Palety pro sprchový kout: studujeme vlastnosti použití, jejich formy a velikosti

V moderních malých bytech a ateliérech je oblast koupelny poměrně malá, což neumožňuje instalovat standardní koupel nebo sprchový kout, takže obyvatelé se musí uchýlit k různým trikům. aby Váš pobyt byl pohodlnější. Jedním z řešení tohoto problému je uspořádání sprchového koutu s otevřeným typem, kdy stacionární stěny a dveře chybí a jejich funkce jsou prováděny ochranou stavebních konstrukcí (stěny, příčky atd.) A ochranného závěsu. Jediným předmětem sanitárního vybavení, s výjimkou směšovače a sprchové hlavice, bude v tomto provedení vanička, která slouží k přijímání a likvidaci použitých roztoků vody. Jaké jsou podnosy pro sprchovou kabinu, jejich tvary a velikosti, jaké materiály jsou používány ve výrobě, stejně jako tipy, jak vybrat správný vzorek pro konkrétní místnost - to vše v dnešním hodnocení HomeMyHome.ru.

Rohový model nezabírá mnoho místa a může být instalován i mimo koupelnu

Účel a možná použití

\ t

Hlavním účelem sprchových vaniček je zajistit běžný provoz sprchového kabiny během jejího používání, který spočívá v přijímání a vypouštění vody a vodných roztoků používaných osobou při úpravě vody a také pro ochranu podlahy před vlhkostí. povrchu. Kromě toho, v různých verzích, umístění a použití sprchových vaniček může provádět následující úkoly:

 • jako základ konstrukce sprchového koutu, jeho „základu“ - při instalaci bezpečnostních plotů a rolet;
 • slouží jako tepelně izolační vrstva - když je podlaha vyrobena z kamene a je studená;
 • lze instalovat mimo koupelnu a používat pro určitý účel - umýt nohy nebo domácí zvířata po procházce.

Instalací sprchové vaničky na chodbu můžete umýt domácí mazlíčky bez potíží po procházce nebo očistit boty od nečistot

.

Použití palet namísto sprchového koutu nebo vany má ve srovnání s nimi několik výhod:

 • Zabírá málo místa a lze jej instalovat do libovolného umístění.
 • Rozmanitost velikostí a tvarů umožňuje zvolit model podle stylu místnosti a osobních preferencí uživatele.
 • Multifunkčnost umožňuje použití i pro jiné účely.
 • Snadná instalace ve srovnání s jinými výrobky.
 • Nízké náklady ve srovnání s vanou nebo sprchou.

Výrobci vyrábějí různé modely podobných výrobků, lišící se geometrickými rozměry a tvarem, použitými materiály a barevnými řešeními. Výroba sprchových vaniček je celé odvětví sanitárního průmyslu, vyvinuté v Rusku a dalších technicky vyspělých zemích světa.

Přítomnost palety umožňuje minimalizovat mechanické dopady na kanalizaci a zajistit odstranění použité vody

.

Druhy výrobků podle materiálu

Instalatérský trh představuje různé modely vyrobené z oceli a litiny, akrylu a kamene, jakož i další materiály, které jsou schopny splnit požadavky na sprchové vaničky:

 • odolnost proti mechanickému namáhání;
 • 75) vysoká tepelná a zvuková izolace;
 • odolnost proti opotřebení;
 • snadnost údržby a péče.
 • Ocelové sprchové vaničky.

Modely této skupiny jsou vyrobeny z ocelového plechu pokrytého smaltovanou vrstvou. Jejich výhody jsou jen nízké náklady a nevýhodami jsou:

 • náchylnost ke zničení a korozi (smaltové třísky a rezavění);
 • nízké tepelné a zvukové izolace.

Ocelová paleta řady BLB čtvercového tvaru o velikosti 900 × 900 mm

 • Litinové sprchové vaničky.

Litinové modely nejsou tak běžné, pokud se používají jednotlivě. Většina z nich se používá při navrhování veřejných budov: hotelů a bazénů, lázeňských komplexů a motelů. Důvodem je jejich pozitivní vlastnosti:

 • pevnost a odolnost proti opotřebení;
 • vysoká tepelná a zvuková izolace;
 • nejsou náchylné ke korozi.

Hlavní nevýhodou výrobků z litiny je jejich značná hmotnost. Všechny sprchové vaničky z litiny musí odpovídat GOST 18297-96 „Sanitární zařízení se smaltovanou litinou. Technické podmínky.

Výrobek vyrobený z litiny, vybavený speciálními nohavicemi

 • Akrylové modely.

Akryl je moderní populární materiál, který s jistotou dobyl svůj výklenek a používá se při výrobě van, sprch a jiných hygienických výrobků. Vyznačuje se všemi vlastnostmi železa a oceli a jeho použitím lze vyrábět výrobky jakéhokoliv tvaru a konfigurace, stejně jako barvu a styl.

 • Modely keramiky a skla.

Palety z keramiky a skla jsou velmi atraktivní,ale jsou křehké a sklo navíc vyžaduje pečlivé čištění, což ztěžuje jejich ovládání.

Kamenné palety vypadají velmi krásně, ale vyžadují pečlivou údržbu

 • Modely kamene.

Pro výrobu se používá přírodní a umělý kámen, ale nejsou tak běžné jako výrobky uvedené výše, což je spojeno s vysokými náklady na modely z přírodních surovin a nepraktičností umělých součástí.

Související článek:

Sprcha s vanou. Pro odrůdy, vlastnosti, standardní velikosti, výhody a nevýhody, funkčnost, přehled populárních modelů a spotřebitelských recenzí - přečtěte si publikaci.

Formy sprchových vaniček

Tvar palet může být velmi různorodý a závisí na konstruktérovi společnosti, která se podílí na jejich výrobě, a na možnosti instalace na místě.

Různé modely jsou:

 • čtvercový a obdélníkový;
 • kulaté nebo oválné, vytvořené podél určitého poloměru;
 • ve formě mnohoúhelníků a asymetrického tvaru.

Akrylátová sprchová vanička o velikosti 900 × 900 mm řady „BAS Diamant“ vyrobená ve tvaru pětiúhelníku

Rohové rošty se zaoblením ve vnější části jsou nejvhodnější pro malé koupelny a ostatnímodely mohou být umístěny různými způsoby v závislosti na přání uživatele a účelu výrobku.

Standardní velikosti sprchových vaniček

Výrobci sanitárních zařízení vyrábějí sprchové vaničky standardních i nestandardních velikostí. To je dáno tím, že standardní velikosti odpovídají ostatním výrobkům používaným při vybavení koupelen (záclony, dveřní křídla atd.), Což zjednodušuje uspořádání těchto místností a nestandardní provedení umožňuje vytvořit individuální styl při navrhování vnitřního prostoru místností.

Standardní modely sprchových vaniček jsou k dispozici ve velikostech:

 • 70 × 70 a 80 × 80, 90 × 90 a 130 × 130 centimetrů - pro rovnostranný tvar ve tvaru obdélníku, mnohoúhelníku a zaoblené plochy;
 • 70 × 90 a 70 × 130, 80 × 130 a 90 × 130 centimetrů - pro ty, které jsou vyrobeny v různých tvarech.

Nestandardní velikosti mohou být zcela odlišné, protože jsou stanoveny individuálně.

Model z umělého kamene ve tvaru obdélníku o rozměru 900 × 1300 mm

Další velikost, která definuje funkčnost vaničky, je její výška.

Pro tento ukazatel jsou modely klasifikovány takto:

 • mělký- hloubka do 4 cm;
 • průměr- hloubka od 4 do 18 cm;
 • hluboký- s hloubkou větší než 18 cm.

Hluboké palety jsou nejvíce žádány v rodinách, kde jsou malé děti, protože objem výrobku vám umožní koupat se v něm a malé jsou vhodné pro starší osoby, protože je snadné vstoupit na jeho povrch.

Jak si vybrat sprchovou vaničku - doporučení naší redakční rady

Vzhledem k tomu, že se na trhu s takovými výrobky uvádí na trh celá paleta palet, je někdy pro nepřipraveného uživatele obtížné zvolit si model, který potřebuje. V tomto případě se k záchraně dostaví prodejní asistenti, zkušení uživatelé, kteří se dozvědí o zkušenostech s používáním konkrétního modelu a rady odborníků v této oblasti technických výrobků a zařízení.

Model "QUICKR" ze série "Sprchování ByGlass" je vyroben z akrylu ve standardních geometrických rozměrech

Odborníci našich redakcí mohou v této záležitosti také pomáhat a zde je to, co doporučujeme:

 • Celkové rozměry vaničky by měly odpovídat jejímu umístění.
 • Výrobek musí být umístěn tak, aby byla minimalizována práce na pokládce inženýrských sítí (vodovod, teplovodní systém, kanalizace).
 • Použití sprchy by mělo být pohodlné pro všechny členy rodiny, proto je třeba věnovat zvláštní pozornost hloubce zásobníku.
 • Malé modely vyžadují připojení kanalizačního potrubí uvnitř podlahové krytiny, což je spojeno s určitými technickými podmínkamiobtíže, které by měly být předpokládány v době nákupu výrobku.
 • Paleta by měla být snadno udržovatelná, aby nezpůsobovala problémy uživateli.
 • Při instalaci palety v blízkosti stěny musí být místa jejich rozhraní ošetřena těsnicími materiály.

Která sprchová vanička je lepší je to, co každý uživatel rozhoduje na čistě individuálním základě, v souladu s jeho individuálními preferencemi a finančními možnostmi.

Plochý model z kamene vypadá velmi stylově a draho

Související článek:

Design koupelny: moderní nápady. V publikaci se podíváme na design ve stylu: klasika, loft, retro, art deco, stejně jako výběr nábytku, materiálů pro výzdobu, organizace osvětlení, odborné poradenství.

Nuance montáže mělkých, středních a hlubokých modelů

Montáž palet pro sprchovou kabinu různých hloubek se provádí poněkud odlišně, což je spojeno se způsobem umístění takových výrobků na povrch podlahy a jejich upevnění. Na rámu jsou umístěny hluboké modely z akrylu, oceli nebo litiny, které zajišťují jejich spolehlivé upevnění v horizontální rovině. Přítomnost rámu umožňuje umístit do svého vnitřního prostoru kanalizační trubku a sifon instalovaný na výstupu přijímacího otvoru palety, který je vhodný při instalaci a další údržbě. Modely s průměrnou hloubkou se montují na speciálnístojan nebo pódium, což také umožňuje jednoduše připojit je k inženýrským sítím. Některé výrobky jsou vybaveny speciálními nožkami, které umožňují nastavit paletu v dané rovině.

Umístění palety průměrné hloubky na speciálních nohách pokrytých ozdobnou podšívkou

Je velmi obtížné připojit malé palety, protože To vyžaduje přesné značení přijímacího kanalizačního otvoru umístěného v podlaze, což odpovídá umístění odtokové vany vzhledem ke konstrukcím oplocení budovy (stěny, příčky atd.).

Vlastnosti výroby sprchových vaniček vlastníma rukama

\ t

Zásuvku sprchové vaničky lze také vyrobit vlastníma rukama pomocí betonového roztoku keramických obkladů a jiných stavebních materiálů. V tomto případě je třeba pamatovat na některé rysy provozu těchto konstrukcí, které se odrážejí v jejich výrobě:

 • na základně podlahy (černá podlaha, podlahová deska a další stavební prvky) je nutné pokládat vrstvu pevné izolace, kterou lze použít pěnu, pěnový polystyren nebo jejich analogy - to zajistí potřebnou izolaci konstrukce;
 • přítomnost cementového (betonového) potěru nad izolací zajistí vyrovnání připravené základny;
 • hydroizolace je jedním z nejdůležitějších prvků výrobku ve výstavbě, protože je to ona, kdo poskytuje ochranu předpronikání vlhkosti do stavebních konstrukcí;

Vlastnosti výroby sprchové vaničky z betonových a keramických dlaždic - schéma a některé detaily

 • pomocí druhé betonové vrstvy, vytvoření specifikovaných svahů ve směru instalované rampy ;
 • Povrchová úprava (dlaždice nebo jiné dokončovací materiály) musí mít vodoodpudivý účinek;
 • při pokládání kanalizačních potrubí musí být úhel sklonu nejméně 3 ° od odtoku ve směru přijímací kanalizační trubky;
 • kolem obvodu palety ve výstavbě je nezbytné vytvořit límec, který zajistí, že voda neproniká z vnitřního prostoru smontované konstrukce.

Různé materiály, jako jsou dlaždice, smalt, přírodní a umělý kámen

, mohou být použity pro povrchovou úpravu ručně sestavené vaničky sprchové vaničky

Vzhledem k tomu, že trh s hygienickými výrobky je poměrně nasycený, můžete si koupit sprchové vaničky v každém koutě naší země. Prodávají je jak velké maloobchodní řetězce, tak malé obchody specializované na prodej vodoinstalatérských a stavebních materiálů. V těchto organizacích můžete získat odborné poradenství a vybrat si svůj oblíbený model z produktového katalogu konkrétního výrobce, kde můžete zjistit hlavní vlastnosti zařízení, celkové rozměrya ceny.

Ve velkých obchodních řetězcích a specializovaných prodejnách je výběr modelů větší, kromě toho si můžete vždy objednat sprchovou vaničku pod katalogem

Video: Výběr vaničky na vaničku