Jak udělat štípačku na dřevo vlastníma rukama: kresby, fotografie, instrukce

Sekání dříví se sekerou je velmi tvrdá práce, tolik majitelů venkovských domů, kteří ohřívají kamna s palivovým dřívím, se snaží koupit nebo vyrobit vlastní štípačku na dřevo. Tato zařízení vám umožní vyhnout se únavnému mávání sekerou, takže během jednoho dne můžete porazit mnohem více palivového dřeva, protože nemusíte odpočívat každou chvíli. Z článku se dozvíte, jak si vyrobit štěpku na dřevo vlastníma rukama: výkresy, fotografie, instrukce vám pomohou při jeho výrobě.

Jak funguje štípač dřeva

Typy štípaček dřeva

\ t

Existují tři hlavní typy štípačů dřeva, které se liší zdrojem energie pro ovlivňování kulatiny:

 • hydraulické;
 • elektrické;
 • kinetická (ruční).

Elektrický štípač dřeva

\ t

Hydraulické zařízení

Ruční štípačka na dřevo

\ t

Hydraulické štípačky dřeva

\ t

Toto zařízení pracuje podle principu hydraulického lisu.Hydraulický válec tlačí protokol na ostře klín, který rozděluje dřevo. Tyto štípačky dřeva jsou poháněny olejovým čerpadlem poháněným benzínovým nebo vznětovým motorem. Jejich hlavní nevýhodou jsou vysoké náklady na vysoce kvalitní hydraulické válce, řídicí jednotky a čerpadla.

Hydraulický válec

Elektrický štípač dřeva

\ t

Elektrické štípačky pracují na stejném principu jako hydraulické. Jejich základem je pastorková převodovka, která tlačí na ostrý klín. Jejich výhoda v dostupnosti dílů a jejich nízká cena. Takové převodovky instalují posuvná vrata a další podobná zařízení na . Elektrické (kuželové) štípačky pracují na principu šroubu. Ocelový kužel je opatřen závitem, takže je našroubován do kulatiny a rozbije.

Rozdělovač kužele

Ruční (inerciální) štípačka na dřevo

\ t

Základem tohoto štípače dřeva je kovová trubka (jeřáb), upevněná na kovovém podkladu pomocí závěsu. Trubka je vybavena štípačkou na štípání dřeva a různými ocelovými výztužnými prvky. Někdy dát protizávaží usnadnit zvedání trubky. Aby se deník rozdělil, potrubí se dramaticky sníží. Čepel pod působením setrvačnosti trubky a výztužných prvků rozděluje dřevo. Výhoda takového zařízení spočívá v tom, že může být vyrobena z jakýchkoli ocelových trubek, které za několik set rublů bude prodávat zaměstnanec nejbližšího přijímacího místa železných kovů. Nevýhodou tohoto štípače je, že se používá pro svou práci.svalová síla, takže člověk rychle unavený.

Inerciální sekačka

Video: štípačka na dřevo s pračkou

Domácí štěpkovač dřeva - co a jak dělat

\ t

Máte-li potřebné materiály, pak je snadné rozdělit protokol pomocí vlastních rukou: výkresy, fotografie, instrukce jsou volně dostupné na internetu. K tomu budete potřebovat:

 • různé kovové řezy;
 • bulharština;
 • svařovací invertor;
 • schopnost vařit;
 • schopnost vytvářet a vypočítávat systémy;
 • kreativní důvtipný.
Dobrá rada!Uspořádání každého štípače dřeva musí být vyvinuto individuálně podle dostupných dílů.

Svařovací invertor

Rozdělovač regálů - schéma a výroba

\ t

Nejjednodušší způsob je, aby se lopatka sekáček měl vlastními rukama: kresby, fotografie, pokyny, které jsou zveřejněny na internetu. Jeho základem je silné ocelové lůžko, ke kterému je připevněn klín, motor a převodovka. Pro jeho výrobu vezměte elektromotor o výkonu nejméně 2 kW a dvě kladky s poměrem průměrů nejméně 1: 4. Je také možné použít převodovky z různých mechanismů s převodovým poměrem vyšším než 8: 1. Pokud nemáte elektromotor, ale máte benzínový motor z pily nebo vyžínače, můžete jej připojit. V tomto případě je nutné dále zvýšit převodový poměr převodovky v důsledku příliš vysokých otáček takového motoru. Vyrobte nůž na štípání dřeva z ocelového plechu o minimální tloušťce 1 cm a ostří ho v úhlu 90 stupňů.Pro práci s tlustými poleny je nutné vytvořit kompozitní nůž tak, aby jeho tloušťka byla alespoň 5 cm, a uvnitř by měl být vyztužen ocelovým kotoučem vhodného tvaru.

Přibližné schéma štípače dřeva

Ozubené kolo pastorku by mělo být o 4–6 cm vyšší než lože a umístěno ve vzdálenosti rovnající se dvojnásobku délky kmene z nože. Kromě toho je nutné vytvořit vozík, který se bude pohybovat podél rámu. Výška vozíku by měla být v souladu s montážní výškou ozubené tyče a pastorkem. Na přední straně vozíku (čelem k noži) namontujte příčnou desku, která bude hrát roli tlačného stroje. K tomu použijte ocelový plech o tloušťce nejméně 7 mm. Nainstalujte na vozík jakýkoliv závěs, který vám umožní zvednout a spustit kolejnici, a také upevnit úchytku pro pružinu, aby zvedla kolejnici nad převodovku. Namontujte a zajistěte vratnou pružinu, která posouvá vozík směrem k převodovce. Na rám namontujte páku, která zatlačí kolejnici na ozubené kolo. Tato páka bude řídit práci štípačky dřeva - při stisknutí páky se kolejnice dotkne ozubeného kola a pohybuje se dopředu. Pokud je to nutné, ořízněte brusku brusky - měla by být o něco kratší než vzdálenost od podávací desky k noži.

Hrábě pro štípačky dřeva

\ t

Domácí instalace

Hydraulický štípač dřeva - materiály a výkresy

\ t

Chcete-li hydraulický rozdělovač vyrobit vlastníma rukama: budou vyžadovány výkresy, fotografie, pokyny, které naleznete níže:

 • elektrický nebo benzinový motor s výkonem nad 2 kW;
 • olejové čerpadlo;
 • olejová nádrž;
 • vysokotlaké hydraulické hadice;
 • řídicí jednotka;
 • hydraulický válec;
 • kovový nosník tvaru I nebo p;
 • kovový roh s velikostí police 30–40 mm;
 • plech 0,5 - 2 cm tlustý (nejlépe s kousky různé tloušťky).

Přibližný diagram hydraulického rozdělovače

Vyrobte stojan z paprsku I nebo U. Čím větší je šířka nosníku, tím více zatížení vydrží rám a čím těžší bude dopravit štípač dřeva. Proto je optimální šířka nosníku 10–15 cm, hydraulický válec upevněte nad nosník ve výšce 5–7 cm a na konec tyče namontujte píst z plechu o tloušťce 7–10 mm. Udělejte tělo pro nůž tak, aby se mohl pohybovat podél rámu.

Montáž hydraulického válce

Pohled na smontované zařízení

Dobrá rada!Změna délky nože umožní rozdělení dlouhých polen, ale bude to obtížné, ne-li nemožné (kvůli obrovským nákladům) sekat tlusté kulatiny. Vyberte si, co vám záleží.

Nůž složitého tvaru

Pro uzamčení nože v různých polohách proveďte následující:

 • Na spodní straně rámu vyvrtejte otvory o průměru 12 mm v přírůstcích po 5 cm;
 • V těle nože vyvrtejte dva stejné otvory se stejným stoupáním;
 • Vložte 2 šrouby o průměru 10 na vrchol.mm do těla nože a přivařte je;
 • Po nastavení délky pracovního prostoru upevněte nože kovovými podložkami a maticemi.

Takže můžete štípač na dřevo přizpůsobit pro různé délky. Pozvěte dobrou hydrauliku pro připojení olejového čerpadla, olejové nádrže, řídicí jednotky a hydraulického válce v jednom řetězci.

Jak vyrobit štípač na dřevo

Štípač dřeva na kolech

Existují situace, kdy sekáček musí být přepravován na jiné místo. Hmotnost konstrukce však často přesahuje 100 kilogramů, takže je velmi těžké ji nosit. Chcete-li zvýšit mobilitu zařízení, připojte k němu kola. K tomu můžete použít kola zahradních nebo stavebních vozů. Doporučuje se poskytnout určitý systém zamykání kol, aby se štípačka na dřevo neotáčela, když je motor v chodu. Ale můžete se dostat pomocí cihel, podepřených kolečky během provozu zařízení.

Video: hydraulický štípač na doutníky