Jak si vybrat drywall: velikost listu, tloušťka a cena

Mnohé parametry jsou hodnoceny zkušenými specialisty, aby si vybrali pravý sádrokarton. Tloušťka a cena plechu nejsou o nic méně důležité než rozsah a podmínky budoucího provozu. Pro správnou analýzu je třeba zvážit všechny významné faktory v agregátu.

Správná volba sadrokartonových desek pomůže úspěšně realizovat komplexní projekty

.

Druhy a vlastnosti GCR

\ t

Parametry stavebních materiálů lze nalézt v příslušných úředních normách. Že obsahují nejpřesnější informace. Listy ze sádrokartonu, nebo "sádrokarton", "sádrokarton" jsou popsány v GOST č. 6266-97. Jedná se o mezistátní dokument, který byl vyvinut v Rusku a je v platnosti od 1. dubna 1999. Byl schválen výkonnými orgány v Bělorusku, Kazachstánu, Moldavsku a Arménii.

Užitečné informace!Prodej stavebních materiálů vyráběných podle jiných norem není na území Ruské federace zakázán. Jediné významné omezeníje neškodný. Pokud je v průvodní dokumentaci uveden odkaz na uvedenou GOST, pak informace z tohoto článku mohou být použity pro ověření a porovnání.

Výroba výrobků v moderní výrobě zajišťuje vysokou kvalitu

Z čeho a jak jsou tyto výrobky vyráběny

Složení je jasné z názvu. Lepenka je připevněna k vnějším stranám listu. Pro jeho výrobu s využitím dřevní buničiny, což vysvětluje dokonalý environmentální výkon. Tlak pod lisem vytváří hustotu 0,17 - 0,22 kg na metr čtvereční. Tento rozsah je normalizován jiným standardem (č. 8740-85). Dodržování těchto pravidel zajišťuje dostatečnou pevnost a tuhost, odolnost proti mechanickému namáhání. Pro zlepšení odolnosti proti vysokým teplotám je lepenka impregnována přísadami zpomalujícími hoření.

Karton - výrobky šetrné k životnímu prostředí

Sádra je sůl přírodního původu. Vzniká přirozeně z mořské vody. Ložiska těchto látek se vyvíjejí průmyslově. Suroviny se pečou při relativně nízké teplotě (180-190 ° C), drcené. Chcete-li vytvořit produkty požadovaného tvaru, vytvořte roztok s vodou. Sklolaminát je přidán pro zvýšení požární odolnosti. Stejná součást pomáhá udržovat integritu výrobku během deformace.​​

Tak se sádra vytěží

.

Fyzikální a mechanické vlastnosti

\ t

Tyto listy se používají ve stavebních konstrukcích,proto jedním z nejdůležitějších kritérií je odolnost vůči zátěži. Pro maximální nedestruktivní účinky s tolerancí menší než 10% v obou směrech byly stanoveny následující normy:

Tloušťka GCR v mm Podélné zatížení v kgf Příčné zatížení v kgf
6.5 12,5 5.4
12,5 32,2 10,5
18 44 13
24 49 13,6

Z GCL vytvořit spolehlivé a trvanlivé stěny

Při zkouškách se provádějí zkoušky s referenčními čarami ve vzdálenosti 35 cm, absorpce vody je omezena na 10%. Při vystavení otevřenému plameni by měla být zachována celistvost konstrukce po dobu nejméně 20 minut. Nejnovější požadavky platí pro chráněné modifikace.

Destinace

Z výše uvedených údajů je zřejmé, že použití zvláštních přísad umožňuje změnit počáteční parametry sádrokartonových desek. Měly by být proto zohledněny rozměry, tloušťka a cena plechu ve spojení s cílovým použitím výrobku:

 • Pro výzdobu stěn a stropů v obytných a kancelářských prostorách jsou použity základní typy výrobků, "GKL".
 • Ve zkratce pro listy odolné proti vlhkosti přidejte odpovídající písmeno - "GKLV".

Zdobení zdí koupelny sádrovcem odolným proti vlhkosti

 • Úpravy odolné vůči otevřenému ohni jsou označeny „GKLO“.
 • Pro maximální ochranu před potenciálemnepříznivé účinky „GKLVO“. Tyto fólie neabsorbují vlhkost a dlouhodobě udržují svou integritu při vysokých teplotách.

Listy GCR jsou schopny odolat různým vnějším vlivům

Rozměry, tloušťka, hmotnost sádrokartonu

Tento materiál dobře reaguje na zpracování. Proto nebude obtížné řezat obrobek s požadovanými geometrickými parametry. Následující seznam uvádí normy normy:

 • Standardní velikost desky (délka) suchého sádrokartonu se vytvoří od 200 do 400 cm v přírůstcích 5 cm.
 • Pouze dvě šířky, 60 a 120 cm.
 • Stavitelé používají různé velikosti sádrokartonové lepenky. Tloušťka se však často volí 6,5 nebo 12, 5 mm. Kromě toho jsou v GOST (v mm) uvedeny následující přípustné hodnoty: 8; 9,5; 14; 16; 18; 20; 24.
 • Konce listů tvoří: rovné, zaoblené, hladké nebo rovnoměrně ztenčené na jedné straně.

GCR se zpracovává bez velkého úsilí

Související článek:

Je nutné oříznout okraj sádrokartonu? Ze samostatné publikace se dozvíte o typech hran GCR, o metodách ořezávání a spojování plechů ao použitých nástrojích.

Hmotnost jednoho metru čtverečního. normalizováno následovně:

Obrázek Typ listu Koeficient
GCR 1
GKLV 1
GKLO 0,8 až 1,06
GKLVO 0,8 až 1,06

Pro výpočet vynásobte tloušťku výrobku koeficientem z tabulky.

S pomocí výpočtů není obtížné zjistit přesné parametry

Jsou zřízeny dvě skupiny výrobků „A“ a „B“. Liší se v tolerancích přesnosti, které se používají ve výrobním procesu. Následující tabulka ukazuje povolené odchylky:

Parametry Pro sádrokartonové desky o tloušťce nejvýše 16 mm Pro výrobky s větší tloušťkou
Skupina „A“ Skupina "B" „A“ „B“
Délka 0 ± 8 -5 -
Šířka 0 0 -5 -5
Tloušťka (±) 0,5 0,5 0,9 0,9

Není zakázáno vyrábět výrobky pro jednotlivé zakázky, v tomto případě je nutné předběžně vypracovat technický úkol a koordinovat jej s možnostmi výrobního podniku.

Přezkum nabídky trhu

V jedné tabulce jsou uvedeny ceny za různé typy GCR. Tyto údaje nepomohou vědět, kolik v současné době stojí sádrokartonová deska odolná proti vlhkosti. Cena a velikost listu, který je třeba specifikovat bezprostředně před zakoupením výrobku, na základě konkrétního projektu. Tyto informace jsou však užitečné pro srovnávací analýzu modifikací, název výrobce:

Obrázek Ochranná známka Typ listu Rozměry v mm délka x šířka x tloušťka Náklady, rub.
Volma GCR 2 500 x 1 200 x 12,5 186
GKLV 2 500 x 1 200 x 12,5 260
Knauf GCR 2 500 x 1 200 x 12,5 220
GCR 1 500 x 600 x 12,5 114
GCR 2 000 x 1 200 x 9,5 200
GKLV 2 500 x 1 200 x 12,5 320
GKLO 2 500 x 1 200 x 12,5 330
Abdullingips GCR 2 500 x 1 200 x 12,5 170
GKLV 2 500 x 1 200 x 12,5 250

Jak nakupovat vhodné sádrokartonové desky: rozměry plechu, tloušťka a cena, další důležitá kritéria

Výše ​​uvedené seskupení umožňuje určit možné nedostatky a další znaky podle názvu. Například, v GKL “A” podle standardu, by neměly být žádné hrany a jiné škody na hranách, rohových kusech. Tyto výrobky mohou být instalovány na viditelných místech. V listech "B" jsou takové vady povoleny ve výši nejvýše 2 na kus. Mohou být odstraněny tmelem před konečnou úpravou spolu s dalšími sloty a nesrovnalostmi.

Praskliny a spáry těsnění

Tento příklad vysvětluje význam zvažování budoucí práce. Při vytváření zavěšených stropních desek upevněte šrouby na speciální rám. Bude proto vyžadovat dodatečné vyrovnání povrchuBylo by moudřejší nakupovat relativně levné produkty skupiny „B“

Oprava poškození

Při výpočtu zatížení konstrukce můžete použít referenční údaje výrobce nebo jednoduchý vzorec. Chcete-li zjistit hmotnost sádrokartonu list je 12,5 mm a plochu 1 m2. je nutné násobit tloušťku konstantním koeficientem 1,35 (12,5 * 1,35 = 16,875).

Když je zvolena suchá sádka, rozměry plechu, tloušťka a cena se kontrolují společně s tepelnou vodivostí. Ve standardních výrobcích je hodnota tohoto parametru v rozsahu od 0,2 do 0,36 W na m * K. Prostory rámu mohou být vyplněny minerální vlnou, polystyrenovou pěnou. Tato konstrukce výrazně zvýší izolační vlastnosti nemovitosti. Taková řešení se používají k ochraně před hlukem a udržení příjemné teploty v areálu.

Tepelná izolace podle GKL

Obecné závěry

Pokud shrneme tyto informace, můžeme uvést následující důležitá fakta:

 • Pro přesné dokončení projektu je nutné správně připravit seznam vhodných výrobků. Vezměte v úvahu mechanické zatížení, úroveň vlhkosti během provozu. Vhodným způsobem vyberte obvyklé nebo upravené listy.

Vodotěsné výrobky se vyznačují zeleným nátěrem

 • K ceně GCR by měly být připočteny náklady profilů, vodítek a jiných konstrukčních prvků, dokončovacích materiálů, zařízení.V případě instalace izolace, instalace v rámci elektroinstalace, ostatních inženýrských sítí budou vzniknout dodatečné náklady.

Profily a ostatní rámové prvky

 • Prodejci často uvádějí různé velikosti sádrokartonových desek, odolných proti vlhkosti a další typy. Pokud web nemá specializované nástroje, měli byste vytvořit kontingenční tabulku sami. Zadávají se údaje o výrobcích s přepočtením nákladů na jeden m.

Pamatujte, že pečlivá příprava usnadní rozhodování při určování parametrů stavebního projektu.

Celkové náklady závisí na složitosti práce

Video: instalace profilů a instalace sádrokartonu