Od výroby po instalaci: dlažební desky do-it-yourself

Pokrytí betonové dlažby každým rokem stále více a více „dobývá“ nová území nejen na městských komunikacích, ale iv soukromém vlastnictví. Proto, domáčtí majitelé, snaží se snížit náklady, hledají způsoby, jak self-kladení dlažby. A pro některé do-it-yourself dlažební desky jsou hlavní rozpočtové úspory položky. V tomto přehledu vám povíme, jak správně vyrobit dlažební desky, jaké výrobní metody existují, jaké nástroje, vybavení, které potřebujete. Po cestě se dozvíte o tvorbě forem pro dlažební kameny a najdete podrobné podrobné pokyny pro vlastní pokládání.

Dlažby na pozemku

Která deska je lepší a výnosnější - domácí nebo průmyslová

Aby bylo možné položit na staveniště betonové dlaždice, vždy existují otázky týkající se přínosů a kvality těchto výrobků: je to lepší a hospodárnější udělat si to sami nebo koupit? Zvažte tuto otázku bod po bodu:

 • Kvalita betonuv jakémkoli formátu vyžaduje neustálé sledování od vstupní kontroly surovin po zkoušky vzorků ve věku 28 dnů. Na druhé straně, pro realizaci těchto procesů potřebují nějaké znalosti a, samozřejmě, značný rozpočet pro laboratorní testování. Bez takových analýz jen velkým štěstím můžete získat kvalitní výrobek z betonu. V továrnách, dokonce i malých, jsou takové kontroly kvality povinné;​​

Lumpy cement vykazuje svou nízkou kvalitu

.
 • Dostupnost zařízeníovlivňuje jak kvalitu, tak náklady na konečné výrobky. Pro výrobu jakéhokoliv spolehlivého a krásného betonu je třeba vysoce kvalitní vibrace, které lze dosáhnout pouze pomocí vibračního stolu. Nákup je drahý, pronájem není také příliš rentabilní. Je to příležitost, jak to udělat sami. Nezapomeňte, že to vše bude mít vliv na cenu výrobků. V továrnách, tyto náklady velmi rychle zaplatit za sebe na úkor velkýchobjemy vyráběných výrobků;

Vibrační stůl na dlaždice

 • manželství výrobkůje hrozbou jakékoli produkce. Pokud je zvoleno optimální složení, všechny komponenty jsou ideální pro sebe, dokud není zvolen nejlepší režim tepla a vlhkosti a jaké další problémy mohou vzniknout v prvních párech. Ve výrobním měřítku se takové problémy vyplatí poměrně rychle a bezbolestně za rozpočet.
Varování!Často je to špatný cement, který může produkovat manželství, v důsledku čehož může být vyhozen pouze proto, že více podobných výrobků není vhodné.

Jste připraveni na taková rizika? Co když se investiční náklady na suroviny a výrobu potřebného vybavení nevyplácí? Kde umístíte kvalitní dlažební desky? To jsou otázky, které musíte zeptat každého, kdo chce začít vyrábět dlažební desky pro své vlastní potřeby. Ve většině případů je výhodnější koupit dlažební desky a udělat si vlastní pokládku. Pokud to není o vás, čtěte dál a naučte se tajemství konkrétní vědy.

Způsoby výroby dlažebních desek

\ t

Existuje několik způsobů, jak vyrobit betonovou dlažbu. Z typu výroby závisí na vlastnostech a životnosti výrobků.

Vibrační lisování

Obdobným způsobem výroby dlaždic je tuhnutí - lisování polosuchého roztoku betonu. STím se do kompozice cementu a písku přidává minimální množství vody, které je nezbytné pro její promíchání a vytvrzení. A jak víte, čím méně vody v betonu, tím lépe.

Vibrační dlažby

Podobným způsobem jsou výrobky vyráběny s tloušťkou větší než 35 mm. Tyto výrobky se nazývají dlažební kameny. Z těchto přínosů lze uvést:

 • trvanlivost(ale pouze za podmínky dodržení výrobní technologie);
 • dobrý výkon- máte-li správné vybavení, můžete si najednou vytvořit čtverce a více;
 • dostupnost surovin a jeho nízká cena- můžete použít písek s velkými inkluzemi;
 • poměrně nízká cenatakovýchto dlažebních desek.

Právě z těchto důvodů si městské podniky vybírají takový chodník a zavírají oči před monotónností forem a nedostatkem jasu barevné palety. Nevýhody také zahrnují neschopnost vyrábět zařízení pro výrobu dlažby vlastními rukama z improvizovaných prostředků a jejich značné náklady. Pokud se tedy na takové produkty „podíváte“, musíte je zakoupit.

Varování!Pokud se předpokládá, že místo bude mít neustálý pohyb strojů, je nejlepší zvolit pouze takové malé produkty.

Záběr ponorů

Vibrační dlaždice se vyznačuje malýmitloušťka - od 10 do 35 mm, stejně jako různé formy s ozdobnými vzory a neobvyklými vzory. Ve srovnání s předchozím typem má však nízkou pevnost a mrazuvzdornost. Proces výroby těchto produktů je o něco složitější a sestává z následujících kroků:

 • příprava roztoku, můžete dokonce bez míchačky betonu;
 • její uspořádání ve formách a vysoce kvalitní vibrace;
 • tepelná a vlhkostní úprava - dokonce i v teplém čase bez ní kdekoli, kromě toho, že se můžete utopit méně a ne tak dlouho;
 • řezání;
 • sladění hotových výrobků.

Podle této metody jsou obkladové kameny také vyrobeny z betonu pro fasády, ploty, vázy, obrubníky, schody, zábradlí a obrubníky.

Betonový plot

Betonové kameny pro obkládání

Vibrační odlévací desky

Ačkoli v jednom výrobním cyklu existuje mnoho kroků, jejich reprodukce se všemi potřebnými není tak obtížná. Proto budeme tuto technologii považovat za výrobu obkladů a dlažeb. Malá poznámka, pokud plánujete vyrábět keramické dlaždice vlastníma rukama, můžete na to zapomenout, protože samotná technologie je tak složitá, že je nad rámec moci některých výrobců. Ano, a surovinová základna pro něj není tak snadná, jako pro betonové výrobky.

Související článek:

Dlažební desky ve dvoře soukromého domu: foto. Mnoho příkladů dlažebních desek a možností pokládky ve speciální publikaci našeho portálu.

Výroba dlažebních desek vlastníma rukama doma: pokyny krok za krokem

Jak začíná jakákoli výroba - samozřejmě s příslušným vybavením zařízení a plánováním pracovních postupů. Zvažte vše podrobně.

Zařízení a nástroje pro výrobu dlažebních desek

\ t

Co bude zapotřebí k zahájení „domácí“ výroby dlaždic:

 • míchačka na beton - obvyklý mobilní i malý objem;
 • vibrační stůl;
 • formy;
 • parní komoru, která může být nahrazena vyhřívaným úsekem v garáži, těsně překrytým fólií (bez napařování, může být během odběru hodně odpadu);
 • hlaveň pro mytí forem z betonu (při opětovném plnění špinavých forem je vysoká pravděpodobnost, že výrobek selže).

Přibližné umístění zařízení v dílně

Nezapomeňte na inventář:

 • lopaty;​​
 • rýče;
 • stěrky a stěrky ;
 • měřicí potřeby pro změkčovadla;
 • elektronické váhy;
 • malé tyčinky s délkou větší než je velikost dlažebních desek (bude zapotřebí, pokud je výrobek sušen "v několika podlažích", což pouze šetříprostor);
 • místo pro odizolování a nejlepší ze všech pohodlných kovových stolků.

To je v zásadě vše, co je vyžadováno pro první série. Co bude pro vás výhodnější, "po cestě" bude rozumět.

Výkresy pro výrobu vibračního stolu vlastníma rukama

Jak již bylo zjištěno, vibrační stůl je nezbytný pro vlastní produkci dlaždice. Ačkoli to nepředstavuje složitou strukturu, montáž stále vyžaduje zvláštní pozornost a péči. Video níže podrobně vysvětluje, jak to udělat lépe:

Také náš malý výběr výkresů pomůže technikům pochopit konstrukci těsnící konstrukce.

Co se skládá z vibračního stolu

Výkres vibračního stolu

Schéma vibračního mechanismu

Formy pro dlažby a dlažby

\ t

Nyní nejvíce vzrušující - formy pro výrobu dlažebních kamenů a přesněji - dlažební desky. Dnes je možné zakoupit prakticky jakoukoliv velikost s jakoukoliv ozdobou na trhu. Musíme však vzít v úvahu poměr obvodu tvaru a tloušťky budoucího výrobku. Nejúspěšnější velikosti jsou 300 × 300 cm nebo méně.

Rozmanitost forem pro dlažební desky

Pohled odborníka
Dmitry Kholodok
Technický ředitel opravárenské a stavební společnosti ILASSTROY
Položit otázku\ t
"Dlaždicedlažba 500 × 500 × 50 mm je považována za velkoplošnou a bez vyztužení poskytne trhliny a křehkost. Pokud se tedy rozhodnete odlévat výrobky o podobných rozměrech nebo dlažební desky o rozměrech 400 × 400 × 40 mm, zjistěte cenu za zednické mřížky, případně vylití těchto desek bude radikálně nerentabilní. “

Malá fotoreportáž pro vlastní produkci formuláře

Pokud si kupujete formuláře pro dlažební desky na vaší variantě, nabízíme malý video tutoriál, který vám řekne, jak je vyrobit sami, doslova z improvizovaných prostředků:

Složení malty pro dlažební desky - komponenty

\ t

Výběr optimálního složení betonu pracovní směsi pro dlažby není snadný úkol. Ale pokud někdo uspěl, tak proč neuspějeme? Co potřebujete vědět o materiálech:

 • optimální stupeň roztoku je M300, M350, ne nižší než;
 • cement je nejlepší vzít M500D0, ale můžete to udělat bez M400D20, a to pouze od důvěryhodných dodavatelů;
 • říční písek bez velkých vměstků, čistý, s velikostí částic do 2,5 mm;
 • vodu lze ohřát až na + 30 ° C;
 • , pokud je to nutné, zednické sítě, řezané do tvarových parametrů;
 • plastifikátory pro plasticitu a pevnost, dostupné ve vaší oblasti, stačí zapomenout na detergenty, jinak si uděláte manželství. Použití změkčovadel je volitelné. S jejich použitím se však kvalita výrobků výrazně zlepší, stejně jako cena nákladů;
 • pro tónování použijte speciální pigmenty, s výhodou organické.

Pigmenty pro beton

Výběr složení tohoto typu betonu je normalizován GOST 7473-94. Ale to neznamená, že jsou předepsány základní dávky. Tato bílá kniha popisuje obecná pravidla a předpisy, které musí beton M300 splňovat. Poskytujeme také přibližný výběr kompozice. Pro každou výrobu, zařízení a suroviny jsou upraveny:

 • Poměr cementu a písku je přibližně 1: 3;
 • voda - minimální množství pro vysoce kvalitní vibrace;
 • pigmenty se dávkují nejvýše 4% hmotnostní cementu, vyšší obsah snižuje pevnost betonu;
 • změkčovadlo se přidává podle hmotnosti cementu podle přesných doporučení výrobce.
Pozor!Nenechte se spěchat, abyste udělali velké dávky a ucpali s nimi formulář. Chcete-li začít, proveďte kontroly v laboratoři. Teprve po potvrzení dobré kvality výsledného betonu může být uveden do sériové výroby. Ale laboratorní testy tam nekončí. Abyste si byli jisti kvalitou svých výrobků, vezměte si s sebou každou sérii zakoupeného cementu. Ale to je samozřejmě ideální ...

Pracovní cyklus pro výrobu dlažebních desek

Tak jak je dlažba prováděna vlastníma rukama? Zvažte více.

.
Fotky Stupeň Popis
Příprava dílny Připravujeme obchod - vše dáme na jeho místo a připravíme celý objem potřebných surovin v dostupnosti
Komponenty pro dávkování Nalijte cement a písek do míchačky. Vzhledem k tomu, že pojivo bude velmi prašné, můžete pokrýt samotný mixer kovovým nebo překližkovým plechem
Míchání Směšovač zapněte a směs cementu a písku promíchejte do stejnoměrného - maximálně 5 minut
Přidání vody Dávkování přibližně jedné čtvrtiny vody, ve které se změkčovadlo ředí. Shuffle
Dávkování vody Postupně přidávejte zbytek vody, abyste získali potřebnou konzistenci betonu
Kolerovka Požadované množství pigmentu zřeďte vodou nebo malým množstvím připraveného roztoku v oddělené nádobě a přidejte k objemu. Opět se míchá až do rovnoměrného zabarvení.
Uspořádání řešení ve formě Když je beton připraven, vezmeme formuláře, položíme je na váhy, vybereme režim táry a zvážíme formu s roztokem. To je nutné, aby všechny dlaždice měly stejnou tloušťku. Přibližná hmotnost pro dlaždice o rozměrech 30 × 30 cm je 1,5 kg. V zásadě, na zkušebních šaržích, odvodte si pro sebe potřebnou sazbu
Vibrační LoďUcpané formuláře na vibračním stole. Uchovávejte je tam až do uvolnění cementové želé a odeslání nalitých produktů k sušení

Pravidla pro sušení dlažeb a dlažeb

\ t

Dobrý režim tepla a vlhkosti je zárukou kvality budoucího výrobku. Samozřejmě, že beton může "dosáhnout" v přírodních podmínkách, ale v tomto dlouhém období, které může trvat až několik dní, může beton vstoupit do formy natolik, že během procesu demolice bude tvář vadná. Proto zajišťujeme vytápění prostor na cca + 40 ° C a zakrýváme výrobky filmem. Asi po jednom dni, můžete vytáhnout hotové dlaždice, ale jen jemně.

\ t
Fotky Stupeň Popis
Po napařování Produkty po stárnutí

Vlastnosti odizolování hotových výrobků

Odstraňování se provádí podle tohoto principu:

Fotky Stupeň Popis
Závit Otočte formulář, vezměte kladivo s velkým pracovním povrchem a jemně zaklepejte dlaždici a odstraňte formulář.
Oteplování Formuláře, které neodcházejí, jsou vytápěny fénem.
Srovnání Jak můžete vidět, obě dlaždice, natočené ve dvou směrech, vyšly v pořádku.

Hotové výrobky necháváme stát asi týden a formuláře se zasílají do dřezu.

Jak zkontrolovatkvalita hotových dlaždic

\ t

Tak, dlaždice vypadla z formy bez poškození, ale stále sužovaná tím, jak vysoko se ukázala? Mimochodem, existuje několik způsobů, jak to ověřit, můžete je také aplikovat na zakoupené dlaždice (obdobné metody se nevztahují na dlažební kostky, pouze na výrobky pro vibrační lití):

 • Obraťte dlažbu dozadu a pečlivě ji zkontrolujte - lesk, pórovitost a loupání ukazují na přebytečnou vodu v pracovním složení, když mírně nerovný povrch vykazuje dobrou kvalitu směsi.
 • Strávit klíč na přední straně dlaždice - pokud je snadno poškrábaný a tam jsou čipy, pak je to indikátor špatné kvality.
 • Pokud je to možné, rozdělte dlaždici na polovinu a podívejte se na lom, měl by vykazovat jednotný vzor betonu, stejně jako absolutně hladký nátěr.
Odborný pohled
Dmitry Kholodok
Technický ředitel opravárenské a stavební společnosti ILASSTROY
Položit otázku
„Při nákupu konkrétních výrobků nezapomeňte vyžadovat certifikát kvality pro každou šarži. S nimi můžete dále prokázat špatnou kvalitu dlaždice, pokud byla zakoupena, a vrátit se zákonným způsobem jak kvalitními výrobky, tak penězi od společnosti. “

Pokládání dlažby - stručná instrukce krok za krokem

Technologie pokládání dlažebních desek si to samiJe to obtížné, i když to vyžaduje přesnost a šetrnost. Musíte také pochopit, že pokládka dlažebních desek na písku o tloušťce do 3,5 cm se neprovádí, pouze na konkrétní řešení. Zvažte proto pouze takovou technologii:

Foto Stupeň Popis
Počáteční měření a výpočet s hranicí Proveďte potřebná měření
Rozhodnout o velikosti hranice
Určete hloubku Dostaňte hloubku do hloubky
Oblast značek Kladivo v čepech a změřte tkaničky
Odstranění půdy Odstraňte půdu
Nastavení hranic Je možné, že krajka již vystavuje hranice. Příprava malty na zdivo - přibližně 1: 3
Betonové obrubníky Naplňte maltu do hloubky obrubníků a nainstalujte je podle úrovně
Design polštáře Pokrýt dlažbu rovnou vrstvou po celé ploše pokládání dlaždic
Majáky Nasaďte výztužnou síť na celý povrch a na ni namontujte desky ve vzdálenosti přibližně 40 cm pro pohodlnější vyrovnání malty
Betonování Naplňte malou plochu roztokem v majácích
Pokládání Začněte pokládat dlaždice poklepáním paličkou. Ujistěte se, že je pro tok deště a roztavené vody uspořádán sklon přibližně 2 °. Při pokládce použijte kovové pravidlo

Stručný návod je uveden výše, zatímco video vám poskytne informace o pokládání dlažebních desek.

Související článek:

Pokládání dlažebních desek s instrukcemi krok za krokem. Praktický průvodce krok za krokem na samonosném obkladu v samostatném materiálu našeho portálu.

Video: do-it-yourself dlažební desky

Jak vidíte, v nezávislé výrobě dlažebních desek není nic neproveditelného. Je nutné pouze pečlivě připravit a dodržovat přísně ověřenou technologii. A pak dostanete pouze kvalitní produkty.