Od přípravy stěn po malty: studujeme nuance pokládky dlaždic v koupelně

Hlavním rysem navrhování interiéru koupelny je její praktičnost. Jedná se o místnost se specifickým provozním režimem: je zde vždy mokrá, na stěnách se ukládá pára a dochází k velkým poklesům teploty. Ze všech dekorativních nátěrů je dlaždice tou nejlepší volbou pro tuto místnost. Dnes, HomeMyHome.ru redakce nabízí všechny nejužitečnější informace o tom, co by mělo být kladení dlaždic v koupelně. Řekneme vám, jak připravit základ, říct, jak správně demontovat starou keramiku, rozhodnout o výběru malty a krok za krokem vyprávět o stádiích pokládání dlaždic.

Dlažba je praktická a trvanlivá volba pro koupelnu

Populární možnosti pokládky dlaždic v koupelně s fotografickými příklady

Koupelna je denně a není navštívena všemi členy rodiny. Je důležité, aby tato místnost vypadala slušně a splňovala přísné požadavky hygieny a pohodlí. Moderní design umění tento problém nevynechal. V trendu - jasné a syté barvy, originální textury a barvy. Co je nyní obzvláště populární? Kámen a dřevo jsou oblíbené textury pro ty, kteří preferují ekologický design.

Teplé odstíny, reliéfní povrchy přispějí k vytvoření útulné a atraktivní koupelny

.

Novinka v povrchové úpravě - imitace přírodní kůže. Toto je neobvyklá technika, která vám umožní dosáhnout ohromujícího pohledu.

Mezi modely, které jsou obzvláště oblíbené, stojí za povšimnutí dlaždice s komplexním ornamentem nebo vzorem. V této spojce je několik prvků seskupeno do jednoho velkého obrazu.

Výrobci nabízejí širokou škálu sbírek, ve kterých je dlažba pro hlavní povrchy, ozdoba na ozdobu a obraz, který odpovídá zbytku výzdoby

.

Než se rozhodnete pro jednu z populárních možností obkladů, pečlivě prostudujte prostor pro osvětlení a celkové rozměry. Pomocí správného stylu můžete místnost vizuálně upravit.

Aby byl úzký prostor širší, musíte umístit lehkou dlaždici do horizontální nebo diagonální polohysměr výše je svislý. Pro doplnění efektu by měl být zaměřen ornament nebo vlysy. Důležitým bodem je také správná kombinace barev a odstínů. Pro výběr správných kombinací použijte designové kolo.

Kontrastní hra černé a červené, zelené a bílé, oranžové, šedé a bílé je nyní v módě

Několik tipů pro pokládku dlaždic do koupelny vlastníma rukama:

 1. Nepoužívejte dlaždice s ozdobnými vzory v malých koupelnách, kde musíte skrýt povrch za instalatérskými předměty. Z tohoto důvodu je geometrie místnosti vizuálně narušena.
 2. Pokud je dlaždice smontována do obecného vzoru, umístěte ji do středu stěny nebo podlahy a na hranách - na hranu a podkladový materiál.
 3. Je-li vaše volba ve prospěch metody patchwork, použijte takový hřeben pouze na jedné ze stěn nebo na podlaze a zbarvte zbývající povrchy jednobarevnými dlaždicemi jedné z barev převažujících v patchworku. Pokud tomu tak není, interiér bude příliš pestrý a nalapistym.
 4. V poslední době populární hex dlaždice vypadá skvěle s barevně kontrastní zálivky. Práce s takovým materiálem, není nutné položit stěny nebo podlahu z rohu do rohu, můžete ustoupit trochu z rohu, takže pokládka bude vypadat velmi zajímavě.

Dlaždice napodobující dřevo se hodí jako parkety - s vánočním stromkem nebo proutěním. Tento design jde dobře s bílými dlaždicemi. Nábytek z imitace kamene a přírodního dřeva

\ t

Přípravamístnosti pro pokládku dlaždic do koupelny vlastníma rukama

Při výběru dýhy by člověk neměl vycházet z přitažlivého vzoru nebo reliéfu, ale ze skutečných rozměrů místnosti. Začněte proto opravu nakreslením náčrtu místnosti. Pečlivě změřte všechny jeho rozměry, proveďte kontrolu a přeneste dveřní a okenní otvory, vodovodní armatury a nábytek, vývody na papír.

Po provedení takového náčrtu budete moci vizuálně představit, kde budete mít problémy se stylingem, možnými místy oříznutí a umístěním hlavního vzoru

.
Informace!Moderní stavební obchody s dobrou volbou dokončovacích materiálů nabízejí svým zákazníkům počítačový design koupelny. Můžete kontaktovat konzultanta s vašimi měřeními a projektant vám na 3D modelu ukáže, jak bude kolekce vypadat. Odborník zároveň vypočítá spotřebu materiálu a navíc si nemusíte kupovat další.

Uvolnění koupelny z vybavení

Druhou fází přípravy na opravu je uvolnění prostor z vodovodu a nábytku. Nečekejte, že budete moci položit dlaždice, aniž byste se dotkli toalety, vany a umyvadla. Nebude to jen nepříjemné, budete muset udělat další výbava, která je nepravděpodobné, že zdobí pokládku.

Odstranění vodovodu, nezapomeňte vypnout vodu. Jinak vás sousedé požádají, abyste provedli opravy a taky

Aby se zabránilo nadměrnému zápachu z kanalizačních trubek, je třeba je zavřítpahýly.

Demontáž starého obkladu

Přímá příprava stěn a podlahy pro proces obložení začíná odstraněním starého nátěru. Pokud byly stěny dříve zdobeny keramickým materiálem, je třeba jej odstranit spolu s lepidlem. Odstranění starých dlaždic začíná čištěním švů. Je nutné odstranit malty a navlhčit stěny. Po nějaké době začněte odstraňovat dlaždice, počínaje extrémními prvky. Pokud to neuděláte sekáčem a kladivem, použijte vrtačku s tryskami.

Zbývající nepravidelnosti lepidla, které zůstaly po vyjmutí dlaždice, se odstraní bruskou

.

Pokud byly stěny dříve jednoduše natřeny, barva se odstraní bruskou.

Pohled odborníka
Dmitry Kholodok
Technický ředitel opravárenské a stavební společnosti ILASSTROY
Položit otázku\ t
"Nenechávejte vápno na stěnách v koupelně, kachlové lepidlo nebude držet."

Sádrová omítka musí být také zcela odstraněna, proto je jednodušší použít vrták. Tapety nebo žíněnky jsou odstraněny, povrch po nich stačí na to, aby jednoduše písek smirkovým papírem.

Pokládání dlaždic v koupelně: vyrovnání stěn

Ani v nových budovách nelze zdi označit za ideální, ale co můžeme říci o povrchech, které byly opakovaně opravovány. Proto po odstranění starého ostění zhodnotit rozsah katastrofy: jak závažné byly nesrovnalosti odhaleny po práci. Pokud výškové rozdíly spadají do rozsahu 3-6 centimetrů, můžete to udělat bezomítací práce. Pokud je to více, je nutné pláště opláštit sádrokartonem nebo OSB.

Tip!Sádra nemá rád vysokou vlhkost. Proto používejte desky odolné proti vlhkosti a pro vyrovnání - cementové omítky.

Chcete-li vyrovnat omítkovou směs, ošetřete stěny kvalitním základním nátěrem a nainstalujte majáky, které budou zobrazovat pokyny pro vytvoření rovného povrchu. K omítkové směsi pevně upevněné na zdi použijte drážky.

Po vysušení je omítka mleta smirkovým papírem, všechny praskliny jsou otřeny

Zarovnání stěn s deskami odolnými proti vlhkosti „ukradne“ 5 centimetrů podél každé stěny, vezměte v úvahu tuto nuanci. Desky jsou upevněny na latě, všechny švy mezi nimi jsou skryté omítkové směsi.

Jak pokládat dlaždice do koupelny: postupná mistrovská třída

Existují dvě možnosti, jak vyřešit otázku, jak pokládat dlaždice do koupelny: udělejte to sami nebo si nastavte úkol speciálně vyškoleným lidem. Ve skutečnosti, aby se dlaždice, nemusíte mít speciální vzdělání nebo nějaké nadpřirozené dovednosti. Všechno je velmi jednoduché. Takže, zvažte, jak dát dlaždice do koupelny s vlastními rukama bez jakýchkoliv problémů.

Související článek:

Obklady do koupelny: foto, design. V samostatné publikaci jsou uvedeny užitečné informace o výběru obkladů a správné dekoraci koupelny.

Revize nástrojů

Jí někteříspecifické nástroje, které budete určitě potřebovat pro pokládku dlaždic v koupelně na podlahu nebo stěny. Ve vašem domě bude jistě vrták a metr. Ti, kteří se alespoň jednou zabývali opravami, měli pravděpodobně stavbu, je třeba v téměř každé práci. Ale ze "speciálních" nástrojů budete potřebovat:

 • špachtle se zuby- s pomocí je vhodné aplikovat lepidlo, zuby odstraní ideálně rovnou úroveň roztoku a prakticky nemusíte prvky vyrovnávat vodorovně;
 • řezačka na dlaždice- můžete dělat s běžnou bruskou, ale mnohem pohodlnější je použití řezačky na dlaždice;
 • gumové kladivo- pro vysekávání a vyrovnání dlažeb potřebujete tento nástroj, který není rozdělen a nepoškozuje povrch prvků;
 • měkká pryžová špachtle- s její pomocí je vhodné švy rozetřít.

V konečné fázi dokončování budete potřebovat houbu k odstranění přebytečného lepidla

Mimo jiné připravte dvě nádoby: pro hnětení lepidla a namáčení dlaždice. Lepicí směs může být vyrobena pomocí stavební míchačky, ale pokud tam není, nevadí. Koupelna je obvykle malá místnost, a ne tolik lepidlo je potřeba, můžete pracovat s rukama nebo vrták.

Jaké řešení zvolit pro pokládku dlaždic v koupelně

A tady máte dvě možnosti: vyrobit lepidlo na dlaždice nebo koupit hotovou směs. Všechny komponenty řešení se prodávají samostatně: písek,lepidlo na cement, vodu a PVA. Vše dohromady vás bude stát méně než hotový tovární mix. Toto adhezivní řešení nemůže ušetřit a zároveň při pokládání stěn vyrovnat. Hlavní věc - vybrat správné proporce.

Upozornění: pro obklady je nutné používat pouze čerstvý, vysoce kvalitní cement třídy ne nižší než 300

Informace!Během roku skladování ztrácí cement 40% své pevnosti, proto věnujte pozornost datu uvolnění na obalu při nákupu.

Je lepší brát jemný písek na dlážděnou maltu a navíc ji prosít, odstranit všechny kamínky a mušle. 4 díly písku se přidají do 300 cementu, 400 - 5, 500 - 6.

Pro plasticitu se do cementové malty přidává PVA lepidlo - přibližně 200 gna 10 kg. Pokud není k dispozici PVA, můžete použít prostředek na mytí nádobí. Lepidlo odolné proti vlhkosti s domácím lepidlem vytvoří pálené vápno.

Hledisko expertů
Dmitry Kholodok
Technický ředitel opravárenské a stavební společnosti ILASSTROY
Položit otázku\ t
"Čím větší je dlaždice, tím více musí být lepidlo."

Před pokládkou na cementovou maltu navlhčete dlaždici - dlaždici na několik minut položte do nádoby s vodou

Hotové směsi pro pokládku dlaždic na stěnu v koupelně jsou tří typů:

 • suchá směs- obsahuje všechny potřebné polymerní přísady a změkčovadla, odolná vůči vysoké vlhkosti, může mít barvící pigmenty.Takové směsi se nesrážejí jako domácí cementové lepidlo;

Pokyny pro přípravu lepidla ze suché směsi uvádí výrobce na obal

.
 • tmel- hotový materiál pro použití, který není třeba ředit. Mastic může být použit pouze na dokonale hladkých površích, protože vrstva jeho aplikace je pouze 2-3 milimetry;

Mastic se prodává v zapečetěných nádobách

 • lepící malta- toto lepidlo se nazývá „tekuté nehty“. Tento způsob montáže se používá pouze pro opravu obložených stěn. K tekutým hřebíkům je připevněno několik volných obkladů, které se nepoužívají pro zednické zdivo.

Hlavní třída: jak položit dlaždice v koupelně na zeď

Nabízíme vám mistrovskou třídu o tom, jak správně umístit dlaždice do koupelny. Technologie je velmi jednoduchá, takže ani začátečník by neměl mít žádné potíže.

\ t
Ilustrace Popis akce
Pokládání dlaždic začíná vyrovnáváním stěn a základním povrchem. Použijte hluboký penetrační nátěr.
Všechny výstupy potrubí musí být ošetřeny vodotěsným tmelem. Pokud je to možné, zakryjte všechny stěny takovým tmelem do výšky 0,5-1 m.
Na křižovatce stěn a podlahy použijte speciální vodotěsnou pásku. Je také pokryt tmelem. Takže i v případě nouzového úniku nemusítezaplaví sousedy.
Lepidlo na dlaždice se nanáší přímo na stěnu. Použijte na to zubovou stěrku.
První řada dlaždic je umístěna ve vzdálenosti od podlahy. Jak určit tuto vzdálenost: změřte od stropu, kolik celých dlaždic hodláte dát. Oříznuté dlaždice budou namontovány zespodu, opustí tento řádek a odejdou, budete poslední upevnění.
V místech, kde leží dlaždice na výstupech komunikace, je třeba vytvořit díry. Použijte k tomu cvičení. Budete muset pracovat velmi pečlivě, keramiku - křehký materiál.
Během procesu pokládky zkontrolujte polohu prvků pomocí úrovně budovy.
Pokud pokládáte keramickou dlaždici, použijte bezbarvé nebo bílé lepidlo.
Spodní řada oříznuté dlaždice se položí po dokončení podlahy. To je jediný způsob, jak přesně určit rozměry pro řezání.
Sbírejte. Ochrání švy před vlhkostí a navíc zajistí zeď. Před spárováním navlhčete švy stříkací pistolí. Stěrka se nanáší gumovou stěrkou. U barevných dlaždic může být vybarvena barva, která se shoduje.
V rozích a na spojích stěn a podlahy jsou spoje vyplněny tmelem.
Pokud jsou švy hluboké, vyplňte je speciální šňůrou apo úpravě tmelem a zálivkou.
Zalitá malty na povrchu se promyjí vlhkou houbou. Pokud se pak rozvedou, jsou otřeni plstí.

Malý video kurz o pokládce dlaždic v koupelně na sádrokartonových deskách.

Jak položit dlaždice v koupelně na podlaze: video instrukce

Podívali jsme se, jak pokládat dlaždice do koupelny na stěnách. Tradičně se pokrývá keramika a podlahy v této místnosti. Jak to udělat správně - v tomto videu.

Související článek:

Interiér koupelny je kombinován s toaletou. Samostatná publikace poskytuje informace o řádné přestavbě koupelny a úspěšných příkladech interiéru.

Jak položit dlaždice na dlaždici v koupelně a zda to udělat nebo ne

Pokládka dlaždic na starou podlahu není nejlepší nápad, a proto musí existovat dobré důvody:

 • starý nátěr vypadá mimořádně trvanlivý;
 • stěny jsou tak křehké, že odstranění starého nátěru může vést k jejich zničení;
 • není možné odstranit potrubí;
 • odstraněním staré dlaždice se zlomí geometrie místnosti.

Pokud jste učinili takové rozhodnutí, proveďte důkladný audit stávajícího ostění. Je nutné odstranit všechny prasklé a uvolněné předměty. Pokud muselo být odstraněno více než 15% ostění, odeberte vše

Pokud je stará taška pokryta polevou, musíte ji odstranit bruskou. Jen tímto způsobem můžedosáhnout kvalitního nového lepení. Po broušení se povrch ošetří základním nátěrem a pak se provede zdivo, jak je popsáno výše.

Jak nainstalovat vanu před nebo po položení dlaždice

Otázka není zásadní. Pokud se obáváte, že nebudete schopni instalatérské zařízení správně nainstalovat poprvé, vložte je do koupelny a proveďte opravy.

V tomto případě jsou dlaždice položeny od okrajů lázně, ustupují o několik milimetrů. Po vyplnění této mezery tmelem

Pokud se rozhodnete po opravě umístit instalatérství, pak je strana vany, která přichází do styku se zdivem, také utěsněna silikonem tak, aby na písmo nevystříkla voda.

Související článek:

Návrh malé lázně musí být vybrán individuálně. Nechte nás v naší publikaci zvážit, jak to lze provést správně bez chyb.

Cena otázky: kolik pokládka obkladů v koupelně stojí za m²

Sebeobklad s keramikou je nepříjemný a vyžaduje spoustu času, zejména pokud máte málo zkušeností. Pro zaneprázdněné lidi je nejjednodušší se obrátit na profesionály.

Nezvolte náhodně své mistry: zeptejte se svých přátel a sousedů, kteří položili dlaždice do svého bytu, zhodnotili hotovou práci

Podle cen z června 2018 vás průměrná zakázka ve společnosti zabývající se dokončovacími pracemi bude stát 600–800 rublů na m². To je bez zohlednění možné práce na vyrovnání stěn. Náklady na pokládku dlaždic v koupelněod soukromého mistra - 450-500 rublů.

Uvedení dlaždice do koupelny vlastníma rukama je možným úkolem. Stačí jen postupovat podle jednoduchého algoritmu a dělat vše úhledně

Pokud máte podobné zkušenosti a rady pro naše čtenáře, podělte se o ně v komentářích!