Který pokojový vlhkoměr je lepší koupit: klasifikace, popis, princip činnosti

Málokdo ví o existenci takového zařízení jako vlhkoměru. A samozřejmě ne každý zná výhody, které lze v jeho aplikaci získat. Především je to zdraví, které závisí na životních podmínkách a příjemném mikroklima. Nejedná se pouze o ukazatele teploty a znečištění ovzduší, ale i parametry vlhkosti. Odchylky od optimálních hodnot mohou přispět k výskytu závažných onemocnění. To je hlavní důvod, proč byste v každém domě či bytě měli koupit pokojový vlhkoměr, který vytvoří ideální podmínky pro život všech členů rodiny.

Elektronické zařízení

Měření vlhkosti vzduchu v místnosti: základní metody a zařízení

Před výběrem optimálního nástroje pro měření vlhkosti je nezbytné seznámit se s principy jeho provozu. Hlavní klasifikaci lze rozlišit:

 • vlhkoměry;
 • psychrometry.

Navzdory společným konečným cílům je princip fungování psychrometru a vlhkoměru odlišný.

Je možné změnit vlhkost metodami primitivních babiček - sklenice naplněná kapalinou pomocí teploměru nebo smrkový kužel, jehož váhy se otevřou, pokud je vzduch příliš suchý.

Vlhkoměr: co to je

Zařízení pro měření vlhkosti se používá k určení komfortního mikroklima v místnosti. Než se rozhodnete, který vlhkoměr koupit pro byt, je důležité znát základní klasifikaci a jak každý model funguje.

Zařízení lze rozdělit do 4 typů.

 • Psychrometr;
 • vlasové zařízení;
 • elektronické;
 • kondenzace.

Při provozu nejjednodušších zařízení se používají speciální tabulky s parametry relativní vlhkosti. Moderní elektronické modely pracují s pomocí mikroobvodů, které samostatně odstraňujía zobrazovat je.

Druhy zařízení

Proč byste si měli koupit pokojový vlhkoměr

Zdraví lidí závisí na mnoha faktorech. Důležitou roli hraje stav ovzduší, zejména jeho vlhkost. Škodlivý jako vysoká a nízká vlhkost. Se zvýšeným - začíná reprodukce virů a mikrobů. Snížené dýchání vede k suchosti sliznic.

Moderní měřidla jsou navíc vybavena:

 • s teploměrem ;
 • ukazatel změn parametrů;
 • zobrazuje datum, čas a atmosférický tlak.

Doplňkové funkce

Princip fungování psychrometru-psychrometru

Psychrometer v řečtině znamená „studené měření (měření). To je hlavní odpověď na otázku, co měří vlhkoměr. Jinými slovy, může být použit pro měření teploty a vlhkosti vzduchu. Jeho princip fungování je založen na změně fyzikálních vlastností tekutiny. Během tohoto procesu se voda vypařuje. Ztrácí energii, proto teplota klesá. Takový pokles se zaznamenává vlhkým teploměrem.

To je důležité!Před použitím psychrometru potřebujete vědět, že odpařená kapalina je v blízkosti psychrometru, a proto ovlivňuje její hodnoty.

Hlavní rozdíl oproti vlhkoměru je v principu činnosti, prácekterá je založena na změnách fyzikálních a chemických vlastností látek s kolísáním vlhkosti vzduchu.

Data z psychrometrů se měří pomocí tabulek

Typy struktur vlhkoměrů

Zařízení pro měření vlhkosti musí být zakoupeno, pokud jsou v domě malé děti. A ještě více, pokud jsou instalovány klimatizace . Výrobci nabízejí modely vybavené různými funkcemi. Každé zařízení má své vlastní pozitivní a negativní vlastnosti, které jsou lépe známy předem.

Elektronické

Elektronický teploměr-vlhkoměr v místnosti rychle měří vlhkost v místnosti. Uvnitř zařízení se elektrolyt (chlorid lithný) ukládá na desku v tenké vrstvě. Napětí prochází skrz a jde do zobrazovacího panelu.

Elektronické zařízení

Mechanické

K měření vlhkosti v místnosti se mnozí rozhodnou pro mechanický model. Je snadno ovladatelný, jeho cena je nižší než cena elektronické. Jeho svědectví však může mít chybu. Nejjednodušší zařízení nejsou certifikována a neprocházejí ověřováním v meteorologických službách. Proto v tomto případě nelze hovořit o přesnosti svědectví. Pro vnitřní vlhkoměry - teploměry, kde jsou instalovány, je důležité. Nejčastěji jsou nabízeny nástěnné modely, které ne vždy zapadají do interiéru.

To je důležité!Mechanické modely stěn se doporučují pro stacionárnírežimu.

Mechanická meteorologická stanice

Základní pravidla pro výběr pokojového vlhkoměru

Aby bylo možné získat maximální užitek ze zařízení, je nutné před volbou vědět, jak vlhkoměr pracuje, jaká měření s sebou vezme a rozhodne o podmínkách jeho provozu. Kromě toho hrají důležitou roli externí data vlhkoměru.

Rozsah měření

Přístroje mohou být doplněny vestavěnými teploměry, kterými se měří teplota vzduchu. Před volbou modelu je důležité určit, kde jej nainstalovat. Není vždy odůvodněno pořízení drahého zařízení, jehož pomocí je možné získat hraniční parametry.

\ t
Typ pokoje Rozsah vlhkosti,%
Spací a dětské pokoje, obývací pokoj 20 až 80
Kuchyně, půdní prostor, hala, plocha v blízkosti balkonu 10 až 90
Koupelna, kombinovaná toaleta, bazén, sauna0 až 100

Je důležité, aby vybraný přístroj byl navržen pro parametry blízké horní hranici rozsahu. Například pro koupel je důležitá teplota ohřevu. Měli byste zvolit model, který bude vnímat teploty do + 120 ° C. Tím se prodlouží jeho fungování.

Model pro saunu

Chyba

V některých případech je také důležitá přesnost měření. Například v nemocnicích, skladech. Psychrometr ukazujepřesnější údaje o vlhkosti. Odchylky elektronického zařízení se mohou pohybovat mezi 5 ÷ 10%, kondenzace - 1 ÷ 5%.

Stupnice 0,1% pro přesné měření

Doba stanovení vlhkosti

Na trh bylo uvedeno na trh mnoho nekvalitních výrobků neznámých výrobců. Při výrobě takových zařízení by mohly být použity zastaralé metody a metody měření vlhkosti. Proto je důležité určit, kde koupit pokojový vlhkoměr, přítomnost příslušných certifikátů pro tento výrobek a zejména důležité záruky. Zařízení, které zobrazuje data po 1 minutě, zobrazuje informace a vlhkost o minutu staré. U dětí se jedná o nepřijatelné parametry.

To by mělo být známo!Optimální úroveň parametrů měřeného času - až 5 sekund Profesionální zařízení určují vlhkost za 0,1 sekundy.

Elektronická zařízení určují vlhkost v krátkém čase

Doplňkové funkce

Volba přídavných funkcí v zařízení zvyšuje náklady na vlhkoměr. Rozhodování o proveditelnosti takového zařízení pro domácí použití je proto nutné v každém případě zvlášť. Seznámíme se se základními funkcemi digitálních modelů.

 • Meteorologické stanice ;
 • teploměr, hodiny s vestavěným alarmem;
 • informování o přiblížení parametrů k horní nebo dolní hranici;
 • rádiová chůva;
 • vestavěný termočlánek, pomocí kterého můžete měřit teplotu lůžka nebo lahví dětské kojence.

Elektronické zařízení s termočlánkem

Přehled hlavních modelů pokojových vlhkoměrů

Výrobci zveřejnili na trhu řadu modelů, a to jak z hlediska funkčnosti, tak z hlediska nákladů. Můžete si koupit zcela rozpočet mechanický vlhkoměr, nebo zvolit meteorologickou stanici s dalšími funkcemi.

Nabízíme přehled nejoblíbenějších vlhkoměrů.

Model WIT-2

Zařízení "VIT-2" lze nazvat nejoblíbenějším.

 • Rozsah pracovních teplot se pohybuje od -15 ° do + 40 ° С;
 • vzhledem k ceně dělení 0,2 ° je možné získat poměrně přesné informace o vlhkosti;
 • je naplněn toluenem, který je bezpečný pro domácí použití.

Model "Wit-2"

Model PB-08

Tento model je doplněn teploměrem a barometrem. Stylové dřevěné pouzdro spolehlivě chrání mechanismus před vnějšími vlivy. Vlhkoměr má několik výhod:

 • vysoká přesnost měření;
 • přítomnost barometru;
 • stylový design.

Model PB-08

Model NTS-1

Zařízení je lídrem v prodeji v rozpočtové kategorii, což nemá vliv na přesnost jeho měření. Mezi výhody patří:

 • vlhkoměr je vybaven tabulkou s vysokým rozlišením;
 • dodatečně integrovaný teploměr;
 • malá chyba;
 • kompaktní velikost.

Model NTS-1

Jak používat vlhkoměr

Vlhkoměr je snadno ovladatelný. Princip činnosti je založen na sledování změn v parametrech suchého a vlhkého teploměru. Neustále měří hodnoty prostředí. Na základě rozdílu teplot se vypočítá parametr vlhkosti vzduchu.

 • V nejjednodušším vlhkoměru je vlhkost určena tabulkou, na které jsou vynesena odpovídající teplotní data;
 • moderní elektronická zařízení nezávisle vypočítávají tyto parametry, konečné hodnoty jsou zobrazeny na tabuli.

Údaje zobrazené na displeji

Uživatelské recenze room hygrometers

\ t

Před výběrem optimálního modelu je nutné seznámit se s názory uživatelů zařízení. Spolehlivě říkají o všech nuancích, které vznikají během provozu.

vlhkoměr Boneco 7057

Neo Rusko:Plusy: pomáhá pochopit, zda je zvlhčovač potřebný nebo ne, trvanlivý, lehký, upevněný na jakémkoli povrchu

Nevýhody: existují pochybnosti o vysoké přesnosti

Tento vlhkoměr byl pořízen, i když se narodila pouze dcera, aby se nějakým způsobem zaměřila na to, zda je v domě suchá nebo ne. V zimě to platí zejména proto, že vzduch v bytě kvůlitopení je obzvláště suché ...

Přečtěte si víceo Otzovik: https://otzovik.com/review_4637786.html

Zařízení "Boneco 7057"

Teploměr vlhkoměr digitální s hodinami T-07

zaripova Rusko, Perm:Výhody: kompaktní, precizní.

Nevýhody: žádné

Koupili jsme zvlhčovač. Funguje to. A okamžitě vznikly spory - na jednu se zdá, že vlhkost v místnosti je již vysoká, a na druhou stranu - že je nedostatečná. V zakoupeném zvlhčovači není zabudovaný vlhkoměr, to je problém. Musel jsem si koupit vlhkoměr zvlášť.

V obchodě Medtechnika byl pořízen digitální teploměr s hodinami T-07. Malé zařízení nezabere mnoho místa na stole ...

Číst dálna Otzovik: https://otzovik.com/review_4093216.html

Termohygrometr digitální s hodinami T-07

Jak vyrobit vlhkoměr vlastníma rukama

Existuje několik možností pro vlastní nastavení přístroje. Nabízíme Vám seznámit se s nejjednodušším způsobem měření vlhkosti ubrouskem. Princip jeho působení je založen na absorpci vlhkosti. Pohyb šipek bude znamenat změnu vlhkosti v místnosti. Zařízení úložiště můžete použít pro vložení měřítka hodnot na ubrousek.

Budeme potřebovat: ubrousek, malý list překližky, hřebíky, lepidlo a drát.

Foto Popis prací
Do listu překližky k pohonu 2 hřebíků ve vzdálenosti rovnající se délce vložky.
Mezi nimi musíte lepidlo přichytit.
2 kusy drátu do délky 4 cm se připojí k ubrousku, zatímco 1 díl musí být částečně připevněn k hřebíku, druhý díl k ubrousku. Měla by být šipka.

Výroba vlhkoměru používajícího vlasovou nit lze zobrazit na videu níže:

Vlhkoměr na vlasy

Kde mohu koupit vlhkoměr, přehled cen různých modelů

Mnoho specializovaných prodejen nabízí vlhkoměry od různých výrobců. Váš oblíbený model si můžete vybrat na velkých internetových stránkách.

Uveďme přibližné ceny pro populárnější zařízení.

 • je možné koupit elektronický vlhkoměr „NTS-1“ za cenu 300 rublů;
 • VIT-1 - 380 rublů;
 • "Sawo 230 YF" - od 865 rublů;
 • "HARVIA SAC92200" - 2,807 rublů;
 • TYLO DARK - 3 644 rublů;
 • CARIITTI s osvětlením - 8 449 rublů.

Model „CARIITTI“ s podsvícením

Závěr

Vlhkoměr přináší nepochybné výhody pro vytvoření komfortního mikroklima v interiéru. To je zdraví všech členů rodiny a domácí zvířata, stav kůže a vlasů. Mírná vlhkost má příznivý vliv na pokojové rostliny, které na oplátku potěší zdravými listy a dlouhým kvetením. Cena pokojového vlhkoměru není tak velká, že si každý může dovolit nákup.

Pokud máte nějaké otázky nebo chcete diskutovat o jakýchkoli bodech, otevřete se k tomuNáš tým Vám rád zodpoví všechny dotazy čtenářů.

Přístroje pro saunu s přesýpacími hodinami

Video: použití a porovnání různých modelů vlhkoměrů