Jak udělat detektor kovů sami: podrobné pokyny a diagramy

Prostě nevěříte, kolik pokladů leží doslova pod nohama. Je zřejmé, že si neuvědomujeme přítomnost pokladu, dokud neodpoví skvrnou v detektoru kovů. Bez tohoto nástroje si archeologové, geologové, pátrači a stavitelé nemohou tuto práci představit. Profesionální nástroj je drahý, takže pokud je pro vás hledání hromadných koníčků koníčkem, budete určitě přemýšlet o tom, jak udělat detektor kovů vlastníma rukama. Dnes, HomeMyHome.ru editory navrhují studovat některé život hacky, pracovní diagramy a osvědčené pokyny pro výrobu tohoto zařízení. To není tak těžké, jak se zdá, ai když jste začátečník radioamatér, budete se s tímto úkolem vyrovnat bez velkého úsilí.

Hledání pokladu je fascinujícím koníčkem, který vyžaduje znalosti nejen v historii, ale i ve strojírenství a elektronice

.

Jak detektor kovů a jeho zařízení

Princip fungování zařízení je založen na fyzických zákonech, které umožňují rozpoznat objekty na dálku. Akce je směrová a omezená. Čím dražší je detektor kovů, tím větší je poloměr jeho práce a citlivost detektoru. Ve složitých modelech je funkce rozpoznávání kovů. Každý typ kovu komunikuje svým způsobem s frekvencí vyhledávacího obvodu a přístroj porovnává reakci se standardem a zobrazuje informace pro operátora na displeji nebo pípnutí.

V jiné populární konstrukci zařízení analyzuje fázový posun ve vysílací a přijímací cívce. Když v detektoru nejsou žádné kovy, cívka vysílá signál s malou amplitudou. Když se blížíme k vyhledávacímu objektu, amplituda se zvyšuje. Tak můžete rozlišovat neželezné a železné kovy a detekovat dutiny v zemi. Zařízení detektoru kovů se odráží v následujícím diagramu.

Systém detektoru kovů s různými principy činnosti

Parametry detektorů kovů závisejíz místa určení a technického zařízení

\ t

Milovníci kovů pro amatéry jsou nejjednodušší zařízení dynamického typu. Vyhledávací hlava zařízení se musí neustále pohybovat, aby se mohl zobrazit požadovaný signál. Pokud zastavíte řízení, signál zmizí. Tyto nejjednodušší detektory jsou vhodné, protože nevyžadují složité úpravy, umožňují vyloučit střední půdy. Mezi nedostatky je třeba poznamenat jeho slabou citlivost a časté falešné poplachy v obtížných oblastech.

Rychlost skenování zařízení je přibližně 30 centimetrů za sekundu

Zařízení střední třídy mají lepší citlivost. V továrním nastavení je pro takové zařízení několik vyhledávacích hlav různých velikostí. Konfigurace detektoru bude vyžadovat určité dovednosti. Detektory kovů střední třídy jsou schopny rozpoznat kovy.

Počítačová zařízení jsou již profesionálním nástrojem s displejem LCD a šipkou. V paměti jeho procesoru načtené programy, které rozpoznávají a rozlišují signál, klasifikují každý detekovaný objekt. Profesionálové nezávisle programují zařízení za podmínek vyhledávání, s výjimkou nechtěných odpovědí.

Nástroje pro nalezení zlatého díla nejen na mincích a drahokamech v zemi, ale i na nativním kovu. Není vhodný pro hledání malých částic, jako je písek. Nepoznává je, zejména pokud má půda vysokou mineralizaci.

Jinak jsou tyto detektory kovů velmi citlivé a fungují dobře, například při hledání zlatých šperků v písku pláže

Hloubkové detektory jsou zaostřeny hledáním objektů, které jsou v působivé hloubce. Mohou detekovat kov v hloubce až 6 metrů, zatímco jiné modely pouze "děrují" až do 3. Taková zařízení rozpoznávají dutiny a jiné vnitřní anomálie země. Hluboké detektory pracují na dvou cívkách, jedna je rovnoběžná s povrchem země, druhá je kolmá.

Stacionární detektory jsou rámy instalované na zvláště důležitých chráněných objektech. V pytlích a kapsách lidí, kteří procházejí okruhem, vypočítávají kovové předměty.

Jaké typy detektorů kovů lze provádět doma vlastními silami

Detektory jsou rozděleny do 5 hlavních typů podle principu detekce požadovaného objektu.

Zvažte, které detektory kovů jsou vhodné pro výrobu vlastních rukou doma:

Typ Vlastnosti Je to dobré, když to uděláte sami
Přijetí a předání Pracuje se dvěma indukčními cívkami. V nepřítomnosti požadovaného objektu signál nepřechází do přijímací cívky. Ano
Indukce Kombinuje funkce obou cívek. Signál je konstantní, mění se v určení kovu. Ne, zpravidla vznikají při výběru účinného signálu obtíže.
Na základě měřiče kmitočtu Konstrukce zařízení zahrnuje generátor LC, který mění frekvenci, když jsou detekovány kovové předměty. Má nízkou citlivost. Ano
S kvalitním měřidlem Má analyzátorový signál LC-generátor. Při nízkých teplotách to nefunguje dobře. Ano
Pulzní Na základě přenosu vířivých pulzních proudů. Signál mění svůj charakter v závislosti na typu detekovaného kovu. Ano

A nyní více o tom, jak vyrobit jednoduchý detektor kovů vlastníma rukama na příkladu „pirátského“ designu.

Domácí detektor kovů "Pirát": schéma a podrobný popis montáže

Pokud právě přemýšlíte o tom, jak udělat domácí detektor kovů, nesnažte se přijímat složité modely. Začněte s jednoduchým, ale účinným „pirátem“. Název byl vynalezen autorem domácího z kombinace Pi (impuls) a Ra-t (radioscope). Název se zasekl a jednoduchý a přehledný montážní program byl tak oblíbený pro uživatele, že se "Pirát" stal jedním z nejoblíbenějších domácích výrobků v této oblasti. V současné době již existují 4 úpravy programu „Pirát“. Detektor kovů se jednoduše sestavuje ručně, bez použití specifických nástrojů.

Jedinou nevýhodou tohoto zařízení je, že detektor kovů, vyrobený ručně, postrádá schéma práce s rozlišením kovů. Ale pro začínajícího lovce pokladů je to irelevantní.

Kromě součástí potřebných pro montáž budete potřebovat páječku, šroubovák a izolační pásku pro provoz

Díly pro montáž detektoru kovů

Pro výrobu přístroje budete muset zakoupit:

 • keramický kondenzátor - 1 nF;
 • 2 filmové kondenzátory - 100 nF;
 • elektrolytické kondenzátory: 10 μF (16 V) - 2 kusy, 2200 μF (16 V) - 1 kus, 1 μF (16 V) - 2 kusy, 220 μF (16 V) - 1 kus;
 • odpory - 7 kusů na 1; 1,6; 47; 62; 100; 120; 470 kOhm a 6 kusů pro 10, 100, 150, 220, 470, 390 ohmů, 2 kusy pro 2 ohmy;
 • proměnné odpory - 3 kusy pro 10 a 100 kOhm, 400 Ohmů (1 W);
 • tranzistory - 3 kusy, BC557, IRF740, BC547;
 • 2 diody 1N148;
 • 2 mikroobvody: К157УД2 a NE555.

Kromě uvedených součástí je nutné doplnit sluchátka o sluchátka

Budete také potřebovat plastové potrubí pro tyč, 9V baterie nebo akumulátory a polovodičový drát o průměru 0,8 mm.

Informace!Mnozí se zajímají o to, jak vyrobit z telefonu vlastní detektor kovů. Někteří vývojáři dokonce nabízejí programy, které lze stáhnout do telefonu a použít pro tento účel. Vážní radioamatéři vám mohou pouze doporučit, abyste použili některé náhradní díly - například vstup ze sluchátek nebo baterii, možná desku pro vytvoření mikroobvodu.

Obvody detektorů kovů pro výrobu DIY

Nejjednodušší schéma „pirát“ vypadá takto.

Desku lze umístit v případě kapesního přijímače nebo jakékoliv vhodné plastové krabičky, vhodné jsou i jednoduché spojovací krabice z elektrikářského arzenálu.

Důležitý bod!Chcete-li se zbavit možných rušivých vlivů při dotyku s regulátory zařízení, jsou všechna pouzdra variabilních odporů připojena k záporné hodnotě desky.

Pokud chcete ve svých experimentech pokračovat, je zde schéma výroby detektoru kovů se zlatým odkazem.

Schéma termostatu 4 s vysokou citlivostí

Pokud jste správně sestavili obvod, zařízení bude fungovat správně. Možné problémy s mikroobvodem.

Problém Metoda řešení
Neexistuje žádný piskot a reakce na měnící se frekvenci. Vyberte odpor 10 kΩ se sériovým připojením k kondenzátoru v generátoru 300 pF.
Nadměrné buzení generátoru, syčení a pískání Do pouzdra se přidá kondenzátor 1000 pF.

Jak sestavit desku s detektorem kovů vlastními rukama

Schéma desky plošných spojů detektorů kovů je poměrně jednoduché. Podmíněně je možné jej rozdělit do několika bloků:

 • sestava vyhledávací cívky;
 • tranzistorový audio zesilovač;
 • generátor impulsů;
 • dvoukanálový zesilovač.

Takhle to vypadá.

Pulsegenerátor přejde do časovače NE555. Volbou C1 a 2 a R2 a 3 je nastavena frekvence. Výsledné impulsy jsou přenášeny do tranzistoru T1 a přenášejí signál do tranzistoru T2. K zesílení zvukové frekvence dochází na tranzistoru BC547 do kolektoru a jsou připojena sluchátka.

Informace!Detektor kovů můžete vyrobit vlastníma rukama bez čipů. V síti najdete mnoho analogových obvodů na tranzistorových generátorech. Taková zařízení budou detekovat kov v hloubce až 20 centimetrů v zemi a až 30 v sypkém písku.

Jak vyrobit cívku pro detektor kovů vlastníma rukama

Cívka - důležitá součást zařízení. Může být vyroben z měděného drátu nebo krouceného páru. Více v naší hlavní třídě.

Cívka měděného drátu

Ilustrace Popis akce
Pro cívku je vhodný měděný drát o průměru 0,5 mm.
Pro navíjení připravte desku s vodítky. Vzdálenost mezi vodítky by měla být stejná jako průměr základny, na kterou budete připevňovat cívku.
Naviňte drát kolem obvodu spojovacích prvků za 20–30 otáček.
Vinutí upevněte páskou na několika místech.
Odstraňte vinutí ze základny a udělejte mu zaoblený tvar.
Vyberte základnu, která bude držetformu. To může být plastový kbelík nebo dřevěné obruče pro vyšívání.
Zapojte obvod do zařízení a otestujte jeho provoz.
Při montáži může vypadat drátová cívka.
Pro testování zařízení posuňte kovové předměty přes cívku v různých výškách.

Cívka s kroucenými páry

Ilustrace Popis akce
Složte drát ve dvou přadenech, jak je znázorněno na fotografii, přičemž dva konce nechte asi 10 cm.
Odizolujte vinutí a uvolněte vodiče pro připojení.
Připojte vodiče podle obrázku.
Konce pájecího drátu pro lepší kontakt.
Otestujte cívku ve stejném pořadí jako cívka měděného drátu.
Poradenství!Pokud chcete vytvořit silnější cívku vlastníma rukama pro detektor kovů, dejte jí eliptický tvar.

Podrobné pokyny pro nastavení detektoru kovů "Pirate", vyrobené ručně

Pro konečnou montáž zařízení budete potřebovat plastové potrubí. Schéma montáže je jednoduché. Citlivost detektoru se nastavuje potenciometry. Dosáhněte výsledku tak, aby rozpoznal minci ze vzdálenosti 30 centimetrů.Velké kovové usazeniny, které bude „slyšet“ na metr a půl. "Pirát" nepoznává neželezné kovy pod vámi nebo černoši, takže musíte jen kopat, a je možné, že narazíte na starý koryto, spíše než na vyhledávaný poklad. Ale v tomto případě můžete mít ne kvalitu, ale množství, protože jakýkoliv kov může být předán do sběrného místa pro recyklovatelné materiály.

Není vyloučeno, že máte štěstí a všechna díla nebudou zbytečná

Jak bude sestava „Pirát“ vypadat v následujícím videu. Zbývá jen poznamenat, že návrhářská sada pro výrobu tohoto zařízení může být zakoupena online. Mimochodem, jsou k němu připojeny podrobné pokyny o tom, jak vyrobit detektor kovů doma z částí sady.

Je možné vyrobit podvodní detektor kovů vlastníma rukama

Hledání podmořských pokladů je fascinujícím zážitkem. Šance najít něco cenného není tak málo, zvláště pokud máte nějaké plány, kam se podívat. "Pirát", o kterém jsme mluvili, dokáže zvládnout podvodní vyhledávání. Je nutné ji jen mírně upravit, zajistit dobrou izolaci před vlhkostí a nahradit zvukový alarm na LED. Jak to bude fungovat v tomto videu.

Detektor kovů "Terminator 3" do-it-yourself: podrobné schéma a video instrukce pro montáž

Další modifikace domácího detektoru kovů - "Terminátor". DIY produkty jsou neustále zlepšovat zařízení, a nyní třetí verze zařízení, které pracuje naprincip indukční rovnováhy.

Systém Terminator 3

Nabízíme Vám nejpodrobnější popis montáže takového zařízení od národního řemeslníka Viktora Goncharova.

Informace!Pro vlastní montáž vlastními rukama si můžete vybrat detektor kovů ve tvaru motýla se dvěma okruhy. Je to trochu složitější, ale ne méně efektivní.

Jak udělat detektor kovů sám s diskriminací kovů

Diskriminace kovů je schopnost zařízení rozlišit zjištěný materiál a klasifikovat jej. Diskriminace je založena na různé elektrické vodivosti kovů. Procesor detektoru analyzuje fázový posun mezi signály dvou cívek a nejen odlišuje barevné kovy od černé, ale může rozpoznat, zda se jedná o měď, zlato nebo stříbro. Nejjednodušší proces diskriminace je implementován v impulsních zařízeních. Jsou schopni najít a odlišit barvu od železného kovu.

Profesionální modely jsou vybaveny programovatelnými „mozky“, které jsou schopny vydávat signál pouze pro požadovaný objekt, aniž by přesměrovaly operátora na jiné nálezy

Informace!Bez ohledu na to, jak profesionální je zařízení, neočekávejte od něj 100% výsledek. Mnoho materiálů má podobnou elektrickou vodivost, takže stroj může být nesprávný.

Podrobné informace o sestavení takového detektoru ve videu.

Vlastnosti detektorů hloubkového kovu

\ t

Detektor hloubkového kovu je atraktivní, protože dokáže detekovat objekty, kde jsou jiná zařízení bezmocná. Dobrý detektor hlubokých kovů, vyrobený vlastními rukama, vypadá do hloubky 6 metrů a nebrání mu kořeny, dutiny nebo jiné překážky. Jedna námitka - s jeho pomocí můžete najít jen velké objekty, a to je pochopitelné, protože kvůli pár mincí nebudete kopat šestimetrový otvor.

A opět se vrátíme ke stejnému univerzálnímu modelu detektoru "Pirate". Ukazuje se, že na jeho základě je možné vytvořit hluboké zařízení, a to vůbec není těžké. Proces úpravy je popsán v tomto videu.

Jak vidíte, nic není nemožné! Pokud je pojistka, zkuste a experimentujte. Možná někde čekáte na nespočet pokladů, které mohou radikálně změnit váš život. Pokud máte zkušenosti s montáží takového zařízení a jeho aplikací, podělte se o ně v komentářích, budeme vám velmi vděční!