Jak jsou určeny standardní velikosti vnitřních dveří

Krásný interiér je nejen dekorace stěn, stropu a podlahy, ale i dobře zvolený nábytek a záclony. Nezapomeňte na to, že interiérové ​​dveře hrají důležitou roli v interiéru. Někdy zdůrazňují vše, co je koncipováno designérem. Proto je velmi důležité zvolit správné dveře nejen z hlediska jejich designu, ale také z hlediska velikosti. Je to o nich, které budou popsány v tomto článku. Bude brát v úvahu standardní rozměry vnitřních dveří, jejich soulad s uličkami. Budou zobrazeny metody správného měření a výpočtů.

Vnitřní dveře

\ t

Funkce vnitřních dveří a jejich účel

\ t

Hlavní funkcí vnitřních dveří je uzavření průchodu mezi místnostmi. A v závislosti na uzavřených prostorách.Může mít různé velikosti. Například nejširší stavby jsou instalovány u vchodu do haly. Nejmenší v kancelářských prostorách.

Současně se takový funkční prvek, jako je transparentnost, používá pouze pro určité místnosti. Uvedení do toalety a do koupelny je nemožné, to je jisté. Podle čistě konstruktivních kritérií může být houpačka, posuvná, skládací, kazetová.

Existují normy pro rozměry, které byly přijaty při stavbě prvních obytných domů v sovětském období. Od té doby se mírně změnily. Například standardní výška dveří je 2 m. Pro Evropany je standard 2,1 m. Protože většina počítačových programů pro výrobu různých výrobků a stavebních konstrukcí (což znamená čistě konstruktivní plánování a výpočet) přišla do Ruska z evropských zemí, pak domácí výrobci postupně přecházeli na tento výškový rozměr. I když je nemožné mluvit takhle o každém. To znamená, že si vyberete dveře, musíte nejprve změřit výšku dveří.

Rozsah velikostí

Varování!V Evropě se často nepoužívá milimetrové měření, ale modulární. Výška modulární definice tedy bude M21. Vše je jednoduché: 1 modul - 100 mm. Ukazuje se, že M21 je 2100 mm.

Pokud jde o výměnu starých dveří za nové, pokud nedochází k podstatným změnám provedeným v úpravách a jednoduše k výměně, jsou vybrány standardní typické interiérové ​​dveře. Je-li postaven jsou provedeny příčky nebo další otvory, pak jsou rozměry zárubně převzaty z projektu generální opravy. Je jasné, že volba standardního modelu není jen jednoduchou volbou z produktů nabízených na trhu, ale také jednoduchou instalací do standardního otvoru.

Standardní rozměry vnitřních dveří - GOST a požadavky

Existuje tedy GOST velikosti vnitřních dveří, podle kterých jsou vyrobeny. Označuje nejen tyto parametry, ale také velikost otvoru pro vnitřní dveře. Tyto dvě hodnoty jsou vzájemně propojeny. Tabulka standardních velikostí pro vnitřní dveře:

Výška, mm Šířka, mm
2000 550
600
700
800
900
1200 - se dvěma listy, každá o šířce 600 mm
1400 - se dvěma dveřmi, šířka jedné 600, druhá 800 mm.
1500 - se dvěma dveřmi, šířkou jedné 600 jiné, 900 mm.

Se dvěma dveřmi

Pokud rozměry dveří, které kupujete, přesně odpovídají parametrům uvedeným v tabulce, máte velké štěstí. Protože standardní výrobky jsou mnohem levnější než objednané. Samozřejmě, že dveře mohou být přizpůsobeny na míru, ale to není vždy možné. To platí zejména pro montované domy, ve kterých nemůže být ani expanze otvorů, ani zvýšení jejich výšky. To narušuje integritu celé struktury domu.

Existuje ještě jeden parametr, o kterém musím říci. Toto je šířkadřevo, ze kterého je rám dveří zhotoven. Ve skutečnosti se při plánování a označování berou v úvahu třídimenzionální ukazatele:

 • otevřený otvor je šířka křídla dveří;
 • šířka zárubně;
 • šířka otvoru ve zdi.

Montážní rozměry

Mimochodem, zde není možné mluvit jen o šířce. Přesně stejný vztah mezi parametry výšky. Mezi vnějšími konci skříně a vnitřním otvorem stěny by tedy měla být mezera 10 ÷ 15 mm. To se provádí tak, že se krabička může snadno dostat do otvoru a tak, aby mohla být vyrovnána v rovinách.

Standardní velikosti dveří

Tabulka standardních rozměrů výšky a šířky dveří podle stejných rozměrů krabice, které byly uvedeny v první tabulce:

Výška, mm Šířka, mm
2060 ÷ 2090 630-650
680-700
780-800
880-900
980-1000
1280-1300
1480–1500
1580-1600

Jak vidíte, standardní rozměry dveří jsou o něco větší než parametry dveří.

Parametry dveří

Rozměry rámu dveří

A další ukazatel, který je třeba vzít v úvahu, je tloušťka dřeva rámu dveří, určuje tloušťku vnitřních dveří. Standardní velikost je 75 mm. Byl legalizován z jednoho důvodu - je to tloušťkaželezobetonová deska, která se používá pro příčky v bytových domech starého typu. Právě tato tloušťka zaručuje požadovanou nosnost obvodových stěn.

Jak měřit parametry otvoru

Jedná se o velmi důležitou součást opravy, protože závisí na této činnosti, zda konstrukce dveří zapadá do otvoru, a jaké rozměry budou mít mezery mezi spojovacími prvky. Faktem je, že kvalita stavby v těchto raných letech zanechala mnoho na přání. Proto otvory ve stěnách nezaručují rovnost okrajů, jak vertikálně, tak horizontálně. To znamená, že geometrie tvaru není přesný obdélník.

Měření by proto mělo být prováděno na několika místech. Obvykle je na okrajích a uprostřed (i na několika místech). V tomto případě se všechna měření provádějí striktně v rovinách, tj. Vodorovně a svisle, pro které budete muset použít další ovládací nástroje, jako je úroveň olovnice a laseru. Níže uvedená fotografie ukazuje, jak měřit rozměry otvoru pro vnitřní dveře pomocí krabice.

Pravidla měření

Jak ukazuje praxe, dveře velmi často neodpovídají standardním rozměrům. Pokud jsou skutečné parametry o něco větší, pak to není velký problém. Mezeru lze pokládat s roztokem a uzavírat přídavnými prvky a můžete si objednat dveře s velkými parametry. Pokud jsou rozměry menší než norma, musí být hrany otvoru přizpůsobeny pro ně. Nebo přizpůsobené dveře pod dveřmi.

Pozor!Pokud je šířka otvoru větší než 1000 mm a zároveň musí být dveře podle plánu zavěšeny, budete muset objednat dvoukřídlé provedení. Protože křídlo dveří nesmí být větší než 900 mm.

Proč takové přísné varování. Je to všechno o hmotnosti křídla dveří. Smyčky to prostě nemůže stát v dlouhodobém horizontu. Po tom, to prostě začne klesat, a to je problém při zavírání.

Dobori

A pár slov o dveřích pro vnitřní dveře a konkrétněji o jejich velikostech. I zde jsou standardní parametry: délka - 2,1 m, šířka - 0,7 × 2,5 cm, tloušťka 0,6 ÷ 3 cm - to je pro prkno, přes které je část konce stěny uzavřena. Je však nutné určit, že šířka může dosahovat až 4 cm, což je pro nosné stěny. Pokud jde o obložení, pak neexistují žádné normy.

Výběr velikostí standardních vnitřních dveří s krabicí mezi chodbou a halou

Tabulka číslo jedna ukazuje rozměry širokých dveří, které jsou označeny jako dvojité dveře. Nahoře bylo zdůrazněno, proč jsou v těchto místech instalovány struktury se dvěma listy. Je však třeba dodat, že standardní interiérové ​​dveře s krabicí, instalovanou v průchodu do haly, jsou rozměry typických otvorů. I v těch vzdálených sovětských časech chodba dělala průchod široký, protože obývací pokoj je místem, kde se občas schází mnoho lidí. Vstup do této místnosti by tedy měl být velký. Kromě toho je v něm nastaven rozměrný nábytek,které v otvoru s malými rozměry nemohou protlačit. To znamená, že vzali v úvahu jak čistě estetická kritéria, tak čistě praktická kritéria.

Dveře do haly

Značení vnitřních dveří

Všechny konstrukce dřevěných dveří jsou kontrolovány GOST pod číslem 6629-88. Tento dokument uvádí, že výrobky (dřevo) mají grafické a písmenné označení. Zajímají nás přesně dopisy, protože jsou uvedeny v průvodních dokumentech.

Co tedy znamenají písmena v označení.

 • „O“ - se zasklením;
 • "G" - hluchá stavba;
 • "K" - plátno s křídlovým křídlem;
 • "U" - vyztužený model, který může být instalován jako vstup.

V tomto případě existují označení dopisů, která se týkají přímo struktury. Písmeno "D" znamená, že se jedná o dveřní blok, písmeno "P", že je to jen plátno.

Varování!Při označování dvoukřídlých vnitřních dveří musí být uvedeny rozměry rolet.

Neslyšící model

Rozměry nestandardních vnitřních dveří

Co to znamená, nestandardní interiérové ​​dveře a jaké jsou jejich velikosti? To znamená, že pokud se dveře nevejdou do otvoru, řekněme do šířky 700 mm a širokých 600 mm, ponechá velké mezery, pak je třeba vytvořit konstrukci s parametry někde mezi těmito hodnotami? Bude to nestandardní model?

Pokud "ANO", pak všechny výrobkyna zakázku a nespadají pod parametry GOST, lze považovat za nestandardní. Ale rozumně. Stavba bytových domů je realizována na projektech, které jsou vyvíjeny podle standardů. Takže v nich nemohou být nestandardní vchody.

Nestandardní trikuspidální

Pak za jakých okolností se používají nestandardní návrhy? Možnost dvě:

 • Kdy je přestavba bytu, kde se staví příčka. Je možné nainstalovat nestandardní model.
 • Když je postaven soukromý dům, ve kterém nemůžete používat normy pro velikost dveří.

Rozmanitost vnitřních dveří

V zásadě jsou všechny vnitřní dveře rozděleny do tří kategorií, které jsou založeny na čistě konstruktivních řešeních.

 • Swing, když se plátno otevře otočením kolem smyček.
 • Posunutí, když se plátno pohybuje podél stěny podél vodítek.
 • Sklopení, když je struktura složena, jako kniha, otevírání průchodu.

Kývání

Nejčastěji používaný typ. Konzervatismus lidí někdy přichází do té míry, že modely swingu jsou instalovány i tam, kde nepatří.

Pros Nevýhody
Jednoduchost designu Otevření vyžaduje určitý prostor. V úzkých prostorách můžepřinášejí určité nepříjemnosti.
Snadná instalace
Dobrá míra těsnících mezer mezi skříní a plátnem, která zajišťuje hluk a tepelnou izolaci místnosti

Posuvné

Tyto modely se často nazývají dveřní dveře. Zde jsou dvě varianty, které se navzájem liší v otevřenosti plátna při otevírání. To znamená, že se jednoduše pohybuje podél vodítek podél stěny nebo klesá do samotné zdi. Druhá možnost je výhodnější, ale je obtížné ji nainstalovat.

Nevýhody spočívají v tom, že pro instalaci jsou zapotřebí speciální kování. Samotný proces instalace není snadný. Stejně jako závěsy mohou být jednostranné nebo oboustranné. Ve druhém případě se křídlo jednoduše rozptyluje v různých směrech, když se musí otevřít.


Skládání

Mimochodem, první dvě možnosti lze označit jako standardní velikost vnitřních dveří s krabicí. Co nelze říci o skládacím designu. Je nejlepší zablokovat nestandardní otvory. Látky v nich jsou upevněny společně závěsy a pohyb se provádí na válečcích. Množství žaluzií může být zároveň neomezeným počtem. Znovu záleží na šířce otvoru.

Je třeba poznamenat, že minimální šířka jednoho pásu- 10 cm, to znamená, že čím menší je číslo, tím více křídla bude muset být vyrobeno pro návrh. I když tyto modely vypadají velmi originální.Mezi výhody patří schopnost uzavřít křivočaré otvory. Ale jedna jediná chyba je dost vážná. Toto je volné spojení mezi látkami a mezi nimi a krabicí. Takže žádná těsnost.

Související článek:

Sklopná kniha vnitřních dveří. V samostatném materiálu jsou prezentovány foto-příklady úspěšných návrhů, tipy na výběr a instalaci.

Tímto je náš přezkum ukončen. Pokud máte nějaké dotazy nebo připomínky, pak jste vítáni v komentářích, rádi jim odpovíme.

A konečně, malé informativní video na dnešní téma:

Video: typy vnitřních dveří