Jak legalizovat přestavbu bytu sami?

E Pokud jste radikálně změnili dispozici svého obydlí, nebudete moci bez získání příslušného povolení. Nelegální přestavba bytu se může proměnit v závažné problémy - až na několik let odnětí svobody. Proto je velmi důležité dbát na dostupnost dokumentace, která potvrzuje zákonnost manipulací. Pojďme se naučit, jak legitimizovat přestavbu bytu sami.

Sanace bytu vyžaduje znalost zákonů a předpisů

Legalizace sanace již hotová - je to možné?

Často se stává, že lidé kvůli neznalosti zákona skončí v nepříjemných situacích, které mohou způsobit škodu. Pokud se zeptáte na otázku: „Jak legalizovat byt, který již byl vyroben a dokončen?“, Pak jste pravděpodobně již opravili a zrekonstruovali svůj domov, ale není tu žádné právní povolení. Existuje však cesta ven: musíte projít všemi fázemi získávání dokumentace, která je potřebná pro nadcházející přestavbu.

Rekonstrukce obydlí byla protiprávní v případě, že:

 • Během opravy bylo nutné převést vnitřní příčky ;
 • Zničte je;
 • Nést dveře;
 • Obnovit balkony a lodžie;
 • Vyčistěte je.

Demolice přepážek vyžaduje koordinaci

Všechny ostatní akce jsou považovány za legální. Podívejme se postupně na to, jak legitimizovat již provedené a dokončené přestavby bytu nezávisle:

 • Získat povolení k přestavbě. K tomu kontaktujte Generální ředitelství pro rozvoj měst, architekturu a design městského prostředí. Budou muset poskytnout následující dokumenty: technický pas, doklady pro byt s původním plánem plánování, souhlas všech dospělých nájemníků domu, potvrzení o nepřítomnosti nedoplatků energií. V závislosti na regionu se však může seznam dokumentů lišit;​​

K koordinaci obnovy je zapotřebí rozsáhlý seznam dokumentů

.
 • Orgány SES, hasičské sbory, bytové a užitkové služby, inženýrské sítě a hlavní architekt města by měly předložit projekt připravené přestavby. Pokud to schválí, pokračujte do další fáze;
 • Dále je nezbytné získat povolení k provedení stavebních prací. To lze provést v územním Gosarhstroyinspektsii. Měli byste mít s sebou žádost o stavební práce, kopii dokladu potvrzujícího, že jste vlastníkem bytu, projekt přestavby, seznam osob, které jsou odpovědné za opravy. Opět platí, že seznam dokumentace může významněbýt jiné;

Pokud máte všechna svá oprávnění a dokumenty uvedené výše ve vašich rukou, bude přestavba skutečně považována za legální.

Načasování

Pokud máte veškerou potřebnou dokumentaci pro získání povolení (technický pas, souhlas nájemníků domu a inženýrských sítí, atd.), Čas na legalizaci přestavby bytu bude trvat dva měsíce. První etapa - získání povolení generálního ředitelství pro rozvoj měst, architektury a designu městského prostředí - je považována za nejdelší, protože aplikace trvá přibližně měsíc. Výlety do dalších instancí budou trvat jeden až dva týdny, s přihlédnutím ke skutečnosti, že budete muset shromáždit potřebné dokumenty. Obecně platí, že získání povolení je reálné na pár měsíců.

Proces vyjednávání může trvat dlouho

Odpovědnost a zákazy přestavby bytu

\ t

Provádění rekonstrukce svého bytu před získáním povolení pro tento proces je již nezákonnou manipulací, která může dokonce vést k soudnímu řízení. Pokud však ve vašem plánu nejsou žádné zakázané prvky, tedy ve skutečnosti jste nic neporušili, pak bude Themis na vaší straně. Mezi zakázané prvky patří:

 • Změna prostoru tak, že porušuje sílu celé stavby. V důsledku toho se může bytový dům kdykoliv zhroutit kvůli vaší špatné činnosti;
 • Sanace bytu, která zhoršuje životní podmínkyvšichni nebo jednotlivci žijící v domě;
 • Zvýšit plochu koupelny a /nebo koupelny na úkor obytných zástaveb;

Je zakázáno zvyšovat oblast hygienických zařízení na úkor obytných měřidel

.
 • Demontáž zvukotěsné základny umístěné v podlaze;
 • Kombinace dvou nebo více bytů v okolí demontáží opěrných zdí;
 • Stavba sklepů a sklepů v bytech, které se nacházejí v prvním patře.

Související článek:

Interiér koupelny je kombinován s toaletou. Samostatná publikace poskytuje užitečné informace o řádné rekonstrukci koupelny a úspěšných příkladech interiéru.

Je přirozené, že před zahájením výstavby je nejlepší získat povolení k přestavbě. Po problémech může dojít. Osoba, která je odpovědná za přestavbu (vlastník bytu podle dokumentace), bude v nejlepším případě povinna na vlastní náklady vrátit byt do jeho původního formuláře a zaplatit pokutu za správní porušení.

Za nepříznivých podmínek bude třeba nést trestní odpovědnost. Přijde, pokud vaše činy přinesly vážné a někdy i žalostné následky (smrt osoby, zničení budovy atd.). V tomto případě není možné se zbavit ani velké pokuty. Trestní zákon stanoví trest odnětí svobody na pět až dvanáct let.

Nyní, když jste vyvíte, jak legalizovat přestavbu bytu, měli byste shromáždit všechny potřebné dokumenty a kontaktovat všechny potřebné orgány, aby se zabránilo vážným problémům.

Závěry

 1. Přestavba obydlí je odpovědnou záležitostí, která je nejlépe koordinována s místními orgány před zahájením oprav. Pokud je však přestavba již dokončena a nejsou pro ni žádná povolení, můžete se pokusit získat je po dokončení stavby;
 2. Pro získání povolení je vyžadován soubor dokumentace, který může být vybrán na několik týdnů;
 3. Pokud se místní orgány dozvědí o protiprávním jednání, bude vlastník bytu odpovědný buď správním nebo trestním zákoníkem.

Video rozhovor s právníkem o přestavbě bytu