Jak provést ohřev vzduchu v soukromém domě vlastníma rukama

Udržení příjemné teploty v domě, zatímco utrácení minimální množství peněz - absolutně žádný majitel domu sen. V tomto článku se budeme zabývat tím, jak udělat vlastní vytápění soukromého domu vzduchem, jak tento systém funguje a jaké jsou jeho výhody. Rovněž budou zvýrazněny některé nuance vlastní montáže a provozu systému vytápění vzduchem. Začněme!

Topení, větrání a klimatizace v jednom zařízení

Varianta zařízení vytápění v domě - ohřev vzduchu

Systém tohoto typu zahrnuje buď ohřívač vody nebo generátor tepla. Tato zařízení jsou zodpovědná za ohřev vzduchu. Uvnitř je teplý vzduch distribuován pomocí speciálního ventilátoru, který ho nasměruje na požadované místozóny. Přenosná tepelná děla jsou nejlepším způsobem, jak uspořádat vytápění vzdušným prostorem. Rychle a intenzivně ohřívají potřebné plochy. V současné době mnozí začali tuto metodu uplatňovat v venkovských domech a v zemi.

Tepelná pistole je schopna místnost rychle a účinně zahřát, ale zároveň je příliš energeticky náročná

.

Výhody a nevýhody ohřevu vzduchu v domě

Mezi výhody tohoto způsobu vytápění patří:

 • Účinnost až 93%;
 • během přenosu teplého vzduchu, jako jsou radiátory a potrubí, nejsou žádné mezilehlé články;
 • můžete snadno kombinovat systémy vytápění a klimatizace. Proto je teplota v místnosti udržována přesně podle požadavků uživatelů;
 • nízká pasivita systému, se kterou je možné ohřát potřebné oblasti na vysokou teplotu.

Systémy vytápění vzduchem mají řadu nepopiratelných výhod

.

Navzdory mnoha pozitivním vlastnostem vytápění však existují i ​​nevýhody. Musí si být jisti, že si vzpomenou na ty, kteří chtějí vzduchem vytápět soukromý dům vlastníma rukama. Patří mezi ně:

 • Instalační instalaci lze provést pouze při výstavbě prostor. Před výstavbou je nutné vyvinout a vypočítat všechny parametry systému;
 • ohřev vzduchu musí být neustále udržován;
 • tento systém se nezlepšuje;
 • spotřeba elektřinydost velký. Pro ekonomiku je nejlepší koupit záložní zdroj.
Je důležité vědět!Tento typ vytápění je všeobecně znám a je použitelný v evropských zemích, a protože klima je poměrně chladné, 80% domů a chalup umístěných mimo město je takto vytápěno.

Schéma a instalační zařízení

Níže jsou uvedeny komponenty vzduchového vytápění soukromého domu vlastními silami:

 • kamna;
 • Filtrační prvky;
 • potrubí, které odvádí vzduch z místnosti;
 • Hood;
 • Potrubí, které dodává čerstvý vzduch;
 • přívod teplého vzduchu do místnosti;
 • Systém, který odstraňuje chlazený vzduch z domu;
 • Komín.

Složení složitého systému

Jako generátor tepla je perfektní ohřívač kapaliny nebo plynu vybavený programovatelným regulátorem.Po úplném zahřátí se automatika okamžitě spustí a udržuje teplotu podle nastavených parametrů.

Věnujte pozornost!Ohřívač by se měl automaticky zapnout maximálně čtyřikrát denně, pokud je izolace vysoce kvalitní. Tento režim pomáhá šetřit energii.

Kompaktní zdroje tepla na zemní plyn

\ t

Samonosné vytápění soukromého domu: typy systémů

\ t

Aby bylo možné ve vašem konkrétním případě pracovat co nejúčinněji, měl by každý znát všechny dostupné typy systémůorganizací. Každý typ má zásadní rozdíly a drobnosti instalace.

Klasifikace systémů

\ t

Ohřev vzduchu je podle principu cirkulace vzduchu přirozený a nucený. Při přirozené cirkulaci stoupá vzduch ke stropu a prochází potrubím do jedné nebo druhé části domu, kterou je třeba ohřát. Nucená cirkulace vzduchu se provádí pomocí výkonných ventilátorů v zařízení.

Zásada fungování přirozených a donucovacích systémů

Podle typu váhy je vytápění místní a centrální. Místní systém je potřebný k vytvoření příjemné teploty v konkrétní místnosti. Centrální systém vytápění pro soukromý dům zajišťuje vytápění a udržování teploty v celém obytném domě.

Složení a návrh centralizovaného systému

\ t

Podle zásady výměny tepla jsou zařízení rozdělena na přívod, recirkulaci a částečnou recyklaci. Jednotky proudění vzduchu se používají k použití venkovního vzduchu, který je napájen ventilátorem do ohřívače.

V případě částečné recyklace se využívá jak venkovního vzduchu, tak teplého vzduchu z prostor domu. S recirkulačním principem se vzduch neustále aktualizuje, chladí v místnostech a znovu se zahřívá v ohřívači vzduchu nebo rekuperátoru.

Režim s částečnou recirkulací vzduchu

\ t

Umístění systému je zavěšené a venkovní. S pomocí podlahové instalace není vzduchOhřívá se pouze rychle, ale také vstupuje do všech místností vzduchovými kanály, což jim dodává teplo. Tento systém může být doplněn klimatizací. To znamená, že v létě, v horkém počasí, může být teplota snížena. S touto funkcí v místnosti se stává docela pohodlné.

Příklad podlahové instalace s venkovní montáží

Pokud se volba koupě zastaví na vytápění domu podle kanadské metody, znamená to, že budete mít možnost nastavit a ovládat nejen teplotu vzduchu, ale také vlhkost a stupeň čištění.

Systém, vyrobený podle kanadské metody, umožňuje nastavit téměř všechny parametry mikroklima

Související článek:

Vytápění domu elektřinou: nejekonomičtější způsob. V případě, že hlavní plynovod neprochází poblíž, doporučuje se, aby byl dům vytápěn elektřinou. Nejekonomičtější způsob, jak si vybrat, je analýza všech dostupných možností. O tom a mluv.

Jak se provádí výpočet ohřevu vzduchu

Aby bylo možné správně vypočítat vytápění a distribuovat všechna zařízení, nelze bez pomoci konstruktérů, kteří mají v této oblasti rozsáhlé zkušenosti. Chcete-li nezávisle provádět všechny práce na výpočtu a výběru zařízení, musíte dodržovat některá pravidla:

 • vypočítat tepelnou ztrátu celého domu a každé místnosti zvlášť;
 • vyberte typ a výkon ohřívače vzduchu, jakož i ventilační jednotku;
 • vypočítat požadovanou výměnu vzduchu na základě požadavků SNiP;
 • provést aerodynamický výpočet systému za účelem stanovení ztráty tlaku vzduchu v potrubí a určení průměru vzduchového kanálu.
Dobrá rada!Pro každý 1m. sq. vyžaduje průměrně 80-100 wattů tepla. Pro přesnější výpočet použijte níže uvedenou kalkulačku.

Pokud se při výpočtu vytápění vyskytnou i sebemenší chyby, dojde k nepříjemným okamžikům: hluku, průvanu nebo přehřátí a následně poruše zařízení.Stojí za to vše zkontrolovat několikrát, aby se zabránilo nepohodlí.

Nejekonomičtější možností vytápění venkovského domu je využití solárních panelů. Tato metoda získává na popularitě díky rostoucí dostupnosti. Zde záleží na počtu slunečných dní v roce, pak se započítá počet sběratelů, kteří absorbují sluneční energii a následně je přemění na teplo. Kolektory jsou nejlépe umístěny na střechu a stěny domu nebo na speciálně konstruované stavby pro tento účel.

Anténní solární kolektor

Kalkulačka pro výpočet požadovaného tepelného výkonu pro ohřev vzduchu

Pomoc při volbě generátoru tepla a kroků instalace

Vzduchovody se obvykle objednávají ve zvláštních podnicích vyrábějících podobná zařízení. Chcete-li nainstalovat klimatizaci je nutné ohřívat přívodní kanály. Kondenzát se při tepelné izolaci neobjevuje. Pro instalaci hlavního potrubí se doporučuje zvolit pozinkovanou ocel. Lepí se lepenou samolepící izolací o tloušťce cca 5 mm.

Montáž a izolace vzduchovodů ve fázi výstavby domu

Aby bylo možné skrýt vzduchové kanály, doporučuje se použít propojovací prostor, který se nachází za zavěšeným stropem. K dispozici jsou 2 typy vzduchovodů: tuhá a pružná. Jsou vybrány pro konkrétní typ kamen. Hliníková páska se používá pro připojení více kanálů.

Montáž vzduchovodů

Pokyny pro instalaci

Nejdůležitějším bodem instalace je postup. Prvním krokem je instalace ohřívače vzduchu s teplosměnnou komorou. Z ní je zapojení a upevnění ohřívače. Izolace kanálu by měla být prováděna povinně. Lokty jsou vyrobeny z pružných rukávů. Objímky jsou zase namontovány ve zdi.

Poradenství!Při výběru dobrého modelu generátoru tepla pro vytápění soukromého domu, jehož cena závisí na technických parametrech, je nutné použít radu specialisty. Je lepší umístit zařízení do speciálně určené místnosti.

Zdrojem tepla je nejdůležitější detail. Pro připojení je to nejlepšívyužívat služeb specialistů. Pokud však chcete tuto práci dělat sami, měli byste si tyto pokyny přečíst a porozumět jim velmi pečlivě. Doporučujeme instalovat konstrukci v oddělené místnosti. Perfektní sklep. Komín je žádoucí s sendvičovou konstrukcí. Samotný výměník tepla je připojen ke vzduchovodu a ventilátor je umístěn pod spalovací komorou.

Umístění tepelného generátoru do oddělené místnosti

Instalace systémů ohřevu vzduchu je složitý a odpovědný proces, kterému předchází pečlivý výpočet a výběr zařízení. Se správným teoretickým výcvikem je možné vykonávat práci sami. Ve všech ostatních případech kontaktujte odborníky.

Ohřev vzduchu (video)