Jak položit laminát: jemnosti a tipy

Otázka bydlení zůstává pro mnohé relevantní. Renovace domu a problémy s tím spojené se týkají každého, kdo se rozhodl realizovat stavební práce sám. Dnes se budeme zabývat některými jemnostmi pokládky laminátových podlah, odpovíme na otázku „jak správně pokládat laminátové podlahy“, ukázat vám, jak se vyhnout nejčastějším chybám a odhalit malá profesionální tajemství.

Povlak může být různých typů a barev

Správný výběr materiálu

Laminátová deska je dnes velmi oblíbeným a populárním podlahovým materiálem. Společný název "laminát" (odvozený z latiny "vrstvené") kombinuje typy dřevovláknitých desek používaných pro zařízení dokončovacích podlah.

Dnes výrobní odvětví vyrábí širokou škálu podlah. Správná volba materiálu vám umožní dlouho zapomenout na podlahy a neznepokojovat se jejich stavem. StručněVrstvou strukturu podlahy vhodně vyberete pro nás nejvhodnější materiál. Existuje několik vrstev laminátu, horní je ochranný film, který současně nese dekorativní funkci.

Struktura podlahy se podobá nafukovacímu dortu

.

Kromě toho má tato fólie rozdílnou odolnost proti opotřebení. Je to tato vlastnost, že parkety jsou rozděleny do tříd. A když jsme se zmínili o správné volbě, bylo to opotřebení nátěru. Jistě, každý, kdo začal opravovat, chce dělat práci efektivně a po dlouhou dobu. K tomu musíte použít kvalitní materiál, ne čínské padělky. Dobrý materiál musí mít určité vlastnosti vhodné pro jeho třídu.

Třídy odolnosti proti opotřebení podlahy

Klasifikace podlah se provádí v souladu s evropskou normou EN13329. Identifikuje dvě skupiny použití:

 • domovský kód 2;

. třída odolnosti proti opotřebení 1

. třída odolnosti proti opotřebení 2

. třída odolnosti proti opotřebení 3

třída trvanlivosti 4

 • obchodní zákoník 3.

. třída odolnosti proti opotřebení 1 až 4.

To se odráží v kódování materiálu, první číslice je rozsah a druhá je třída oděru. Pro bytové byty je tedy ideální deska s označením 21 nebo 22, zatímco ve veřejných prostorách je nutná třída 33-34. Je důležité to vědětNově postavené podlahy se za šest měsíců nezměnily na otlučené prkno.

Dobrá rada!Než se materiál položí, nedoporučuje se materiál po dobu 2-3 dnů vybalit, nechat materiál ležet v pokojové teplotě a vlhkosti. Svazky by se neměly otevírat, nechat je v originálním balení. To umožní dobré přizpůsobení místním podmínkám.

Neodbalovat ihned po dodání

Nástroj pro nezávislou práci

Pokud se rozhodnete provést správnou instalaci laminátu, připravte následující nástroje:

 • kladivo;
 • ruleta;
 • kiyanka, můžete použít malý pruh, protože musíte manipulovat s panelem;
 • elektrická skládačka ;
 • distanční klíny;
 • roh, pravítko;
 • svorka;

Pokud balení neobsahuje zvukový izolační substrát nebo jeho náhražky, pak dbejte na to, aby bylo zakoupeno dostatečné množství. Podle struktury jsou různé typy, ale pojďme si to promluvit ve fázi pokládky.

Různé typy substrátu

Příprava pro instalaci

Na otázku, jak položit podklad pod laminát, nezapomeňte na správné přípravné práce. Především musíte vybrat a položit podklad. Ne každý ví, že trvanlivost a kvalita nátěru je především zásluhou řádné přípravy a montáže, stejně jako - správně zvolenépodpůrný materiál. Můžete si vybrat z mnoha možností:

 • ekologicky šetrný a trvanlivý korek;
 • polypropylen;
 • polystyrenová pěna (pro zvýšené zatížení);
 • jehličnaté, s dobrou ventilací;
 • na fóliovém základu;
 • plastová fólie;
 • .

Přípravné práce

Jaká lepší a jednoznačnější odpověď je obtížná. Záleží na podmínkách, ve kterých je nátěr pokládán: vlhkost, podklad (beton nebo deska), vodorovná rovina podlahy a tak dále. Je považováno za optimální naslouchat doporučením prodávajícího původního materiálu podlahy, protože pro určitou laminovanou desku je vybrán substrát se specifickou sadou vlastností. Je důležité, aby substrát plnil základní funkce:

 • baktericidní;
 • odolnost vůči plísni;
 • neschopnost hmyzu.

Korek je nejšetrnější k životnímu prostředí

Související článek:

Korkový substrát pod laminátem: klady a zápory.Podrobný přehled výhod a nevýhod korkových substrátů ve speciální publikaci našeho portálu.

Při pokládání podkladu je důležité, aby se jeho švy neshodovaly se švy desky. Je lepší položit podkladový materiál do šachovnicového vzoru a upevnit ho krycí páskou. Substrát v rolíchje nutné překrýt překrytí na stěny a také upevnit spáry plátna lepící páskou.

Důležité!Překryté švy způsobí nerovnoměrnost povrchu a způsobí poškození nátěru.

Aby nedošlo k chybám, sledujte své vlastní video z níže uvedené laminátové instalace.

Jak položit laminátový do-it-yourself: procesní video

Jak položit laminát vlastníma rukama s přímou podlahou

Podlahu z laminovaných panelů je možné zahájit z kteréhokoliv rohu místnosti a je vhodné pokračovat od okna ke dveřím. Nejprve je třeba vypočítat požadovaný počet desek, pro tento účel je třeba vypočítat velikost krajních lamel na opačných koncích místnosti s šířkou lamel nejméně 50 mm. Začátek pokládky by měl být s mezerou mezi stěnou a první tyčí 10 mm, takže zářez není "vlevo", musíte instalovat tah. Níže je vhodný kalkulátor pro výpočet laminátu, který vám umožní vypočítat potřebné množství tohoto materiálu pro různé způsoby pokládky:

Vzdálenost mezi stěnami je nutná k vytvoření „okraje“ během tepelné a vlhkostní expanze vrstveného povlaku

Druhý a následující řádek je třeba připojit „náhodně“, tj. První deska by měla odpovídat dvěma třetinám neobřezaného. Je nutné spojit se s pruhy, shromáždit několik pruhů do řetězu. Vložíme celý řádek do prvního a třetí řádek by měl začínat pásem rovným jedné třetině celé desky.

Pokládání"Náhodně"

Dále se podlaha provádí podobně. Aby bylo spojení těsné, je třeba klepnout na konec desky pomocí paličky a použít svorku pro potěr. Po pokládce je nutné odstranit stonky, které byly vloženy podél stěn. Sokly jsou připevněny klyaymerem, s krokem 40 cm.

Další způsob položení podlahy je „lepení“. V tomto případě je postup poněkud odlišný:

 • Pro podklad se použije překližka s vlastnostmi odpuzujícími vodu. Překližka se pokládá na podklad a slouží jako podklad pro parkety. Proto jsou požadavky na překližky velmi vysoké. Je důležité, aby tvořily rovný vodorovný povrch, neváhejte nikde, nehrajte a neohýbejte se.
 • Lepidlo se nanáší na překližky a laminované panely zubovou stěrkou a zářezy panelů by měly být potřeny lepidlem.​​

Použití lepidla pro pokládku panelů

Laminátové podlahy

Při tradičním způsobu pokládky jsou desky uspořádány rovnoběžně se stěnami. Můžete ale ležet na úhlopříčce v úhlu 35-45 °. Nejběžnější způsob je podlaha pod úhlem 45 °, ale protože stěny nejsou v pravém úhlu, může se měnit sklon panelů.

Tato metoda má své výhody: úhlopříčná instalace pomůže skrýt nevýhody geometrie místností a zakryje nepravidelnosti stěn. Diagonální metoda stohovánípro vizuální expanzi prostoru.

Podlahy diagonálně

Začátek pokládání by měl být z rohu místnosti, pohybující se od oken ke dveřím. Dlouhé konce lamel jsou umístěny ve směru slunečního světla padajícího oknem, což je činí méně nápadnými. Pro kontrolu sklonu panelů je nutné táhnout šňůru z protilehlých rohů, která bude sloužit jako vodítko při pokládání laminovaných parket. Od šňůry a první řady začíná, která je položena paralelně, pohybující se od středu k levé stěně.

Vizualizace odpadu a zbytků v diagonálním balení

Jak položit laminát na těžko přístupná místa

Pokud mají stěny ohyb, je nutné udržovat mezeru nejméně 10 milimetrů, aby při teplotním rozdílu laminát v důsledku expanze nenaběhl. Pokládání laminovaných parket kolem stoupaček a pod bateriemi, stejně jako pod podobnými překážkami a dveřmi není obtížné.

Specifické momenty pokládání na těžko přístupná místa

Obtokem laminované desky je následující:

 • provádíme měření a nastavujeme tagy;
 • prořízne odpovídající otvory požadovaného průměru a ponechá asi 1 cm mezi trubkou a okrajem laminátu.

Zakryjte otvor ozdobnou krycí vrstvou

DIY Video Laying Video Layingkolem radiátoru je uvedeno níže

Věnujte pozornost!Konvenční laminované podlahy by neměly být ukládány do sprch, koupelen, saun a místností s vysokou vlhkostí.

Závěrem lze říci, že krátká hlavní třída o provádění prací

Video: jak položit laminát, instrukce od výrobce