Jak navlhčit vzduch v místnosti bez zvlhčovače: originální způsoby a tajemství

Komfort a pohodlí určuje nejen kvalitní nábytek a stylový design, ale také příznivé mikroklima. Indikátor vlhkosti má pro člověka velký význam. Suchý vzduch je velkým zdravotním rizikem, a proto by se měl řešit. Jak navlhčit vzduch v místnosti bez zvlhčovače, budeme mluvit v našem článku.

Čerstvý a vlhký vzduch je nepostradatelnou podmínkou pro výzdobu dětských pokojů

.

Jaké je nebezpečí suchého vzduchu?

Všechny druhy topných zařízení ovlivňují vzhled suchého vzduchu, který vysušuje povrch kůže a zabraňuje plnému dýchání. Nedostatek vlhkosti může způsobit určité zdravotní problémy. Stav a bezpečnost okolních objektů závisí také na vlhkosti. Starožitnosti a hudební nástroje netolerují nízkou ani vysokou vlhkost.

Suchý vzduch představuje zvláštní nebezpečí pro alergiky a pacienty s astmatem

.

Co je nebezpečné z důvodu nedostatku vlhkosti:

 • ve vysušeném prostředí se tvoří patogenní mikroorganismy;
 • suchá atmosféra suší sliznice;
 • Působí špatně na pokožku a vlasy. S nedostatkem vlhkosti se mohou i nehty vločkovat;
 • akumuluje statická elektřina a ve vzduchu se vznáší částice nečistot, které jsou škodlivé pro dýchací ústrojí;
 • objevují se alergeny.

Zvlhčovací zařízení nemusí být neustále zapínáno, stačí několik hodin denně

Suchá mikroklima může vyvolat symptomy, jako je slabost, suchá kůže, bolesti hlavy a suchost v nosní dutině.

Možnosti vytvoření vlhkého prostředí

\ t

Při kvalitním zvlhčování vzduchu v bytě většina problémů zmizí. Prach začíná usazovat, což usnadňuje jeho čištění. Po několika minutách po manipulaci s nucenou vlhkostí je dýchání jednodušší.

Jaká by měla být optimální vlhkost v bytě?

Normální vlhkost se považuje za 50-60%. Obsah vlhkosti můžete zjistit pomocí vlhkoměru. Stojí za vyzkoušení Assmanova stolu. K tomu změřte teplotu mokrým a suchým teploměrem a poté zkontrolujte údaje podle tabulky.

Optimální hodnoty vlhkosti

Můžete se pokusit zjistit, zda potřebuje zvlhčovač v bytě a bez zvláštního vybavenízařízení. Nalijte studenou vodu do šálku. Můžete naplnit pouze 1/12 objemu a poslat do lednice půl hodiny. Potom nastavte nádobu do místnosti. V závislosti na dalším chování vody mohou nastat následující výsledky:

 • nastane-li odpařování kondenzátu během několika minut, je vzduch příliš suchý;
 • při absenci jakýchkoli změn normy vlhkosti;
 • jestliže voda proudí v tocích, to ukazuje vysokou vlhkost

Speciální vybavení zabere málo místa a umožňuje vytvořit pohodlné mikroklima

V případě nedostatečné vlhkosti by mělo být provedeno nucené zvlhčení, které bude mít pozitivní vliv na pohodu domácnosti.

Měl bych si koupit zvlhčovač?

Nejspíš přemýšlíte, co dělat, když je byt suchý. V takové situaci si můžete koupit speciální hydratační zařízení. Je to mechanismus, který rozděluje drobné částice vody do prostoru, který ji zvlhčuje. Takové zařízení je kompaktní a snadno použitelné. Existují určité nevýhody. Například zvýšená úroveň elektřiny, vysoké náklady a hluk.

Kvalitativní modely jsou kompaktní a nevytvářejí velký hluk

Zvlhčovače pro domácnost se snadno používají. Potřebují pravidelně přidávat vodu a všechno.To je dostatečné pro udržení normální mikroklima. Můžete si vybrat z těchto typů zařízení:

 • platný ultrazvukový zvlhčovačultrazvuk. Rozptýlí jemné částice vlhkosti ve vzduchu;
 • Obvyklý nebulizér je jako sprejová láhev. S ní se stříká voda v pramenech;
 • parní zařízení distribuuje studenou páru v okolním prostoru;
 • rozprašovací zařízení - horké.

Nádrž na vodu lze snadno vyjmout. Při vyprazdňování je nutné doplnit

Při výběru správného vybavení se musíte rozhodnout o ceně, s určitými charakteristikami modelu as potřebami domácnosti.

Jak zvlhčovat vzduch v místnosti bez zvlhčovače: metody a tipy

Zvlhčovač je struktura, která vyžaduje určitou údržbu a je to drahé zařízení. Proto s největší pravděpodobností budete potřebovat tipy: jak navlhčit vzduch v místnosti bez zvlhčovače. Měly by být vyzkoušeny následující metody:

 • nádobí naplněné vodou;
 • dekorační fontány nebo akvária;
 • navlhčený hadřík na ohřívači;
 • použití pokojových rostlin;
 • mokré čištění, které se provádí 2-3krát týdně.

Jednoduchý způsob domácího zvlhčování

Nezapomeňte na všechny místnosti. To by mělo být prováděno několikrát denně.

Využití vody

Nejjednodušší způsob je dát nádobí po celé místnosti. Je důležité, aby byl kontejner velký na šířku. Čím větší je oblast odpařování, tím větší jsou částice vody rozptýlené ve vzduchu. Čím větší je účinek použití nádobí než hrnkůa brýle. Nezapomeňte změnit obsah nádobí. Je to skvělé prostředí pro rozvoj patogenních mikroorganismů.

Metody zvlhčování s bateriemi

Pokud není možné uspořádat nádobí s vodou, bude akvárium skvělým řešením.Pokud do ní umístíte podvodní rostliny, zlepší se tím vlhkost v místnosti.Před nákupem takové položky nezapomeňte, že vyžaduje neustálou péči.

Akvárium je vynikající dekor

Akvárium může být nahrazeno malou fontánou. Kromě funkce zvlhčování bude podobný atribut splňovat i dekorativní atribut. Fontány přicházejí v různých konfiguracích a provedeních. Uvnitř jednotky je motor, který cirkuluje vodu.

Všechny druhy fontán pomáhají vytvářet relaxační prostředí

Užitečné informace!Kašny květin položte u fontány a nejenže vytvoříte organickou kompozici, ale také poskytnete klíčky s vlhkostí a kyslíkem v místnosti.

Sušené vlhké věci

Při rozhodování, jak zvlhčovat vzduch v bytě bez zvlhčovače, stojí za to vyzkoušet možnost, která se nedoporučuje za normální vlhkosti, protože podporuje výskyt plísní. Ale pokud je místnost velmi suchá, pak můžete vyprat umyté oblečení.

Případně můžete látku navlhčit a položit na baterii. Hmota se zahřeje a kapalina se odpaří a dostane se do vzduchu. Můžete vymysletjednoduché zařízení pro zvlhčování z bandáže. K tomu se do nádoby nalije voda a na jednom konci se umístí mokrý obvaz na baterii a druhý do nádoby s vodou. V této části baterie vyschne a druhý konec bandáže absorbuje vodu z nádrže.

Jednoduché zařízení může být konstruováno s vlhkým hadříkem

.
Užitečné informace!Pamatujte, že na elektrické ohřívače nemůžete dát vlhké věci.

Jak budou rostliny pomáhat?

Při výběru metod zvlhčování vzduchu v místnosti bez zvlhčovače stojí za to zvážit možnost zařízení, které tvoří kyslík a dodávají do vzduchu vlhkost. To přispívá k ionizaci vzduchu a chrání jej před škodlivými bakteriemi. Budete obzvláště užiteční, pokud doma pěstujete orchidej, kapradiny, ibišky, fíkusy nebo vnitřní lípy.

Kontejnery s rostlinami vytvářejí příznivé mikroklima a jsou vynikající výzdobou interiérů

Správné používání vzduchu

Další jednoduchou metodou je pravidelné vysílání. Pouliční vzduch je dobře nasycený vlhkostí. Stačí několikrát denně několikrát denně vzduchu 15-25 minut a kvalita mikroklimatu se výrazně zlepší. Pomáhá zlepšit dýchání a pohodu. Zlepšit efekt ventilace, prováděné v tomto okamžiku mokré čištění nebo postřik vodou ze stříkací pistole ve vzduchu.

Je nutné letět pokoj kdykoliv v průběhu roku

Jak vyrobit zvlhčovačudělej to sám doma

O tom, jaký zvlhčovač si můžete udělat, budeme hovořit dále. S baterií zkuste vytvořit jednoduché zařízení. Pro výrobu bude potřeba plastové obaly pod vodou, látkou, gázou a lepicí páskou. Potom postupujte takto:

 • v láhvi, na boku, řezané okno o rozměru 14 x 8 cm;
 • zavěsit nádobu otvorem do potrubí. Používá lano. Pro zajištění zařízení použijte pásku;
 • několikrát přehněte gázu, aby se pás o šířce 12 cm a délce až jeden metr;
 • Do láhve spadne kus gázy a druhá se omotá kolem trubky.

Varianta jednoduchého zvlhčovače

Kterou možnost zvolit: zakoupené nebo domácí - rozhodnete. A vůbec to nevadí. Hlavní věcí je udržet úroveň vlhkosti na správné úrovni.

Přípravek z plastu pro domácí použití

Video: 5 způsobů zvlhčování vzduchu