Nemrznoucí směs pro systém vytápění venkovských domů

Termín "nemrznoucí kapalina" označuje skupinu kapalin, které za žádných okolností nemrznou. Rozsah jejich použití je široký, nejčastěji v instalacích, které pracují při nízkých teplotách. Nemrznoucí směs pro systém vytápění venkovských domů je moderním řešením, ale před nalitím této kapaliny do systému se musíte dozvědět více o jejích vlastnostech a aplikačních vlastnostech a také to, co může její použití vést.

Přehled videa o volbě nemrznoucí směsi pro topný systém

Rozmanitost druhů

\ t

Existuje mnoho nemrznoucích kapalin, ale ne všechny z nich jsou vhodné pro použití ve vytápěcím systému.

  • Nemrznoucí směsi ethylenglykolu- vyrobené na základě stejného alkoholu. Vztah k polyatomic. Po vyčištění je to čistá kapalina, která má lehkou olejovou konzistenci. V tom není žádný zápach, ale je tu nasládlá chuť. Nesnažte se, protože tato látka je toxická. Je nebezpečné používat, zejména v systémech se dvěma okruhy, pokud existuje možnost dostat se do vodovodu. Nedoporučuje se také pro použití v systémech s otevřenou expanzínádrž, protože ji můžete otrávit výpary. Kromě toho takováto nemrznoucí kapalina netoleruje přehřátí. V každém jednotlivém produktu je teplota přehřátí odlišná, pokud je kapalina vyšší než tento indikátor, „nemrznoucí“ se dostane do pevného sedimentu a uloží se do celého systému, což povede ke zhoršení přenosu tepla nebo dokonce k poruše.

Ethylenglykol jako nemrznoucí kapalina

  • Nemrznoucí směsi propylenglykolu- mají vzhled kapaliny bez barvy as vysokou viskozitou. Typická slabá vůně a sladká chuť. Tento alkohol je netoxický. Tento typ netrpí zvýšením teploty kapaliny a nepropadá, ale je mnohem dražší.

Nemrznoucí směs na bázi propylenglykolu

Hlavním ukazatelem ochrany proti zamrznutí v jakémkoli topném systému je teplota mrznutí a vzhledem k tomu, že se nepoužívá ve své čisté formě, ale ředí se vodou, bude záviset na procentuálním poměru vody a „nemrznoucí“. Obecně lze říci, že čím více je protimrazová kapalina naplněna, tím je menší pravděpodobnost, že se trubky rozbijí a topný systém zamrzne. Tak například, pokud uděláte 10% nemrznoucí směs v celkovém množství kapaliny v systému, zmrazí se na -5, a pokud je více než 50%, pak je pravděpodobnost zamrznutí zanedbatelná, protože je prakticky nemožné dosáhnout teploty -40 ° C v naší zemi.

DŮLEŽITÉ!
Nemrznoucí kapalinu nikdy neřeďte více než 50% vody. Tím se ušetří váš systém vytápění v případě silných mrazů.

Je to nemožnépoužití v topném systému venkovského domu jiné nemrznoucí kapaliny. Existuje názor, že jsou vhodné nemrznoucí směsi, mazací oleje a ethylalkohol, ale to v žádném případě není. Kromě toho, že to poškodí systém, je to také nebezpečné. Koneckonců, mají vysokou hořlavost, obsahují ve svém složení škodlivé látky.

Užitečné vlastnosti

Nepochybně má protimrazová ochrana systému vytápění venkovských domů nevýhody, ale nejprve bych rád hovořil o výhodách jeho používání. Nejdůležitější je samozřejmě bezpečnost topného systému bez ohledu na teplotu mimo okno a kromě toho:

  1. Ochrana kovových prvků systému před korozí.
  2. Zrušení a odstranění různých druhů srážek.
  3. Zabránit zničení nekovových součástí systému, včetně silikonových těsnění, pryžových těsnění a těsnicích materiálů.

Jednací řád

Při výběru jakéhokoli typu nemrznoucí kapaliny je důležité znát pravidla jeho použití v topném systému. Vzhledem k tomu, že bylo rozhodnuto použít v systému nemrznoucí systém, je důležité zvážit následující faktory:

  • Je-li systém teprve zahájen, je třeba do projektu vložit více radiátorů nebo zvýšit jejich počet ve stávajícím systému. To je nutné, protože tepelná kapacita nemrznoucí kapaliny je o 15-20% nižší než tepelná kapacita vody.

Použití nemrznoucích kapalin vyžaduje množství chladičů

.

Expanzní nádrž pro otopný systém

  • Montáž čerpadla s vyšším výkonem, protože nemrznoucí směs činí směs viskózní. Vezměte v úvahu průtok oběhového čerpadla, je potřeba o 10% vyšší a hlava je 60%

Volba vyššího výkonového čerpadla

Pro ředění je důležité používat extrémně měkkou vodu, jinak se zvyšuje pravděpodobnost výskytu solného sedimentu. Rovněž stojí za to dbát na přidání dalších přísad do kapaliny. Nemrznoucí kapalina má samozřejmě antikorozní vlastnosti, ale vzhledem k tomu, že se bude muset ředit alespoň dvakrát, její schopnosti se sníží o stejný koeficient. Aby se toto vyhladilo, musíte přidat speciální přísady: snížení tvorby pěny, tvorby koroze atd.

Nevýhody nemrznoucí

Nemrznoucí kapalina pro systém vytápění venkovských domů - nevýhody, kromě těch, které již byly zmíněny:

  • V některých systémech je přísně zakázáno používání nemrznoucí směsi, protože zničí její složky. Zinkový topný systém zejména „neprospívá“ s „nemrznoucím“ nebo spíše vyhraje, protože složení nemrznoucí směsi reaguje se zinkem a ztrácí své původní vlastnosti.

Koroze systému zinkového vytápění pomocí nemrznoucí směsi

  • Je velmi tekutý. Kupodivu je nemrznoucí kapalina více tekutá než voda. Z tohoto důvodu je třeba věnovat zvýšenou pozornost odpojitelným spojům. Je důležité, aby všichnipodobné komponenty by mohly být kdykoliv snadno kontrolovány.

Navzdory všemu ...

Když se podíváme na vlastnosti a užitečné vlastnosti nemrznoucí směsi, mnoho vlastníků venkovských a venkovských domů není v žádném spěchu, aby ji nalévali do systému vytápění, a důvodem jsou následující okolnosti. Výrobci topných kotlů na své výrobky vždy upozorňují na tyto výrobky: je zakázáno používat nemrznoucí směs v topných systémech. V opačném případě se výrobce zříká veškeré odpovědnosti za kvalitu kotle. Také při použití nemrznoucí směsi je záruka na výrobek odstraněna. Informace tohoto druhu zcela odradí spotřebitele a pouze ti, kteří skutečně chápou zařízení topného systému, jsou řešeni nemrznoucí směsí a jsou schopni vyřešit problém sami v případě poruchy bez zapojení odborníků ze servisního střediska.

Závěry

Je možné použít nemrznoucí směs v topném systému země nebo venkovského domu, a to je zcela oprávněné, ale je prostě nepřijatelné, aby byl přípravek odebrán a přidán do běžné vody. Je nutné prostudovat všechny drobnosti aplikace, měřit náklady na re-vybavení systému a teprve poté se zapojit do takového zlepšení.

Video: plnění topného systému chladivem