Napájecí zdroj pro LED pásek 12V - zařízení pro připojení podsvícení do sítě

V interiérovém designu se LED osvětlení stalo rozšířeným, protože s jeho pomocí jsou zvýrazněny určité zóny a dekorativní prvky a také jsou vytvořeny originální akcenty. Jeho hlavní složkou je napájení. Pro LED pásek 12V se používá vhodný adaptér.

Zobrazuje malé zařízení s kapacitou 60 W

Zařízení a verze

Podsvícení od LED diod nelze připojit přímo k normální elektrické síti, protože toto napětí je pro něj příliš vysoké. Pro jeho provoz vyžaduje mezilehlé zařízení, které umožňuje transformovat elektřinu.

Místa připojení hlavních vodičů

Pro snížení napětí na požadované hodnoty musíte použít napájecí zdroj pro LED pásek 12v. Můžete si jej koupit levně ve specializovaném obchodě.

Pozor!Existují také adaptéry a pásky určené pro vyšší napětí. Obvykle je to 24V. Tyto produkty v domácnosti se však používají mnohem méně často.

To je to, co vypadá 12V SMD páska

Adaptér zpravidla obsahuje tyto prvky:

​​

Nejjednodušší verzí je děrované kovové zařízení. Nevýhody těchto výrobků jsou však poměrně velké velikosti, nedostatečná ochrana před prachem a vlhkostí, jakož i nízké estetické vlastnosti.

Částice nečistot a vlhkosti se mohou dostat do perforace otevřených zařízení

Další výrobní verze zahrnuje utěsnění hlavního čipu plastovým pouzdrem. Hlavní výhody lze považovat za lehkost a kompaktnost. Z negativních faktorů, které stojí za zmínku o nízké odolnosti vůči mechanickému namáhání.

Vizuálně lze odhadnout kompaktnost výrobku v plastové krabičce

Dražší jsou zařízení v uzavřeném hliníkovém pouzdře. Mohou být provozovány v poměrně drsných podmínkách, protože jsou odolné vůči vlhkosti, nečistotám a mechanickému namáhání. Energetické produkty obvykle převyšují100 wattů.

Příklad výrobků v hliníkovém pouzdře 250 W

Věnujte pozornost!Pro pásky do délky 5 metrů lze použít nízkoenergetické síťové adaptéry, které jsou zapojeny do standardní zásuvky. Jejich výkon obvykle nepřesahuje 60 wattů.

Napájení pro 12V LED Strip: Výpočty a proces připojení

Samostatné připojení zařízení poskytuje možnost ušetřit peníze. Je však nutné nejen studovat sled činností, ale také se seznámit s předběžnými výpočty, které vám umožní vybrat si správné zařízení.

Výpočty třímetrové pásky jsou jasně uvedeny

Provést výpočty pro napájení LED pásu

Než začnete vypočítávat napájení LED pásu, musíte znát celkový výkon celého podsvícení. Chcete-li zjistit, kolik wattů spotřebuje jeden metr flexibilní desky, můžete použít speciální tabulku.

Typ Počet diod na metr Výkon v kilowattech
SMD 5050 120 0,025
60 0,014
30 0,0072
SMD 3528 60 0,0048
120 0,0072
240 0,016

Hlavní typy LED pásů SMD

Tudíž, má-li v průběhu prací použít výrobky SMD 3528 s počtem 120 diod naběžící metr a délka 6 m, výpočet lze vyjádřit jako:

7,2 x 6 = 43,2 W.

Pro stabilní provoz by však měl být získaný výsledek přidán od 30 do 50% výkonu:

43,2 + 30% = 56,16 wattů.

Odpověď: Pro výše uvedené osvětlení bude vhodný adaptér s kapacitou nejméně 60 W.

Proces připojení LED pásky k napájení

Vlastní připojení napájecího zdroje pro 12V LED proužek není příliš obtížné. Vedle každého terminálu jsou speciální symboly pro zajištění správného připojení vodičů.

Adaptér je připojen k ohebnému obvodu

Připojení k 220V se provádí přes svorky, které mají písmena: N - nula a L - fáze. Uzemnění se provádí pomocí svorek, které jsou označeny symbolem G. Pokud v domě není žádný, pak se terminál nedotkne. Na výstupních bodech jsou následující písmena: + V a –V.

Schéma zapojení pásky a vodičů napájecí sítě

Užitečné rady!Po připojení adaptéru k hlavní síti a podsvícení se provede kvalitní oddělení kontaktů. Je lepší použít izolační pásku, ale kus kabelového kanálu vhodné velikosti.

Náklady na výrobky od důvěryhodných výrobců

\ t

Průměrná cena za napájení 12V LED pásky se může lišit v závislosti na výrobci a technických parametrech. Možnost může být také ovlivněna cenouprovedení. Tato tabulka vám umožní seznámit se s cenami osvědčených výrobců z Německa a Tchaj-wanu pro otevřené výrobky.

Výrobce Výrobce Výkon ve wattech Náklady v rublech
Gauss (Německo) 60 910
100 1300
250 2100
Mean Well (Tchaj-wan) 75 1365
100 1515
150 2050

Svítidlo

\ t

Ve ​​skutečnosti existuje mnoho napájecích obvodů pro LED pásy 12v, ale hlavní problém spočívá ve výběru transformátoru požadovaného výkonu a výroby usměrňovače.

Pokud odstraníte tělo hotového produktu, můžete vidět následující

V tomto ohledu se navrhuje vybudovat zařízení bez transformátoru s tlumicím kondenzátorem. Takové zdroje energie jsou po dlouhou dobu používány v malých lampách, pohybových senzorech a alarmech proti vloupání. Při montáži bude použito:

 • kondenzátor;
 • filtrační kondenzátor;
 • diodový můstek;
 • zenerova dioda;
 • odpory;
 • bočníku kondenzátoru;
 • pojistky.

Základní schéma montáže umožní rozložení prvků v požadovaném pořadí

BPředložené schéma pro uhasení napětí bez významného rozptylu tepla umožňuje reaktanci kondenzátoru, který plní funkci předřadníku. Z bezpečnostních důvodů je tento prvek vychýlen odporem s vysokým napětím. Diodový můstek hraje roli filtru, který napájí řetězec LED. Zenerova dioda zabraňuje tomu, aby podsvícení zvyšovalo stejnosměrný proud.

Související článek:

LED osvětlení v bytě. Podrobný přehled kladů a záporů, tipů na zařízení a volby ve speciální publikaci našeho online časopisu.

Další doporučení

Při připojování osvětlení LED postupujte podle níže uvedených doporučení:

 • je žádoucí nepřipojovat pásky větší než 5 m v sérii, aby se zabránilo ztrátě jasu v konečném segmentu;
 • před rozřezáním pružné desky na kousky je nutné jej připojit k celkovému stavu na adaptér po dobu několika hodin pro testování;
 • zdroje energie musí nejen odpovídat plnému zatížení, ale také mít průměrnou rezervu výkonu 20-30%;
 • při umístění pásky na vodivé povrchy je nutné pokládat izolační materiál;
 • je lepší připojit podsvícení k napájecímu zdroji a provést spojení segmentů a poté provést fixaci;
 • při upevňování pásky by neměly být ostré ohyby, jak to může býtzpůsobit poškození vodivých cest;
 • při upevňování ohebných prvků odstraňte ochrannou fólii z lepicí vrstvy a poté lepidlo přilepte k povrchu na správném místě.

Segmenty v tomto případě jsou připojeny pomocí RGB zesilovačů

Shrnutí

Není možné bez 12V napájení pro LED pásek, pokud je připojen k elektrické síti bytového domu. Toto zařízení bude muset zakoupit v obchodě nebo se sestavit z příslušných částí. Hlavním úkolem je snížit napětí na požadované hodnoty.

Video: Připojení zdroje napájení k pásu LED