Korkový substrát pod laminátem: klady a zápory

Podlahová podlaha je důležitým krokem při instalaci plovoucí podlahy s laminátovým pracovním povrchem. Mezi všemi typy nátěrů se mezi odborníky nejvíce prosadila vyčnívající mezivrstva s podkladem a pracovním povrchem, lisovaná kůra z korkových stromů. Korkový substrát pod laminátové klady a zápory, všechny nuance použití a stylingu - v našem článku!

Korkový podklad pod laminátovými klady a zápory

Co je to substrát a na co je?

Použití dodatečné vrstvy, která vyčnívá mezi podkladem a laminátem, je opatřením zaměřeným na řešení problémů, které vznikají při instalaci plovoucí podlahy, včetně:

 • vyhlazování nepravidelností montážního povrchu za předpokladu, že jejich rozdíly nepřesahují 2 mm na 4 m² plochy;
 • ochrana laminátových „zámků“ před prachem emitovaným potěrem;
 • optimalizace rozložení mechanických zatížení působících na podlahu;
 • snížení hladiny hluku způsobeného použitím laminovaných povlaků;
 • vytvoření dodatečného tepla a hydroizolace podlahy v bytě.

Použití substrátu vykonává mnoho funkcí

Jaké druhy substrátů existují?

V souladu s typem základny, nátěru a účelu místnosti, ve které bude laminát namontován, výrobci nabízejí tyto typy obložení na základě lisované trubky:

 • fóliová těsnění s vysokými tepelně izolačními vlastnostmi;
 • směs korkových granulí s kaučukem nebo bitumenem. Vzhledem k vysoké hořlavosti a uvolňování škodlivých látek se nedoporučuje jejich použití v domácích prostorách;
 • lisovaná kůra bez přísad.

Korkový substrát v roli

\ t

Každý typ korkového podkladu pod laminátem má klady a zápory a je určen k řešení specifických problémů. Čistý lis zabalený v rolích nebo v listech je zároveň považován za univerzální materiál.

Co vám poskytne korková podšívka?

Použití technického korku v roli vrstvy mezi kravatou a laminátem má mnoho výhod:

 • obrovský zdroj trvanlivosti a odolnosti proti opotřebení. To umožní měnit laminát podle potřeby bez nákladů na přípravu obložení;
 • nejlepší materiál pro ochranu vrstveného povlaku před poškozením vznikajícím při jeho používání;
 • přírodní složky, které neuvolňují toxiny a neakumulují alergeny;
 • vynikající izolační aantistatické vlastnosti díky pórovitosti materiálu;
 • snadné ovládání. Snadná přeprava, vyložení a stohování bez dalších nástrojů;
 • nízká hořlavost a vysoký práh doutnání.

Pro práci se zátkou potřebujete pouze papírový nůž

.

Korkový substrát pod laminátem má klady a zápory a existují implicitní: při léčbě antiseptikem houba nezačne na takovém povlaku. Díky svému složení nemá lisovaný korek zájem hlodavců a dřevních škůdců. Nicméně, jako mnoho organických povlaků, má řadu pochybných vlastností.

Jak platíme za tyto výhody?

Především - obsah vaší vlastní peněženky. Přírodní povlaky jsou tradičně dražší než stejné vlastnosti, ale ze syntetických materiálů.

Syntetické substráty jsou mnohem levnější než přírodní

Kromě toho:

 • tento typ těsnění nelze použít společně s systémy podlahového vytápění díky jejich vynikající tepelné izolaci;
 • vodotěsnost čistého kompaktu je relativně malá;
 • Vysoká křehkost a náchylnost k mechanickému poškození vyžadují pečlivou práci, zejména podlahy po jednotlivých vrstvách.

Nyní, když víte o výhodách a nevýhodách korkových substrátů pod laminátem, přistoupíme přímo k doporučením týkajícím se výběru a technologie instalace.

3 složky správného výběru substrátu

\ t

MyNebudeme úmyslně uvádět konkrétní výrobce nebo série. Na základě vašich požadavků si nezávisle na laminátu zvolíte optimální podšívku podle těchto kritérií:

 1. Optimální tloušťka zátky pro desku o průměru 8 mm je 2 mm. Vyberte substrát 3-4 mm pouze pod laminátem s větší tloušťkou. Příliš tlustý substrát přesáhne pružinu a v důsledku toho uvolní zámky krytu.
 2. U místností umístěných nad „studenou“ garáží, suterénem nebo koupelnou /vanou použijte technickou zátku na gumové nebo bitumenové základně.
 3. U místností s podlahami z tvrdého dřeva vezměte zátku na bázi gumy.

Zvažte výhody a vlastnosti pokládání korkových podkladů pod laminát.

Řezání podkladu na křižovatce podlahy a stěny

Podél nebo napříč?

Pro pokládku nebudete potřebovat žádné další vybavení ani nástroje. Zajistěte maximální kvalitu přípravy potěru, nepřítomnost nadměrné vlhkosti na drsném povrchu a ve vzduchu v místnosti.

Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud necháte role s podšívkou v místnosti, ve které instalujete podlahu po dobu několika dnů.

Pokládání laminátu na korkový podklad

Před položením korku, pokud použijete čistý kompakt, není zbytečné vytvořit hydroizolační vrstvu z polyethylenu rozřezaného na pásy a položenou 10–15 cm přesahujícími vůči sobě a stěnám místnosti. Opatrně přilepte lepidlostavební pásku, věnujte zvláštní pozornost práci s nástroji, aby nedošlo k poškození hydroizolace.

Na základě osobní zkušenosti je vhodnější položit korkovou podšívku rozloženým způsobem, kolmo na následnou laminátovou podlahu. Pokud však pokyny výrobce určují paralelní instalaci, je lepší postupovat podle pokynů.

Podlahová podlaha

Mezera ke stěnám místnosti, potrubí, komunikačních boxů a spojů s jiným nátěrem by neměla být menší než 0,8-1 cm, aby se snížila možnost poškození zástrčky, umístěte ji těsně před montáží laminátu pokrytého jedním průchodem pásem. Pro dočasné montážní pásky vhodné stavební pásky.

Aby se korek uchoval, položte novou vrstvu po položení laminátu na předchozí vrstvu

.

Zdůvodněné drahé, spolehlivé a praktické

Teď, když jste si přečetli článek „Cork Underlay for Laminate Pros and Cons“, můžete si vybrat ten správný materiál a začít s montáží laminátu! Přečtěte si také, jak si vybrat podlahu a co znamená laminátová třída v samostatné publikaci našeho portálu.

Video: korek pod laminátem