Odvodňovací potrubí pro odstraňování podzemní vody: odstraňte přebytečnou vlhkost z místa

Ne každý pozemek vlastníka půdy má ideální polohu. Častěji se na jaře nebo na podzim, v období silných dešťových srážek, zahrádka zahřívá, což je velmi škodlivé pro různé zeleninové a ovocné plodiny. Zde začíná složitost. Majitelé jsou kopání kanály, snaží se odstranit co nejvíce vlhkosti z místa, což není vždy pomoci. Odvodňovací potrubí pro vypouštění podzemní vody se může stát výstupem. S jejich správným umístěním můžete na tento problém zapomenout. Ale jak je umístit, co mohou být a zda je možné je vyrobit z toho, co zbylo z opravy, budeme uvažovat dnes.

Ve většině oblastí je nutný odvodňovací systém

Proč potřebujeme odvodňovací potrubí a jaký je jejich princip fungování

Odvodňovací potrubí umožňuje odstraňování podzemních vod z lokality nebo z místní oblasti. Jsou to vlnité perforované tlusté hadice, které přikopany v určité hloubce. Princip činnosti potrubí pro odvodnění podzemních vod je poměrně jednoduchý. Jak víte, voda vždy jde tam, kde je průchod jednodušší. Tento fyzikální zákon se týká mnoha oblastí a není nikdy porušován. Po proniknutí perforací se vlhkost volně šíří potrubím tam, kde ji vysílá mistr. Voda tedy nemusí prosakovat zeminou. V důsledku toho se půda vypustí.

Co je dobré vědět!Pokud voda na určitém místě v zahradě na podzim stagnuje, začne zemina, která nedostane potřebný kyslík, zemřít. V důsledku tohopříští rok, v tomto místě bude sklizeň zanedbatelná, nebo vůbec nebude.

Odvodnění je zvláště důležité pro nadaci obytného domu. Pokud dojde k přebytku vlhkosti, vznik domu se rychle zhroutí, což bude mít negativní dopad na samotnou budovu.

Výrobky pro výrobu drenáže jsou dostatečně flexibilní, aby je bylo možné snáze pokládat

.

Odvodňovací potrubí pro odstraňování podzemních vod: hlavní technické a geometrické charakteristiky

Hlavním rozdílem mezi těmito výrobky je přítomnost nebo nepřítomnost perforací v nich. Pro tento parametr jsou zvoleny trubky pro podzemní vody. V jednom případě je požadováno odstranění přebytečné vlhkosti z půdy (používá se perforace) a ve druhé se provádí pouze odstranění vlhkosti, která zabraňuje jejímu vstřebání do země (v tomto případě bude trubka pevná).

Důležitý je také průměr odtoku. Mělo by být zřejmé, že čím větší je trubka, tím intenzivnější bude odstraňování vlhkosti. Na druhou stranu, pokud produkt není perforovaný a používá se pouze jako přepínač, nemá smysl používat příliš velký průměr - to by bylo prostě iracionální.

A přesto je materiál, z něhož jsou děrované odvodňovací trubky vyrobeny, zajímavější. Existuje spousta takových materiálů a každý z nich má své výhody a nevýhody, stejně jako specifické oblasti použití. Zvažte tuto otázku podrobněji.

Zde je perforace zřetelně viditelná - skrze ni voda vstupuje do hadice

Materiályvýroba odvodňovacích systémů pro odstraňování podzemních vod

\ t

Hlavní materiály, z nichž se tyto výrobky vyrábějí, lze nazvat:

  • PVC;
  • HDPE;
  • Keramika;
  • polypropylen;
  • Azbestový cement (chryzotilový cement).

Samostatnou položku lze nazvat trubkou s kokosovým vinutím, která má vyšší náklady. Ale vím o výrobních materiálech. Je nutné pochopit, jaké jsou rozdíly mezi nimi, a v takovém případě je použití potrubí odůvodněné.

Výrobky bez pouzdra filtru musí být sypány sutinou

Polyvinylchlorid a polyethylen: materiálové výhody

Odvodňovací potrubí z podobných materiálů se používá pouze pro vypouštění vody, nesestavuje je sama. Nejčastěji jsou tyto výrobky vyráběny ve formě běžných trubek, ale v poslední době také začaly vyrábět ohebné hadice za předpokladu, že jejich průměr je dostatečně velký. Trubky z vlnité drenáže PVC s průměrem 400 mm a více jsou nyní běžně běžné.

Dobré výrobní vlastnosti těchto výrobků se dosahují díky hladkosti vnitřních stěn a korozi materiálů, z nichž jsou vyrobeny. Tyto odvodňovací trubky mají poměrně dlouhou životnost a snadno se instalují. Mnoho domácích řemeslníků, v přítomnosti těchto výrobků po ruce, aby z nich do-it-yourself perforované drenážní trubky. Za tímto účelem se po celé délce horního dílu v chaotickém provedení vyvrtávají malé otvory. Jako výsledek, na dněvoda proudí volně potrubím a přes perforace, vytvořené shora, se do kanalizace dostává nadbytečná vlhkost z půdy.

Perforace může být poměrně velká. Bez geotextilií

Hlavní předností plastových trubek je nejen jejich dlouhá životnost, ale také snadná instalace. Můžete se s tím vyrovnat sami bez jakéhokoliv stavebního vybavení.

Keramika - náchylnější materiál

Keramické drenážní trubky se postupně stávají minulostí. Důvodem není ani jejich vysoká cena, ale spíše nepohodlí při instalaci a nižší životnost ve srovnání s plastovými protějšky. Záruční doba jeho provozu je pouze 15 let, zatímco plasty slouží minimálně 50 let.

Pokud neexistují žádné jiné možnosti, můžete místo vypustit keramickými trubkami, ale bylo by lepší použít modernější materiály, z nichž nejlepší bude polypropylen.

Odtoková šachta je nenahraditelná, pokud není možné vypouštět vodu mimo stanoviště

Polypropylenové výrobky: proč jsou dobré

Odstranění dešťové vody pomocí polypropylenových drenážních trubek je velmi pohodlné, mají zvenčí vlnitý povrch a na vnitřní straně hladký, což neumožňuje, aby se na vnitřních stěnách objevovaly nečistoty. Jedná se o flexibilní produkty, a proto se velmi snadno instalují. Spojení drenážních trubek mezi nimi je provedeno vložením do sebe - pro to máme jednu ze stran každé speciální zásuvky.Perforace na stěnách vám umožní sbírat přebytečnou vlhkost z půdy.

Polypropylenové trubky velkého průměru jsou obvykle z vnějšku pokryty geotextiliemi, které zabraňují zanášení a v důsledku toho zvyšují životnost drenáže. Tyto výrobky mají velmi nízkou hmotnost a poměrně nízké náklady, což jim spolu s jejich trvanlivostí poskytuje tak vysokou popularitu.

Polypropylen - nejoblíbenější materiál pro výrobu drenážních systémů

Navíjení drenážních trubek kokosovým ořechem: co to je

Relativně nový typ filtračního materiálu - kokosový kokos - je nejlepším způsobem ochrany vnitřku drenáže před zanášením. Taková skořápka se osvědčila ve všech zeměpisných šířkách naší země. Jeho hustota je různorodá, což umožňuje zachycení částic nečistot různých velikostí. Pokud k tomu přidáme šetrnost k životnímu prostředí, nezdá se, že by to bylo o něco více nákladů. Kromě toho drenážní trubky s takovým povlakem nevyžadují předzásobení výkopu sutinou a pískem. Jsou položeny přímo na zemi, což výrazně zkracuje dobu instalace a zjednodušuje ji.

To je to, co vypadá kokosový kokos, což je vynikající filtr

Azbestové cementové drenážní trubky

Takové trubky se liší od běžného cementu a cementu pouze za přítomnosti perforací, které lze také provádět nezávisle. Ale z hlediska snadnosti instalace a trvanlivosti těchto výrobkůje třeba dát jen na poslední místo. Všechny trubky jsou prováděny pouze speciálními úhly a větvemi, jejich hmotnost je dostatečně velká a životnost je zřídka vyšší než 12-15 let. Pokud byl dřívější podobný materiál použit všude, v současné době málokdy někdo provádí odvodnění chryzotilních cementových výrobků.

Stojí za to zvážit, jaký materiál je výroba drenážní trubky vhodná pro určitý typ půdy.

Azbestový cement lze také použít pro odvodňovací systémy. Vysekává se běžným vrtákem

.

Výběr materiálu podle typu půdy

Existují 4 typy zemin, v závislosti na tom, na kterém kanalizačním potrubí je zvoleno. Zvažte je podrobně.

  • Rozdrcená zemina- lze použít perforované trubky bez geotextilie nebo kokosového kokosového ořechu. Filtrace podzemních vod se nevyžaduje;
  • Písečná půda- perforovaná trubka s filtračním prvkem slouží k zabránění vniknutí písku do vnitřku a zanášení drenáže. Povlečení je také nutné;
  • Alumina- zde existují dvě možnosti. Buď to bude trubka ve vinutí z geofabric s kropením sutinou, nebo pokládka v holém půdním produktu do kokosového kokosového ořechu;
  • Loam- pouze perforovaná drenáž v geofabriku s kropením sutinou.

Odvodnění z lokality lze provést pomocí vinyloplastu

.

Charakteristiky drenážních trubek s geofabrikcí

Hlavní výhodaGeotextilie lze označit za kompatibilní s jakýmkoliv typem potrubí bez ohledu na materiál výroby. Tento materiál je paropropustný, což vytváří další výměnu vzduchu a zabraňuje vzniku plísní a plísní. Samotné geotextilie neabsorbují vlhkost, ale pomáhají ji pouze přesměrovat do drenážní trubky. Je odolný vůči živým mikroorganismům obsaženým v půdě a není pro hlodavce vůbec zajímavý. To přispívá k dlouhé životnosti, téměř shodné s trvanlivostí plastových a polypropylenových trubek.

Stojí za zmínku, že při použití geotextilií se doba mezi očistou drenáže zvyšuje 4-6krát.

Geotextilie musí být před přidáním a vypuštěním uloženy ve výkopu

Proč potřebujeme perforaci odvodňovacích silnic

Již bylo zmíněno, že perforace pomáhá odstraňovat přebytečnou vlhkost z půdy. Ale tady je třeba být opatrný - fanatismus nevedl k ničemu dobrému. Pokud je drenážní potrubí příliš velké a perforace je velmi velká a častá, hrozí nebezpečí přesušení půdy na pozemku.

Co je dobré vědět!Příliš velká perforace vytváří předpoklady pro rychlé ucpání drenáže bahnem a jeho zanášení. I když je drenážní potrubí ucpané třetinou, nemůže být žádný problém kvalitativního odtoku vody. A studna bude muset být čištěna poměrně často.

Schematický příklad instalace drenážního systému lokality

Výrobci a. \ Tvlastnosti jejich výrobků

Výrobci obdobných výrobků na ruském trhu oplývají. Každá značka má své vlastní charakteristické rysy ve srovnání s ostatními, což znamená, že stojí za to se na to zaměřit. V současné době nebudeme uvádět seznam všech firem působících v tomto segmentu, abychom nezatěžovali respektovaného čtenáře zbytečnými informacemi, ale je třeba zvážit ty nejznámější.

Odvodňovací potrubí Perfokoru a jejich vlastnosti

Specifikace těchto výrobků jsou poměrně dobré. Samotná společnost umísťuje své produkty do nejlepších v tomto segmentu, i když s tím se mnozí mohou dohadovat. Jak je řečeno, „neexistují soudruzi pro chuť a barvu“, takže uvedeme některé technické vlastnosti drenážních trubek této společnosti.

Výrobky pro odvodňovací systémy Perfokor jsou oblíbené

Průměr drenáže, mm Šířka otvoru, mm Celková plocha otvoru na 1 m /n, cm2
Částečně děrovaná S plnou perforací
110 2,8 14,3-26,8 28,6-53,6
160 2,8 14,3-26,8 28,6-53,6
Průměr drenáže, mm Šířka otvoru, mm Počet řad vstupů vody
2 3 4 6
200 2,8 153-205 230-307 307-405 461-615
250 4 118-195 178-292 238-389 356-584
315 4 135-211 202-317 269-422 403-634
400 4 144-224 216-336 288-448 432-672
500 4 129-190 194-285 258-380 388-571
630 4 104-156 156-234 208-312 312-468

Výrobky Corsis

Podle výrobce jsou drenážní trubky „Korsis“ vyráběny speciální italskou technologií, která umožňuje zvýšit jejich životnost o jeden a půl násobek. Jejich instalace je poměrně jednoduchá. A přestože existují modely, které v kombinaci potřebují použít spojky, výrobky s rolničkou na jedné straně jsou populárnější, což umožňuje instalaci „na tupo“.

A to jsou výrobky společnosti Korsis. Jsou téměř stejné

S odkazem na názory uživatelů internetu lze konstatovat, že odvodňovací systémy Perfokor a Korsis mají mnoho společného, ​​včetně jednoduchosti pokládání drenážního potrubí. To znamená, že poradenství zde je nevděčný úkol a domácí řemeslník se bude muset osobně rozhodnout, který výrobce má rád.

Odvodňovací potrubí Pragma a jejich výhody

Se stejnou dvouvrstvou strukturou výrobce slibuje jednoduchost instalace potrubí, i když je mráz -200 ° C, což neumožňuje čekat na příští teplou sezónu. Tyto výrobky jsou schopny odolat poměrně velkému zatížení, což je velmi výhodné, pokud je namontováno odvodnění vnitřního nádvoří soukromého domu, kde budou poháněny automobily. Instalace odvodněníTrubky tohoto výrobce jsou vyrobeny „do spoje“, což vylučuje použití takového příslušenství jako spojek.

Odvodnění "Soft Rock" od firmy "Kanateks"

Podle názoru uživatelů internetu neexistují v produktech této značky žádné negativní vlastnosti. Namontované snadno, kvalita je slušná a cena není příliš vysoká.

Jedna z vlastností tohoto drenážního potrubí je zajímavá. Mezi plastem a geotextilií je vrstva speciální výplně, která zajišťuje dodatečné filtrování. Z tohoto důvodu, bez ohledu na typ zeminy, jsou takové drenážní trubky uloženy bez jakéhokoliv polstrování v „holé“ půdě, což výrazně zkracuje dobu instalace.

Poměrně zajímavý design výrobku pro odvodňovací systémy Soft Rock

Uponor drenážní trubky: existují nějaké rozdíly oproti předchozím verzím

Odvodňovací systémy této značky nemají žádné zvláštní rozdíly oproti Perfocore nebo Corsis. Kvalita na vysoké úrovni, dvojvrstvá struktura a různé perforace - vše lze nazvat podobné konkurentům. Jediný rozdíl je černá barva vnější vrstvy, ale to je více vizuální než technický rozdíl.

Jak provádět odvodňovací systém na vašich stránkách

Podle typu odvodnění lze uzavřít nebo otevřít. Uzavřené znamená použití děrovaných trubek vykopaných do země, otevřených se provádí pomocí vaniček, které lze uzavřít ozdobnými mřížkami.

Obecně analyzujemenačrtněte, jak můžete provádět oba tyto typy odvodnění vlastníma rukama. Aby vážený čtenář pochopil algoritmus celé práce, představíme několik fotografií s vysvětlením.

Otevřený odvodňovací systém a jeho instalační algoritmus

\ t
Foto Opatření, která mají být přijata
Na každém podnose, které je propojeno pomocí speciálních zámků, je uveden směr průtoku vody. Tuto šipku nelze ignorovat. V opačném případě bude nutné několikrát za rok vyčistit drenáž
Na konci linky je instalován speciální lapač písku, kde se usazují všechny nečistoty, které se dostaly do drenáže. To platí zejména v případě, že slova budou vytvořena v kanalizaci
Prostřednictvím montážní úrovně odvodíme potřebný sklon odvodňovacího potrubí směrem k přepadu. Sklon 1–3 cm /m je považován za optimální
Pokud je to nutné, otočte odvodňovací kanál, označte potřebnou plochu, která je vyříznuta pomocí brusky
Poslední etapou je upevnění ozdobné mřížky, která také plní funkci ochrany před velkými nečistotami a listy, do speciálních držáků, které jsou součástí dodávky.

Pochopení obecných pojmů, jak je otevřená drenáž namontována, můžete přejít na zásypový systém.

Odstranění přebytečné vlhkosti z půdy metodou plnění

Foto Provedená akce
Nejdříve musíte vykopat výkop na těchto značkách, kde potřebujete položit odvodňovací potrubí. Příliš daleko na cokoliv - to povede pouze k překročení sutí
Výkop může být vytažen z místa do žlabu. Pokud to není možné, je nutné vybavit odvodňovací jímku
Na dno výkopu jsme umístili geotextilie a nalijeme malou vrstvu sutin. V našem případě nebylo možné použít ložní prádlo, protože bude položena perforovaná drenážní trubka, která již má plášť z geofabrika, ale rozhodli jsme se, že sutiny by neublížily
Opatrně namontujte odtokové potrubí, které je připojeno k odtoku ve studni. K tomu můžete použít jednoduché šrouby
Po provedené práci opět nalijeme vrstvu sutiny, zavřeme ji geotextilií a pokropíme ji půdou. Sod lze použít k zakrytí místa, kde je položena drenáž

Ukazuje se, že drenážní zařízení na místě není příliš komplikovaný proces, který je schopen provádět domácí řemeslníky vlastníma rukama.

Související článek:

Odvodňovací systém kolem domu. Odvodňovací zařízení, nuance instalačních prací a užitečná doporučení ve speciální publikaci našeho online magazínu.

Kde koupit drenážní potrubí: středníhodnotu na ruském trhu

V našem věku špičkových technologií lze odvodňovací systémy zakoupit bez nutnosti opustit domov prostřednictvím internetu. Zároveň mnoho online prodejců poskytuje takové služby jako bezplatné doručení, což je také dobré. Zkusme se vypořádat s průměrnou cenou podobných výrobků.

Jméno Délka, m Průměr, mm
Cena, rubl /m
Děrované v geotextilii 50 110 130
Děrované v geotextilii 40 200 350
S perforací bez filtru 50 160 100
Vlnitý HDPE 40 50 70

Jak vidíte, náklady na tyto produkty jsou nízké.

Při zachování základu budovy hraje velmi významnou úlohu odvodnění

Závěrem

Někdy je skutečně nutné vypustit místo. Koneckonců, není žádná radost, po každém malém dešti nosit gumové boty opustit dům. Hlavní je zde správný výběr materiálu a příslušná instalace odvodňovacího systému. Práce není obtížná, a proto nemá smysl platit za to profesionálním montérům. Dělat si vlastní odvodnění může ušetřit slušnou částku, která nikdy nebude zbytečná pro rozpočet.

Doufáme, že dnešní článek byl informativní a zajímavý pro našeho milého čtenáře. Otázky k tématu lze vždy položit v diskusích níže - našetým jim rád odpoví. A konečně zajímavé a informativní video.

Video: odvodnění stránek, tipy a triky