Kolik váží kostka písku: důležité výpočty pro stavební práce

Převážná část stavebních prací se provádí pomocí písku. Zejména tento druh materiálu je potřebný při provádění betonových prací, které zahrnují tvorbu potěrů, slepých ploch, jakož i instalaci kovových přístřešků a stavbu základu s plotem. Hromadné směsi jsou považovány za nejdůležitější složku všech stavebních prací, a proto před jejich nákupem vědí, kolik krychle z písku váží, stejně jako výpočty na její množství.

Těžba se provádí různými způsoby. Nejčastěji se těží ze dna řeky nebo v otevřených dolech pomocí speciálního vybavení

.

Jak vypočítat, kolik kostka písku váží: vlastnosti surovin

Mnoho vlastníků soukromých domácností a pozemků chce vědět, jaká je hmotnost jedné kostky písku. Tato hodnota by měla být známa při stavbě obytného domu a pro uspořádání území v blízkosti budovy. Také všichni, kteří se podílejí na výstavbě, se zajímají o to, kolik stojí krychle za dopravu na požadované místo. To zajímávšechny osoby, které se zabývají stavebními pracemi na vlastním místě nebo se zabývají nákupem surovin pro najaté pracovníky.

Mnoho druhů písku se odstraňuje z velkých částic mechanickou metodou za použití speciálního zařízení před prodejem

.

Na základě toho, kolik krychle písku váží, budou stanoveny všechny složky roztoku betonu a jejich množství. Nesprávné výpočty mohou vést k nedodržení technologie a katastrofálním následkům.

Proč potřebujete vědět, kolik kostek písku v 1 tuně?

Je-li pro stavbu vybrán písek, pak je známo, kolik kostek na tunu pomáhá správně umístit objednávku na dodávku materiálu.

Kvalitativní složení má jednotnou konzistenci bez velkých inkluzí

.

Pokud byly výpočty provedeny nesprávně, mohou následovat tyto obtíže:

 • nedostatečná konzistence připraveného roztoku;​​
 • nesprávný konkrétní recept;
 • výroba betonu s nízkou kvalitou;
 • adhezní vlastnosti jsou ztraceny a proces tuhnutí je porušen;
 • snižuje pevnost betonové směsi;
 • vztyčená konstrukce se může rychle zhroutit.

Pevnost a spolehlivost stavebních konstrukcí závisí na kvalitě sypkých hmot

.

Aby se zabránilo velkému množství chyb, je třeba vědět, jaká hmotnost písku je v 1 m3. Hmotnost suché směsi závisí na velikosti frakce,určité nečistoty, úroveň vlhkosti a minerální strukturu a zhutnění.

Užitečné informace!1m3 se považuje za standardní opatření přijaté pro sypké materiály. Hmotnost v kg, která je obsažena v kostce, se nazývá měrná hmotnost. Hmotnost sypkých hmot v 1 m3 se může pohybovat od 1,5 do 2,8 tisíc kg na metr krychlový. metr

Prakticky každá stavební hmota obsahuje směs písku

Související článek:

Tabulka podílů betonu na 1 m3.Jak připravit kvalitní betonové směsi pro různé účely. Přečtěte si více v samostatné publikaci našeho portálu.

Hustota materiálu

\ t

Náklady jsou závislé na tom, kolik kostek písku váží. Konečný náboj je ovlivněn hustotou sypké směsi. Hodnoty hustoty jsou určeny jednotlivými vrstvami, které jsou vytvořeny mezi jednotlivými částicemi.

Hutnění suroviny je dáno její strukturou a typem složení

V tomto případě může být hustota různého typu:

 • skutečný nebo technologický;
 • objem;
 • podmíněno.

Index hustoty se pohybuje od 1,3 do 1,8 t /cu. m.

Užitečné informace!Indikátor podmíněné hustoty překračuje skutečnou hodnotu. Při praktickém použití je důležitá sypná hustota materiálu.

Tabulka uvádí hustotu směsi písku v přírodních podmínkách

Stanovení frakcí písku

\ t

Aby bylo možné přesně vypočítat, kolik kostek písku je v 1 tuně, je třeba vzít v úvahu složení částic. Pro zjištění kapacity sáčku v metrech krychlových, musíte znát parametry frakcí surovin. Pro tento písek je směs poháněna speciálním sítem. Je možné oddělit štěrkové částice ve struktuře suroviny.

U stavebních prací je důležitý ukazatel podílu surovin

.

Pokud má materiál malé složení, pak se parametry jednotlivých částic v mm pohybují v rozmezí od 1,6-2. Pokud je složení průměrné, pak je velikost 2-2,5. Větší typ materiálu má velikost 2,5 mm.

Říční písek nebo lomový písek má nejčastěji hrubé frakce. V závislosti na frakční složce je složení písku rozděleno do dvou tříd. První by měla zahrnovat složení velikosti částic, která je asi 1,5 mm. Do druhé s různými velikostmi.

Složení jemné frakce se často používá pro zdobení

Druhy písčitého materiálu: kolik váží každá kostka?

Hmotnost 1 m3 písku je ovlivněna způsoby skladování, jejími typy a indexem vlhkosti. Existují určité normy GOST pro hmotnost směsí písku, které jsou obsaženy v kostce:

 • standardní materiál má hmotnost 1570-1700 kg /m³;
 • sypká kompozice je odlišná v hmotnosti 1450 kg /m3;
 • vrazil asi 1650 kg /m3;
 • vlhká směs má hmotnost 1960 kg /m³.

Říční materiál má často všechny nezbytné vlastnosti pro stavební práce

Písek, který se používá ve stavebnictví, může být různého typu. Rozdělení na odrůdy závisí na místě těžby suchých surovin. Existují následující typy:

 • na dně nádrží vytěžených řekou. Materiál se vyznačuje čistotou a může být žlutý nebo šedavý. Kompozice se používá pro výrobu drenážních systémů a přípravu roztoků;

Nejčastěji je složení extrahované ze dna čisté. V některých případech však podstoupí screening, podobně jako jiné druhy

.
 • lom je těžen mechanicky otevřenou metodou. Používá se k tvorbě chodníků a základů. Promytá kompozice se používá při dokončovacích a omítacích pracích;

Při těžbě tohoto materiálu jsou uměle vytvořeny lomy

.
 • Mořský písek se těží na mořském dně. Tato surovina má vysoké náklady, takže se používá méně často.

Tento druh materiálu je velmi těžké těžit, což značně ovlivňuje konečnou cenu

.

Nejvýhodnější variantou je řeka. Jeho kořist se provádí přirozeným způsobem, ale existují druhy, které se získávají umělými metodami. Patří mezi ně: struska, směsi expandovaného jílu a křemenného písku.

Užitečné informace! Na stavbách je využívána nejen řeka, ale i lom. V tomto případě množství nečistot ve formě malých oblázků ovlivňuje hmotnost kubického metru suroviny.

Směs expandovaného jílu podléhá předběžnému zpracování

Stavební písek: kolik kostek na tunu?

Můžete nezávisle vypočítat podíl surovin, který je umístěn v kostce. K tomu lze použít následující vzorec:

m = V * p​​

V tomto případě se hmotnost materiálu označuje jako m. V je objem a p představuje hodnotu hustoty.

Základní měřítko váhy lze vidět v tabulce

Podle tabulky můžete zjistit standardní hodnoty hmotnosti směsi písku v jedné tuně.

Užitečné informace!Stojí za to zvážit, že vlhkost je ovlivněna hmotností. Jeho hodnota se nejčastěji pohybuje od 6-7%. S vlhkým materiálem může rychlost dosáhnout 20%. Tento rozdíl musí být také přidán k celkové hmotnosti.

Nakupované suroviny musí být suché

Jaké číslo zapadá do zadní části KAMAZ a ZIL?

Společnost KAMAZ je známá svou velkou kapacitou, ale mnoho kupujících má zájem o to, kolik kostek písku v KAMAZ. Pro velké stavební práce je tento ukazatel obzvláště důležitý. V KAMAZ se vejde asi 12 kostek písku. Pro méně globální stavební práce může písek přinést ZIL. ZIL může pojmout asi třikostky. A v MAZ padne šest.

Přepravu stavebních materiálů nejčastěji provádí KAMAZ

Náklady na říční písek na kostku jsou asi 700–900 rublů a náklady na lomový písek jsou asi 500–600 rublů. Než si koupíte písek, musíte vědět předem, jaké jsou náklady na metr krychlových sypkých surovin a kolik kg obsahuje.

Pro zajištění drobných soukromých domácností jsou sypké materiály dodávány pomocí kompaktnějších strojů ZIL

Náklady na suroviny závisí na prodejcích, vzdálenosti pro přepravu a objemu písku. Po správném výpočtu všech parametrů můžete ušetřit spoustu na stavebních materiálech.

Pevnost betonu a jiných malt závisí na kvalitě sypkého materiálu

Video: jaký písek se používá pro