Kovový soustruh do garáže: který si vybrat?

V podmínkách omezeného prostoru pro domácí master je nejlepší volbou kovový soustruh pro garáž v základní nebo rozšířené konfiguraci. Na moderním trhu je spousta výrobců a úpravy vybavení. Níže jsou proto uvedena doporučení odborníků při volbě mini-stroje pro soustružení kovů.

Kovové soustruhy pro garáž

\ t

Video: Jak si vybrat stolní soustruh

Kritéria výběru, typy

Kovový soustruh pro garáž je schopen ušetřit až na provozní rozpočet automobilu, domácího hospodářství a času. Hledání drobností, které je nutné pro opravu, výstavbu, často trvá několik dní. S dostupností vybavení, to vše může být provedeno na vlastní pěst. Hlavní kritéria výběru jsou:

 • Rozpočet nákupu - nejčastěji je zakoupeno základní vybavení, další funkce jsou zakoupeny později, podle potřeby, s dostatečnými finančními prostředky je lepší ihned zvolit multifunkční (univerzální) stroj;
 • rozměry jsou u většiny výrobců přibližně stejné;
 • kvalita neníje doporučeno koupit podobné vybavení pro zakázku, lepší vizuální kontrolu, metody nákupního testu není vynalezen;

Cenově výhodný kovový soustruh pro garáž TV 16

U malých strojů se ve výchozím nastavení zpracovávají malé obrobky, takže musí být vhodná přesnost. Otáčky vřetena, nedostatek zarovnání, měřítko podávání frézy nejsou povoleny.

Pro provoz v garáži existuje několik verzí strojů :

 • desktop - minimální funkčnost, některé modely neobsahují koník;
​​

Nejjednodušší stolní soustruh bez přídavných funkcí

 • včetně univerzálního frézovacího zařízení;

Univerzální soustruh pro garáž

 • škola - různá zařízení, 2 rychlosti s hladkým nastavením uvnitř každého z nich, reverzní, hmotnost do 200 kg;

Školní soustruh pro garáž

 • šroubování - minimální otřes vřetena, vysoká cena;

Řezačka pro soustružení

Je velmi obtížné zaměřit se na velikosti polotovarů, které mohou být upnuty do upínacích čelistí, umístěných mezi středy hlav. Potřeby každého mistra jsou odlišné, pravidelně vyžadují zpracování velkých částí neboprovádění operací šperků.

Specifikace

Kovový soustruh pro lavičkové garáže má nejčastěji následující výkonnostní charakteristiky:

 • tlačítko napájení - může chybět (například u modelu Corvette-2), otáčení se aktivuje reostatem regulujícím rychlost
 • rozměry - délka 1,2 - 1,7 m, šířka 0,5 - 0,6 m
 • hmotnost - mezi 120 a 200 kg
 • průměr obrobku - 10-20 cm nad ložem nebo 5-15 cm nad podpěrou
 • průřez středu RMC - 20 - 50 cm
 • hnací výkon - 0,15 - 0,6 kW

Volitelné stolní zařízení

Pro soustružení stroje pro kov pro garáž se používají asynchronní nebo kolektorové motory 220 V. V některých modifikacích je reverz přepínán pákou, v jiných, aby se dosáhlo zpětného otáčení, je nutné házet převodový řemen.

Řadicí páka v soustruhu

Většina soustruhů řezá pouze metrické a palcové závity v jednom směru. Od domácích výrobců více populární než ostatní "Home master", "Handy", "Caliber". Všechny ostatní produkty, bez ohledu na domovinu značky, jsou vyráběny v Číně - „Optimum“, „Corvette“, „JET“, „Proma“, „DIY“.

Řezánízávitování na stroji na řezání šroubů

Například Enkor vyrábí soustružnické a frézovací modifikace Corvette 407, soustružnické stroje Corvette 401 - 403. Automatické dávkování třmenu se používá pouze pro navlékání, zpracování a odizolování se provádí ručně. Kazeta je vybavena přímými, reverzními vačkami, díly mohou být upnuty bez vložky ve středech. Nejmenší z nich (Corvette 401) je vybaven elektrickým pohonem o výkonu 0,5 kW, rychlostí 2 500 ot /min, elektronickým systémem, který umožňuje udržovat stejnou rychlost při každém zatížení. Průchozí otvor ve vřetenu umožňuje obrábění 20 cm dílů.

Stolní zařízení pro kov Corvette 401

Optimální stroje jsou vybaveny motory o výkonu 0,5 - 1,5 kW, RMC dosahuje 40 - 70 cm, výška středů je 7 - 14 cm, domovem značky je Německo, 95% produkce se koncentruje v Číně. Charakteristickým znakem zařízení je chyba 0,025 mm a 0,01 mm (posuny, otáčky vřetena).

Stroj na soustružení a řezání závitů pro kovovou desku firmy "Optimum"

Stolní soustruhy Weiss mají nejnižší možný vibrační a akustický tlak. Vřeteno se otáčí ve valivých ložiskách, po zastavení otáčení zůstává možnost automatického zpětného chodu pro posunutí třmenu. Koník má podélný pohyb s pevnou polohou v prostoru.

Univerzální soustruh ve výrobní garáži Weiss

Související článek:

Samovyrobitelný kovový soustruh. V publikaci se budeme zabývat podrobnými pokyny, jak vytvořit stroj s fotografiemi a videy, přehled o hotových modelech a bezpečnostní opatření při práci se strojem.

Doporučení

Při nákupu kovového soustruhu do garáže je třeba věnovat pozornost následujícím bodům:

 • výrobce - výrobky domácích firem jsou provozuschopnější, protože v Ruské federaci existuje více servisních středisek, náhradních dílů, spotřebního materiálu;
 • typ převodovky - řemen nebo převodovka (primární hřídel je vždy poháněn klínovým řemenem);
 • materiálové převody - s výhodou kaprolon, který se na rozdíl od běžných plastů nerozpadá a samonosný;
 • přítomnost valivých ložisek na vřetenu - poskytuje vysoce přesné obrábění;
 • typ vodítek - zdroj tvrzených strojních prvků je mnohem vyšší, stejně jako kvalita zpracování;
 • otočí - obvykle 0 - 1500 na I přenosu, 0 - 2500 na rychlosti II;
 • přítomnost několika rychlostí - obvykle 1 nebo 2;
 • ochranná zařízení - některé modely jsou vybaveny pouzdry z plexiskla, které nakonec rostou matně, děleny, což snižuje pohled na obrobek;
 • vřeteník - s výhodou s průchozím otvorem, který umožňuje obrábění, řezání závitů na dlouhých dílech.

Převod otáčení na plošekovový soustruh

\ t

Pro uživatele počáteční úrovně je rozpočet nákupu, operace mnohem důležitější. Proto jsou častěji vybírány čínské kovoobráběcí stroje s průměrnou charakteristikou.

Závěry

Řada soustruhů na kov, které mohou být umístěny v garáži, je tedy velmi různorodá. Home master se může zaměřit na funkčnost, rozpočet, rozměry polotovarů, přesnost zpracování a další parametry. Jednoznační vůdci ratingu v tomto výklenku neexistují.

Video: jak nastavit přední a koník stroje