No plastové kroužky: rozsah a vlastnosti

Studna ve dvoře nebo v zemi se často stává nejpřístupnějším a nejúčinnějším prvkem umožňujícím vytvořit autonomní zásobování vodou. Betonové kroužky postupně vybledají a plastové kroužky je nahrazují. Nový materiál nenechává žádné pochybnosti o jeho síle a spolehlivosti. Slouží dlouhou dobu, je málo citlivý na korozi a má menší hmotnost než betonové konstrukce. Plastové prstence se často používají k opravě studní. Pojďme zjistit, které materiály by měly být preferovány, se zaměřením na jejich typy a vlastnosti.

Polymerové jamky lze použít na různých půdách

Proč potřebujeme plastové plasty pro vrt

Nedávno byly obzvláště oblíbené železobetonové prstence s malou výškou, což přispívá k lepší těsnosti konstrukce. Ale po chvíli se kvalita švů zhorší. Tento problém je dokonale vyřešen plastových studní na vodu. Často se používají k zajištění zdrojů pitné vody. Polymerní prstence jsou známé svými vynikajícími pevnostními vlastnostmi a jsou určeny pro použití po dobu 50 let. V dílnách jsou prstence vyrobeny z polypropylenu nebo polyethylenu. Tyto typy materiálů mají pozoruhodnou inertnost a odolnost vůči různým chemickým prvkům. High-tech materiál neztrácí své vlastnosti ani při teplotních skocích z -70 na +50 stupňů. Proto se nemůžete obávat, že se škodlivé složky uvolní do vody.

Pojďme se dozvědět, jaké výhody mají plastové prstence:

 • hmotnost.Tento parametr je nejvýznamnější, protože nízká hmotnost nevyvolává potíže s pohybem a instalací systému;
 • velikost.Plastový kroužek má 1500 mm. Můžete si objednat výrobky jiné velikosti;
 • snadná instalace.Instalace se provádí bez zapojení speciálního vybavení;
 • těsnost všech spojů.Každý prvek je opatřen závitovým spojem, který zajišťuje vodotěsnost, ataké nedostatek znečištění;
 • pevnost materiálu.Plast je určen pro tlaky vyšší než 0,5 bar.

V jamkách plastových kroužků jsou k dispozici další prvky, jako jsou přechody pro poklop, dno a víko. Jsou vyrobeny z polymerních kompozitních materiálů. Otvory mohou být z polyethylenu. Tento materiál je univerzální, má dobré vlastnosti odolnosti proti agresivním látkám.

Polypropylen je ještě odolnější. Používá se pro různé opravy, a to i v náročných klimatických podmínkách. Nejodolnějším materiálem je sklolaminát.

Montáž samostatných sekcí pro septik

Použití plastových kroužků pro studny

Spoje betonových dílů jsou utěsněny speciální cementovou směsí, která může časem prasknout. Vzhledem k pevnosti výrobků, tento problém je bez kroužků pro studnu z plastu. Vysoká těsnost činí polymerní nádrže bezpečnými. Jsou instalovány jako hotové konstrukce nebo jako doplněk k betonovým dolům. V posledně uvedeném případě hrají roli hermetická vložka, která zabraňuje úniku tekutiny. Nádrže na polymery jsou v poptávce, když potřebujete připojit kanalizační potrubí.

V těchto konstrukcích se používají prvky z plastů:

Montované systémy mohou být instalovány ve vhodné hloubce. Ujistěte se, že používáte mřížkovaný nebo slepý kryt. To bude chránit před vniknutím cizích látek dovnitř.

Tvar vrtu

Informace!V jedné jednotce se montují prefabrikované konstrukce pomocí závitu. To umožňuje velmi rychlou instalaci. Před připojením musí být závit namazán silikonovým tmelem. V případě potřeby lze části snadno vyměnit.

Související článek:

Plastová drenáž. V tomto přehledu se podíváme na typy, typy, konstrukční prvky, jak vyrobit beton dobře vlastníma rukama, jak jej vyčistit, přehled výrobců, průměrné ceny.

Použití plastového vrtu pro pitnou vodu

\ t

Při nákupu venkovského domu nebo dávek je často problém s přístupem k pitné vodě. Praktickým řešením jsou polymerní kroužky pro vrt. Konstrukce pitné vody zahrnuje instalaci bezešvého potrubí.

Instalace plastových kroužků pro pitnou studnu se provádí po zjištění vodonosné vrstvy. V některých případech se používá metoda průzkumného vrtání nebo biolokace. Pak na správném místě bude provedenokopání příkopu Jeho průměr by však měl být o 15-20 cm větší než průměr připravené trubky. Kopání se provádí před výskytem vody. Poté se vloží vložka z plastu. Po instalaci plastové konstrukce je prostor mezi ní a stěnami jámy naplněn pískem.

Před použitím vody je nutné čerpadlo spustit, aby bylo možné provést čerpání vody. To se provádí, dokud není voda čistá.

Konstrukce pitné vody je vybavena speciálním uzávěrem

.

Při vytváření takových typů vrtů se používají tyto materiály:

 • polyvinylchlorid.Jedná se o termoplastický polymer. V otevřeném prostoru se nevznítí. Pokud je požadována zvláštní ochrana před okolními jevy, je tento materiál vybrán;
 • polyethylen.Materiál má vysokou hustotu. Není vystaven agresivnímu prostředí a nereaguje se solemi a zásadami;
 • polypropylen.Vyrobeno metodou polymerace propylenu při vystavení katalyzátorům. Tento materiál má vyšší parametry tavení než polyethylen.
Ve videu můžete vidět, jak rychle nainstalovat studnu:[youtube height = "400" width = "615"] https://www.youtube.com/watch?v=VQZSyt0WVbY [/youtube] align = "left" color = "# fff"]Důležité!K zajištění těsnosti se používá gumové těsnění. Tento materiál však musí mít vysokou kvalitu. [/Quote]

Vlastnosti plastových studnípro kanalizaci

Plastové konstrukce jsou vhodné pro instalaci kanalizace. Nejčastěji se používají k propojení různých dálnic, stejně jako ke změně směru potrubí. Při nákupu polymerních vrtů pro čištění odpadních vod pro odstraňování technických odpadů je třeba mít na paměti, že materiál nesmí být ovlivněn organickými rozpouštědly.[titulek id = "attachment_27459" align = "aligncenter" width = "700"] Hotové kanalizační nádrže [/titulek]Má vlastnosti odpadní nádrže zařízení. Tato kapacita je ve formě válce, na jehož dně je speciální zásobník pro trubky. Zvažte nejoblíbenější designy:[list type = "check"]
 • revize a patrojsou relevantní pro větvení nebo soustružení. Jsou potřebné pro různá připojení, stejně jako pro snadnou údržbu. Ve středu je zásobníkový prvek, který běží s mírným vychýlením, které chrání systém před hromaděním odpadních vod;
 • sedimentární jamkyjsou namontovány v systémech s volným tokem nebo v rozvětvovacích sekcích. Skládá se z nádrže s rozvětvenými trubkami a zároveň je dno umístěno hluboko pod hladinou. Slouží ke sběru srážek;
 • diferenciální zařízeníjsou vhodná pro systémy s vlastním průtokem. Ovlivňují rychlost pohybu odpadních vod;
 • Kontrolase používá k instalaci různých uzavíracích a regulačních zařízení. Přístroj se plně převezmevzduchotěsný kontejner a pro důl je žebřík;
 • Excentrické variantyjsou potřebné k inspekci trubek s významným průměrem, pro skladování vody nebo k instalaci různých čerpadel;
 • skladovací studnyjsou hermetické nádrže pro čerpání odpadních vod.

Šachta pro kanalizaci

Co je to plastová jamka pro studnu

?

Není to tak dávno, co bylo použití plastových zařízení pro studny považováno za nepřijatelné z důvodu křehkosti a nespolehlivosti materiálu. Schopnosti moderních technologií však umožňují vytvářet extrémně odolné konstrukce plastových studní. Prvky z plastu zahrnují polypropylen, PVC, neplastifikovaný typ, polyethylen a sklolaminát. Kombinace těchto materiálů poskytuje nádrži speciální trvanlivost.

Použití plastových konstrukcí má určité výhody:

 • snadnost opravy;
 • významná provozní doba;
 • vynikající tepelně izolační vlastnosti;
 • použití plastových vrtů je cenově dostupnějším řešením z finančního hlediska než použití konstrukcí z jiných materiálů;
 • vysoce kvalitní materiál si zachovává všechny nezbytné vlastnosti po celou dobu provozu;
 • Pokud používáte plastovou kazetu, nemusíte ztrácet čas instalací hydroizolace.
​​

Plastové kesony pro studnu

Rozměry plastových kroužků pro vrt: ceny materiálu

Ceny do značné míry závisí na velikosti vrtů. Cena sekce je ovlivněna její tloušťkou a průměrem. Například prsteny ze společnosti Ekosis s takovými rozměry: vnější průměr - 950 mm, vnitřní - 900 mm, výška - 1500 mm - cena 9 tisíc rublů. A s průměry 600 a 650 mm mají cenu 8 tisíc rublů.

Kroužky Rodlex s výškou 500 mm mají cenu 4,3 tisíce rublů, výrobky o výšce 1000 mm - 8,7 tisíc rublů, výška 3000 mm - 25,9 tisíc rublů. Náklady na další části vrtu musí být dále upřesněny.

Existují standardní velikosti prstenců pro vrt. Parametry vnitřního průměru se pohybují mezi 60-90 cm a vnější - 65-95 cm, výška je obvykle 150 cm, víko se volí podle parametrů vrtu.

Rozměry plastových kroužků

Výběr průměru plastových kroužků pro studny

Důležitým parametrem je průměr vrtného kroužku. Ovlivňuje kapacitu plánované stavby.

Typy průměru Parametry, mm
Vnitřní průměr bez dna 900, 800, 680, 600
Se dnem 900, 800, 680, 600
Vnější průměr bez dna 950, 850, 730, 650
Se dnem 950, 850, 730, 650

Při výběru plastového vrtu 800 nebo jiného průměru je třeba vzít v úvahu parametry krytu. Majítohoto prvku se vnitřní průměr pohybuje mezi 550–900 mm a vnějším průměrem 600–950.

Rozměry se volí při vytváření projektu pro konstrukci. Parametry jsou přímo závislé na přiřazení a provozních podmínkách. Tloušťka stěny nezávisí na parametrech sekce. Je - 25 mm.

Parametry betonových kroužků

Výška plastových kroužků pro studny

Standardní rozměry prstenců vrtů jsou 50-150 cm, v tomto případě čím větší je výška prstence pro vrt, tím více bude výrobek vážit. Kroužky z polymeru a písku jsou vyrobeny s minimálním výškovým parametrem. To vám umožňuje provádět instalační práce samostatně a bez jakékoli technologie. Kroužky s nestandardními parametry jsou vyráběny ve speciálních průmyslových odvětvích. V tomto případě si můžete objednat vhodnou výšku vrtu.

Prefabrikované konstrukce jsou sestaveny z jednotlivých kroužků

Přehled plastových konstrukčních prvků

Plastová jímka má jednoduché zařízení. Nejčastěji se jedná o tři podrobnosti:

 • hrdloje instalováno v jedné rovině se zemí. Poskytuje přístup k vnitřnímu zásobníku studny. Na něm je nainstalován poklop;
 • Hřídelje největším detailem. Spojuje základnu konstrukce a hřídele;
 • zásobníkse používá pro instalaci trubek a také pro odvádění kanalizace.

Zařízení je plastovéstudna

Krk může být kuželovitý nebo válcový. První varianta se používá, když je průměr hřídele mnohem větší než standardní průměr poklopu. Teleskopický krk se používá pro montáž konstrukcí ve velkých hloubkách. Válcový prvek se pohybuje do požadované hloubky a je nastaven na úrovni země.

Důl má dva typy: celek a tým. První design je jednodušší pro instalaci a vzduchotěsnost. Druhá možnost může být vybrána pro různé hloubky. Při montáži prefabrikovaného modelu jsou jednotlivé segmenty vzájemně spojeny pomocí těsnění.

Spodní prvek v jímce je polymerový zásobník nebo kinet. Tato položka se vybere po návrhu systému. Nahoře je konstrukce uzavřena běžným víkem nebo poklopem. Jsou vyrobeny z polymerního písku, plastu nebo litiny. Pokud je krk chybí, poklop je namontován na dolu.

Nejčastěji se používá standardní víko víka a na přání se vyrábí šroubový kryt pro určitý krk. Některé požadavky jsou také umístěny na krytech studní. Musí chránit důl před pronikáním nečistot a cizích předmětů. Kryt musí vydržet statická a rázová zatížení. Průměr těchto dílů se pohybuje v rozmezí 350-1200 mm, takže mohou pokrýt keson, studnu a septik. Polymery je činí odolnými proti nárazům. Chcete-li vybrat vhodný kryt, musíte provést přesné měření vrtu.

Konstrukční znaky typu filtru

Jak si vybrat plastovou trubku pro studnu

Potrubí pro studnu je vyrobeno z polyvinylchloridu, polypropylenu, PND a NPVH. Existují následující typy plastových trubek o velkém průměru pro studnu:

 • s trojúhelníkovým profilem se závity různých délek.Pro upevnění potrubí se používají spojky určitých velikostí. Závit má tvar kužele;
 • lichoběžníkový profil s kuželovým závitem ;
 • potrubí s přípojkamis dobrou těsností.

Je třeba mít na paměti, že hustota HDPE trubek je 0,95 a UPVH je 1,4 g /cm3. Dvakrát více na nvvkh a jmenovité napětí. Modul pružnosti je 3000 a PND 900.

Vzhledem k vysoké meze kluzu npvh vhodnější pro závitové spoje. Kromě trubek z tohoto materiálu se vyznačují vynikajícími hydraulickými vlastnostmi.

PND - odborníci doporučují použití potrubí pro studny do tří metrů. A pro studny je vhodnější materiál.

Ceny plastových trubek pro studnu pitné vody z tenkostěnného polyethylenu se pohybují od 14 tisíc na lineární metr.

Typy trubek PND

Plastové vložky do vrtu

Některé díly umožňují opravu jednotlivých částí bez demontáže všech konstrukcí. Chcete-li to provést, vyberte možnostvhodná vložka do jamky z plastu. To neumožňuje zapojit další těsnění spojů. Pro montáž plastových vložek do betonových kroužků existuje speciální technologie.

Vložky jsou vybrány pro specifické rozměry. Všechny prvky musí sedět dohromady. K montáži skládací konstrukce bude také zapotřebí krk a kryt. S ohledem na všechny parametry je také vybráno plastové dno pro vrt.

Vložka pro betonovou septiku

Srovnání hmotnosti plastových a betonových kroužků pro vrt

Když vytváříte projekt dobře stavěné budovy, musíte vědět, kolik prstenec váží pro studnu. Je třeba mít na paměti, že okolní půda může být v agresivním prostředí. Důležitým parametrem, který je nutně zohledněn, je konstantní zatížení. Skládá se z hmotnosti konstrukce, stejně jako z bočního a vertikálního tlaku. Výrobky z betonu mají v porovnání s plastovými analogy větší hmotnost. Například polymerní sendvičové prstence pro studnu s výškou 25 cm a průměrem 100, váží 60 kg. Současně, i při montáži prefabrikovaného polymerního písku dobře, i dva takové prvky váží 120 kg, což je méně než stejný betonový díl - 320 kg.

Rozdíl mezi oběma strukturami je zřejmý

V tabulce vidíte hmotnost betonového prstence v závislosti na velikosti.

Průměr, cm Výška, cm Hmotnost, t
100 60 0,45
100 90 0,65
150 60 0,72

Ceny plastových kroužků pro studnu

Cena sekce závisí na tloušťce a průměru výrobku. Chcete-li správně koupit plastové kroužky, musíte nejen prozkoumat rozsah, ale také vybrat potřebné kryty, krky, odpaliště a kužely. Jejich náklady by měly být specifikovány zvlášť.

Tabulka uvádí velikosti, ceny plastových kroužků pro studnu:

Fotky Jméno Rozměry, mm Ceny, rub.
Yenisei Polymer, polymerní sbírka dobře písčitá 2 metry Tloušťka stěny -50

Vnější průměr 1100
14500
Polymer Yenisei, studna 3 metry Tloušťka 50

Průměr -1100 mm.
21300
Prsten s otvorem (1 * 0,2) Velikost 1,00 * 0,2 1650
Kroužek Rodlex UN 3000 Průměr 800,

Výška 3000,

Průměr hrdla 750
28960

Ceny plastových vrtů se liší v závislosti na výrobci a individuálních vlastnostech.

Závěr

Plastové prstence jsou praktickým a pohodlným řešením pro všechny typy vrtů. Jsou stále populárnější díky snadné instalaci a dodávce. Jedná se o funkční možnost pro chatu a zahradu. Konstrukce nejsou horší než provozní a technologickécharakteristiky masivnější protějšky. Výhodou plastových vrtů je, že mohou být použity v oblastech s jakýmkoliv klimatem, stejně jako v jakýchkoliv půdách.

Video: montáž plastových kroužků