Koruna na betonu - jak si vybrat a zkontrolovat ceny na oblíbených modelech

Mezi různými stavebními nástroji, které běžní uživatelé používají pro osobní potřebu, nemá mnoho z nich v korunách arzenálu na vrtání betonu, což je dáno jejich úzkým profilem použití. Betonová koruna - co to je, výhody a nevýhody, typy a parametry volby, stejně jako přehled cen pro oblíbené modely a recenze uživatelů - je tématem tohoto článku v online magazínu HomeMyHome.

Vzhled betonové korunky

Co je betonová koruna a proč je zapotřebí

V současné době je beton používán ve všech fázích stavebních a montážních prací: od stavby základů až po obkladové konstrukce až po výplně podlah a potěrů.různé účely. V tomto ohledu je přítomnost vrtacího nástroje schopného vyvrtat díry do betonu velmi důležitá pro jakýkoliv typ konstrukce (bydlení, inženýrské sítě, výroba atd.). Koruna z betonu je typem vrtného nástroje, do kterého jsou vyvrtány otvory ve stavebních konstrukcích z betonu. Tato operace je nutná při provádění takových prací jako:

 • kladení inženýrských sítí pro různé účely: vodovody a kanalizace, elektrické sítě a komunikační linky, automatizační a protipožární systémy;
 • instalace technologických a elektrických zařízení;
 • namontovat kotevní šrouby a jiné upevňovací prvky;
 • montáž prvků stavebních konstrukcí pro různé účely.

Model s adaptérem řady „DIAM SDS +“ (68x8xM16) pro montáž elektroinstalačního příslušenství a elektrických přijímačů

Konstrukce a princip činnosti

Strukturálně je koruna z betonu trubka o určitém průměru, na jejímž povrchu jsou otvory určené k odstranění prachu a betonových fragmentů, které vznikají při provádění prací. Jedna ze stran trubky je zasunuta a zde je otvor pro montáž příruby se středícím vrtákem a stopkou.

Informace!Koruna může být skládací nebo vyrobena v jediném provedení v závislosti na konkrétním modelu.produktů.

Dřík má speciální drážky pro upevnění korunky v používaném vrtacím nástroji (perforátor, vrtná souprava, vrtací kladivo) a vrták poskytuje přesné umístění nástroje během vrtání. Na druhé straně trubky, na jejím povrchu, jsou namontovány řezné prvky (zuby, speciální nátěry atd.), Které zajišťují vrtání. Velikost výsledného otvoru odpovídá vnějšímu průměru trubky.

Hlavní konstrukční prvky korunky pro beton: 1 - těleso (potrubí); 2 - řezné prvky (zuby); 3 - otvory pro odstranění prachu a betonových fragmentů; 4 - otvor pro montáž příruby; 5 - centrovací vrták; 6 - stopka s drážkami pro upevnění; 7 - šroub pro upevnění středícího vrtáku.

U modelů skládací konstrukce je na ploše příruby šroub, který v případě potřeby upevňuje nebo nahrazuje středicí vrták.

Princip činnosti nástroje je založen na pohonu korunky do rotačního pohybu pomocí elektromotoru a současně na jeho uvedení do kontaktu s betonovým povrchem. Řezací prvky jsou ponořeny do betonu, ničí je, zatímco centrovací vrták zajišťuje přesné umístění na místě vrtání.

Vrtání stěny pomocí betonové korunky

V závislosti na typu použitého ručního nářadí může být vrtání typu kladiva a kladivana základě pevnosti zpracovávaného betonu.

Typy korun pro beton, jejich výhody a nevýhody

Podle materiálu použitého při výrobě břitů jsou betonové korunky tří druhů:

 • slitiny tvrdých kovů;
 • slitin karbidu wolframu;
 • z diamantových štěpků.

Z karbidových kovů

\ t

Korunky tohoto typu se používají v příklepovém vrtání. Řezným prvkem jsou ve svém provedení zuby z karbidových kovů, které jsou pájeny podél povrchu pracovní hrany. Průměr korunky tohoto typu je 20-100 mm a dřík je vyroben v souladu s normami SDS-Plus a SDS-max.

Koruna Pobedit pro beton SIBIN SDS-Plus

Výhody výrobků tohoto typu jsou nízké náklady a rozmanitost standardních velikostí a nevýhodou je možnost zničení řezného zubu v kontaktu s výztuží uloženou v betonu.

Důležité!Karbidové korunky se používají pro suché vrtání, protože výhra negativně reaguje na změny teploty během používání.

Slitiny karbidu wolframu

Tento typ nástroje je určen pro bezvřetenové vrtání. Na pracovní ploše koruny uložená karbidová - wolframová depozice, zajišťující proces vrtání betonu. Velikosti těchto výrobků mohou být různé, mohou být realizovány jakokusové zboží nebo prodávané v sadách.

Značka STAYER karbid wolframu sada model „33345-H6“ (33-73 mm)

Informace!Náklady na kusové výrobky tohoto typu budou kupujícího stát více než možnost nákupu sady výrobků různých velikostí.

Výhodami korun tohoto typu je možnost použití pro vrtání dlaždic, které rozšiřují funkčnost nástroje, a nevýhodou je okamžité zničení v kontaktu s kovem (výztuž, profil, kov atd.).

Diamond Crumb

Diamantové korunky se používají pro vrtání bez zvlhčování a bez zvlhčování v režimu bez nárazu. Řezná plocha výrobků tohoto typu je segment řezaný na okraji korunky s diamantovým povlakem.

Pohled odborníka
Dmitry Kholodok
Technický ředitel opravárenské a stavební společnosti ILASSTROY
Položit otázku
„Voda používaná při práci s korunkami tohoto typu zajišťuje chlazení řezné plochy a zvyšuje rychlost práce. Kromě toho se při tomto typu vrtání zvyšuje životnost nástroje a snižuje se množství generovaného prachu. “

Vzhled diamantové korunky na betonu

Průmysl vyrábí koruny tohoto typu v širokém rozsahu velikostí vzhledem k jejich vlastnostempoptávky po výkonu práce pro různé účely. Výhodou diamantových korun je:

 • dlouhodobé podmínky používání;
 • schopnost pracovat s vysokým zatížením, včetně betonových výrobků, mezi něž patří kování;
 • Díky velkému rozsahu velikostí si můžete vybrat ten správný výrobek pro provedení určité zakázky.
Je to důležité!U diamantových korun není přítomnost výztuže „v těle“ betonu problémem při vrtání. Je to jediný typ nástroje, který lze použít na železobeton.

Hlavní nevýhodou výrobků tohoto typu jsou vysoké náklady.

Diamantové koruny jsou na trhu zastoupeny ve velkém sortimentu velikostí

Výběr výrobku podle parametrů

\ t

Při výběru betonové korunky je třeba vzít v úvahu tyto parametry:

 • průměr a délka;
 • typ upevnění (tvar stopky);
 • metoda vrtání (suché /mokré).

Pokud je vše jasné s průměrem a délkou výrobku, protože Vzhledem k tomu, že tyto parametry jsou určeny geometrickými rozměry otvoru, musí být ostatní charakteristiky odděleně zastaveny. Průmysl vyrábí koruny se třemi typy upevnění:

 • Šestihranná stopka - pevně uchycená v běžném sklíčidle a má průměr 10 mm.
 • SDS-Plus - Standard Editionupevňovače pro běžné vrtáky.
 • SDS-max - podobný stopce typu SDS-Plus, ale má velký průměr, který je 20 mm.
Pohled odborníka
Victor Isakin
Specialista na výběr maloobchodní sítě nástrojů "220 Volt"
Položit otázku\ t
"Výrobky s dříkem jako SDS-max jsou určeny pro průmyslová zařízení a nelze je používat s ručním elektrickým nástrojem pro domácí použití."

Typ stopky SDS-Plus

Důležité!Hloubka vrtání závisí na délce dříku, takže při výběru konkrétního modelu by měl být tento parametr věnován zvláštní pozornost.

Pokud jde o typ vrtání, jak již bylo popsáno výše, diamantové korunky se lépe používají při metodách mokrého vrtání a karbidu karbidu wolframu v suchém režimu.

Doporučení pro použití korun pro beton v populárních velikostech

Různé velikosti jsou požadovány v různých stupních, což souvisí s účelem vyrobených otvorů, které určují tento ukazatel využití nástroje.

Korunka diamantová Ø 68 mm pro beton

Poptávka po této velikosti je dána tím, že při montáži elektroinstalačních výrobků (při pokládání skrytých elektroinstalací) se používají speciální montážní krabice (splachovací desky), jejichž průměr je 65-68 mm.

Vrtání otvorůInstalace rozvodných skříní a instalačních produktů je důležitou operací při instalaci skrytých elektrických rozvodů

K provedení této práce se používají jak karbidové, tak diamantové korunky, ale od té doby diamant mají delší životnost, pak jsou používány profesionály. Při provádění elektroinstalací za použití korun této velikosti potřebujete:

 • splňují požadavky Pravidel pro elektrickou instalaci (EMP) s ohledem na umístění instalovaných výrobků ve vztahu ke stavebním konstrukcím a ostatním inženýrským sítím;
 • po vrtání by měl být beton, který zůstal uvnitř provedené drážky, odstraněn kladivem a sekáčem nebo vrtákem s kladivem, do kterého je vložena špachtle.
Odborný pohled
Dmitry Kholodok
Technický ředitel opravárenské a stavební společnosti ILASSTROY
Položit otázku
„Při použití karbidových korunek je nutné provést přestávky v práci, aby nedošlo k přehřátí povrchu řezných zubů.“

Způsob vrtání (suchý nebo mokrý) se volí podle typu koruny a stěnové konstrukce, jakož i technických možností na staveništi

Betonová korunka pro děrovač Ø 110/120 mm

Průměr 120 mm u nástroje tohoto typu je největšípro domácí účely. Pro průmyslovou výrobu jsou k dispozici i diamantové korunky s dříkem typu SDS-max ve větších velikostech (až do 600 mm), ale vzhledem k nízké poptávce v maloobchodě je nelze nalézt. Při práci s diamantovým nástrojem nezapomeňte, že:

 • neumožňují nadměrný tlak na řezný nástroj, protože to povede k jeho přehřátí a dokonce ik selhání;
 • Při vrtání železobetonových konstrukcí můžete použít pouze suchou metodu práce.

Použití ochranných oděvů je předpokladem pro provádění prací s betonovými konstrukcemi

Při práci s korunami různých typů je navíc nezbytné:

 • zajišťují spolehlivé upevnění výrobku na sklíčidle elektrického nářadí nebo jiného vrtacího zařízení;
 • Práce by měly být prováděny s použitím osobních ochranných prostředků (oblečení, rukavice, respirátor) a dodržování bezpečnostních pravidel, které jsou upraveny speciální literaturou a pokyny.

Přední výrobci betonových korun

\ t

Na domácím trhu stavebních nástrojů existují koruny pro beton domácích výrobců a zahraničních společností. Mezi nejoblíbenější patří produkty firem:

 • Řezací systémy Keos Co ltd a Messer (JihKorea);
 • Hagwert a Bosch (Německo);
 • Distar (Ukrajina);
 • Praktika, Enkor, Zubr a „Trio Diamond“ (Rusko).

Potvrzením popularity korun na konkrétních výše uvedených značkách jsou recenze skutečných uživatelů, které zanechali na internetu. Zde jsou některé z nich.

Recenze diamantové korunky na beton Keos DC068.70:

Číst dál v Otzovik: https://otzovik.com/review_2818582.html

Přehled korun na konkrétním "Hagwert":

Přečtěte si více v sekci Otzovik: https://otzovik.com/review_5557970.html

Recenze diamantové korunky na betonu Praktika:

Přečtěte si více v sekci Otzovik: http://otzovik.com/review_2779584.html

Zpětná vazba na koruně Enkor:

Přečtěte si více v Otzovik: https://otzovik.com/review_4614464.html

Recenze koruny na značce Bison:

Přečtěte si více na adrese Otzovik: https://otzovik.com/review_6797992.html

Přehled cen betonových korun pro děrovače, v závislosti na typu a velikosti

Koruny do betonu se prodávají v obchodech a obchodních řetězcích specializujících se na realizaci nástrojů pro různé účely a stavebních materiálů. Jejich cena závisí na typu výrobku, jeho velikosti a značce výrobce.

Oddělení prodeje spotřebního materiálu je v každém případěprodejní a maloobchodní síť, práce s ručním nářadím a stavebním zbožím

V následující tabulce jsou uvedeny ceny různých typů korun za beton, ke 3. čtvrtletí 2018 při prodeji prostřednictvím maloobchodní sítě.

Typ koruny Značka Náklady (k srpnu 2018), rub s vnějším průměrem, mm
30 55 68 80 120
Diamant Keos - - 2400 2900 4500
Bosch 1800 2700 3500 3900 -
Enkor 1100 1400 1800 2200 2500
Karbid Keos - - 860 980 1550
Hagwert 580 650 860 1200 1400
Enkor 375 500 550 650 800
Karbid wolframu Enkor 120 180 250 290 -
Zubr 130 185 210 280 420

Video: otvory pro podložku s diamantovou korunkou Keos

Vzhledem k tomu, že v životních podmínkách se za instalaci betonu nejčastěji používají koruny za beton, naše redakční rada Vám nabízí k nahlédnutí video o použití korunky Keos o průměru 68 mm pro instalaci elektrické zásuvky.