Jak sami nastavit plastová okna: instrukce pro foto a video

Většina majitelů soukromých domů a bytů má zájem o to, jak upravit plastová okna. Můžete si je nastavit sami bez dodatečných nákladů, takže tato možnost je atraktivní. I když jsou moderní designy vyráběny s použitím vysoce kvalitního kování, někdy vyžadují údržbu.

Seřizovatelné se šestihranem

Konstrukce okenních bloků

Před úpravou okna se doporučuje seznámit se s jeho základními prvky. Pokud operace nezajišťuje hladké fungování všech komponent, pak je pohodlné používání konstrukce vyloučeno.

Všechny prvky lze vidět přímo na jejich místech

Základní komponenty

PVC okenní blok obvykle zahrnuje následující části:

 • rám z vyztuženého plastového profiluz oceli;
 • křídla umožňující uzavření otvoru;
 • skleněná jednotka, která je produktem schopným přenášet světlo;
 • korálek, který drží sklo v rámu;
 • sloupek působící jako věšák vazů, umístěný vertikálně mezi dveřmi;
 • těsnění z pryže.
 • shtulp, použitý ve spojení s výše uvedeným prvkem.

Příklad trikuspidální struktury instalované v bytě

Použitý hardware

Okno okenního křídla nelze provozovat bez dodatečných podrobností umožňujících funkčnost. Pohyblivé a pevné části kování umožňují otevření a upevnění křídla v určitých polohách.

Jsou poskytnuty podrobnosti, které pomáhají maximalizovat funkčnost.

Příslušenství zahrnuje níže uvedené prvky:

 • mechanismus otáčení nebo naklápění a naklápění poskytuje možnost otevření křídla v různých polohách;
 • zajišťovací válce zajišťují těsné uchycení pohyblivých částí konstrukce přímo k rámu;
 • Zámek rukojeti umožňuje nastavit konstrukci okenního křídla v předem určené poloze;
 • blokátor náhodného uzavření zabraňuje zavírání pohyblivých částí při silném větru;
 • blokovací mechanismus pro nesprávné otevření listů zabraňuje pohybu rukojeti z jedné polohy do druhé.
Věnujte pozornost!Při absenci preventivní údržby, která spočívá v mazání mechanismů a regulaci pohyblivých částí, se může křídlo okenní jednotky začít špatně uzavírat.

Pokud je zámek zastaven, je třeba jej zatlačit a stisknout křídlo

.

Související článek:

Proč se plastová okna v domě potí? V samostatné publikaci si můžete přečíst, co způsobuje tento jev a jak se jich zbavit.

Jak nastavit plastová okna v různých situacích

Obvykle je celý proces omezen na seřizování upínacího mechanismu a montáž okrajů ventilů. Během práce se používají hlavně tyto nástroje: šestiúhelníky, šroubováky a kleště. V některých případech mohou být použity speciální hvězdy.

Použití vhodného šestiúhelníku pro nastavení

Základy samočinně nastavitelných plastových oken na videu při pasování okrajů rámu

Pokud je křídlo často v otevřeném stavu nebo náhlém otevírání a zavírání, komponenty upevňovacích armatur se uvolní a deformují. S detaily se nedá nic vážného, ​​ale obvykle je nutná další konfigurace.

Níže jsou uvedeny informace o tom, jak v určitých situacích sami nastavit plastová okna:

 • jestliže křídlo zapadne do podpěrného profilu s jeho spodní stranou, pak by mělo být zvednuto otočením horní části k držáku;
 • jestliže se křídlo dotýká rámu nahoře, pak by mělo být spuštěno zcela dolů a posunuto o jednu hranu směrem k dolní hale;
 • Pokud se rámová pastva vyskytuje ve střední části, pak by se křídlo mělo přemístit přímo na dvě haly.
Důležité!Ve videu je plně demonstrováno samočinné seřízení plastových oken při posunutí jednoho okraje křídla. Zvláštní pozornost by měla být věnována základním bodům dopadu.

Otáčením šroubu lze dolní roh křídla přitlačit k rámu nebo lisovat

.

Související článek:

Jak upravit balkónové plastové dveře v bytě. Při častých cestách na balkon, dříve nebo později, bude potřeba odstranit mnoho problémů s dveřmi. Abychom vám pomohli s naší speciální publikací.

Nastavení plastových oken sami: pokyny pro nastavení hustoty závěrky

Časem gumové těsnění na okrajích křídla ztrácí objem, a proto se začínají objevovat mezery. Příčinou vzniku mezer může být tepelná deformace při změně teploty. V této souvislosti by měla být provedena sezónní úprava plastových oken na zimu a léto.

Rozmístění v závislosti na ročním období

Z přední strany křídla jsou speciální válce s oválným tvarem. Tyto výstředníky jsou mezi kovovými zátkami. Spojky jsou umístěny na rámu, takžeZajišťuje, že pohyblivá část konstrukce je přitlačena přímo k základně.

Takto vypadá excentrický zámek na koncové části křídla

.

Seřízení okenního křídla z plastu se provádí otáčením válců nebo posouváním částí čítače. Pro zvýšení hustoty excentru se otáčí směrem dovnitř a směrem dolů. Nastavení se však může lišit v závislosti na výrobci:

 • válec je otočen pomocí plochého šroubováku se štěrbinami;
 • vačka může být posouvána pomocí běžných kleští působením na hlavu;
 • je zařízení zataženo z povrchu koncové části, po kterém se pečlivě posouvá.

Vizuální schéma nastavení lisovacího křídla

Dobrá rada!Nastavením plastových oken na zimu můžete narazit na problém, když válce nelze nastavit. V tomto případě musí být změněna poloha prvků odezvy.

Demonstruje všechny hlavní body úpravy úpravy

Způsoby odstraňování potíží s úchyty

Rukojeť je poněkud zranitelným prvkem kování, protože je vystavena stálému mechanickému namáhání. Někdy to prostě uvízne v důsledku nesprávného spuštění blokovacího mechanismu. Problém může být vyřešen zasunutím páky umístěné na konci křídla.

Pokud je rukojeť uvolněna, je nutné utáhnout upevňovací prvky

.

Při otevírání a zavírání křídla se madlo může lehce nalepit. Hlavním důvodem je nejčastěji ucpávání mechanismu a nedostatečné mazání. Během prací se prvek demontuje a vnitřní části se důkladně vyčistí. Kontaminanty lze odstranit štětcem nebo vysavačem.

Zobrazuje pracovní polohy modelu naklápění a otáčení kliky okna

Mazání pohyblivých částí lze provádět pomocí balónu WD-40, který je vybaven pohodlnou trubicí. S pomocí aerosolového produktu bude možné pokrýt části vrstvou oleje. Doporučuje se provádět mazání během každého sezónního očištění, bez ohledu na stav součásti v určitém časovém okamžiku.

Vhodné prostředky pro mazání okenních mechanismů

Užitečné rady!Pokud jsou v dětském pokoji instalovány běžné rukojeti, lze je vyměnit za výrobky s ochranným mechanismem. Malé dítě, se vší touhou, nebude moci otevřít okno na vlastní pěst.

Za přítomnosti malých dětí je nejlepší instalovat rukojeti se zámky

.

Související článek:

V tomto článku zjistíme, co dělat, pokud plastové okno nezavírá, ani neuvažuje o dalších možných problémech a metodách jejich odstranění. Také vám sdělíme, jak provádět servis, preventivní údržbu a řízení blokovacích mechanismů.

Shrnutí

Po seznámení se s výše uvedenými informacemi by neměly být žádné otázky o tom, jak si plastová okna upravit sami, aniž by se uchýlili k pomoci odborníků. Při samočinném seřizování pohyblivých částí konstrukce je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Porušení integrity dílů může vést k vážným škodám, které vyžadují značné finanční investice a časově náročné.

Video: nastavení plastových oken zimní-letní