Jak účinně vyčistit konvici od váhy: osvědčené metody

Každá hospodyňka chce, aby její kuchyně byla čistá a uklizená, zatímco ne na posledním místě je otázka čištění kuchyňského nádobí ze sazí, tuku a šupin. Každý ví, jak odstranit mastnotu, saze a další druhy znečištění z vnějšího povrchu, ale ne všichni slyšeli, jak se vypořádat se špínou produkovanou vroucí vodou, takže odborné rady v této otázce budou užitečné. Důvody pro vzdělávání a jak čistit čajovou konvici z konvice doma lidovými metodami, stejně jako používání domácí chemie, nuance práce a vzdělávání jsou předmětem tohoto článku HomeMyHome.ru.

Formy na vnitřním povrchu nádobí během vařící vody

Příčiny a účinky změny měřítka

Stupnice je ukládání chemických prvků náležejících do skupiny takových krystalů, jako je uhličitan vápenatý, uhličitan vápenatý a další látky vzniklé v důsledku chemické reakce při zahřívání vody.

Tento proces probíhá takto:

 • při zahřívání se hydrogenuhličitan hořečnatý a vápenatý, obsažený ve vodě, rozkládá;
 • při rozkladu tvoří hydrogenuhličitany uhličitany s nižším stupněm rozpustnosti;
 • vzniká sraženina, která se koncentruje na vnitřním povrchu nádrže, kde se voda ohřívá.
​​

Proces a rychlost šupinování je dána stupněm tvrdosti vody, jejím chemickým složením.

Přítomnost šupiny na povrchu topných článků varné konvice prodlužuje dobu potřebnou k ohřevu vody v ní

Přítomnost stupnice na výměníků tepla, která zahrnuje kuchyňské náčiní, vede k řadě negativních důsledků, jako jsou:

 • dochází ke zhoršení procesů výměny tepla v místech jeho přítomnosti, což vede ke zvýšení spotřeby elektrické energie (při použití topných těles a elektrických sporáků) a plynu (plynová kamna);
 • Sraženina, která se tvoří, ucpává otvory, které slouží k tomu, aby voda během lití mohla prouditvede k nepříjemnostem použití;
 • Procesy zničení kovových prvků, které tvoří domácí spotřebiče a nádobí, způsobené jejich korozí, jsou urychleny;
 • Těsnění, která jsou k dispozici v domácích spotřebičích (rychlovarná konvice, tlakový hrnec, kávovar atd.), Ztrácejí pružnost a mohou se zhroutit.

Použití jedlé sody, citronu a octa - nejběžnější lidové metody nakládání s měřítkem v domácnosti

Čištění konvice z váhy doma lidovými metodami

Boj proti šupině vytvořené na vnitřním povrchu nádobí během vroucí vody začal být používán dlouho předtím, než se objevily speciální čisticí prostředky určené pro tyto účely. Existuje několik lidových metod pro odstranění šupiny, které jsou dnes v domácnosti používány, všechny považujeme za oblíbené a žádané.

Používání kyseliny citronové

\ t

Kyselina citrónová se prodává v každém obchodě s potravinami, takže nákup je snadný. S jeho pomocí lze čistit povrchy s nízkým a středním znečištěním. K přípravě čisticího roztoku budete potřebovat:

 • voda- v potřebném objemu konvice nebo jiného vyčištěného nádobí;
 • kyselina citrónová- v množství 1–2 čajové lžičky na 1 litr vody.

Čistící roztok se nalije do nádrže, která se má vyčistit, a poté se převede do varu. V případě silnéhokontaminace varu by se měla opakovat ještě jednou, po čemž by se nádobí mělo umýt a opět vařit, ale čistou vodou.

Lemon je sklad vitamínů s užitečnými vlastnostmi, které lze použít pro technické účely

.

Pokud by pod rukama nebyla kyselina citrónová, ale tam je čerstvý citron, pak jej můžete použít. V tomto případě stačí polovina vody na poloviny, která může být vložena do připraveného roztoku a vařena spolu s ním nebo vytlačena šťáva a vařit bez ní.

S octem

Ocet, stejně jako kyselina citrónová, je také vždy na skladě s horlivou hostitelkou, proto její použití pro odstraňování vodního kamene je poměrně rozšířený způsob jeho odstranění. Ocet se používá pro různé stupně znečištění - od slabých až po velmi silné, když vrstva měřítka může dosáhnout významných velikostí. Pro přípravu čisticího roztoku budete potřebovat:

 • voda- v požadovaném objemu;
 • stolní ocet- v množství 150–180 ml na 1 litr vody nebo 1-2 lžíce acetové esence.

Použití kyseliny octové je účinnou metodou boje proti šupině

.

Připravený roztok se nalije do varné konvice (pánve) a přivede se k varu, po kterém pokračuje vaření po určitou dobu v závislosti na množství oleje.

V průměrutoto období je 20–45 minut. Při varu je nutné kontrolovat oddělování šupiny od stěn nádobí (konvice) a pokud se nepohybuje úplně, proveďte ji po vypuštění roztoku mechanicky. Po dokončení odstranění sedimentu se nádobí důkladně umyje a vaří s čistou vodou 1–2krát, aby se odstranil zbytkový ocet z vnitřního povrchu misky.

Používání sody

Jedlá soda není tak náročná, jak bývala dříve, je to však levná látka, kterou lze použít k odstranění sedimentu vznikajícího při vaření vody v nádobách z různých materiálů (kov, plast, keramika, skla atd.).

K odvápňování lze použít jedlou sodu nebo technickou sodu

K přípravě roztoku budete potřebovat vodu a sodu, a to ve výši 1 lžíce sody na 0,5 litru vody. Připravený roztok se nalije do varné konvice a potom se přivede k varu, který se udržuje po dobu 30 minut. Poté opláchněte a vařte čistou vodou.

Tato možnost je vhodná pro zpracování kovových nádob (smaltovaných a vyrobených z potravinářského hliníku). Pro manipulaci s rychlovarnou konvicí ze skla nebo plastu můžete provádět jemnější čištění. V tomto případě se varná konvice po varu vypne a nastane čas, aby se roztok nechal ochladit přirozeně, po čemž se vnitřní povrch promyje a destička se odstraní.

Cs použitím sycených nápojů

Nezdá se to divné, ale s pomocí slavných Coca-Cola a Sprite, stejně jako dalších nápojů sycených oxidem uhličitým, můžete také odstranit váhu z konvice.

Používání nápojů sycených oxidem uhličitým je originální metodou odstraňování plaku, která je vhodná pro plastové a nerezové nádobí

.

Důvodem je skutečnost, že kyselina citrónová je obsažena ve směsi sodovky, která má vliv na sraženinu, jejíž účinek byl popsán výše. Pro takové použití jsou nejvhodnější nápoje bez barviv jinak se může barva nádobí během zpracování měnit. Před použitím je nutné uvolnit co nejvíce plynu, který je ve složení nápoje, po kterém by měl být nalit do konvice, aniž by byl zcela naplněn. Sodová voda se přivede do varu, poté se spojí a nádoba, která se má umýt, se promyje.

Používání solanky nebo kyseliny šťavelové

V solném roztoku používaném k nakládání zeleniny jsou přítomny organické kyseliny, které jsou schopny odstranit soli látek, které se usazují na vnitřním povrchu konvice během jejího používání.

Čaj je populárním tonickým nápojem a aby se při jeho přípravě zabránilo vzniku pachů, je nutné udržovat nádobí čisté, ve kterém je připraveno

.

Solanku lze použít k čištění nádobí z různých druhů kovů, skla a keramiky. Dělat práci solankunalije se do vyčištěné nádoby, načež se převede do varu a nechá se 2 až 3 hodiny vychladnout. Po uplynutí této doby se šmouha odstraní čistící houbou (kartáčem) a konvice se opláchne.

Loupáním jablek nebo brambor

Metoda používání loupání jablek a brambor pro čištění nádobí z měřítka je známa již stovky let, nicméně je praktikována do současnosti. Aby bylo možné tuto metodu použít, je nutné v konvici umístit dostupná loupací jablka, hrušky a brambory, nalijte vodu a vařit. Poté, co není použito čištění, nechte vodu vychladnout a pak ji vypusťte a vymyjte vyčištěnou konvici.

Šupky z jablek, které obsahují vitamíny a organické kyseliny, jsou užitečné jak pro výživu, tak pro technické účely

Důležité!Při této metodě práce by se mělo používat pouze čisté čištění, protože jinak se nečistoty usadí na vnitřním povrchu zpracovávaného nádobí, což může vést k nepříjemnému zápachu a chuti ve vařené vodě.

Tato metoda je vhodná pro čištění nádobí s mírným měřítkem, vyrobených z různých druhů kovů (smaltované výrobky, nerezová ocel, hliník potravinářské jakosti).

Kombinované čištění konvice s octem, jedlou sodu a kyselinou citrónovou

Tato metoda se používá v případech, kdy je na konvicích z různých materiálů významná vrstva stupnice, s výjimkou \ telektrické modely, protože silně korozivní prostředí může poškodit těleso topného tělesa (topné těleso).

Která z populárních metod je pro konkrétní situaci nejvhodnější, každá hospodyňka rozhoduje nezávisle, v souladu s osobními preferencemi a stupněm kontaminace nádobí

Práce v tomto případě se provádějí v následujícím pořadí:

 • Do konvice se vlije voda, přidá se jedna lžička jedlé sody, poté se roztok přivede k varu a vaří se 30 minut, pak se vypustí.
 • Znovu se nalije voda, do které se přidá kyselina citrónová (1 lžíce) a proces se opakuje.
 • Po odpaření roztoku obsahujícího kyselinu citrónovou se znovu nalije voda a přidá se k ní 100 ml octa a tento proces se provádí již potřetí.

Po dokončení tří fází práce získává váha volnou strukturu a je odstraněna čistící houbou na nádobí.

Chemikálie pro odvápňování pro domácnost

S rozvojem technologie a vznikem chemického průmyslu se objevily detergenty, které usnadňují práci žen v domácnosti v různých oblastech života, včetně tématu čištění nádobí z rozsahu.

V obchodech s chemickým zbožím pro domácnost můžete najít prostředky pro odstraňování váhy od různých výrobců a v různých obalech

Chemicky účinné látky umožňují rychlé odstraněnívýslednou rovnováhu, aniž by se uchýlil k populárním metodám provádění práce. Průmysl vyrábí sloučeniny určené přímo pro čajové konvice a kávovary, které poskytují rychlé a kvalitní čištění vnitřního prostoru. Mezi detergenty určené k tomuto účelu patří nejoblíbenější:

 • „Antinakipin“- se vyrábí pro řadu tuzemských společností sídlících v různých regionech země;
 • Atinakip- produkoval Fortuna (Rusko);
 • Scamwon- vyráběný jadernou elektrárnou Quark (Moskevský region);
 • „FrauSchmidt“je vydáváno v Evropské unii (Francie).

Přítomnost různých značek domácích chemikálií, jejichž účelem je odstranit váhu, umožňuje vybrat výrobek v souladu s finančními možnostmi uživatele

Kromě výše uvedených značek je na trhu chemických látek pro domácnost zastoupen velmi velký počet výrobků od jiných výrobců, a to jak z naší země, tak z jiných vyspělých zemí světa. Při použití těchto nástrojů je třeba dodržovat pokyny pro jejich použití, aby nedošlo k poškození použitého nádobí a vašeho zdraví.

Jak eliminovat elektrickou konvici - procesní nuance

Elektrické konvice jsou vyrobeny z různých materiálů: plastů, skla a keramiky. Při čištění na vnitřním povrchu lze všechny použít k čištění.známé metody provádění práce a chemických látek pro domácnost, s výjimkou výše popsané kombinované metody.

Kombinovaná metoda čištění může poškodit elektrické komponenty, takže není vhodná pro figuríny tohoto typu

Čím lépe smažit konvici smaltu

Pro čištění smaltované konvice lze použít všechny uvažované metody, s výjimkou těch, ve kterých je přítomna kyselina citrónová - jedná se o metodu s jejím přímým použitím, jakož i kombinovanou metodu. Zákaz používání kyseliny citronové z důvodu jejího negativního vlivu na smaltovaný povlak.

Čím lépe odstraňte váhu v konvici z nerezové oceli

K čištění konvice z nerezové oceli můžete použít všechny metody popsané v tomto článku, avšak metody, které obsahují kyselinu citrónovou, jsou pro tento typ konvice nežádoucí. To je vysvětleno skutečností, že když je kyselina citrónová vystavena kovu, její povrch získává nerovnoměrnou, hrubou strukturu, která zase pomáhá urychlit tvorbu vodního kamene.

Použití speciálních tablet pro odvápňování značně zjednodušuje proces provádění práce

Prevence tvorby usazenin v kotli

Jako preventivní opatření, která mohou, pokud nezabrání tvorbě vodního kamene v konvici, alespoň snížit množství vytvořeného plaku,Poznamenejte si následující akce:

 • při použití konvice je nutné vypustit vodu z předchozího varu a opláchnout;
 • voda používaná k pití by měla být předfiltrována s použitím různých filtrů, z nichž je na trhu velký počet podobných výrobků (od stacionárních modelů po typ „džbán“);
 • Odvápnění konvice by mělo být prováděno pravidelně, v závislosti na typu použité vody a rychlosti tvorby plaku, nejméně však jednou měsíčně.

Jaký způsob použití pro odstraňování vodního kamene, každý uživatel se rozhodne pro sebe, výhoda různých způsobů provedení práce vám to umožňuje

Při dodržení preventivních opatření a včasném čištění vnitřního povrchu konvice bude čajový obřad přinášet jen radost a vyvolávat mezi uživateli pozitivní emoce.

Video: Jak odstranit váhu z konvice? Kontrola způsobů, jak nakládat se spodinou