Jak postavit dům z betonových panelů

Když si člověk myslí o stavbě svého domova, musí vyřešit dvě hlavní otázky:

 • Vyberte materiál pro stěny, příčky a podlahy;
 • Určit uspořádání a počet podlaží domu.

Některé materiály, jako jsou cihly nebo škvarky, umožňují vytvořit dům s jakýmkoliv uspořádáním a dokonce i konfigurací prostor. Jiné, jako jsou kulatiny nebo železobetonové výrobky, svými rozměry ovlivňují jak velikost místností, tak jejich uspořádání. V tomto článku budeme diskutovat, jak postavit dům z betonových panelů. Ihned proveďte rezervaci, že častěji jsou tyto výrobky železobetonové.

Krásný dům z betonových panelů

Dům betonových panelů a jeho uspořádání

\ t

Volba ve prospěch domu ze železobetonu je ovlivněna přítomností železobetonových výrobků (JBI) nebo továrny na stavbu domů (DSC) nedaleko místa stavby, kde se vyrábí díly pro individuální výstavbu. Samozřejmě je možné aplikovat standardní konstrukce, ale to bude jistéomezení dispozice domu.

Panely jsou různé

Při výběru panelů pro stavbu domu je třeba znát rozdíly mezi nimi.

Továrny na výrobu betonových výrobků, například často vyráběné díly pro průmyslová zařízení a sociální zařízení typické stavby - mateřské školy, školy, domy kultury, obchody ... Využití těchto staveb pro výstavbu obytného domu zahrnuje použití takových částí, jako jsou sloupy, příčky paprsky. A to zase způsobuje, že není zcela oprávněné, nadměrné množství interiérů, a pro vnitřní betonové panely takové série nejsou nejlepší volbou.​​

Skutečností je, že panely z výroby betonového zboží obvykle nejsou samonosné. Jsou určeny pro "zakrytí" konstrukce budovy ze sloupů, trámů nebo trámů. Vnější část budovy je tedy získána hladkými stěnami a sloupy a nosníky „vyčnívají“ uvnitř areálu a musejí nějak „skrýt“.

Panely pro „stěrkování“ rámu budovy

DSC vyrábí výrobky, které jsou přímo určeny pro výstavbu obytných budov. V důsledku toho dům přijímá ploché stěny, stropy a pravý úhel bez výstupků a přepážek. To značně zjednodušuje dokončovací práce a následně umístění nábytku.

Výrobky pro stavbu budovy

Plánování domu

Nejvýznamnější nevýhodou typických železobetonových dílů při výstavbě obytných budov jsou jejich pevně definované rozměry. Betonové zbožíNemůžete řezat nebo řezat nebo hack. Jakýkoli zásah hrubé síly, jehož cílem je změna velikosti části, nevyhnutelně povede k narušení její integrity, vzniku trhlin a nakonec může způsobit zničení již postavené budovy.

Před vypracováním projektu domu je proto nutné seznámit se s rozměry dílů nabízených k prodeji u dodavatele komponentů pro betonové panelové domy. Důležité je umístění dveří, okenních otvorů ve stěnách a příček, jakož i technologických otvorů v podlahových deskách. Znalost těchto parametrů je nezbytná a je třeba začít s vypracováním plánu umístění prostor v domě. Zejména pokud je dům plánován na dvě nebo tři podlaží.

Nejjednodušším způsobem je, samozřejmě, vytvořit projekt domu na základě dostupnosti dílů s přihlédnutím k jejich velikosti a otvorům v nich. Ale můžete se pokusit vyzvednout detaily se zaměřením na požadované uspořádání budoucího domova. Nebo hledejte výrobce, který má přání a schopnost vyrobit železobetonové díly pro nový projekt domu.

Plán jednopatrového domu

Plán dvoupatrového domu 8 x 10 m

Plán dvoupatrového domu 10 x 12 m

Konstruktivní rozdíly mezi panely

Obecně jsou všechny panely rozděleny do tří hlavních typů:

 • Vnější stěna,
 • Vnitřní stěny a příčky,
 • Překrývání.

Kromě toho se pro výstavbu rodinných domů používají aostatní výrobky ze železobetonu:

 • Schodišťové lety,
 • vykládky,
 • větrací jednotky,
 • zárubní,
 • další doplňující prvky.

Vnější stěny

Vnější stěnové panely mohou být jedno-, dvou- nebo třívrstvé. Jedna z vrstev je izolace. To může být expandovaný jíl, pórobeton, minerální vlna, azbestový cement a jiné tepelně izolační materiály. Vnější vrstva je z vysokopevnostního betonu, vnitřní vrstva je cemento-písková malta. Tloušťka vrstev závisí na konstrukčních řešeních řady betonových výrobků vyráběných konkrétním závodem, které zase závisí na klimatických vlastnostech zastavěné plochy. Celková tloušťka panelů může dosáhnout 500 mm. V klimatických podmínkách středního Ruska a severních regionů je více populární použití třívrstvých železobetonových stěnových panelů.

Struktura třívrstvého panelu

Panel ve skladu hotových výrobků závodu

Stěnové panely se také dělí na:

 • dopravců,
 • jsou samonosné,
 • namontováno.

Již z názvů je zřejmé, že první jsou základem domu, na kterém jsou položeny podlahové desky. Ty se nesou po výšce budovy a jsou připevněny k nosným stěnám budovy a podlah. Ty jsou zavěšeny na vnitřním rámu domu, na kterém leží celé zatížení od vnějších stěn a stropů.

Konstrukce je obvykle založena na konstrukci z vlnité výztuže tříd AIII a A-IV, která spojuje všechny vrstvy panelu.

Armatura

Betonáž se aplikuje na třídy betonu od M25 do M150 a vyšší, v závislosti na účelu vrstvy, zda je základní, dekorativní, podpěrná nebo izolační. Všechny tyto nuance jsou popsány v GOST 11024-84.

Související článek:

Tabulka podílů betonu na 1 m3.Jak vyrábět kvalitní betonové směsi pro různé účely. Přečtěte si více v samostatné publikaci našeho portálu.

Velikost železobetonových stěnových panelů může být velmi rozdílná. Jejich výška závisí na výšce podlahy domů, pro které jsou vyráběny, a šířka může být určena pro jedno nebo dvě okna. Nedává smysl dělat to širší kvůli obtížím s dopravou a skladováním.

Vnitřní stěny

Panely pro vnitřní stěny jsou rozděleny na nosné a nenosné. V prvním patře jsou podepřeny a připevněny k nim namontované a samonosné vnější stěnové konstrukce. Nenosné obvykle vykonávají roli interroomových příček.

Tloušťka opěrných panelů nesmí být menší než 100 mm, příčky se nevyrábějí méně než 60 mm. Výšku a šířku určuje individuální nebo standardní provedení. Pro zpevnění se používá vlnitá výztuž třídy A-III a A-IV, méně často AI-A a II. Značka betonu, v závislosti na účelu panelu, může být M-25, M-75, M-100 nebo M-150 a vyšší. Vnitřní stěnaKonstrukce jsou zpravidla jednovrstvé. Jejich výroba je řízena GOST 12504-80.

Tloušťka vnitřních stěn panelových domů

Cena betonových stěnových panelů

Tvorba rozpočtu na stavbu domu vyžaduje pochopení, že ceny stavebních materiálů se pravidelně mění, a to nejen v závislosti na celkovém stavu ekonomiky. Každý výrobce má svou vlastní cenovou politiku, která není vždy závislá na přítomnosti blízkých konkurentů. Proto může být cena betonových stěnových panelů pro různé prodejce odlišná. Přibližně ceny mohou být:

 • od 3100 rublů /m² - pro jednovrstvé panely,
 • od 3650 rublů /m² - u dvouvrstvých,
 • od 4850 rublů /m² - pro třívrstvé.

Někdy prodejci uvádějí ceny za 1 m³, což může kupujícího uvést v omyl. Koneckonců, objem panelu závisí na jeho tloušťce, a stěny, v první řadě, jsou čtverečních metrů. Pokud tedy hovoříme o cenách, měli byste vždy snížit rozhovor na cenu za 1 m².

Podlahové panely

Duté desky se osvědčily jako nejlepší v bytové výstavbě. Hladká spodní strana výrazně usnadňuje vnitřní výzdobu stropu místností, drsnost horní strany zajišťuje dobrou přilnavost k materiálu samonivelačních podlah. Tloušťka desky je 22 0 mm, délka a šířka mohou být různé. Továrny na výstavbu domů vyrábějí pevné desky o tloušťce 120 a 160 mm s rozměry, které umožňují blokovat všeumístění jednoho detailu. Technické parametry podlahových desek jsou uvedeny v GOST 9561-91 a GOST 26434-85.

Podlahové desky dutin​​

Nadace

Při stavbě domů ze železobetonových panelů je obzvláště důležitý základ. Základem panelových domů je zpravidla typ pásky. Musí být výkonný a spolehlivý, schopný vydržet váhu celého domu. Hlavním parametrem je hloubka základu. Záleží na úrovni zamrznutí půdy v oblasti výstavby a na přítomnosti domu v objektu, který se nachází pod podlahou prvního patra. Může se jednat o garáž, sklep, bazén s saunou...

Základ základu musí být pod úrovní zamrznutí půdy. Skládá se z polštáře z písku, na kterém jsou položeny železobetonové základní polštáře. Základní bloky (FBS) jsou na nich namontovány tak, aby povrch horní řady byl nad úrovní země. Pak je základ vodotěsný a podlahové desky jsou instalovány pod podlahou prvního patra. Poté začíná stavba zdí domu.

Základní polštáře

Základní bloky

Organizace práce

\ t

Ještě před zahájením navrhování domu z betonových panelů je třeba přemýšlet o tom, kdo a jak budou dodány na staveniště, kde budou skladovány, jak budou montovány. To je důležité zejména v případě, že je lokalita malá a blízkájiž jsou budovy. Je nutné určit místo, kde bude jeřáb stát, se kterým budou stavby instalovány. V nejbližších podmínkách musí stát tak, aby rameno postačovalo k instalaci panelu na opačné straně budovy.

Je-li vůbec málo nebo vůbec žádný skladovací prostor, je možné práci uspořádat tak, aby se montovala „mimo kola“. K tomu musíte mít místo, kde bude stroj s detaily domu v dosahu jeřábu a zároveň neblokuje průjezd do jiné dopravy.

Provozovatel panelu

V současné době existuje možnost nařídit výstavbu domu na klíč, kdy jedna organizace přebírá veškeré práce na jeho výstavbě a úpravě. Ceny v tomto případě mohou být také velmi odlišné. Vše záleží na klimatu regionu, které ovlivní tloušťku panelů a celkové náklady na izolaci a kvalitu použitých stavebních materiálů.

Obecně se můžete zaměřit na cenu jednoho metru čtverečního. Pro jednopatrové domy bude 1 m² stát od 12 000 rublů a více, pro dvoupatrové domy - od 20 000 rublů a více.

Následující obrázek ukazuje několik variant výstavby ve výstavbě "na klíč".

Video: Betonové soupravy pro montované domy