Jaký je nejlepší podlahový potěr?

P Při provádění oprav a konstrukcí je jedním z důležitých opatření zhotovení potěru na podlaze. Ale okamžitě určit, co je lepší podlahy potěr není snadné. Kvalita jeho výroby má přímý vliv na snadnost pokládání dekorativní podlahové krytiny, její spolehlivosti a životnosti. Vysoce kvalitní potěr poskytuje polorovný a hladký povrch, odolnost proti mechanickému namáhání, tepelným, akustickým a hydroizolacím a také plní mnoho dalších funkcí. V tomto ohledu musí být otázka jeho výroby řešena s plnou odpovědností.

Klasický vzor podlahy

Druhy podlahových potěrů

\ t

Pomocí moderních materiálů a technologií můžete instalovat následující typy podlahových potěrů:

 • Beton;
 • Cementový písek;
 • Polosuchý;
 • Suché;
 • Mokré;
 • Sádra.

Pro instalaci betonového nátěru se používají směsi různých tříd s různými složkami ve formě drceného kamene, písku, štěrku, vody atd.. Barvavýsledná utahovací vrstva je stejná jako u cementového potěru - šedá. Aby se zabránilo smrštění podlahové krytiny, je dodatečně zajištěna výroba dilatačních spár. Konečné zpracování povrchu získané diamantovými kotouči. Výhodou takové podlahy je možnost vytvoření mozaikového vzoru.

Betonová potěrová podlaha

Vrstvy pro utahování cementu a písku jsou také běžné. Hlavními materiály pro jeho tvorbu jsou cement, štěrk, písek a voda. Jejich kvalita závisí na pevnosti výsledného povlaku. Tento typ lze použít jako návrhovou a dokončovací vrstvu.

Cementově-potěrová podlaha

Používá se progresivní technologie, podle které se instalují polosuché utahovací vrstvy s vysokou pevností, kvalitou a trvanlivostí. Vyznačují se rovnoměrným smrštěním, nedostatkem dutin a prasklin, čistou instalací, nízkou cenou díky snadné výrobě a přepravě.

Zařízení pro polosuché podlahové potěry

Suché podlahy jsou takové, které jsou vytvořeny bez použití betonových nebo cementových směsí. Vyznačují se vysokou rychlostí pokládky a nízkou hmotností. Během práce je místnost prašná částice suchého roztoku.

Montáž suchého podlahového potěru

Vazby mokrého typu se vyrábějí ve formě kapalinysměsi určené k lití podlah. Pomocí takového řešení můžete díky hladkému rozprostření po povrchu získat hladkou a rovnoměrnou utahovací vrstvu. Po naplnění směsi je nutné dodatečné zpracování a vyrovnání povrchu speciálními nástroji.

Mokré podlahy

Sádrový potěr je vyžadován z důvodu vysokého vlivu na životní prostředí. Sádra se používá jako materiál pro její výrobu. Výhodou tohoto typu nátěru je efektivní opatření v místnosti s optimální vlhkostí a teplotou. Je však nutné využít vrstvu utahování sádry s přihlédnutím k fyzikálně-chemickým vlastnostem sádry.

Sádrový potěr

Druhy potěrů pro funkční účely

\ t

Rovněž směsi jsou vyrovnávající a vyrovnávací - tepelně izolační. První z nich jsou vyrobeny výlučně tak, aby základně poskytly požadované parametry ve výšce, rovinnosti povrchu a v případě potřeby ve smyslu sklonu. Druhá, kromě výše uvedených funkcí, také zajišťuje tepelnou izolaci místnosti.

Pro obytné a veřejné prostory lze použít nátěry s nízkou hustotou a průměrnou úrovní pevnosti (samonivelační podlahy, suché omítkové směsi apod.). Pro instalaci podlah určených k provozu v podmínkách vysokých mechanických zatížení (prodejní plochy, průmyslové objekty) je nutné aplikovat nátěry s vysokou hustotou a pevností.(betonové směsi, směsi s vysokým obsahem polymerních pojiv).

Materiály a nástroje pro práci

\ t

Pro kvalitní a rychlou instalaci potěru bude vyžadovat určitý soubor materiálů a nástrojů. Kromě součástí, které tvoří utahovací vrstvu, budete muset použít:

 • Roulety;
 • Úrovň;
 • Reiki - pravidla;
 • Nůž;
 • Hladiny vodíku;
 • Špachtle a stěrka;
 • váleček;
 • Stavební míchačka a objem dostatečného objemu.

Nezbytný nástroj pro práci se spojkou

Jaký je lepší podlahový potěr v nové budově?

Při rozhodování o tom, který návrh podlahy je lepší v nových budovách, je třeba vzít v úvahu názor odborníků, že v tomto případě je vhodnější instalovat podlahu pomocí směsi cementu a písku, do které se přidává expandovaná hlinka. Náklady na všechny komponenty nátěru jsou relativně nízké, takže je k dispozici. S nezávislým vedením celého komplexu prací budou náklady na získaný nátěr minimální, což je velmi důležité pro nové osadníky. Technika tvorby tohoto typu vrstvy je jednoduchá a je používána již dlouhou dobu, a proto nezpůsobuje žádné problémy. Během procesu montáže je třeba vzít v úvahu, že k sušení vrstvy dochází postupně, a proto je důležité, aby povrch neprachl velmi rychle. Čím delší povlak ztratí vlhkost, tím délebude silnější.

Fáze instalace podlahového potěru v nové budově

Který potěr je lepší pro podlahové vytápění

Zařízení teplých podlah obvykle zahrnuje vytvoření ochranné betonové vrstvy z kompozice cementu a písku. Také pro tyto účely jsou určeny suché specializované směsi (polosuchý potěr). Druhá možnost je výhodnější, protože pro přípravu kompozice je zapotřebí menší množství vody a doba sušení je menší a pevnost výsledné vrstvy je vyšší. Pro efektivní provádění teplých podlah funkce musí být spojka řádně promíchána a uložena v souladu s vlastnostmi topného systému.

Zařízení spojky pod tepelně izolovanou podlahou

Nelze tedy jednoznačně říci, který z nich je pro dané pohlaví lepší. Každý typ utahovací vrstvy je určen pro podlahy se specifickými požadavky. Proto při výběru vhodné varianty byste měli zvážit typ budoucí podlahy, úroveň mechanického zatížení, vlhkost a teplotu, udržovatelnost a šetrnost k životnímu prostředí.

Video tutorial o potírání vlastníma rukama