Jak si vybrat epoxidovou pryskyřici pro kreativitu: redakční poradenství

Mezi rozmanitostí materiálů používaných k zdobení prostor a výrobou nábytku, jakož i výrobků pro různé účely, zaujímá epoxid zvláštní místo vzhledem k fyzikálním vlastnostem tohoto materiálu a jeho materiálu. univerzálnost. Tématem tohoto článku je Epoxy pro kreativitu.

Epoxidový krystal PLUS transparentní epoxidová pryskyřice

Epoxid - co to je

Epoxidová pryskyřice, neboli epoxidová pryskyřice, je známa téměř každé osobě, přinejmenším jednou potýká s potřebou něco lepit, zatímco sestavená konstrukce musí být trvanlivá a spolehlivá. Ne každý však ví, z čeho je vyrobena epoxidová pryskyřice a jak může být stále používán pro jiné účely. Epoxid je typ pryskyřice vyrobený ze syntetických materiálů na bázi oligomerních sloučenin.

Ve své čisté formě se nepoužívá, proto musí být před použitím polymerován, pro který se používá speciální tužidlo. S různými podíly směsi epoxid - tužidlo můžete vytvořit produkt, který se liší svými fyzikálními vlastnostmi a použitím. Charakteristické vlastnosti tohoto materiálu jsou: pevnost a odolnost vůči chemicky aktivním látkám, nepřítomnost nepříjemného zápachu a mírné smrštění po sušení.

Univerzální lepidlo EHP je nejznámějším epoxidem mezi uživateli

.

Aplikace epoxidové pryskyřice pro kreativitu

Epoxidová pryskyřice je všestranný materiál, který vám umožní vyrábět krásné výrobky v různých oblastech použití: šperky a šperky, interiérové ​​předměty a nábytek. Pro jinéCíle jsou různé typy epoxidové pryskyřice - transparentní nebo barevné, lišící se typem plniva přidaného do kompozice před použitím.

Průhledná

Transparentní epoxidová pryskyřice se používá při výrobě reklamních a upomínkových, dekorativních a šperkařských výrobků, jakož i při tvorbě polymerových podlah s 3D efektem.

Kromě toho se transparentní epoxid používá v různých fázích stavebních a montážních prací při stavbě předmětů různých směrů. Průmysl vyrábí epoxidovou pryskyřici v kapalném a pevném stavu, což určuje pořadí práce s jejím použitím.

"Magic Crystal-3D" je ideální pro tvorbu šperků a bijouxů

Nejvyhledávanějšími uživateli jsou tyto druhy transparentní epoxidové pryskyřice:

 • „Magic Crystal-3D“ - používané pro výrobu šperků a šperků, jakož i pro odlévání lesklých a 3D povlaků;
 • "Epoxid CR 100" - používá se při výrobě polymerních podlah;
 • „ED-20“ je jedním z typů epoxidových diano pryskyřic používaných k výrobě odlévacích a impregnačních směsí pro stavební práce, jakož i při výrobě tmelů a těsnicích materiálů. adhezivní kompozice.

Barva

Tento typ epoxidové pryskyřice se liší od průhledného pouze tím, že se používá pro jeho přípravu.speciální plniva, která dodávají konečnému výrobku určitou barvu.

Barevný epoxid pro výrobu šperků

Plniva (povrchově aktivní látky) lze prodávat odděleně od epoxidu, což umožňuje zvolit barvivo v souladu s požadovanou barvou nebo být připraveno pro další použití.

Základní vlastnosti

Rozlišovací vlastnosti epoxidu, které z něj činí jedinečný materiál, jsou tyto ukazatele:

 • vysoká pevnost a odolnost vůči vnějším mechanickým a chemickým vlivům;
 • odolný vůči vodě;
 • dielektrické vlastnosti;
 • schopnost dlouhodobého skladování v přirozeném stavu bez přidání tužidla;
 • schopnost vytvářet různé materiály za použití stejných složek (pryskyřice + tužidlo), avšak v různých poměrech.

Všechny pozitivní vlastnosti jsou v pryskyřici inherentní až po přidání tužidla. Proces polymerace probíhá při okolních teplotách od -15 do + 80 ° C.

Stůl vyrobený z epoxidové pryskyřice ozdobí jakýkoli interiér

Chemické složení a složky epoxidové pryskyřice

Jak již bylo uvedeno výšeBylo napsáno výše, epoxidová pryskyřice je syntetický materiál, vyrobený na bázi oligomerních sloučenin. Pro jeho správné použití, zejména při provádění kreativních nápadů, je nutné mít k dispozici informace o tužidlech a změkčovadlech, plnivech a rozpouštědlech, pomocí kterých můžete rozšířit možnosti použití tohoto materiálu, stejně jako bezpečnou práci s jeho použitím.

Tvrdidla

Tvrdidlo slouží k polymerizaci kompozice, za jejího působení získává pryskyřice stabilní strukturu. Karboxylové kyseliny a jejich anhydridy, stejně jako diaminy, mohou působit jako tužidlo. Tvrdidla jsou klasifikována jako:

 • kyselý- při použití dochází k polymeraci při významné teplotě + 100–200 ° C;
 • amin- vytvrzování se provádí při teplotě místnosti.

FCR-22 s tužidlem FCH-T má při použití nízký smrštění

Amin - jedná se o nejoblíbenější typ tvrdidel, který se vyznačuje snadným použitím a není třeba speciální zařízení pro přípravu kompozice. Nejoblíbenější jsou tužidla následujících značek: "PEPA" a "DETA",CHS-tužidlo P-11 a RC-19 a také Epilox H 10-40 [150 ] .

Změkčovadla

Přidání plastifikátoru dodává vytvrzované kompozici plasticitu a schopnost odolávat vnějším mechanickým zatížením ve formě nárazu nebo nárazu na lom. Nejběžnější změkčovadla jsou:

 • DBP (dibutylftalát)- se přidává do epoxidové pryskyřice v malých množstvích, zabraňuje popraskání směsi. Nevýhodou tohoto změkčovadla jsou: špatně se mísí s pryskyřicí a při použití je nutné ji delší dobu míchat a ohřívat;
 • - 1- snadno se mísí s pryskyřicí, ale má oranžovou barvu, což omezuje její použití, v případě potřeby vytváří transparentní strukturu.

Změkčovadla pro epoxidové pryskyřice:

Plniva

Plniva jsou technické a dekorativní účely. Technická poskytuje nezbytnou viskozitu vytvořenou složením, které je nutné při plnění plnění a vyplňování dutin ve stavebních konstrukcích. Nejoblíbenější materiály v této skupině jsou "Aerosil" a "Microsphere".

Dekorační - dát vytvořenému produktu určitou barvu a texturu. Může to být křemenný písek nebo drobky různých barev. Barevná plniva jsou obzvláště žádaná v kreativním přístupu k výrobě výrobků, bez ohledu na to, zda se jedná o kus nábytku nebo dekor, povodňové podlahy nebo šperky.

Dekorativní výplně používané při výrobě různých výrobků

Rozpouštědla

Existují případy, kdy se při výrobě něco pryskyřice dostane na hotový výrobek nebo oděv a musí být odstraněna, zatímco se podaří vyschnout. V tomto případě dochází k záchraně rozpouštědel, jako je aceton, toluen, ethylacetát, butylacetát nebo odstraňovač laku na nehty. Kromě toho se používají rozpouštědla ke snížení viskozity pryskyřice, která je nezbytná při provádění některých operací s jejím použitím.

Při použití rozpouštědel je třeba mít na paměti, že:

 • i malé množství rozpouštědla může významně snížit viskozitu připravené kompozice;
 • použití rozpouštědla snižuje pevnost konečného produktu a dobu jeho tuhnutí;
 • rozpouštědlo způsobuje smrštění a může způsobit odbarvení konečného produktu.

Použití epoxidové pryskyřice

Při práci s epoxidovou pryskyřicí je nutné dodržovat určité proporce,protože poměr tužidla a pryskyřice ovlivňuje fyzikální vlastnosti výsledného produktu a dobu, po kterou se vytvrzuje.

Práce s epoxidem vyžaduje pečlivou přípravu

Jak ředit epoxidovou pryskyřici tvrdidlem

Podíly tužidla a pryskyřice jsou zpravidla uváděny výrobci těchto látek na obalu nebo v průvodní dokumentaci, což zjednodušuje proces přípravy konečného produktu. Obecný postup vaření lze popsat následovně:

 • před vařením se pryskyřice doporučuje zahřívat, ale neuvádět do stavu varu nebo krystalizace;
 • jestliže krystalizace nastala, pryskyřice může být vrácena do svého původního stavu, zahřátím na teplotu + 40 ° C za stálého míchání;
 • pryskyřice se nalije do připravené nádoby nebo formy, načež se přidá tužidlo;
 • obě složky se důkladně promísí, pro které se použije dřevěná tyč nebo jiný pevný předmět;
Důležité!Při míchání epoxidové pryskyřice a tužidla se nedoporučuje používat elektrické nářadí. Velký počet otáček směšovače může mít negativní vliv na strukturu vytvářeného výrobku.
 • po míchání nemůže být reakce zastavena, a proto je zpočátku nezbytné stanovit poměr smíšených materiálů nebo dokonce provést pokus.hnětení

Dřevo a epoxidová pryskyřice se úspěšně kombinují při výrobě nábytku a interiérových předmětů

Příprava a použití ve velkých objemech

\ t

Když zaplní podlahu nebo vyrobí velké konstrukční prvky nábytku, jakož i interiérové ​​předměty, vyžaduje se velké množství epoxidové pryskyřice. V tomto případě je složitostí práce zajištěno rovnoměrné zahřívání požadovaného objemu a udržení požadované teploty po určitou dobu potřebnou pro jeho použití. Pro dosažení požadovaného výsledku je možno použít vodní lázeň, se kterou se pryskyřice zahřívá na teplotu +50 ° C + 55 ° C za stálého míchání, po které se tato teplota udržuje.

Důležité!Pokud teplota připravené směsi přesáhne hodnotu + 60 ° C, pak bude nevyhnutelná krystalizace.

Příprava a použití pro malé výrobky

Při přípravě epoxidu v malých objemech se míchání provádí studeným způsobem.

Řemesla z epoxidové pryskyřice používající přírodní rostliny

Pro běžné lepení je poměr pryskyřice k tužidlu 1:10, tj. jedna část tužidla tvoří deset dílů pryskyřice. Práce se provádějí při pokojové teplotě. Míchání musí být provedeno speciálnědůkladnost, ve výsledném složení by neměly být vzduchové bubliny, měla by mít jednotnou a viskózní konzistenci.

Charakteristika oblíbené odrůdy - značka ED-20

Značka ED-20 je dvousložková epoxidová pryskyřice, vytvořená na bázi oligomerní sloučeniny, pro kterou různé bioorganické látky slouží jako tužidlo. V závislosti na použitém tvrdidle a udržovaném podílu se mohou fyzikálně vlastnosti získané kompozice, jakož i technické a provozní charakteristiky značně lišit.

ED-20 se prodává v různých obalech, které jsou vhodné pro různé potřeby

.

Epoxidovou značku ED-20 lze použít pro:

 • vytváření kompozitů a v čisté formě;
 • výroba epoxidových lepidel a těsnicích materiálů;
 • vyrábějící vyztužené plastové a ochranné povlaky.

ED-20 je materiál odolný proti výbuchu, ale podporuje hoření při vystavení otevřenému plameni. Podle stupně ohrožení lidského zdraví patří ED-20 do 2 tříd nebezpečí obsahuje v malém množství toluen a epichlorhydrin.

Bezpečnostní pravidla při práci s ED-20

Aby bylo možné správně pracovat s epoxidovou pryskyřicí, musíte vědět, jaká bezpečnostní pravidla je třeba dodržovat při jejich provádění:

 • pro ředění epoxidové pryskyřicenepoužívejte nádobí používané k vaření a jídle;
 • Při vznáśení a poużití kompozice je nezbytné poużít osobní ochranné prostředky (kombinézy, rukavice);

Při práci s epoxidovou pryskyřicí dodržujte bezpečnostní pokyny

 • Při ošetřování vyplněného povrchu (broušení, injektáž) je nutné použít ochranné brýle a respirátor;
 • Pryskyřice by měla být skladována v těsně uzavřené nádobě a její skladovatelnost by měla být v souladu s dobou skladovatelnosti doporučenou výrobcem;
 • Pokud se pryskyřice dostane na kůži, měla by být odstraněna, poté by mělo být místo vstupu omyto teplou vodou a mýdlem a ošetřeno dezinfekčním prostředkem;
 • Pokud se práce provádí uvnitř, musí být vybavena ventilací pro přívod a odvod vzduchu.

Za jakou cenu koupit epoxidovou pryskyřici pro kreativitu

Epoxidová pryskyřice pro kreativitu je specifickým výrobkem, který nelze koupit v supermarketu nebo v obchodě s potravinami. Prodej tohoto zboží provádí obchodní organizace specializující se na chemické výrobky, které prodávají nátěrové hmoty a laky a výrobky pro kreativitu. Cena epoxidové pryskyřice v různých organizacích se může značně lišit, takže před nákupem je nutné studovat trh s těmito produkty, a to jak při jejich prodeji, tak i prostřednictvím internetových zdrojů.

Specializované společnosti mají pro ně poměrně široký sortiment různých druhů pryskyřic a komponent

V následující tabulce jsou uvedeny náklady na různé druhy epoxidových pryskyřic, které se používají pro kreativitu, při prodeji na internetu od začátku 2. čtvrtletí 2018.

Značka pryskyřice Balení, kg Rozsah dodávky Cena (k dubnu 2018), rub.

MG-EPOX-GLASS (šperky)
0,3 pryskyřice + tužidlo 560

"ArtLine Crystal Epoxy" (pro bižuterii a výzdobu)
0,1 pryskyřice + tužidlo + odměrka + rukavice 390

SMOL200-V (šperky)
0,2 pryskyřice + tužidlo 695

"PEO-10K" (pro objemové nátěry)
0,3 pryskyřice + tužidlo 1200

ED-20
1 pryskyřice 700

Video: "Jak pracovat s epoxidovou pryskyřicí"

Epoxidové pryskyřice

Pokud se chcete zapojit do tvůrčí práce, může se epoxidová pryskyřice stát velmi vhodným materiálem, a to je možné s jeho použitím.

Různé prvky interiéru:

Vázy z epoxidové pryskyřice

Stěnové panely používající přírodní skořápky a oblázky

Nábytek:

Pracovní deska s prvky přírodníhostromy

Stoličky původního designu

Klenoty a bižuterie:

Náramek z pryskyřice s použitím různých dekorativních výplní

Ozdoby z pryskyřice a přírodního dřeva

Na závěr bych rád poznamenal, že epoxidová pryskyřice je snadno použitelný materiál, takže pokud chcete začít pracovat doma, neměli byste tuto záležitost odkládat na dobu neurčitou, ale okamžitě si práci ujměte. Při řešení úkolů pomůže let fantazie a mistrovství zkušených řemeslníků.