Je nutné snížit hranu sádrokartonu: způsoby, jak snížit produkt

D ipsokarton je nepostradatelným materiálem pro opravy obytných prostor. Používá se k instalaci vnitřních příček, izolace stěn a stropů, utěsnění podzemní základny. Při práci s tímto materiálem často nejsou žádné problémy, protože je pružný a snadno se dostává do řezu. V průběhu opravy však mnoho z nich nebere v úvahu takové detaily jako hranu sádrokartonu. Kvůli neznalosti nuancí při práci s tímto materiálem mají lidé často otázku: „Je nutné řezat hranu sádrokartonových desek?“ Takže pokud ji neříznete před instalací, pak budou po opravě stěny pokryty trhlinami a začnou se deformovat. Pojďme se podívat, kde se používá sádrokartonová deska, proč ji řezat a jak postupovat.

Jak vypadá okraj sádrokartonu

Oblast použití sádrokartonu

Vzhledem k jedinečným vlastnostem tohoto materiálu je nepostradatelný v řadě oprav a stavebních prací. Listy sádrokartonových desek se používají pro následující manipulace:

 • Instalace vnitřních přepážek;

Vnitřní sádrokartonová přepážka

\ t
 • Vyrovnání stropů, stěn;
 • Oteplování domu;

Oteplování domusádrokarton

 • Zvuková izolace obydlí;
 • Rekonstrukce stávajících příček;
 • Vyplnění prázdných mezer;
 • Tvorba architektonických kompozic, oblouků, dekorací.

Oblouk ze sádrokartonu

Jak vidíme, sádrokartonové desky jsou skutečně nezastupitelné, pokud jde o stavbu zdí a rekonstrukci stávajících. Kromě toho má vysokou tepelnou a zvukovou izolaci, díky čemuž je populárnější na moderním trhu opravárenských výrobků. Nyní se podívejme, zda je nutné oříznout okraj sádrokartonu.

Související článek:

Sádrokarton: rozměry plechu, tloušťka a cena. Z samostatné publikace se dozvíte o typech a výrobě GCR, technických vlastnostech, cenách a výrobcích.

Proč snížit hranu sádrokartonu?

Téměř všichni výrobci sádrokartonových desek upravují své výrobky hranou, která leží podél nejdelší strany listu. Okraj hrany má zpravidla minimální tloušťku, takže po opravě stěny může být utěsněn tmelem nebo jiným obkladovým materiálem. Při zakrývání stěn v několika vrstvách však musí být hrana odříznuta. Tím se zabrání vzniku trhlin a poškození povrchu. Pod hmotností přídavných listů se sádrokartonové desky začínají zhoršovat.

Druhy hran GKL

Podle informací odborníků KNAUF,trvanlivost a nepřetržitý provoz na sádrokartonových deskách zajišťuje správné oříznutí hrany. Teď už víte, zda je nutné snížit sádrokartonové hrany. Ale jak na to?

Způsoby řezání sádrokartonu

Často se stává, že rozměry desky ze sádrokartonu jsou příliš velké: její rozměry se jednoduše nevejdou do místnosti, kde budou instalovány. Také při opravách je často nutné vyříznout malé části stropu, výklenku, stěny atd. V tomto případě je nutné oříznout okraj materiálu. Stojí za to zvážit, že pokud provedete postup sami, budete mít rovný řez hrany, která nevyžaduje další technické zpracování.

Existují dva způsoby, jak oříznout okraj sádrokartonových desek, uvažujme je postupně:

 • Pro první technologii budete potřebovat hranový hoblík. Vždy je pro ně mnohem snazší provést postup, protože to činí hranu co nejjasnější a nejjednodušší. Řezané listy ze sádrokartonových desek by měly být na vodorovném povrchu, v žádném případě neudržovat materiál ve vzduchu nebo aplikovat na zeď. Zkosení se provádí pod úhlem 22,5 stupně, což je optimální velikost hrany pro sádrokartonové desky. V žádném případě nesmí být zkosení prováděno smirkovým papírem nebo kuchyňským struhovačem: takové manipulace mohou poškodit sádrokartonové desky;

Rovina hrany

Proces oříznutí hrany roviny

 • Druhá technologie řezání sádrokartonových desek se provádí pomocímontážní nůž. Označte na listu čáru, kterou budete řezat, položte materiál na rovnou vodorovnou plochu. Pokud provádíte postup na stole, zářezová linie by měla přesahovat desku stolu, aby se nepoškodila. Po umístění listu odřízněte list podél čáry, kterou jste předtím nakreslili. Chcete-li konečně odtrhnout řezané části sádrokartonu od sebe, jemně sejměte jednu stranu podél čáry zlomení a poklepejte na ni. Aby okraj vypadal čistě, měl by být po ořezu opracován elektrickým hoblíkem.

Proces řezání plechu ze sádrokartonu

Jak správně oddělit poloviny sádrokartonu

Teď už víte, zda je nutné, aby byly hrany sádrokartonu před instalací obrobeny.

Závěry

 • Navzdory všem pozitivním vlastnostem je sádrokartonová deska spíše křehkým materiálem, který může být při nesprávném zpracování poškozen špatně;
 • Před instalací sádrokartonových desek v místnosti je nutné odříznout hranu tak, aby se později neobjevily žádné trhliny nebo poškození na stěnách;
 • Okraj desky sádrokartonových desek je oříznut pomocí hranové frézy nebo montážního nože.

Toto video ukazuje postup fázového sádrokartonového řezání: