Multifunkční dřevoobráběcí stroj - klady a zápory, rozlišující vlastnosti, ceny, značky a modely

Ručně vyráběné vždy v ceně. To platí pro všechny výrobky, včetně dřeva. Dřevoobrábění však vyžaduje nejen dovednost a úsilí, ale i mnoho času a úsilí. Pro snížení výrobních nákladů stačí koupit multifunkční domácnost dřevoobráběcí stroj, se kterým můžete provádět několik základních dřevozpracujících operací. Toto malé zařízení s více funkcemi zvýší rychlost výroby a kvalitu konečného produktu.

Multifunkční stroj na zpracování dřeva

Stojí za to koupit stroj

\ tmultifunkční dřevoobráběcí stroje (domácnost) pracují ze střídavé sítě 220 V. To znamená, že se jedná vlastně o domácí zařízení, jehož připojení není problematické, je nutná pouze zásuvka. Termín „domácnost“ však neznamená, že taková jednotka se používá pouze v každodenním životě. Mnoho malých dílen, například pro výrobu nábytku, získává takové stroje, které plně odpovídají požadované kvalitě vyráběných výrobků.

Kompaktní dřevoobráběcí stroj v garáži

Kromě toho má tento typ zařízení další výhody:

 • Zvýšená produktivita. Podle odborníků je toto číslo sedmkrát vyšší na obráběcích strojích, než kdyby mistr pracoval s ručními nástroji.
 • Únava se snižuje, zvyšuje se koncentrace, což přímo ovlivňuje kvalitu. Poslední kritérium je dosaženo změnou pohybu obrobku a nástroje. Pokud se během ruční výroby nástroj pohybuje podél dílu, pak se na stroji děje jinak - obrobek se pohybuje a nástroj stojí na místě.
 • Výrobce strojů se postaral o vysokou bezpečnost prováděných prací. Zde nejsou jen speciální obrazovky a klipy. Pokud se elektromotor přehřeje, stroj se vypne. To se nejčastěji stává, když je tlak na dřevěný polotovar ze strany nástroje velký, což může vést ke snížení kvality výrobku. Navíc, taková situacezvyšuje životnost přístroje.
 • Proces práce na samotném stroji je velmi jednoduchý. Jeho nastavení je také jednoduché.
 • Údaje o hluku splňují požadované normy.
 • Výrobci dnes nabízejí obrovské množství multifunkčních strojů na dřevo, ze kterých si můžete vybrat potřebné podle požadovaných parametrů.

100% provozní bezpečnost

A několik nedostatků:

Za prvé, takový stroj nemůže být přepracován. I když na něm provedete nějaké změny, určitě to ovlivní kvalitu operací. Za druhé, ve srovnání s profesionálními modely je kvalita domácností mnohem nižší. Za třetí, pokud selže elektromotor, není možné provádět žádné operace, protože za provoz všech nástrojů je zodpovědný jeden motor (vrták, fréza, kotoučová pila).

Jeden motor pro všechny operace

Klasifikace dřevozpracujících strojů pro domácnost

\ t

Všechny dřevoobráběcí stroje pro dům jsou rozděleny do dvou hlavních kategorií: specializované (úzce cílené) a multifunkční. První z nich jsou jednotky, pomocí kterých můžete provádět pouze jednu operaci.

Speciální stroj na hrubování vrstev

Varování!Z hlediska kvality práce jsou vysoce specializované lepší než multifunkční.

Ale doma instalujte několik specializovaných strojů najednou -problém. Budou mít spoustu prostoru, za kterým budou muset uspořádat celý workshop. Ano, a budou stát hodně peněz. V tomto ohledu je multifunkční verze lepší. Takové stroje jsou kompaktní a s jejich pomocí můžete provádět několik dřevozpracujících operací.

Například vysoce specializované stroje, které lze použít pro řezání dřeva, zahrnují čtyři typy najednou: kruhové, skládací, čelní a formátové. Chcete-li naplánovat, budete muset zakoupit další stroj z těchto tří: hoblování, reysmusovy nebo fugovalny. A můžete si zakoupit multifunkční pohled, ve kterém můžete vedle těchto dvou operací vrtat a vytvářet drážky pomocí fréz. V tomto případě jsou všechny operace prováděny na jednom pracovním stole z jednoho elektromotoru.

Univerzální model

To znamená, že pokud jde o univerzálnost, mnohostranný vzhled je mnohokrát lepší. Je však třeba poznamenat, že je nutné zvolit jednotku s ohledem na požadované procesy. Například hlavní část multifunkčních dřevozpracujících strojů má v arzenálu 4-5 pozic:

 • Řezání dřeva frézou.
 • Hoblování nebo spojování s řezným hřídelem.Je třeba poznamenat, že největší část zařízení je určena pro tuto funkci.
 • Horizontální vrtání.
 • Mletí.V podstatě jde o stejný díl jako vrtání, jen o změnu na hřídeli.hlava vřetena.
 • Broušení dřeva.Existují dvě možnosti - páska nebo disk.

Disk pro broušení dřeva

Související článek:

V arzenálu domácího mistra musí být bruska na dřevo. Jaké jsou typy strojů, pro jaké účely jsou určeny a jak si vybrat nejlepší nástroj - přečtěte si v recenzi.

Volba výkonu stroje

Výkon zařízení je jedním z nejdůležitějších kritérií výběru. Určuje, jak silný může být obrobek, jaké velikosti mohou být vytvořeny drážky a otvory. Proto výrobci nabízejí několik typů dřevoobráběcích strojů pro domácí použití s ​​různými výkony. Ale je tu ještě další charakteristika - počet otáček elektromotoru, který je často přímo závislý na výkonu motoru.

Varování!Domácí stroje mají v podstatě kapacitu v rozsahu 0,9 ÷ 3,0 kW. Rychlost otáčení hřídele se pohybuje od 2 800 do 3 600 ot /min. To znamená, že nejsou vyráběny níže, a že nemá smysl získávat výše.

Další funkce

Na co je třeba při výběru kombinovaného dřevoobráběcího stroje věnovat pozornost:

 • na velikosti kotoučové pily. Maximální průměr je 250 mm;

Kotoučová pila o průměru 250 mm

 • při maximální velikosti vrtáku;
 • zapnutomaximální rozměry obrobku;
 • pro hoblovací šířku se mění v rozsahu 50 ÷ 250 mm;
 • o velikosti samotného stroje a jeho hmotnosti.

Velikost vrtáku

Všechny tyto údaje jsou uvedeny v pasu zařízení. Výběr maximální velikosti, zvyšuje schopnost stroje, pokud jde o zpracování na něm různé polotovary. To však zvyšuje výkon elektromotoru a tím i spotřebu energie a rozměry samotného stroje.

Související článek:

Jaký je nejlepší akumulátorový šroubovák? Speciální publikace našeho portálu poskytuje detailní srovnávací přehled různých modelů a značek.

Druhy univerzálních dřevoobráběcích strojů

\ t

V zásadě jsou všechny univerzální dřevoobráběcí stroje rozděleny do dvou skupin: autonomní a stolní. Je třeba poznamenat, že první skupina nemůže být přičítána vybavení pro amatérské třídy. To znamená, že to získáte, potvrzujete své dovednosti v oblasti zpracování dřeva. Typicky, tyto stroje - je výkon 3 ÷ 5 kW, který používá ne jeden ale 2? 4 motory. Namontujte je na pevnou podlahovou základnu a připojte k síti 380 voltů.

Možnost Desktop

Stolní dřevozpracující multifunkční stroje (pro domácnost) s povrchovým měřidlem

\ t

Jedná se o univerzální dřevoobráběcí stroje, které se používají doma. Jejich hlavním účelem jeřezání a hoblování. Všechny ostatní funkce jsou volitelné. V tomto případě je úprava povrchu měřidla (hoblíku) u většiny modelů prováděna horní svorkou. Výrobci však dnes nabízejí stroje se samostatným seřizovacím zařízením, které zvyšuje kvalitu a přesnost řezání dřeva.​​

Stolní model s měřidlem povrchu

Ze samotného názvu je zřejmé, že stroje této skupiny jsou instalovány na stolech. To znamená, že mají malou výšku, ne dostačující k tomu, aby na ní pohodlně pracovali. Ve všech ostatních ohledech se jedná o společnou jednotku s elektromotorem a pracovními díly pro zpracování dřeva.

Nyní, s ohledem na výběr dřevozpracujících domácností, multifunkční stroj s povrchovým měřidlem. Vše bude záviset na potřebách, pro které je zakoupeno:

 • pokud je zakoupeno pro jednorázové použití, např. Dejte podlahy do domu nebo dokončete stěny a strop, pak si můžete koupit možnost rozpočtu (10 000 ÷ 15 000 rub.);
 • Pokud je stroj nezbytný pro organizaci malého podniku, je lepší koupit dražší model v rámci 20 000 rublů.

To se přímo týká technických vlastností. Pro domácí použití zvolte zařízení s hloubkou řezu do 3 mm, šířkou 330 mm. Výkon takového stroje nepřekročí 1,5 kW. A bude vážit v rozsahu 30 kg.

Kompletace multifunkčních strojů

\ t

Název multifunkčnosti je předevšímrůzných provedených operací. Pro každý dřevozpracující proces je však nutný vlastní pracovní nástroj. U různých strojů tohoto typu může být zařízení odlišné, ale hlavními nástroji jsou: hoblovací hřídel, mlýn, vrták a brusný kotouč.

Plně standardní vybavení

V některých modelech mohou být namísto těchto nástrojů použity jiné. Namísto modulu řezacího nože místo pásku brusného kotouče. Instalace těchto zařízení se liší od standardu. Pro brusný pás jsou v konstrukci stroje k dispozici speciální válce, na kterých je instalován. Nejdříve se to rozruší a zvýší se jeho hmotnost a velikost. Protože brusný kotouč je instalován namísto vrtáku. Ve skutečnosti je to druh sjednocení.

Kromě výše popsaných nástrojů se často do obráběcích strojů instalují další nástroje, které zvyšují pohodlí a funkčnost jejich použití. Mezi ně patří:

 • plynulý rozběh elektromotoru;
 • podporují rychlost otáčení hřídele při různých zatíženích;
 • žádné přehřátí motoru v důsledku nastaveného teplotního relé;
 • automatické podávání obrobku;
 • nouzové odstavení;
 • zařízení na snížení vibrací;
 • vyrovnání přepětí v síti.

Plocha počítače

Tato část kombinovaného stroje na dřevo vyžaduje zvláštní analýzu. Nejprve je vyroben ze železa nebo oceli. První materiál se používá v profesionálních strojích, druhý v amatérském. Posledně jmenovaný je montážní model, často svařovaný. Stůl se nejčastěji skládá ze tří částí: pevné (stojací), mobilní nebo přijímací, s nimiž můžete měnit parametry hoblování obrobků a pily. Je na posledním souboru obrobku s parametry řezu.

Tři části stolu: 1 - dvě části odnímatelného rámu, 2 - posuvný stůl, 3 - pevný stůl, 4 - pilový stůl, 5 - buben s noži, 6 - elektromotor, 7 - kůže

Samotná tabulka může být zvýšena nebo snížena, tj. Přizpůsobena výšce osoby. V některých modelech je však takto upravena hloubka řezání dřeva. Snížila se výška stolu, zvýšila se tloušťka řezu a naopak. Je třeba dodat, že kvalita zpracování dřeva bude do značné míry záviset na tuhosti desky. Proto se v odborných odrůdách používá odlitek. Protože taková konstrukce odolává velkým vibracím přístroje, které jsou přenášeny na obrobek.

Varování!Čím menší je vibrační vlna, tím přesnější je zpracování.

V tomto ohledu samozřejmě kombinované dřevoobráběcí stroje pro dům o síle 220 V ztrácejí. Mají montážní stůl.

Bezpečnostní pravidla při práci na stroji

Nezáleží na tomna kterém se provádí strojní práce: profesionální nebo domácí. Požadavky na práci na nich jsou stejné:

 • není možné umožnit lidem pít stroj v opilém a bolestivém stavu;
 • osoby s tělesným postižením také pracují na něm, je nepřijatelné;
 • oděv by měl být těsný, aniž by se vyvíjely konce, které mohou být zachyceny v rotujících částech;

Pracovní kombinézy

 • Pracoviště by mělo být dobře osvětleno, mělo by být čisté;
 • je zakázáno pracovat na vadném stroji;
 • měla by být použita všechna požadovaná ochranná zařízení: štíty, kryty a další;
 • Pokud v konstrukci nejsou žádné ochranné štíty, je nutné nosit brýle.

Je nutné pracovat v ochranných brýlích

Oblíbené modely a výrobci

\ t

Moderní trh je jednoduše plněn multifunkčními stroji různých výrobců: domácí i zahraniční. Pro spotřebitele je obtížné vybrat si konkrétní model, takže je vhodné jim porozumět. Statistiky zajišťují, že na trhu existují populární značky, jejichž prodej je velmi vysoký. A většinou jsou to domácí stroje.

Stroje "Ant"

Dřevoobráběcí stroje Muravei jsou základem OJSC Algorithm z města Rybinsk. Společnost nabízí sedm modelů, které se liší výkonem, rychlostíotáčení motoru a funkčnost. Cena, kterou mají, je tedy jiná.

Mravenec

\ t
Operace líčeno-3 recounted-3-02 recounted-3-03 líčeno-4 recounted-4-01 líčeno-5 líčeno-6
Řezání + + + + + + +
Scare + + + + + + +
Frézování kotoučovou pilou+ + + + + + +
Tvar frézování + + + + + - -
Vrtání + + + + + - -
Reimming + + + - - -

V tomto případě se technické charakteristiky navzájem neliší.

Specifikace Parametry
Hloubka řezu, mm 85
Šířka spoje, mm 200-250
Tloušťka obrobku při tloušťkování, mm 5-75, v DM-6 10-100
Hloubka tloušťky v jednom průchodu, mm 0-3
Hloubka drážky při frézování kotoučovou pilou mm 50
Šířka 40
Výkon elektromotoru, kW 2
Otáčky hřídele, otáčky 4200

Stroj Master Universal

Dřevoobráběcí stroje „Master-Universal“ vyrábí firma Moscow OOO UniMaster. Nabízí šest modelů multifunkčních dřevozpracujících zařízení. Tam jsou v modelové sestavě a designu podlah, a desktop. Tím druhým můžete zakoupit rám, to znamená, že je venkovní.

Označit „Master-Universal“

Ze všech navrhovaných variant je však nejfunkčnější značka „Master-Universal P“. S ním můžete provádět: řezání (podélné, příčné a pod úhlem), tloušťkování, hoblování (vodorovně i pod úhlem), vrtání, frézování.

Specifikace Parametry
Tloušťka obrobku při tloušťkování, mm 250
Šířka hoblování, mm 250
Maximální hloubka hoblování, mm 3.5
Maximální hloubka řezu, mm 85
Úhel řezu, stupeň 0-45
Počet nožů 2
Výkon elektromotoru, kW 2,2
Otáčky hřídele motoru, otáčky 5500

Samozřejmě se nelze omezit na domácí značky multifunkčních dřevozpracujících strojů. Trh nabízí obrovské množství zahraničních analogů. Například dřevoobráběcí stroje "Mogilyov" od běloruského výrobce zařízení "Belmash", Japonské a čínské vybavení je velmi populární dnes. Evropské firmy se také snaží získat pozici na ruském trhu.

Univerzální stroj Makit

Ceny univerzálních domácích dřevoobráběcích strojů pro domácnost, kde koupit

\ t

Zaprvé, dnes, když si koupíme univerzální domácnost, dřevoobráběcí stroj není problém. Jsou obchodovány a specializované obchody, a internetové obchody, a prodejci slavných výrobců. Cenová politika každého prodávajícího je odlišná, proto se v různých regionech značně liší ukazatel nákladů. Náklady samotných výrobců - nejnižší Zde je příklad cen strojů značky "Ant" dle modelu:

Model líčeno-3 recounted-3-02 líčeno-3-03 líčeno-4 recounted-4-01 líčeno-5 líčeno-6
Průměrná cena, rub. 47530 47530 51510 37530 40750 27630 32690

Video: ukázka schopností strojního mistra praxe

Užitečné tipy

Bezpečnostní požadavky již byly zmíněny výše. Ale mistři dávají své tipy na pomoc začátečníkům.

 • Pro zpracování je nutné použít pouze suché dřevo. Jedná se především o snížení zatížení stroje a vysokou kvalitu finálního výrobku.
 • Před zahájením práce by měly být všechny polotovary rozděleny do těch, které jsou vhodné a které by neměly být použity.

Hoblování obrobku

 • Je nutné zahájit zpracování s hoblováním jedné strany obrobku. Ukáže, zda pod horní vrstvou dřeva nejsou žádné závady, zda pokračovat v dalším zpracování. Pokud je vše v pořádku, pak pokračujte v hoblování opačné strany se stejnými požadavky na kvalitu dřeva. Pokud je vše v pořádku, můžete pokračovat v práci.
 • Všechny nástroje musí být na skladě nejméně jeden po druhém. Tím se sníží počet prostojů v důsledku selhání jednoho z nich.
 • Pokud jste fanouškem zpracování dřeva, to znamená, že není profesionální, neřežte řezný nástroj vlastníma rukama.
 • Stroj je nutné upevnit k pracovnímu stolu pouze se speciálními přístroji, které dodává výrobce. Vlastní činnost zde nevede k ničemu dobrému.
 • K řezání dřevěného dílu na menší části použijte kotoučovou pilu s řídkými zuby. Řezání s vyšší čistotou vyžaduje disky s malými zuby, často umístěnými po obvodu.

Frézování

Vzhledem k těmto jednoduchým doporučením můžete zaručit vysokou kvalitu konečného výsledku a dlouhodobý provoz zařízení.