Jak vybrat typ konvektoru: užitečné tipy a výhody výrobku

V zimním období je zvláště žádán konvektorový ohřívač. Funguje téměř tiše, je esteticky příjemný a nezabírá mnoho místa. Není to jen kompaktní zařízení, ale také efektivní. Taková zařízení pracují na principu konvekce vzdušných hmot. Mají tvar plochého obdélníku a mohou být instalovány na povrchu horizontálního i vertikálního typu.

Kompaktní provedení dokonale zapadají do každého interiéru

Jak funguje konvektorový ohřívač?

Jednoduchost je odlišná zásada provozu elektrického konvektoru. Jednotka se skládá z teplotního čidla, topného tělesa a řídicího systému. Vytápění místnosti se provádí přirozeným prouděním vzduchu. Studený vzduch vstupuje do zařízení a je přitahován k topnému dílu, a pak je teplý vzduch uvolňován otvorem. V případě nucené konvekce uvnitřventilátor.

Diagram ukazuje zařízení podobného provedení

Hlavní části elektrických zařízení jsou termočlánky a skříně. Ohřívač je umístěn ve spodní části zařízení a výstupní otvory jsou umístěny pod úhlem.

V těchto topidlech se používají tyto typy ohřívačů:

 • monolitické zařízení se vyznačuje vynikající účinností;
 • jehlové ohřívače vypadají jako tenká deska s topným drátem z niklu a chrómu. Mezi výhody tohoto mechanismu patří rychlé vytápění a chlazení. Toto zařízení by nemělo být používáno v místnostech s vysokou vlhkostí;
 • Trubka TEN s hliníkovými žebry je ve formě trubky z oceli s niťromovým závitem. Hliníkové žebra jsou na něm upevněna, aby se zlepšil proces přenosu tepla.

Součásti zařízení

Elektrická topná tělesa pracují v síti. Teplota je regulována termostatem. Moderní konvektory jsou stěnové, podlahové a podlahové. Poslední varianta má výšku asi 20 cm, ale její délka může být až dva a půl metru.

Princip činnosti zařízení

Užitečné informace!Přístroje se montují na zeď pomocí speciálních držáků.

Charakteristika konvektoru: klady a zápory

Stojí za zváženívýhody a nevýhody konvektorů. Výhody zahrnují:

 • snadné nastavení a ovládání. Přístroj je vybaven ochranou proti přehřátí;
 • kompaktní rozměry, topení nezabírá mnoho místa;
 • bezpečnost, která umožňuje použití zařízení v místnostech s vysokou vlhkostí. Přední část konstrukce se příliš nezahřívá;
 • produkuje prakticky žádný hluk;
 • účinnost, zejména pokud je zařízení vybaveno termostatem.

Taková zařízení jsou kompaktní a dostatečně objemná.

Konvektory jsou nejen elektrické, ale také plynové a vodní. Druhá možnost je možnost vytápět místnost malým množstvím elektřiny, ale je vhodná pouze pro malé místnosti.Ohřívač plynu používá zkapalněný nebo zemní plyn. Pro instalaci vyžaduje komín.

Diagram ukazuje, jak plynové zařízení pracuje

Jak si vybrat elektrické konvektorové topení: užitečné tipy

Při výběru konvektorového zařízení stojí za to zvážit určité parametry:

 • výkon je vybrán na základě velikosti místnosti. Pokud není v domě vytápění, je výpočet proveden ze skutečnosti, že je zapotřebí 40 W tepla na metr krychlový místnosti;
 • typ topného tělesa. Dlouhá provozní doba se liší přístrojem od monolitického ohřívače;
 • rozměryzařízení. Zvláštní význam má výška, na které závisí rychlost pohybu vzduchu a doba zahřívání. Například zařízení s výškou nižší než 60 cm zahřívají místnost rychleji než vyšší jednotky;
 • bezpečnost používání, povrch se zahřívá pouze na 60 ° Ca mnoho modelů nemá ostré rohy.

Zařízení pro konvektor vody

Při nákupu pečlivě zkontrolujte zařízení na přítomnost prohnutí a škrábanců. Na povrchu by neměly být skvrny od barvy a štěpkování. Při volbě typu konvektoru dbejte na další funkce. Velmi výhodná je přítomnost regulátoru teploty, se kterým můžete udržet pohodlnou teplotu. Mezi další funkce patří časovač, dálkové ovládání a zabudovaný ionizátor.

Varianty elektrických modelů:

V tabulce jsou pro ně uvedeny některé modely a ceny.

Tabulka 1. Průměrné náklady konvektorových ohřívačů

Obrázek Modely Náklady, rub.
Noirot CNX - 2,100 5200
Electrolux ECH /AG 1500 MFR 3880
Hyundai H-HV11-20-UI702 3180
Prorab CPH 2000 M 2740
Ressi-650 až 5470
Zilon ZHC -1500 3600

Model Hyundai H-HV11-20-UI702 má kompaktní rozměry a zajímavý design

Užitečné informace!Vzduchem schne jakýkoliv konvektor. V tomto případě může pomoci zvlhčovač nebo nádoba s vodou. Protože se vzduchové hmoty neustále pohybují, prach se s nimi bude pohybovat.

Doporučení pro provoz a instalaci

Znát odpověď na otázku, konvektor, co to je, stojí za to seznámit se s pravidly jeho instalace.

Ohřívač je instalován na zeď podle pokynů. Při instalaci je nutné dodržovat určité vzdálenosti. Přístroj by měl být umístěn nejméně 150 mm od podlahy. V horní části by nemělo být nic menší než 50 cm, hodnota je vzdálenost od stěny, která musí být nejméně 25 cm.

Instalace ohřívače na stěnu

Pokud jsou horní mezery něčím zakryty, skříň se rychle přehřeje a ochrana se vypne, což zařízení vypne.

Toto zařízení vyžaduje nekomplikovanou péči. Vnější panely přístroje je nutné pravidelně čistit hadříkem. To by mělo být provedeno pouze při vypnutém zařízení. Topné těleso lze vyčistit pomocí vysavače, který má malou trysku.

Užitečné informace!Pokud před parapetem není dostatek místa, lze použít modely podstavce.

Kalkulačka pro výpočet požadovaného výkonu elektrického ohřívače

Specifikace

Ve srovnání s jinými ohřívači není konvektorový ohřívač považován za příliš silný. Dosahuje nízké teploty, ale zároveň má vysoce kvalitní výkon.

Za nejvýkonnější je považován typ podlahového topení, ale velké výhody, které větrají vzduch a ohřívají celou místnost. Při volbě modelu má rozhodující význam oblast místnosti a teplota, kterou může ohřívač absorbovat.

Výpočet výkonu pro konkrétní místnost

Při výběru vhodné pravomoci je třeba zvážit:

 • tepelně izolační vlastnosti stěn a jejich tloušťky;
 • přítomnost oken a jejich plochy ve vztahu k podlahové ploše;
 • typy oken: jednoduchá skla, trojitá a dvojitá okna; izolace podkroví; klimatických charakteristik určité oblasti.

Některé modely mají mobilní zařízení

Modely s elektronickým řízením se vyznačují vyšší účinností, protože mohou být použity pro řízení teploty. Elektronický mechanismus umožňuje pohodlný provoz, úspory energie a poskytování různých servisních funkcí.

V mechanických řídicích systémech nelze zařízení přesně nastavit. Vždyexistuje variace několika stupňů. Nejčastěji se tato varianta zařízení používá jako pomocná. Výhodou ohřívačů je přítomnost některých bezpečnostních systémů. Jedná se o ochranu proti převrácení, zamrznutí a přehřátí.

Volba vhodného zařízení závisí na mikroklima v místnosti a na nepřetržitém provozu zařízení

Volba kvalitního ohřívače umožní vytvořit pohodlnou teplotu v domě.

Video: vyberte konvektor