Na cestě k ideálnímu řádu: jak čistit koberec doma

Koberce je to, co se nejvíce špiní v domě. Se skříněmi a policemi, spotřebiči je vše jednoduché: Odfoukl jsem prach a bylo to hotovo. Laminát nebo dlaždice lze rychle vyčistit mopem, ale koberce jsou celý příběh. Jednoduché vysávání vytváří pouze čistotu. Ve skutečnosti i ten nejvýkonnější vysavač zanechává nečistoty na krytu hromady. Postupem času se stává znatelnější a drahý a krásný koberec se stává něčím atraktivním. A pokud ve vašem domě jsou malé děti a zvířata - pak problém vzniká velmi ostře. Pro ty, kteří nechtějí, aby se s touto situací, redakce HomeMyHome.ru shromáždil osvědčené způsoby, jak vyčistit koberec doma. Pojďme diskutovat o tom, jaké chemikálie by měly být použity a co by nemělo být použito, nabídneme účinné metody péče o koberce z přírodních a umělých materiálů.

Čištění koberců je pečlivé cvičení, které vyžaduje čas a použití speciálních nástrojů

.

Obecná doporučení pro čištění koberce doma

Koberce v domě mohou mít různé velikosti, barvy, délku vlasu a kvalitu materiálu. Existují obecné zásady, které musí být dodrženy při běžném čištění takového povlaku:

 1. Nepoužívejte chemikálie pro domácnost ani výrobky pro domácnost, aniž by se nejprve kontrolovala odezva materiálu na jejich účinky. Vyzkoušejte nejprve na malém nenápadném místě.
 2. Neodkládejte odstraňování skvrn. Čím rychleji budete pro jeho odstranění, tím větší je šance na úspěch. Špinění s „věkem“ je obtížnější čistit.
 3. Nenechte se unést mokrým èistìním. Umělé nebo přírodní, ani jeden palác nebude odolávat vlhku a horké vodě. Základ lepidla změkne a objeví se nepříjemný zápach, který může být odstraněn pouze odhozením koberce.
 4. Koberec nesušte na plot nebo lano, deformuje se pod vlastní váhou a tvoří záhyb, který může nebo nemusí být prasklý.dále.
 5. K nanášení čisticího prostředku nepoužívejte tuhé kartáče a nesměřujte pohyb proti vlasům - hrozí nebezpečí, že se část vláken roztrhne a koberec ztratí svůj atraktivní vzhled.

Rozhodněte se, že koberec každý týden čistíte vysavačem a každou zimu ho vyražte v čerstvém sněhu

Nástroje na čištění koberců

Ruční mytí koberce je nejúčinnějším způsobem čištění. Tento proces vám zabere čas a námahu, ale žádný stroj to zvládne lépe. Chcete-li pracovat, musíte si koupit pár kartáčů s rukojetí, jako je "žehlení", ještě jedna, druhá menší.

To značně usnadní úlohu kartáče na mopu. Může zpracovávat hlavní část paláce a na zvláště znečištěných místech používat ruční nářadí

.
Důležité!Mokré čištění koberců se neprovádí v bytě na podlaze. Je nutné přivést nátěr na ulici, zavěsit ho na příčku a teprve poté jej zpracovat, zajistit volný průtok vody.

Při běžném čištění se prací prostředek šlehá do jednoho kbelíku a druhý s čistou vodou je po ruce. Pokud máte mycí vysavač - úloha se zjednoduší. K čištění vysavačem není třeba koberec provádět. Jediné, co je třeba udělat, je položit polyethylen pod něj tak, aby vlhkost nepoškodila vrstvený povlak.

Jak často by se měly mokré koberce čistit? Vše záleží na intenzitě znečištění.

Nemáte-li ve svém domě děti, psa nebo kočku,stačí provést několikanásobné čištění ročně

.

Máte-li soukromý dům a dveře jsou otevřeny po celé léto, a vaše domácnost neustále jde z domu do zahrady a zpět - připravte se alespoň na měsíční praní.

Informace!Pravidelné suché čištění koberce vysavačem doma není vždy tak efektivní, jak bychom chtěli. V levných modelech bez mokrého filtru letí téměř polovina prachu zpět.

Řemeslníci vymysleli systém několika způsobů instalace mokrého filtru na běžný vysavač, z nichž jeden je v následujícím videu.

Jak mohu vyčistit koberec doma

Mokré čištění dřeva se nemusí provádět s nákladnými zásobami. Existuje mnoho receptů na účinné kompozice, které můžete bezpečně používat. Ingredience pro takové sloučeniny jsou v každé domácnosti: jedná se o sodu, ocet, kyselinu citrónovou, čajové lístky a mýdlo.

Tip!Před mokrým čištěním vždy vyčistěte přední a zadní stranu krytu.

Jak čistit koberec doma octem, solí, sódou a čpavkem

Pravidelný stolní ocet pomůže vyrovnat se s menší kontaminací a nepříjemným zápachem z vlnitého koberce. Skvrna z organické hmoty může být odstraněna roztokem devíti procentního octa (1 polévková lžíce. Lžíce na šálek vody).

Stačí střít skvrnu štětcem s takovým roztokem a zmizí

Proosvěžující účinek otřete koberec houbou s roztokem 1.. lžíce na litr vody. Po zaschnutí zmizí nepříjemné pachy spolu s vůní octa a barva na nátěru bude jasnější. Reakce sody a octa může také sloužit prospěchu hostesky. Jak vyčistit koberec doma:

 1. Varianta 1.Rozptýlit sodu na nátěr, trochu otřít a po půl hodině vysát koberec. Naneste teplý roztok octa a vody z postřikovače (1. lžíce na litr). Po dalších 30 minutách opět vakuum.
 2. Varianta 2.Smíchejte lžičku pracího prostředku, sody a 4 lžíce octa v misce s teplou vodou. Čas začne prudkou reakcí. Zatímco směs pění, naneste ji na koberec a otřete ji štětcem. Chcete-li zpracovat velký koberec, proveďte roztok v malých porcích, abyste měli čas na jeho použití během probíhající reakce.
 3. Varianta 3.Rozpustit sodu ve vodě (kádinka se 3 litry vody). Roztok naneste na koberec z postřikovače. Po vysušení povlak vysajte.

Existuje účinná metoda čištění pomocí soli, která není vhodná pro pověrčivý charakter.

Jemnou extra sůl rozprostřete po celé podlaze a odstraňte ji. Sůl opět rozpusťte a postup opakujte, dokud nebude čistý. Potom použijte vysavač

Amoniak nebo amoniak je účinným prostředkem pro odstraňování kontaminantů různého původu. Roztok litru vody, lžíce pracího prášku a dvě polévkové lžícena skvrnu a štětec se nanese lžíce čpavku. Po zpracování se místo otře suchým hadříkem.

Důležité!Při práci s kapalným amoniakem používejte respirátor a nezapomeňte otevřít okna a větrací otvory.

Jak čistit koberec doma mýdlem a citronovou šťávou

Kyselá citronová šťáva pomáhá odstraňovat i staré skvrny a příjemná vůně citronu osvěží místnost.

Jedinou výhradou je, že šťáva z citronu nemůže být čištěna bílým povlakem, může žloutnout

K odstranění skvrny musíte použít přírodní, nezředěný džus. Nanáší se na nečistoty a vyčkává, až změkne. Poté, co se pozemek umyl čistou vodou. Dobré staré mýdlo - další univerzální lék na mytí paláce. Jak efektivně vyčistit koberec doma mýdlem: rozpouští se v malém množství teplé vody a potírá se roztokem. Roztok nechte na koberci, čekací doba je 10 - 15 minut a po umytí čistou vodou s mycím vysavačem. Pro větší efekt můžete použít odstraňovač mýdlových skvrn, například "Duru" nebo pro mytí dětského oblečení. Všechny tyto nástroje dobře rozpouštějí nečistoty.

Čištění sněhu

\ t

Sníh na ulici není důvodem nejen pro dýchání mrazivého vzduchu, ale také pro všeobecné čištění. Je to sníh, který může vyčistit koberec bez vysavače. Jak to udělat? Je to velmi jednoduché: vyndejte povlak na ulici a rozložte ho přímo na závěji.

Silně porazte koberec koštětem nebo speciálním krakováním, otočte ho do čistého prostoru a opakujte postup na druhé straně

Pokud není k dispozici dostatek prostoru pro šíření, pověsit koberec na příčku, na něj vyhodit sníh a vyhodit ho ven. To by mělo být provedeno na mrazivý den, sníh by měl být drobivý.

Poradenství!Po vyčištění nechte koberec několik hodin v chladu. Všechny roztoče budou zemřít chladem.

Několik dalších tipů, jak čistit koberec lidovými prostředky doma

Doporučujeme prozkoumat možnosti, jako je praní koberce doma:

 • používejte přípravu čaje - na skvrnu položte čajové lístky, počkejte, až uschnou, a vakuum;
 • pro odstranění trvalých skvrn z vína, čokolády, moči nebo nátěru použijte roztok mýdlové vody s přídavkem 1/10 benzínu. Navlhčete je jemnými pilinami a naneste na skvrnu. Když jsou piliny suché, nabrat je. Vůně zůstane nějakou dobu, takže budete muset místnost dlouho sundávat;
 • Dalším účinným prostředkem, který má štiplavý zápach, je vodný roztok pracího prostředku a petroleja nebo pracího mýdla a terpentýnu. Roztok naneste houbou na nečistoty, během několika okamžiků se rozpustí.

Mezi populárními metodami je poměrně nečekané, například čištění koberců strouhanými brambory nebo zelím. Některé aspekty jsou sporné, ale pokud mátepřebytečné zelí, proč ne?

Jak rychle vyčistit koberec doma s domácími chemikáliemi

Počítadla obchodů s chemickými látkami pro domácnost jsou doslova zaplavena domácími čisticími prostředky na koberce. Tam jsou drahé prášky a kapaliny od známých výrobců a cenově dostupnější produkty, které jen dobýt trh. Nespěchejte, abyste si vzali první dostupné: pečlivě si přečtěte doporučení na obalu.

Většina univerzálních přípravků není vhodná pro čištění nátěrů vyrobených z přírodních materiálů

Z domácích žen, které byly testovány na základě zkušeností, můžeme doporučit nástroj Popelka. Poměrně levné a efektivní složení snadno odstraňuje složité skvrny nejen na koberci, ale i na čalouněném nábytku.

Důležité! Prostředky "Popelka" musí být nutně zředěny vodou a porazeny pěnou. Ve své čisté formě to neplatí!

Dalším populárním nástrojem je „Vanish“. Zředí se také vodou v poměru 1: 9 a šleha se do pěny. Malý video tutorial o tom, jak vyčistit koberec doma "Vanisham".

Není to levné, ale velmi efektivní společnost Amway také pomůže vyrovnat se s úklidem paláce. Postup zpracování je stejný jako postup „Vanisha“. Z výrobků, které lze aplikovat nástřikem, olovnatý prášek "Kärcher" a složení "Shine".

"Carcher" je považován za toxický, takže je lepší ho nepoužívat pro čištění nátěrů v dětském pokoji

Vlastnosti čištění koberců z různýchmateriály

Je důležité nejen najít prostředky, které mohou skvrnu rozpustit. Musíte vědět, která kompozice je vhodná pro přírodní a syntetické materiály, jak bude zdřímnutí reagovat na postup. Podívejme se, jak zvládnout různé typy nátěrů.​​

Jak čistit vlněný koberec doma

Koberec vyrobený z přírodní vlny je drahý nákup. Péče o ně není snadná a musíte dodržovat speciální podmínky pro pravidelné čištění. Pamatujte, že vlna nemá rád vodu a horkou páru. Namočené, dlouho schne a má sklon sedět.

Pokud takový koberec není vysušen, získá nechutný, zatuchlý zápach a může dokonce hnilost

Barvy v ručně vyráběných kobercích mohou být nestabilní a „mokré“ při mokrém čištění, ničí jedinečný vzor. Vlněné koberce mohou poškodit krtka a na přímém slunečním světle zmizí. Z toho všeho musí být učiněn hlavní závěr: vlněné koberce by neměly být navlhčeny bez extrémní nutnosti. Zaměřte se na metody suchého čištění. Jak mohu čistit vlněný koberec doma bez vody:

 • používejte v zimě sníh a po důkladném vysušení koberce;
 • pro čištění používejte speciální suché prášky (v žádném případě nenahrazujte běžným pracím práškem);
 • Vyzkoušejte suché čištění pomocí soli nebo sody, jak je popsáno výše.

Pokud je situace beznadějná,například jste si přivezli kotě nebo štěňátko a malé domácí zvíře vytvořilo kaluže na koberci, pokračovalo v mytí velmi pečlivě

Vyzkoušejte vybraný produkt v nenápadném koutku a prostudujte reakci vlny. Vyberte si produkt určený speciálně pro přírodní koberce. Nikdy nepoužívejte bělicí prostředky a alkalické sloučeniny. Pokuste se koberec ihned vyschnout, možná i pomocí vysoušeče vlasů nebo jiného způsobu sušení.

Informace!Roztok škrobu pomůže obnovit lesk vlně. Naneste na nátěr a po vysušení odstraňte škrob pomocí vysavače.

Je lepší sušit umytý koberec pod širým nebem, ve stínu, na rovné příčce.

Nátěry koberců na čištění hedvábí, bavlny a viskózy

Hedvábné koberce s měkkým vlasem netolerují drsné zacházení. Neměli by se klást těžký nábytek nebo položit je na místo "průchodu".

Hedvábné koberce by neměly být promáčeny, pokud to není nezbytně nutné, můžete je beznadějně zničit bez profesionálního čištění

Pro mokré čištění, v extrémních případech, můžete použít dětský šampon, slabý roztok sody nebo octa.

Důležité!Hedvábné potahy netolerují žádné domácí chemikálie!

V hedvábných kobercích je často viskóza a bavlna. Nezapomeňte, že všechny tyto přírodní materiály nemají rád horkou páru a přímé sluneční světlo. Pokrytí po čištění by mělo být vysušeno v rozšířené formě.

Suché čištění syntetických kobercůdoma

Syntetika je vhodná pro její nenáročnost. Zpravidla se snadno smaže a rychle schne. Nebojte se příliš mnoho, než umýt akrylový koberec: všechny výše uvedené metody jsou vhodné. Tyto koberce mohou být dokonce ošetřeny parním čističem, který narovná balené zdřímnutí.

Malý koberec z koupelny lze dokonce jednoduše prát v pračce

Jak vyčistit koberec s dlouhým nebo krátkým zdřímnutím

Krátká hromada je vhodná, protože se snadno čistí. Nečistoty na takovém povlaku nezůstávají. Krátké zdřímnutí může být omyto mýdlem. Je příjemné chodit na koberec naboso, ale pro jeho čištění je to naprostý rozruch. K péči o takový palác potřebujete výkonný vysavač. Kontaminace je lepší odstranit pěnové směsi, a narovnat vrásčitou hromadu pomocí parního čističe.

Dlouhý zdřímnout by měl být čištěn častěji než krátký

Jak čistit lehké a tmavé koberce doma

Tmavé koberce se lépe čistí roztokem amoniaku. Ale pro světlo musíte použít více benigní prostředky: prací mýdlo, sodu a ocet. Nezapomeňte, že bílý koberec bude žlutý od citronové šťávy.

Používejte při bělení na tmavých palácích opatrnost, riskujete, že se objeví světlé skvrny

Jak efektivně vyčistit koberec od skvrn doma

Je důležité znát původ skvrny na koberci. Pokud anose podařilo určit, můžete si vybrat nejúčinnější nástroj pro čištění. Zde jsou některé známé složky pro odstraňování kontaminantů.

Obrázek Bodový typ Jak odstranit
Čokoláda a ovoce Vodný roztok domácího mýdla a octa.
Pivo, víno, sladká likérka Mydlový roztok s lžící octa.
Tuk Malé piliny navlhčené petrolejem nebo benzínem, roztok amoniaku.
Bobulová šťáva (včetně borůvek) Roztok citronové šťávy a octa.
Rostlinný olej Otřete hadříkem s alkoholem, poté zalijte pěnu na holení.
Červené víno Vodný roztok peroxidu vodíku a prací prášek.
Inkoust Čerstvé skvrny se posypou solí a potom se třou mýdlovou vodou.
Plastelíny, vosk Na hlinku se aplikuje led, aby se zamrzla, poté se rozpadne a snadno se odstraní. Tuková stezka je eliminována benzínem.

V případě, že žádný ze způsobů, které jsme uvedli, nepomohl, přijměte skutečnost, že je nutné vyklopit na profesionální úklid. Než si vezmete koberec na suché čištění, zeptejte se na jeho pověst s přáteli a sousedy, diskutujte všechny nuance s mistrem.

Čistý koberec -to je důležitý detail ideálního řádu

Pokud znáte jiné účinné metody čištění podlahových krytin, sdělte nám je v komentářích!