Jak si vybrat lepidlo pro linoleum: odrůdy, výhody a nevýhody, vlastnosti použití

Linoleum je populární podlahová krytina používaná ve veřejných i obytných prostorách. Jeho široká distribuce je díky své dostupné ceně a poměrně vysokému výkonu. Během provozu však může být linoleum deformováno, což vede ke ztrátě vzhledu, poškození a nutnosti předčasné výměny. Aby se minimalizovaly negativní účinky zkreslení teploty, materiál by měl být pevně připojen k základně. Nejspolehlivější může udělat lepidlo pro linoleum. Jak si vybrat správné složení lepicí směsi, jaké výhody a nevýhody mají různé typy? Tyto a další otázky naleznete v našem článku.

Linoleum lepidla - různé možnosti volby a specifičnost použití

Musím lepidlo nalepit na základnu

Mnozí řemeslníci, zejména při opravách obytných prostor jednoduše skládají linoleumna základně bez vazby. Je to možné? Jaké jsou výhody a nevýhody lepení podlahy?

Výhody z montáže linolea na celou základní plochu:

 • zvyšuje pevnost v tahu a odolnost proti opotřebení podlahové krytiny;
 • zvyšuje spolehlivost spár mezi lopatkami;
 • deformace linolea ve formě vln je vyloučena při pohybu těžkých předmětů po povrchu;
 • žádné otoky kolem nohou nábytku;
 • doba provozu, v závislosti na značce linolea, je zvýšena o 35-50% ve srovnání s nefixovaným povlakem.

Takto vypadá linoleum, které nebylo po několika letech provozu nalepeno na základnu

.

Použití lepidla má také své nevýhody:

 • ve srovnání s pokládkou na suchém základě trvá fixování lepidla určitý čas. Konkrétní čekací doba závisí na složení adhezivních směsí a typu základního materiálu, přesněji na jeho hygroskopičnosti. Pro každou značku lepidla je na obalu uveden čas počátečního nastavení a úplné sušení (vytvrzování). V práci je tedy technologická pauza, neboť další opravy nebo instalace nábytku v místnosti je možné pouze po úplném vysušení kompozice;
 • Při použití disperzních a reakčních lepidel je nutné dokonale dokonale připravit podlahu. Jakékoliv závady se objeví na podlahové krytině, ne-li ihned, pak pokrátký provoz. Při použití bitumenových tmelů jako lepidla jsou na povrchu substrátu povoleny drobné vady, které budou zamaskovány v důsledku vyplnění poškození sloučeninou. Je však třeba mít na paměti, že náklady na asfaltové tmely jsou mnohem vyšší než u běžných disperzních lepidel.

Linoleum v koupelně musí být upevněno, zajistí dodatečnou hydroizolaci a ochranu sousedů od dna před povodněmi

.

Téma článku:

Jaký druh linolea zvolit pro dům : druhy podlah, velikost, značení, kritéria pro správnou volbu místnosti, tipy a doporučení - v našem článku.

Odrůdy lepicích hmot pro linoleum

\ t

Značky linoleum lepidla na trhu mohou být rozděleny do dvou hlavních kategorií: reakce a disperze. Výrazně se liší svými vlastnostmi, metodami aplikace a náklady. Zvažte jejich základní provozní parametry podrobněji.

Disperzní lepicí směsi

\ t

V disperzním lepidle se používá akryl, latex, křída jako plnivo, kyselina celulóza-kyselina glykolová. Jedná se o směs na bázi vody bez zápachu. Slabé nestabilní specifické aroma může trvat několik hodin po vložení. Během práce nejsou do ovzduší uvolňovány žádné toxické ani karcinogenní látky. Doporučeno pro obytné účely.prostory.

Disperzní přípravky různých výrobců ze tří hlavních kategorií jsou na trhu:

 • Bustilat . Používá se k upevnění linolea s vlasovou nebo plstěnou základnou. Latex, prášková křída, karboxymethylcelulóza se používají jako suroviny;

Bustilat je univerzální směs, kterou lze použít k upevnění většiny typů linolea

.
 • Acrylát . Termoplastické pryskyřice se používají jako lepidlo. Kompozice má vysokou viskozitu a používá se pro lepení heterogenních a homogenních linolejí, jakož i povlaků na bázi juty a syntetických vláken. Doporučeno pro použití v oblastech s velkým provozem. Prostředek poskytuje vysokou přilnavost podlahy k hygroskopickým základům.

Akrylové lepidlo poskytuje pevnost připevnění linolea k hygroskopické základně

 • Gumilaks . Směs obsahuje latex a gumu. Používá se pro upevnění přírodních typů linolea, jakož i syntetických povlaků na bázi plsti a textilií.

Gumilaks - používané k upevnění linolea pro domácnost a polotovary

\ t

Disperzní adhezivní kompozice mají určitá technická omezení. Hlavní nevýhodou je vysoká citlivost na vlhkost a nízké teploty. Po zmrazení ztrácí disperzní lepidlo své základní vlastnosti.: elasticita klesá, lepicí vrstva se začíná mechanicky namáhat. Při vysoké vlhkosti se výrazně snižuje adheze až k odlupování od základny.

Je to důležité!Pro fixaci linolea v místnostech s teplotou ne nižší než + 15 ° C a vlhkostí nejvýše 60% se doporučují disperzní adhezivní kompozice.

Reakční lepidla

Reakční směsi lepidel se skládají ze dvou složek: báze a tužidla. Proces spojování je polymerační reakce látky po smíchání dvou hlavních složek. Jako účinné látky se používají epoxidové a polyurethanové polymery. Výhody jejich použití jsou následující:

 • odolnost proti vysoké vlhkosti;
 • dobrá tažnost;
 • po sušení nedochází ke smrštění v důsledku absence vody v prostředku.

Cena reakčních směsí je podstatně vyšší než disperze. Mají silný chemický zápach, navíc v procesu míchání a nanášení emitují značné množství těkavých hořlavých látek. Proto je při provádění prací nutné dodržovat požární požadavky a zajistit dobré větrání místnosti. Veškerá manipulace s těmito lepidly by měla být prováděna pouze v osobních ochranných prostředcích - respirátorech a rukavicích.

Dvousložková epoxidová lepicí hmota používaná k upevnění komerčních PVC povlaků s vysokou propustností

Reakční lepidlaslouží k upevnění homogenního linolea, PVC obkladů, linolea na pěnové bázi. Pro základy plsti a textilie je taková lepicí kompozice nevhodná.

V závislosti na stupni adheze jsou reakční směsi rozděleny do tří hlavních skupin, které se doporučují pro práci určitého typu:

 • skupina "A"- používá se pro lokální fixaci nového linolea na čistý beton a podklad s cementem a pískem. Zpravidla se používá při počátečním utěsnění spár, což je činí téměř neviditelnými;
 • skupina "C"- používá se k upevnění linolea k základům z dřevěných materiálů: překližka, dřevotřísková deska, OSB. Může být také použit jako opravná hmota pro opětovné zajištění švů, které se v důsledku provozu rozbíhaly;
 • skupina "T"- používá se ke zpracování spojů linolea na bázi polyesteru. Tato kompozice je vysoce toxická a obtížně se pracuje. Nedoporučuje se pro pány, kteří nemají odpovídající zkušenosti.

Polyuretanové formulace jsou univerzálnější. Lze je použít jak pro upevnění linolea, tak pro parkety

Jak vybrat lepidlo pro linoleum

Lepicí směsi pro upevnění linolea by měly být vybrány podle těchto kritérií:

 • Typ základny.

Hygroskopický (absorbující) povrch, který zahrnuježelezobetonové panely, cementové pískové potěry, polymerní cementové výplně, dřevěné nátěry vyžadují použití disperzních lepidel na vodní bázi. Pro podklady s nízkou absorpcí: keramické dlaždice, přírodní kámen, husté kameny a podobné materiály, vhodné jsou pouze reakční směsi.

 • Plocha podlahové krytiny.

V malých místnostech se linoleum zpravidla vejde do celého plátna. Lepidlo se nanáší ve spojité vrstvě po celém povrchu základny. Nejlepším řešením pro tento způsob fixace jsou disperzní lepidla na bázi vody.

Podlahové krytiny pro velké plochy, jakož i komerční linoleum, se lepí segmenty v šachovnicovém vzoru. Kromě toho musí být ve spojích (švech) mezi plátny provedeno obzvláště silné upevnění. K tomu použijte reaktivní dvousložkové lepidlo na bázi epoxidové pryskyřice nebo polyuretanu. Švy jsou dodatečně upevněny svařováním za studena nebo za tepla.

Zvláštní pozornost při upevňování nátěrů linolea ve velké ploše je věnována spojům

.
 • Typ linolea.

Složení lepidla se volí podle jeho hlavních vlastností na základě slučitelnosti s materiálem linolea. Obvykle jsou doporučení výrobce uvedena na obalu. Základní pravidla jsou však nejlépe zapamatována:

 • Základ linolea z pěnového PVC má lepší přilnavost k jakémukoliv typu lepidla nežtkanina nebo juta, takže pro potahování tohoto typu můžete zakoupit méně nákladné lepicí směsi;
 • spotřeba dispergovaného lepidla pro fixaci povlaků plstěnou nebo jutovou základnou je poměrně vysoká. Pokud je tento typ linolea kombinován s hygroskopickým základním povrchem, doporučuje se zakoupit akrylová lepidla s vysokou viskozitou. Snížením spotřeby bude rozdíl v nákladech s nízkonákladovými disperzními lepidly na bázi vody zcela vyrovnán;
 • fixace přírodního linolea by se měla provádět s lepidly s minimálním obsahem vody. V opačném případě může být vlhkost absorbována do povlaku a způsobit jeho deformaci.

Hlavní výrobci a oblíbené značky

\ t

Kvalita lepidla může být bohužel zkontrolována až po jeho použití, kdy se látka nejenže nemůže vrátit prodávajícímu, ale podlaha je často poškozena. V tomto případě je lepší nezachránit, ale koupit lepicí směsi spolehlivých výrobců:

 • Homakoll- ochranná známka patří ruské společnosti Homa Chemical Engineering. Vyrábí domácí a profesionální lepicí směsi pro linoleum všech typů;
 • Forbo Erfurt- výrobce Forbo Eurocol Erfurt z Německa. Společnost vyrábí různé druhy stavebních chemikálií včetně disperzních lepicích směsí;
 • Werner Muller- další německá společnost specializující se na výrobu dvousložkových reaktivních lepidel;
 • WAKOL- německý výrobce,Výroba stavebních chemikálií, stavebních materiálů a lepicích směsí;
 • KIILTOje finská společnost, která vyrábí vysoce kvalitní a spolehlivá lepidla;
 • UHU- Německý chemický podnik, který vyrábí lepicí směsi, včetně lepidel pro upevnění linolea;
 • HENKEL- společnost, která vyrábí známá lepidla Moment. Má výrobní zařízení ve východní a západní Evropě.

Společnosti vyrábějící vysoce kvalitní lepidla

Tabulka 1. Značky lepidla a oblasti použití

\ t \ t
Typ lepidla Obchodní značka Používá se pro upevnění
Bustilat Bustilat - univerzální Plstěné linoleum
Akrylát PVA - budova
Polynomial č. 101 linoleum bez základny a na bázi pěny
Homakoll 208 komerční homogenní a heterogenní linoleum;

PVC linoleum;

domácí linoleum na bázi pěny, napodobeniny nebo tkaniny
Homakoll 248 Obchodní linoleum jakéhokoli typu
Standard Forbo 425 Euroflex linoleum PVC;

Vinylový povlak z pěny
Thomsit L 240 D přírodní linoleum
Gumilaks Gumilaks (TU 67 SSSR SSR 98-71)
Reakční ADESILEX G19 povlaky z PVC a pryže;

přírodní linoleum

Mezi mnoha značkami lepidla si musíte vybratnejvhodnější

Highlights technologie lepení

Proces lepení linolea je poměrně jednoduchý a přístupný i pro nezkušené řemeslníky. Základem kvalitní práce je důkladná příprava podkladů. Použití podkladů, tmelů nebo opravárenských hmot závisí na základním materiálu.

Beton, potěry cement-písek

Veškeré materiály, ve kterých cement je přítomen, bez ohledu na jejich hustotu, jsou schopny tak či onak čerpat vlhkost. Tato vlastnost je téměř ideální pro proces lepení dispergovaných směsí. Nicméně, linoleum, stejně jako každý dokončovací materiál, podléhá opotřebení a vyžaduje pravidelné aktualizace. Lepicí směsi použité k upevnění linolea na beton mají následující požadavky:

 • upevňovací síla by měla být dostatečná, aby se linoleum nepohnulo po povrchu podlahy během provozu;
 • úroveň adheze by v případě potřeby měla umožnit odstranění materiálu;
 • jako součást lepidla by neměly být agresivní složky, které mohou reagovat s cementem a modifikátory betonu.

Nanesení lepidla na beton

Linoleum pro pokládku na betonový nebo cementový potěr by mělo být opatřeno vrstvou tkaniny nebo glyftalové spodní izolační vrstvy. Při použití homogenního jednovrstvého povlaku, který nemá podklad, bude nutné vytvořit podklad, desku nebo OSB.

Lepidlo na dřevotřískové desky

Postup činností pro lepení linolea na betonovou podlahu:

 1. Podklad je důkladně očištěn od všech druhů nečistot, podlaha je promyta a vysušena. Pokud má povrch praskliny a dutiny s hloubkou 2 mm a více, jsou utěsněny cementovou opravnou maltou.
 2. Během práce by teplota v místnosti neměla klesnout pod + 15 ° C. Aby se zabránilo tepelné deformaci, je třeba linoleum ponechat v teplé místnosti po dobu 2 dnů.
 3. Po obvodu místnosti jsou vyvrtány otvory pro upevnění soklů.
 4. Pro zlepšení přilnavosti je podklad před zahájením práce opatřen základním nátěrem.
 5. Je důležité zajistit, aby základní složky nereagovaly s hlavními složkami lepidla. Kompatibilní látky jsou zpravidla uvedeny na obalu lepicí směsi.
 6. Linoleum je vyválcováno, provádí se ořezávání. Vzdálenost od nátěru ke stěně by měla být asi 5 mm.
 7. Linoleum nařezané na velikost je zkrouceno do role a umístěno na vzdáleném konci místnosti. Lepidlo se aplikuje na podklad tenkou vrstvou špachtlí. V souladu s požadavky výrobce existuje určitá pauza pro nastavení.
 8. Linoleum se přitlačí na podlahu a vyhladí pomocí speciálního stavebního válečku. Pohyb na podlaze je zakázán po dobu 1,5-2 dnů.

Proces montáže linolea může vypadat trochu chaoticky

Řezání rohů se nejlépe provádí pomocí speciálního nástroje

Povrch nátěru po lepení je navinut speciálním válečkem, zejména na spojích

Základy ze dřeva, dřevotřískové desky, překližky, OSB

Obecné zásady pro instalaci linolea na dřevěné podklady jsou stejné jako pro beton. Hlavní rozdíl je v přípravě povrchu. V případě potřeby je nutné odstranit nátěry barev a laků pomocí stavebního vysoušeče vlasů nebo chemikálií. Poté se podlaha důkladně promyje a suší alespoň jeden den. Mezery mezi deskami jsou vyplněny speciálními polymerními sloučeninami. Doba schnutí je uvedena na obalu výrobce. Zpravidla se pohybuje od 1 do 2 dnů. Dřevěné a dřevěné kompozitní materiály nejsou opatřeny základním nátěrem. Podklad musí být suchý a čistý. Teplota vzduchu v době provádění práce není nižší než + 15ºС při relativní vlhkosti ne vyšší než 60%.

Příprava dřevěné podlahy pro pokládání linolea, odstranění starých nátěrů

Spojení linolea a dřevěné podlahy

Spojovací švy

Je-li místnost dostatečně dimenzovaná, je nutné ukotvit několik listů linolea. V tomto případě jsou provedeny následující akce:

 1. Lepidlo není aplikováno ve vzdálenosti 15 cm od obou stran dokovací linky.
 2. Linoleum se nachází s přesahem nejméně 3 cm.
 3. Spoje lze spojit pouze po úplném usušení lepidla pod zbytkem povrchu.
 4. Spojovací čára prochází oběma plátny současně. Jako šablona se používá kovové pravítko.
 5. Okraje pláten jsou pro větší pohodlí předem upevněny oboustrannou páskou.
 6. Po vyříznutí jsou hrany odvráceny a základ je rozetřen lepícím prostředkem. K tomu použijte lepší a dražší dvousložkové lepidlo.
 7. Hrany jsou na místě, válcovány válečkem, přebytečné lepidlo je odstraněno a zatížení je umístěno na povrchu.
 8. Doba schnutí nejméně dva dny.

Video procesu klížení

Předpínání a ořezávání švu mezi dvěma linoleovými panely

Nanášení lepidla na šev

Odstranění přebytečného vytvrzeného lepidla

Chcete-li shrnout

Navzdory časově náročnému procesu lepení linolea, jakož i určitým obtížím při výběru adhezivní kompozice, jsou výhody dalšího provozu pevné podlahové krytiny plně kompenzovány za všechny vzniklé náklady.