Měděné trubky a tvarovky pro instalatérské práce v obytných budovách

H Navzdory širokému použití polymerů v instalatérských a instalatérských systémech spolehlivá a osvědčená měď stále neztrácí půdu. I když jsou měděné trubky a armatury pro zásobování vodou mnohem dražší než jiné, mají celou řadu výhod ve srovnání s jejich polypropylenovými a kovově plastovými protějšky.

Měděné trubky a tvarovky pro zásobování vodou

Měděné instalatérské systémy

\ t

Měď je tvárný a trvanlivý kov, který není náchylný ke korozi a je rovněž odolný vůči tvorbě vápna a mikrobiálnímu vývoji. Trvanlivost a snadnost zpracování z něj učinily nejoblíbenější mezi jinými kovy.

Měděná trubka v zátoce

Měděné potrubí

\ t

Měděné trubky podle norem mají tenké stěny, což usnadňuje jejich ohýbání. Pro řezání a ohýbání se používají speciální nástroje, které neporušují potrubí a umožňují hladký řez bez třísek. Vzhledem ke speciální odolnosti vůči vysokým teplotám se doporučuje použít měděné trubky a armatury pro přívod teplé vody.

Tento kov má velmi vysokou tepelnou vodivost, což je důvod, pročtrubice se velmi zahřívá venku. Taková komunikace musí být uzavřena skříní nebo namontována ve speciálních krabicích. Současně vypadá vodovodní potrubí velmi esteticky a mnoho jej používá jako stylový prvek interiéru.

Měděné trubky v moderní koupelně

Armatury pro měděné potrubí

\ t

Pro měděné trubky lze použít různé typy armatur, včetně mosazi. Existuje několik typů upevňovacích uzávěrů, záleží také na volbě materiálu, ze kterého jsou vyrobeny.

Je-li kování s trubkami spojeno svařováním, je zřejmé, že oba by měly být vyrobeny ze stejného materiálu. Pro instalaci budete potřebovat speciální vybavení, pájku, tok a určité dovednosti.

Pájení

Krimpovací systémy předpokládají, že kování je vyrobeno z dostatečně tažného materiálu, například z mědi. V důsledku stejných koeficientů tepelné roztažnosti je kromě toho vyloučena tvorba netěsností a trhlin.

Krimpovací fitinky

V mosazných tvarovkách jsou k dispozici populární upevňovací prvky kleštiny, které se stejně úspěšně používají v potrubích z plastu a mědi. Mosaz je slitina zinku a mědi, ke kterým se přidává nikl, olovo, železo a další legovací přísady pro pevnost, s podílem mědi nejméně 60%. Pro svařování a lisováníspoje potřebují pouze hladký řez trubice, pak spojení kleštiny vyžaduje vnější závit. To naznačuje, že tloušťka stěny měděné trubky bude vyšší.

Zařízení s objímkou ​​

Závitové fitinky - nejjednodušší možnost instalace. Armatury mohou být vyrobeny jak z mědi, tak z mosazi.

Závitník s vnitřním závitem

Aplikace na vyztužení mědi

\ t

Měděné vodní trubky jsou mnohem dražší než plastové, ocelové nebo hliníkové. Použití tohoto materiálu má příznivce a oponenty, z nichž každý má své vlastní argumenty. Mezi výhody potrubí tohoto drahého kovu patří:

 • vysoká odolnost proti korozi s řádnou instalací, protože na stěnách potrubí se tvoří tenký film zelenkavých oxidů mědi, který zabraňuje destrukci a slouží jako druh antikorozní vrstvy;
 • Měděné potrubí brání usazování vápna, a proto se lumen potrubí a jeho tepelná vodivost časem nemění;
 • průměrná životnost měděného potrubí je 100 let;
 • ionty mědi mají antimikrobiální účinek, který umožňuje, aby voda v systému zůstala čistá;
 • Měď se začíná tavit pouze při teplotách nad tisíc stupňů a teploty v systému až do 600 stupňů vůbec nepodléhají žádné změně;
 • pevnost kovu umožňuje měděným trubkám a vodovodním armaturám odolávat hydraulickým otřesům bez poškození.

To je to, co vypadá oxid měďnatý

Nicméně, měď není dokonalá, má také značné nevýhody:

 • kování a další prvky musí být vyrobeny buď z mědi nebo chemicky neutrálního materiálu, jinak je koroze měděné trubky nevyhnutelná;
 • Kovové trubky v bytových domech se často používají pro uzemnění, avšak v případě nesprávného zapojení se v bezprostřední blízkosti potenciálního zdroje hliníkových a ocelových armatur tvoří galvanické páry, což nevyhnutelně vede ke korozi;
 • Životnost měděných trubek může být delší než životnost samotného bytového domu.

Měděné potrubí

Instalační funkce

Armatury se používají nejen na zařízení rozvětvení a odpichu uzavíracích ventilů. Masters doporučuje použít je pro tvorbu křivek a zatáček, protože ohýbání trubek může vést k tvorbě záhybů a následně mikrotrhlin.

Svařování - provádí pouze odborník používající hořák nebo speciální elektrické pájecí zařízení pro trubky používající kapilární pájení. Používá se pájka speciálního složení: stříbro, měď-fosfor a měď-stříbro-zinek, jakož i speciální tavidlo. Speciální materiály proMěď má vysokou tekutost, která je nutná při kapilárním pájení.

Pájení elektrickým zařízením

Krimpování-Spoj se montuje pomocí speciálního klíče, je přípustné použít jako těsnění polymerní tmely nebo pryžové a silikonové těsnění odpovídající teplotnímu režimu.

Lisování měděné trubky

Závit - metoda, která má omezení vzhledem k povaze materiálu: závit na trubce je řezán pouze zvenčí. Instalace se provádí pomocí tmelu.

Armatury s mosaznými závity

Kleště jsou spolehlivým a trvanlivým systémem, který se skládá z lisovací matice a těsnicího kroužku, které umožňují snadné připojení a extrémně spolehlivé spojení.

Připojení kleštiny

Kdy si vybrat měděné armatury

Na základě dobře známých materiálových vlastností mohou být měděné trubky a vodovodní armatury použity za následujících podmínek:

 • systém vylučuje výskyt velkých částic písku nebo jiných abraziv, které mohou poškodit měkký kov zevnitř;
 • instalace potrubí byla provedena bez použití hliníkových a ocelových dílů, protože není možné vyloučit možnost elektrického potenciálu, který se objevuje na potrubí v obytném domě.

Pro měď tyto dvě podmínkyJsou rozhodující a vyčerpávající, protože takové parametry, jako je tlak v systému, teplota vody a možnost vodního rázu, nejsou pro měděné potrubí důležité.

Video: pájení mědi