Jak si vybrat a použít plynový ohřívač pro stan

Klasickým způsobem zahřátí v kempu je požár. Zkušení turisté a rybáři však vědí, že to často nestačí, například v chladném období nebo v noci ve stanu. Poskytněte pohodlí za všech podmínek a pomůže modernímu plynovému topení pro stan. Při správném použití je kompaktní, autonomní a bezpečný. Jak si vybrat zařízení a jak jej používat, přečtěte si v této recenzi.

Ohřívač plynu - zařízení pro vaření a vytápění v přírodě

Jak funguje plynový ohřívač a jak funguje

Samotná zařízení mohou být odlišná v konstrukci a principu činnosti, ale jsou spojena skutečností, že zdrojem energie je miniaturní plynová láhev. Je instalován uvnitř zařízení nebo připojen hadicí.

Většina topidel pracuje na principu infračerveného záření. V nich spaluje palivo v hořáku a topné těleso svítí. Vyzařuje teplo v infračervené oblasti, ohřívá předměty uvnitř stanu a zase je do vzduchu. Tam jsou jiné návrhy, přečtěte si o jejich zařízení níže.

Prvky autonomního ohřívače pro stan jsou skryty v kovovém pouzdře. Celková hmotnost zařízení bez balónku je v průměru 0,3–2,0 kg.

Konstrukce se skládá z následujících částí:

 • ventilátory- pomáhají rovnoměrnému rozdělování tepla.
 • regulátor výkonu- umožňuje změnu teploty.
 • plynový hořák- zdroj tepelného záření.
 • reflektor- reflektor, řízenítepla v určitém směru.
 • zdroje tepla- prvek, který akumuluje tepelnou energii a přenáší ji do vzduchu a okolních objektů.
 • mřížky- chrání topné těleso před kontaktem s předměty.
Poznámka!92% energie infračerveného záření ohřívá předměty, podlahu a stěny, pouze 8% se hromadí ve vzduchu.

Standardní provedení přístroje

K čemu lze použít přenosný ohřívač plynu

Kempovací plynový ohřívač je vhodný pro použití ve všech přírodních podmínkách. Vybité válce lze měnit a zařízení nepotřebuje elektřinu. Proto s dodávkou plynu s tímto zařízením můžete dokonce jít na dlouhou túru.

Použití pro zamýšlený účel, tj. Pro vytápění, je možné jak uvnitř, tak i venku, ale v druhém případě bude účinnost tepelného záření minimální.

Přístroj může provádět další funkce, které značně usnadňují život v přirozených podmínkách. Některé modely infračervených ohřívačů jsou vhodné:

 • pro sušení oděvů;
 • pro vaření;
 • pro ohřev vody.

V noci je ohřívač také osvětlovací zařízení. Proto v každé kampani: dlouhé nebo krátké, letní nebo zimní - je to užitečné. A jednota s přírodou bude pohodlnější a příjemnější.

Topné stanyplynový ohřívač pro zimní rybolov

Výhody a nevýhody zařízení: co je důležité vědět, aby nedošlo k litování nákupu

Co je na moderních plynových spotřebičích pro vytápění turistického stanu tak dobré:

 • Ekonomická spotřeba paliva 65 ÷ 75 g /h.Jeden válec, zapnutý při plném výkonu, trvá 10 ÷ 12 hodin nepřetržitého provozu zařízení.
 • Malá velikost a nízká hmotnost.Vzhledem k tomu, že se jedná také o zařízení na vaření, je zařízení malé a zabírá malou část batohu s plnou sadou potravin, oblečení a stanu.
 • Snadná manipulace.Není nutná žádná jiná údržba než výměna válců.

Vyměnitelné válce pro zařízení

Zatímco zařízení nejsou dokonalá, stále mají určité nedostatky:

 • Vyžadují se vyměnitelné válce určitého typu a velikosti. V malých městech je koupě problematická. Navíc válec z jednoho ohřívače není vhodný pro druhého.
 • Při silném mrazu může přístroj selhat v důsledku nadměrného ochlazení obsahu válce. Provozní teplota zařízení často není nižší než -10 stupňů Celsia.
 • Zatímco ohřívač pracuje v uzavřeném prostoru, je nutné zajistit čerstvý vzduch a sledovat hladinu oxidu uhličitého.
 • Nebezpečí požáru. Zapnuté zařízení nelze ponechatbez dozoru, instalujte v blízkosti hořlavých předmětů.
 • Nezávislé plnění láhve plynem je nepřijatelné.

Přenosná topidla mají jak výhody, tak i nevýhody, proto by měly být nakupovány a používány pouze po zvážení všech rizik. Většina nedostatků se týká nejistoty zařízení, takže před prvním zapnutím je třeba si přečíst pokyny.

Jaké jsou technické vlastnosti zařízení důležitých pro uživatele

Ne každý ohřívač bude správně plnit svůj úkol. Aby nedošlo k omylu s volbou a nákupem zařízení, které bude splňovat požadavky a požadavky uživatelů, je důležité věnovat pozornost některým technickým vlastnostem zařízení:

 • Účinnost (účinnost)je poměr energie použité k vytápění a energie vynaložené na její výrobu. Měřeno v procentech. Ohřívače plynu jsou charakterizovány hodnotami od 30 do 100%.
 • Bezpečnost.Mnoho spotřebičů má protipožární ochranu a při naklápění a naklápění je vypínáno. Pro zahřátí uzavřeného prostoru je nutná přítomnost senzoru oxidu uhličitého, při překročení přípustné rychlosti se práce automaticky ukončí.
 • Oblast vytápění a spotřeby paliva.Tyto údaje se mohou značně lišit. Zařízení pro ohřev jednoho stanu bude neúčinné ve velkých podmínkách. Proto je nutné zvolit výkon podlepoužití.

Vnější vlastnosti ohřívače plynu jsou také významné: jeho tvar, hmotnost a velikost. Použitelnost a přeprava zařízení závisí na nich.

Výkonný ohřívač plynu pro velký stan

Typy plynových ohřívačů pro stan

Existuje mnoho typů plynových ohřívačů pro stany. Za prvé, přístroje se liší designem hořáku. Jsou to infračervená keramika, kov a katalytické.

Zařízení mohou být připojena ke zdroji paliva několika způsoby:

 • k velké plynové láhvi přes hadici;
 • přes vestavěný prostor pro přenosný válec;
 • pro instalaci přímo na válec, jako tryska.

Pro turistiku je lepší koupit zařízení s vestavěným balónem nebo tryskou pro topení, protože jsou nejlehčí a nejkompaktnější. Verze se samostatným balónem je vhodná pro kempování nebo rybaření, kdy je možné přepravovat zařízení autem.​​

Zařízení s připojením hadice

Některá zařízení jsou vybavena piezoelektrickým zapalovačem - to usnadňuje provoz a nevyžaduje otevřený zdroj (zápalky nebo zapalovače). Podle složitosti mechanismu se způsob a intenzita topných zařízení dělí na hořáky, ohřívače a kamna.

Plynové hořáky

Nejjednodušší zařízení je plynový hořák. Slouží jako ohřívač ve stanu a varné desky. Může být připojen k válci hadicí nebo na ní namontován.

Jeho základní mínus je přítomnost otevřeného plamene, který vyžaduje neustálé sledování provozu hořáku. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný další zdroj tepla, má zařízení nejnižší účinnost. Mělo by být použito pro krátké výlety, denní rybolov nebo cestování autem.

Hořák může odmítnout při teplotě -5 ° C. Proto není vhodný pro zimní výlety.

Důležité!Hořák má nejvyšší úroveň nebezpečí požáru všech typů ohřívačů stanů.

Hořák - jednoduché a miniaturní zařízení

Ohřívače plynu

Ohřívače jsou nejběžnější zařízení pro udržení optimální teploty ve stanu. Jsou vyráběny s použitím různých topných prvků: keramických, kovových a katalytických.

Liší se v malých velikostech, vysoké účinnosti, bezpečnosti a funkčnosti. Prodám turistické plynové topení pro stan stojí za všechny milovníky turistiky na krátké vzdálenosti.

Foto Typ tepelného zdroje Účinnost,% Materiál, z něhož je tepelný zdroj vyroben
Infračervená keramika
50 Keramická deska, která přeměňuje tepelnou energii hořáku na infračervené záření
Metallic 30 Ocelové tyče
Katalytické 100 Deska z vrstveného skla potažená platinou.

Infračervený keramický ohřívač plynu pro stan

Tento plynový ohřívač pro stan je nejběžnější. Je vybavena rukojetí pro přenášení. Je připojen přes integrovaný balón nebo hadici. Vhodné pro vytápění a vaření. Část konstrukce s topným článkem může být snadno otočena do horizontální a vertikální polohy.

Zařízení s keramickým emitorem a piezoelektrickým zapalovačem

Ohřívač kovových stanů

Tato zařízení mají jednoduché zařízení. Kovové tyče se zahřívají z hořáku a vydávají teplo. Konstrukční vlastnosti ohřívače neumožňují vždy použít k vaření a ohřívání potravin. Hořák je namontován na přenosné láhvi nebo je spojen s hadicí.

Kovové části se během provozu velmi zahřívají

Katalytický ohřívač

Katalytický ohřívač pro stan se liší od keramického ohřívače pouze v typu tepelného zdroje. Podle vzhledu a vzhledu jsou tato zařízení podobná. Zařízení má vysokou účinnost. Spalují palivo bez plameneplatinový povlak. Katalytické ohřívače jsou nejbezpečnější z hlediska rizika vznícení okolních objektů a trvanlivosti.

Katalytický chladič s hadicovou přípojkou

Plynový sporák

Tato zařízení se nazývají plynové výměníky tepla. Na rozdíl od všech ostatních je pec zařízením pro ohřev velmi velké plochy v zimním období. Zařízení pracuje z válce, připojeného přes hadici.

Skládá se z konvenčního plynového hořáku a kovového pouzdra s vnitřními komorami a ventilátoru. Spalovací produkty procházejí všemi komorami, ohřívají skříň a unikají potrubím.

Takový ohřívač plynu pro stan je často používán pro zimní rybolov. Vzhledem k tomu, že produkty spalování vycházejí, může fungovat dlouho, aniž by to lidem způsobovalo škody a nepříjemnosti.

Nedostatečná konstrukce ve velkých velikostech kontejneru a samotného zařízení pro přepravu vyžaduje přepravu.

Výměníky tepla - zařízení pro ohřev velkých ploch

Charakteristiky volby kovového, katalytického a keramického infračerveného plynového hořáku

\ t

Při výběru zařízení je třeba odpovědět na následující otázky: jakou oblast je třeba vytápět, jak důležitá je bezpečnost a zda jsou zapotřebí další funkce. Zařízení by mělo být vybráno tak, aby odpovídalo velikosti stanu. Poloměr dopadu ohřívače by měl být blízko jeho oblasti.

Automatické vypnutí při převrácení nebo překročení hladiny oxidu uhličitého je velkým plusem, protože zařízení není vždy možné sledovat. Pokud děti jdou na výlet, je důležité, aby bylo zařízení v kontaktu, když je v bezpečí. Konvenční hořák nebo kovový ohřívač v tomto případě není nejlepší volba - měli byste věnovat pozornost nekatalytické a keramické.

Přístroj by měl být snadno použitelný. Pro snadnější přenášení vyberte model s perem. Schopnost měnit úhel sklonu chladiče umožňuje ohřívat všechny části místnosti a položit hořákem horizontálně pro vaření.

Poradenství!Než si koupíte přenosný ohřívač plynu pro stan, musíte studovat recenze na konkrétních modelech a vyhodnotit jejich výhody a nevýhody, které byly v praxi v praxi identifikovány.

Pravidla pro bezpečné používání

Všechna plynová zařízení a zdroje otevřeného plamene vyžadují pečlivé zacházení, protože jsou potenciálně nebezpečné. Při použití ohřívačů pro stany postupujte podle pravidel:

 • Pro prostudování návodu pro připojení a výměnu válce.
 • Umístěte přístroj na rovný povrch.
 • Při provozu jednotky otevřete odvzdušňovací ventil.
 • Neustále monitorujte přiložený ohřívač.
 • Láhev vyměňujte pouze na ulici.
 • Zakázánozařízení před spaním.
 • Neinstalujte přístroj v blízkosti hořlavých a výbušných předmětů.

Je nutné používat ohřívač výhradně pro účely, pro které je určen, pokud přístroj neposkytuje funkci vaření, a to nelze provést. Porušení bezpečnostních pravidel je hrozbou pro lidský život a zdraví.

Stan musí být během provozu zařízení větrán

Recenze populárních modelů

\ t

Turistická topidla domácí značky „Pathfinder“ jsou populární v Rusku. Vyrábí kompaktní přenosná zařízení pro vytápění jednoduchých nebo dvojitých stanů. Vhodné pro rybaření, turistiku a cestování autem.

Jsou vyrobeny různé modifikace zařízení. Liší se typem radiátoru, rozměry a technickými vlastnostmi.

Ohřívač Pathfinder ION: ideální volba pro pěší túry

Zařízení je tryska na válci se závitovým spojem. Spojení s kleštinou nebo domácností je možné, ale pomocí speciálního adaptéru. Typ radiátoru - kov. Určeno pouze pro vytápění.

Vzhled modelu ION

Technické parametry zařízení:

 • Maximální topná plocha je 20 m2.
 • Spotřeba paliva - v závislosti na výkonu od 50 do 110 g /hod.
 • Hmotnost zařízení bez balónku je 370 g.
 • Rozměry - 120 × 200 × 215 mm.
 • Výkon - 1,1 ÷ 2,0 kW.

Ohřívač je vybaven piezoelektrickým zapalováním. Standardní válec trvá 10 ÷ 12 hodin nepřetržitého provozu. Praktické zkušenosti s použitím tohoto modelu naleznete v níže uvedeném formuláři:

Infračervené plynové topení „Pathfinder FOCOM“: univerzální pro turistiku a rybaření

Zařízení s infračerveným keramickým zářičem a vestavěným balónkem. Používá se pro vytápění a vaření. Směr tepla lze nastavit. Vybaven rukojetí a piezo zapalovačem.

Kompaktní a efektivní ohřívač CENTER

Specifikace zařízení:

 • Maximální topná plocha - 15 m2.
 • Hmotnost zařízení bez balónku je 1800.
 • Spotřeba paliva - až 108 g /hod.
 • Výkon - 1,5 kW.
 • Celkové rozměry - 275 × 275 × 180 mm.

Má desku pro ohřev instalovaného válce, která umožňuje použití zařízení při teplotách pod nulou. Zkontrolujte technické parametry zařízení, viz video.

Recenze profesionálních turistů a rybářů o plynových ohřívačích pro stany

Recenze plynových ohřívačů „Pathfinder OCHAG“ a „Pathfinder ION“ potvrzují účinnost zařízení a snadnost jejich použití, kupující si všimnou pouze drobných nepříjemností, například o selhání piezo zapalování, ale konvenční zapalovač je vhodný pro zapalování.

Recenze MaksiMc, Tomsk:Plusy: Light. Výkonný. Ekonomické. Není to drahé. Plynové lahve se prodávají v každém železářství.

Nevýhody: Nebyl nalezen.

Koupil jsem před pár dny ohřívač plynu "SLEDOPYT-DOG" PF-GHP-IM02. Hlavním účelem tohoto nádherného zařízení nás zahřeje v chladném období. Během rybářských výletů, buď v nákladním autě nebo v loveckém zámečku. Ještě jsem nešel rybařit, ale podařilo se mi to vyzkoušet v garáži. Ulice byla -18 v garáži (hlavní) v oblasti -10. Zahříval minuty v 30 (standardní garáž o 18 čtverečních metrech), na celkem přijatelnou hodnotu +18. Pak snížil výkon na 1/3 a nechal ho zapnutý. Od vyzvednutí v autě. Jedna plynová láhev v tomto režimu stačila na 5 hodin. V důsledku toho byla teplota stejně jako v bytě +25. Myslím, že to je velmi dobrý výsledek, se spotřebou pouze 1 plynové láh ...

Přečtěte si víceza Otzovik: https://otzovik.com/review_5801575.html

Recenze Huntsman 47, Nižnij Novgorod:Plusy: Výkonný, můžete nastavit topení.

Nevýhody: Plynové lahve jsou drahé.

Chci se podělit o své dojmy z plynového přenosného ohřívače "SLEDOPYT-ION"

Často jdu do přírody, ať už je to turistika nebo rybaření. V chladném období jsem se sebou vždy vzal topení. S malou hmotností pouhých 370 gramů a spotřebou plynu od 50 do 110 gramů. hodin a kapacit až 2 kilowatty jsou schopny vytápět místnost až na 20 metrů čtverečních, mohou ohřát i paletu alespoň malého loveckého zámečku, suchéhosurové oblečení. Do ohřívače se používají plynové láhve se závitem 230 nebo 450 gramů.

Přečtěte si vícena Otzovik: http://otzovik.com/review_2571394.html

Náklady na plynový ohřívač pro stan

Ceny zařízení jsou určeny výkonem, typem radiátoru, přítomností dalších funkcí a senzorů. Můžete si koupit plynový ohřívač pro stan pro zimní rybaření nebo turistiku v obchodě s turistickými potřebami, loveckými a rybářskými odděleními, ale i na mnoha internetových stránkách.

Foto Model Typ radiátoru, Výkon, kW Náklady, rub.
BALLU BIGH-3 Infračervené sklo 3 1950
Cestař ION Kovový 1-2 4000
Pathfinder FOCUS Infračervená keramika 1,5 2120
Kovea KH-0203 Infračervená keramika 1,67 6900
Sense Power KH-2006 Metallic 1,04 4400
Plynový válec Objem 220 g. - 80 až 200

Samonosné ohřívače plynu pro stan: návod k montáži ze šrotu

Ohřívače jednoduché konstrukce lze sestavit sami. Bezpečnost těchto zařízení však bude nižší než továrna. Před použitím musí být pečlivěkontrola spolehlivosti v otevřeném prostoru.

Varianta výroby ohřívače z kovové sítě

Pro práci potřebujete přenosnou plechovku s plynem a hořákem, kovovou misku, sklo z nerezové oceli, kovové spirály ze starých elektrických spotřebičů a tlustý drát.

Jeden válec je dostačující na 2 hodiny práce - to je dost na udržení teploty. Nelze ho použít uvnitř stanu, protože je zde zdroj otevřeného ohně.

Plynové ohřívače pro stan jsou pohodlné a snadno použitelné přístroje, které vám umožní pohodlný pobyt v přírodních podmínkách. Sdílejte v komentářích své zkušenosti s používáním těchto zařízení.

Video: jak správně sestavit strukturu