýlit k vnější pomoci. Proto je racionálnější objednat speciální techniku ​​pro zvedání a spouštění těžkých kroužků.

DŮLEŽITÉ! Při samorozbalovacím kroužku buďte velmi opatrní, protože těžké prstence mohou náhle a prudce spadnout! Postarejte se o končetiny!

Použití zařízení pro montáž betonových kroužků

Pokud máte v plánu provádět vodu v domácnosti, v jednom z prstenců vytvořte otvor pro plastové trubky.

Trubka přivedená do vrtu

Po dokončení práce musí být hotová studna ponechána na několik dní, aby se naplnila vodou. Chcete-li se vyhnout popelnici, zavřete ji kusem kovového plechu. Po 2 dnech by měla voda vystoupit na úroveň nejméně jednoho metru. Vyčerpáme tuto vodu a položíme na dno studny vrstvu štěrku na 35 cm, vyplníme všechny mezery cementovou maltou;

Drcený kámen slouží jako přírodní filtr

Těsnění spojů betonových kroužků

Instalace potrubí

Za prvé musí být rýha vykopána ze studny do domu, kde bude umístěna čerpací stanice, jejíž hloubka bude 40-50 cm.

Výstavba příkopu mezi domem a studnou

Přes předem vytvořený otvor v kroužku ze železobetonu projíždíme trubkou, vyplníme mezery cementovou maltou. Sbíráme potrubí podél dna výkopu.

Instalace potrubí

Video: bezvýkopové pokládání trubek

Související článek:

Samoregulační topný kabel pro vodovod.Zmrazování potrubí v zimě je velmi častým problémem. Jak se vyhnout problémům, přečtěte si speciální publikaci našeho portálu.

Montáž čerpací stanice

Dále instalujeme čerpací stanici, která čerpá vodu potrubím ze studny do domu. Může být umístěn jak na dně studny, tak v domě. Budeme zvažovat možnost, kde je čerpadlo instalováno uvnitř.

Montáž čerpací stanice

Aby mohla čerpací stanice pracovat, připojte ji k řídícímu systému ak kolektoru, který distribuuje vodu všem uživatelům doma. Zkontrolujte, zda nedošlo k poruchám .

Montáž čerpadla v domě

Systém zásobování vodou na letní chatě se provádí několik dní vlastníma rukama, protože musíte počkat na naplnění studny vodou. Teprve poté bude možné systém používat.

Závěry

 • Můžete si kopat studnu a instalovat všechny potřebné prvky pro instalaci vodovodu;
 • Je vhodné, aby systém zásobování vodou vybral místo, které se nachází mimo žumpy a pouliční toalety;
 • Čerpadlo můžete instalovat jak v domě, tak ve spodní části vrtu.

Video: instalatérské zařízení ze studny do domu