Montáž majáků pro omítkové stěny: tipy na výběr a použití

E Pokud samostatně provádíte opravy venkovského domu nebo bytu, dříve nebo později budete mít problém s nerovnými nebo prasklými stěnami. Aby se oříznuté stěny nezačaly odlupovat v předstihu, stojí za to je dokončit kvalitní omítkou. Pro vyrovnávání povrchů ve stavebních pracích se používají sádrové majáky, které jsou nepostradatelné, pokud je povrch konkávní, nebo naopak velmi konvexní. Není nutné uchýlit se k drahým službám řemeslníků - instalace návěstidel pro omítání stěn se snadno provádí, takže budete pravděpodobně schopni instalovat příslušenství sami. Nejdříve se však zamyslíme nad tím, co jsou tyto majáky a jaká jsou kritéria pro jejich výběr.

Montáž majáků pro omítkové stěny

Video: instalace majáků pro omítání stěn vlastníma rukama

Majáky pro omítky: jaké jsou a proč jsou potřeba?

Majáky jsou perforované vodítka, která mají různou velikost a délku.

Jak vypadají majáky

Jsou nezbytné k vytvoření hranice omítky v případě nerovnoměrného povrchu nebo na prasklinách. Stavitel se zaměřuje na polohu majáků a stavitel staví na rovinu omítku, čímž vyrovnává vybrání nebo nepravidelnosti.

Zásada montáže majáků pro vyrovnání nesrovnalostí

Tyto výrobky jsou zpravidla instalovány po celé ploše, takže opevnění ze dvou konců majáků nestačí, jinak se volně přilnou ke stěně.

Majáky, opevněné na několika místech

Proto se instalace majáků pro omítkové stěny vyskytuje na několika místech upevnění, což zajišťuje maximální přilnavost výrobku k povrchu.

Vzdálenost mezi body připevnění majáků

Kritéria pro výběr výrobků

\ t

K určení, které prvky jsou nejvhodnější pro opravu vašeho domova, zvažte klasifikaci spotřebičů podle různých parametrů:

  • Podle materiálů :plast, nerezová ocel. Plastové majáky se používají v případě, že plánujete odstranit prvky po omítání. Plastové majáky by neměly být ponechány ve zdi, protože tento materiál není dostatečně spolehlivý. Výrobky z nerezové oceli jsou další věcí. Tento kov není ovlivněn vlhkostí, škodlivými houbami a chemickými stavebními materiály. ProtoInstalace nerezových majáků pro omítkové stěny je tou nejlepší volbou, pro kterou není možné provádět následné demontáže prvků;

Maják z PVC sádry

Galvanizovaný sádrový maják

Varování!Aby nedocházelo k demontáži ocelových majáků po dokončení prací, musí mít vysokou kvalitu. V opačném případě se v důsledku oxidace a rzi objeví na jemném povrchu skvrny a skvrny!
  • Ve velikosti :existují majáky o velikosti od 3 do 30 mm. Volba produktu podle tohoto parametru závisí na hloubce prohloubení nebo výčnělků ve stěně nebo na tloušťce vrstvy sádry. To znamená, že čím více bude třeba aplikovat sádrovou směs, tím větší bude mít velikost. Za zmínku stojí, že nejčastěji se ve stavebnictví používají výrobky velikosti 3, 6 a 10 mm;

Klasifikace majáků podle velikosti

  • Podle délky: rozlišovat mezi výrobky od 2 do 6 metrů. K opravě klasických obytných budov se často používají vodítka s délkou 2-3 metrů. Šestimetrová zařízení se používají pro sádrové sklady, průmyslové prostory atd.;
  • Formou: jsou vodítka ve tvaru písmene V a T. První z nich jsou namontovány v rozích místnosti, druhé jsou umístěny v obvyklé rovině stěny.

Maják ve tvaru písmene V

ve tvaru písmene Tprůvodce

Výše ​​uvedená klasifikace světelných průvodců vám pomůže vybrat nejoptimálnější výrobky, které problém vyřeší co nejúčinněji.

Montáž majáků pro omítkové stěny

Instalace prvků se provádí podle následujících pokynů.

Značení stěn

Natáhněte nit nebo kovovou síťovinu podél stěny. Tento manévr jasně ukáže, jak nerovnoměrný je povrch. Pokud jsou na jeho povrchu přítomny nesrovnalosti, musí být instalovány vodítka a pokud jsou vybouleny, vyřízněte je pomocí brusky a zakryjte je omítkou.

Kontrola nepravidelností stěn

Označování stěn kabelem

Uspořádání roviny expozice

Profesionální stavitelé používají pro značení stěn pod majáky speciální úrovně laseru. Umožňují vám provádět tuto práci co nejpřesněji a nejrychleji.

Označení úrovně stěny s úrovní laseru

Montážní majáky

Existuje mnoho typů upevňovacích vedení. Nejběžnější je použití cementové nebo sádrové malty.

Aplikace sádrové malty pro připevnění majáků

Také v železářstvích najdete speciální plastové držáky, které jsou připevněny ke stěně pomocí hmoždinek a šroubů.

Plastový držák pro upevnění majáků

Rozsáhlé používání spojovacích prostředků typu "Ushastik". Jeho použití může být zdůvodněno jednou velkou výhodou - umožňuje snížit tloušťku vrstvy omítky o 6 mm, což vede k výrazným úsporám peněz na omítku, zejména na velkých plochách.

Upevnění ušních majáků

Instalace po obvodu místnosti

Namontujte majáky do rohů. Je žádoucí, aby byly umístěny na 10-15 centimetrech od rohů místnosti. Rohové výrobky tvoří základ konstrukce, takže byste se měli snažit je co nejpřesněji namontovat. Po instalaci je třeba vyčkat několik hodin, než se roztok pojiva zmrazí, a prvky jsou pevně připevněny ke stěně.

Instalace rohových kolejnic je nejdůležitějším stupněm práce

Meziprodukty by měly být umístěny ve vzdálenosti nejméně 30–50 cm od sebe. Technika montáže mezilehlých prvků je stejná jako u způsobu montáže rohových majáků: pojivo se používá stejným způsobem, výrobky se také vtlačují do povrchu stěny. Je nutné neustále kontrolovat rovnoměrnost instalovaných prvků. To lze provést pomocí úrovně.

Exponované mezilehlé majáky

V závislosti na stavu zdí se zde mohou vrstvy vrstev omítky

Připraveno pro omítkové stěny

Už jste pochopili, že instalacemajáky pod omítkovými stěnami - to je jednoduchá záležitost, zejména pokud se řídíte jasnými pravidly instalace a volíte správné majáky pro opravu.

Závěry

  • Majáky jsou nezbytnými prvky, aby stěna mohla být i bez vydutí a nepravidelností;
  • Nejčastěji se při opravách používají majáky z plastů a nerezové oceli. Ty jsou více žádané, protože po procesu vyrovnání nemohou být odstraněny;
  • Prvky ve tvaru písmene V se používají pro rohy, ve tvaru písmene T jsou mezilehlé majáky;
  • Je nutné zvolit několik bodů upevnění jednoho majáku tak, aby těsně přiléhal ke stěně;
  • Majáky jsou připevněny ke stěně ke stěně směsí cementu, písku a alabastru nebo pomocí běžného lepidla na bázi sádrokartonu.

Video: Beacon ionizing podle laserové úrovně