Odvodňovací systém kolem domu: odvodňovací zařízení pro odvodnění půdy po obvodu

Pokud je místo v oblasti častého hromadění vlhkosti, pak je povinný odvodňovací systém kolem domu. Odvodňovací zařízení umožní vysušení půdy po obvodu. Neustálý dopad vody na nosné konstrukce vede k rychlému ničení, protože rychlost reprodukce mikroorganismů a hub se dramaticky zvyšuje.

Příprava výkopu pro pokládku potrubí

Odvodňovací systém kolem domu: odvodňovací zařízení ve dvou verzích

Kanály pro odtok vody lze pokládat dvěma hlavními způsoby. Když je lokalita otevřená, jsou narušeny estetické vlastnosti okolní krajiny. Proto se ve většině případů uchylují k instalaci hluboko uložených systémů, když se perforované potrubí vřítí do země.

Potrubí se má pokládat blízko základu

.

Související článek:

Odvodnění dachy. Nejjednodušší způsob, jak vypustit bouřky a roztavit vody, typy a nuance úpravy ve speciální publikaci našeho online časopisu.

Výhody otevřených sítí

\ t

Výhody kanalizačních systémů s otevřenými kanály jsou následující:

 • je to povrchní, a proto nevyžaduje práci náročnou na práci;
 • s kanály zařízení nepotřebují další prvky, čímž se zabrání zbytečným nákladům;
 • Systém je účinný při použití na hliněných půdách.

Otevřená drenáž s kameny zdobenými kameny

Užitečné informace!Navzdory jejich pozitivním vlastnostem jsou otevřené sítě nejvhodnější pro odvodnění v okolí lokality. Vedle obytných budov se tyto systémy nedoporučují z důvodu nízkých estetických vlastností.

Výhody hlubokých sítí

\ t

Hlavním plusem uzavřených sítí je skrytá instalace prvků, což znamená, že po určité době po dokončení práce nezůstanou žádné stopy. Můžete se zabývat designem krajiny bez omezení. Takové systémy jsou však nedostatečně účinné v přítomnosti jílovité půdy v blízkosti povrchu.

Uvádí se klasický vzor pokládky trubek

Konstrukce prstencového odvodněnído-it-yourself po celém domě: jak vytvořit spolehlivý systém

Když je drenážní systém uspořádán kolem domu vlastníma rukama, několik metrů od budovy. Uzavřené dešťové kanalizace mohou zároveň proniknout potrubím, což zajišťuje odstranění sedimentů z povrchu střešní krytiny a cest.

Je prokázána konstrukce kruhového systému

.

Zařízení pro hluboké odvodnění kolem domu vlastníma rukama

Proces budování uzavřené sítě odvádění vlhkosti je velmi časově náročný, neboť zahrnuje pokládku potrubí v zemi, po níž následuje pohřbení. Pro práci je nutné zakoupit vhodné děrované trubky a geotextilie pro ochranu povrchu prvků před zanášením.

Mezi trubkou a geotextilií by měl být drcený kámen

.
 • Stanoví se místo pro odtok a umístění potrubí. Je lepší vykopat díru pro odtoky v nejnižší části pozemku, aby nedošlo k hlubokému proniknutí do země.
 • Provede se vykopání zákopů se sklonem 2 cm ve směru vrtu. Jejich dno je pokryto písčitou vrstvou o délce 10-15 cm a všechny nepravidelnosti při výkopových pracích jsou skryty.
 • Na písku se rozprostírá plátno. Jeho hrany musí vyčnívat z výkopu, aby se vytvořil vstup. Řezný materiál se vyrábí ostrým nožem.
 • Na geotextilii se nalije vrstva drceného kamene o tloušťce nejméně 15 cm, která umožní umístění trubek v určité vzdálenosti od povrchu.hadříkem, čímž je zajištěna ochrana před nečistotami v perforaci.
 • Trubky jsou položeny na hromadu sutin a jsou navzájem spojeny. Jsou-li od křižovatky odbočky, jsou v těchto místech nutně provedeny auditní studny.
 • Pokládaná potrubí jsou naplněna sutinou, dokud tloušťka vrstvy nad prvky nepřesahuje 15 cm, což je nezbytné pro ochranu bočních a horních otvorů v trubkách před zanášením.
 • Hrany geofabrika se překrývají s malým překrytím. Zbytek výkopu je naplněn obyčejnou půdou.

Hrany geotextilií by měly vyčnívat z výkopu

Věnujte pozornost!Pokud vytvoříte zařízení pro odvodnění základu vlastními rukama na hliněných půdách, můžete dodatečně instalovat bodová zařízení pro sběr vody.

Práce na vytvoření otevřeného odvodnění kolem obytné budovy

Otevřené systémy jsou nejúčinnější při odstraňování povrchových vod, které spadají jako srážky. Jsou to příkopy s hloubkou nejvýše 50 cm, které jsou umístěny podél předem stanovené trajektorie. Zákopy na obvodu zkazí vzhled místa, takže je nutná jejich dekorace.

Venkovní kanalizace se používá ke shromažďování srážek

Přírodní materiály nebo kartáč jsou nejčastěji používány jako ozdobné materiály. Nejdříve jsou na dně zákopů položeny velké dlažební kostky, které umožňují vytvořit kanály pro průchod vody. PakStředně velké kameny nebo větve stromů jsou stohovány.

Podle tohoto systému je kolem domu vytvořen otevřený odvodňovací systém. Tento typ drenážního zařízení je považován za poměrně hospodárný. Během práce se nevztahují další prvky, jako jsou trubky a speciální membrány. Správné dekor vám umožní úspěšně vstoupit do okapů v celkové krajině webu.

Dekorativní mřížky fungují jako ochranné a dekorativní prvky

Ceny za odvodňovací práce kolem domu na klíč: hotová verze

Ti vývojáři, kteří nechtějí přijít na to, jak řádně odčerpat kolem domu, mohou najmout profesionální pracovníky. Mnoho firem nabízí širokou škálu služeb pro vytváření různých systémů od projektu až po realizaci. V tabulce jsou uvedeny ceny za úplný seznam prací.

Připravuje se příkop pro pokládku potrubí

Tabulka 1. Průměrné náklady na odvodňovací práce.

Hloubka v centimetrech Cena v rublech za metr
100 2400
200 3800
250 4900

Provádí se zařízení lineárního drenáže otevřeného typu

.

Pro odvodňovací práce mohou být nabízeny další služby. Budou muset platit zvlášť. Firmy zpravidla nabízejí práce uvedené v tabulce.

Kolem budovy je vybudována stěnová drenáž

Tabulka 2. Náklady na doplňkové služby pro odvodňovací práce.

\ t
Vedlejší události Upřesnění podrobnostíCena za metr nebo jednotku
Pokládání dešťových kanalizačních trubek Mělká hloubka 950
Do hloubky mrazu 1 700
Konstrukce šachty Až 150 cm 7 500
Až 300 cm 9 500
Přijímač dešťové vody Standard 3 700

Odvodňovací šachta může být vyrobena z plastové trubky velkého průměru

Pozor!Je nezbytné uzavřít dohodu o drenážním zařízení na místě s firmami, které poskytují záruku. Minimální doba jeho činnosti by neměla být kratší než 2-3 roky.

Odvodnění je uspořádáno ve fázi základové konstrukce

Další doporučení pro hloubkové odvodnění

 • šířka výkopu je dána průměrem trubek, musí v každém případě překročit 20 cm, takže na každé straně zůstane 10 cm;
 • se nedoporučuje používat geotextilie, jejichž hustota je mimo rozsah 200-300 g /m2. m, jak to bude buď špatně projít vodou, nebo slza;
 • pokud je současně s drenáží uspořádána bouřková kanalizace, měla by být její potrubí umístěna na geotextilii, která je vede přímo k přijímačům dešťové vody;
 • pokud je to nutné, můžete nezávisle provádět perforace v běžných trubkách z plastu, azbestového cementu, litiny a jiných vhodných materiálů;
 • Při provádění odvodňovacích prací se doporučuje používat trubky o průměru 100 mm a více.

Prvky kanalizačního systému jsou položeny na kanalizační potrubí

Shrnutí

Jediným správným řešením pro zvýšení vlhkosti na místě je drenážní zařízení. Odvodňovací systémy kolem domů by měly být konstruovány s přihlédnutím ke zvláštnostem konkrétního regionu a terénu. Se správným přístupem můžete organizovat spolehlivé odvodňování podzemních a povrchových vod a vyhnout se tak vážným finančním nákladům.

Video: kanalizační systém kolem domu